Головна Міські новини Міська довідка Фотогалерея Форум Сьогодні Пт, 17 вересняУкраїнські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика

Шановні гості нашої сторінки!

Радий нагоді висловити Вам своє щире захоплення нашим чарівним містом, одним із міст-старійшин України, що здавна зажило слави економічного й культурного центру регіону. А в XVIII-XIX століттях - ще й торгової столиці України, - тут, у Ромнах, вирував славетний Іллінський ярмарок, який у свій час поступався тільки Нижегородсткому. Тут любив ярмаркувати Великий Кобзар. Саме в Ромні всесвітньовідомим скульптором і кінорежисером нашим земляком І.П.Кавалерідзе збудований перший у світі монументальний пам’ятник Тарасу Шевченку…

З повагою міський голова
Салатун Сергій Андрійович

Місто обласного підпорядкування, розташоване на правому березі ріки Сула, за 100 км. від обласного центру. Населення Ромен на 1 березня 2007 р. становило 46,8 тис. чол. Загальна площа Ромен складає 2,868 тис. га. 

Територія міста була заселена з давніх часів. Про це свідчать численні пам’ятки кам’яного, бронзового віку, скіфські кургани. У /ІІІ-Х ст. в межах сучасного міста існувало поселення сіверян, відоме як городище “Монастирище”, яке дало назву цілій археологічній культурі – «Роменська». Від часів Київської Русі збереглося давньоруське поселення на високому плато в історичній частині міста, а також літописні згадки. 

У 1239р. наш край, зазнавши нищівної навали монголо-татар, потрапив під тяжке золотоординське іго, але 1362 року був звільнений від загарбників українсько-литовськими військами князя Ольгерда.
За часів польсько-литовського панування Ромен стає значним укріпленим містом на кордоні з Московською державою. У першій половині Х/ІІст. він належав польським магнатам Вишневецьким, був найбільшим населеним пунктом їхніх лівобережних володінь. 

Роменці брали активну участь у визвольній війні під проводом Б.Хмельницького. У травні 1648р. м.Ромен, звільнене від польського панування, стало сотенним містом Миргородського, потім Лубенського полку. Після скасування Гетьманщини – повітовим центорм, а з 20-х років ХХст. – окружним та районним центром. 

Після 1654р. на володіння Ромнами видана царська грамота генеральному писарю І. Виговському. У другій половині Х/ІІст. в місті розміщувались козацькі загони, які охороняли сотенний центр від частих ворожих нападів, брали участь в Чигиринських походах 1677-1678рр., у війні з Туреччиною та Кримом 1676 - 1681рр. 

Під час Північної війни, коли союзне українсько-шведське військо восени 1708р. підійшло до Ромен, міські жителі на чолі з сотником Г. Пирозьким урочисто як визволителів зустрічали гетьмана І.Мазепу та шведського короля Карла Х11. 

Роменська козацька сотня стійко захищала незалежність України, за що московські війська в ніч на 18 грудня 1708р., скориставшись відходом на південь основних сил союзників, раптово вдерлись до Ромен і вирізали більшу половину населення міста. 

У першій половині Х/ІІІ ст. у центрі міста виросла одна з перших кам’яних споруд Ромен- Святодухівський собор- визначна пам’ятка архітектури в стилі українського барокко, найдавніша нині будівля в місті. 

Протягом 1764-1770рр. в Ромнах побудовано знамениту дерев’яну Покровську церкву на кошти уродженця Роменщини, останнього кошового Запорізької Січі Петра Калнишевського. Іконостас цього храму виконав знаменитий митець Сисой Шалматов. 

У 1782р. царицею Катериною 11 затверджений герб Ромен- золотий хрест на двохступеневому підвищенні, зображений на зеленому полі. Прообразом герба стала козацька печатка, яка здавна використовувалась у міській ратуші.Тоді ж роменці обрали і першого міського голову, яким став бунчуковий товариш Іван Безпальчев. 

Впродовж Х/ІІІ-ХІХст. важливу роль у розвитку міста відігравали ярмарки, особливо Іллінський. Це був найбільший ярмарок на Лівобережній Україні і один з найприбутковіших в усій Російській імперії. На Іллінський ярмарок звозилися товари з України, Росії, Білорусі, Польщі, Литви, Латвії, Данії, Туреччини, Молдови, Румунії, Болгарії, Франції та з інших країн Євразії. 

