Цього року припадає 60-річний ювілей кандидата історичних наук, заступника голови представництва Роменського земляцтва в Києві, невтомного трудівника на археологічній ниві Юрія Васильовича Кухарчука, який, зокрема, приклав чимало зусиль щодо встановлення науково вивіреної дати заснування нашого міста.
Коли спілкуєшся з паном Юрієм, то завжди приємно вражає його виваженість, прагматичність, щира любов до своєї роботи і той незгасимий вогник не меншої любові до України, до рідної Роменщини, до прадавньої історії, до глибинних витоків своєї Батьківщини. Протягом багатьох років Юрія Кухарчука часто бачать в різних куточках Роменського району: з наплічником він подорожує по нашому краю, вивчаючи пам’ятки первісної історії рідної Роменщини.
Народився Юрій Кухарчук 21 грудня 1951 року в селі Устя на Рівненщині. У 1954 році його родина переїздить до Ромен. Тут він закінчує середню школу №1. Протягом 1972 – 1977 рр. навчається в Київському державному університеті на історичному факультеті. Після закінчення починає наукову діяльність в Археологічному музеї Академії Наук України. У 1993 р. захистив кандидатську дисертацію «Ранній палеоліт Українського Полісся». З 1995р. Юрій Кухарчук – науковий, потім старший науковий співробітник і учений секретар відділу археології кам’яного віку в Інституті археології Національної академії наук України, заступник голови профкому Інституту.
З 2000р. – доцент магістеріуму в Києво-Могилянській Академії, читає авторський курс «Технологія первісного виробництва»; як керівник археологічної практики студентів-бакалаврів щороку брав участь у роботі Археологічної експедиції НаУКМА, яка провадила дослідження пам’яток кам’яного віку на Черкащині та Кіровоградщині.
Юрій Кухарчук автор понад 110 наукових статей і публікацій з важливих проблем давньокам’яного віку (палеоліту). Результати досліджень опубліковані в українських та зарубіжних наукових виданнях. Тривалий час досліджує питання шляхів розвитку технологій первісного виробництва. Виступав з доповідями на багатьох вітчизняних та міжнародних археологічних конференціях, є відповідальним секретарем щорічника «Кам’яна доба України». Був літературним редактором та коректором низки наукових і науково-популярних книжок з археологічної тематики, упорядником видання наукової спадщини видатного українського історика і археолога М.Ю.Брайчевського.
Як провідний науковець, більше 20 років брав участь у керівному складі археологічних експедицій, що досліджували найдавнішу в Східній Європі палеолітичну стоянку Королеве у Виноградівському районі на Закарпатті (віком до І млн. років тому). Провадив розкопки ряду визначних палеолітичних стоянок в Криму. Досліджував опорні палеолітичні пам’ятки Українського Полісся. Особисто відкрив близько 30 нових пам’яток кам’яного віку на Житомирщині та в Закарпатті.
У 1999р. Юрій Кухарчук був заступником начальника епохальної для нашого міста Північно-Лівобережної експедиції ІА НАНУ, яка встановила історичну дату виникнення Ромна (рубіж IX – X ст.). Найтяжча організаційна робота з підготовки та проведення розкопок лягла саме на його плечі.
У день 60-річного ювілею хочеться побажати пану Юрію сімейного щастя, міцного здоров