Славні бойові традиції наших славних предків скіфської епохи, княжих часів та козацької доби були значно примножені роменцями і в ХІХ та ХХ ст. Так під час франко-російської війни 1812-1815рр. з місцевих козаків та селян сформовані козачий та кінний полки ополченців. Наші земляки брали активну участь у Кримській війні 1853-1856рр., Балканській баталії 1877-1878рр., російсько-японській та першій світовій війні. 

Під час другої світової війни в місті розвернули свою діяльність підпільники та похідні групи ОУН-УПА. Роменці хоробро воювали як у Червоній так і в Українській Повстанській Армії. Уродженці міста П.С. Барабаш, К.С. Давиденко, Г.М.Леньов, В.М. Лозовський, Т.Й. Маркус, Ю.А. Науменко стали Героями Радянського Союзу та України. 

У повоєнний час у Ромнах мешкала мати-героїня - Олександра Деревська, яка всиновила, виховала і вивела на широкий шлях життя 48 знедолених дітей –сиріт. 

Біля Ромен розкинулась гора Золотуха, яка є унікальною пам’яткою природи і являє собою геологічний соляний купол, де знаходяться значні поклади кам’яної солі, гіпсу, діабазу, які майже не розроблялися через глибоке залягання. При дослідженні корисних копалин на цій горі в 1937р. вперше в Радянській Україні відкрите родовище нафти, що стало основою і нинішнього вітчизняного нафтодобування.
На околицях міста розташувались і дві пам’ятки садово-паркового мистецтва, що включені до природно-заповідних фондів- Пивний ліс та Огньовщина. 

Про багатовікову історію міста свідчать численні пам’ятки історії та культури. Серед них сіверянське городище Монастирище /ІІІ-ХІст., перший у світі монументальний пам’ятник Тарасу Шевченку 1918 року, монументи гетьману Б. Хмельницькому, кошовому П.Калнишевському, матері-героїні О.Деревській,тощо. 

Від минулих років збереглися в Ромнах численні архітектурні ансамблі Святодухівський собор, Вознесенська церква, будівлі колишніх реального, міського та духовного училищ , жіночої гімназії, богоугодного закладу, повітового казначейства, почтово-телеграфної контори, міської думи, земської лікарні. 

В Ромнах діють 13 загальноосвітніх навчальних закладів, три вищі навчальні заклади І-ІІ рівнів акредитації, міжшкільний навчальний виробничий комбінат, дитяча музична школа, центр позашкільної роботи, декілька художніх та літературних студій, три спортивні школи, спортивний комплекс “Електрон”. Завжди до послуг роменців та гостей міста центр культури і дозвілля, міський парк культури та відпочинку, краєзнавчий музей , бібліотечна мережа. 

Медичні послуги надають міська та залізнична поліклініки, обласна спеціалізована та міська лікарні та інші профільні заклади. 

Великий вклад в українську та світову науку внесли наші земляки-академіки О.О. Борисяк, А.Ф.Йоффе, В.В.Коршак, С.П. Тимошенко, М.М. Губергріц та інші. 

Мистецькі традиції міста пов’язані з іменами художників Г.А.Стеценка, І.К. Пархоменка, Є.П. Мінюри, В.М. Коровчинського, Г.С. Верейського, Т.О. Сафонова. 

Літературне життя міста невіддільне від імен Григорія та Василя Полетик, Леоніда Полтави, Пилипа Капельгородського, Павла Ключини, Олекси Ющенка, Миколи Бажанова, Дмитра Білоуса. Ромни- батьківщина письменників Бориса Антоненка-Давидовича, Михайла Кочури, Григорія Майфета, Володимира Суходольського, Павла Рогозинського та інших. 

Славні театральні традиції України пов’язані з творчістю наших земляків Степана Шкурата, Ганни Затиркевич-Карпинської, Ірини Воликівської, Олександра Таїрова, Єлизавети Хуторної, Олександри Сокіл, тощо. 

В Ромнах народилися композитор Ігор Білогруд , співачка Ганна Шерей, поетеса Діамара Камілевська, історик Петро Горбань, професори Леонід Грабина та Кость Титаренко, громадський діяч Олекса Калиник. 

В місті створені всі умови для розвитку фізкультури та спорту. Чемпіонами республіканських та міжнародних змагань були вихованці роменських колективів фізкультури Олексій Сухов, Сергій Гаврась, Михайло Левченко, Лариса Михальченко, Олександр Мулін, Олексій Савченко, Лариса Нечепорук, Володимир Шинкаренко, Юлія Скубало, Світлана Крестицька, Вадим Павлусенко, Дмитро Бережний та багато інших.

 

Українські міста в Iнтернеті

Курсы валют
Курсы валют
Курсы валют
МЕТА - Украин? Рейтин?сайтов
TyTa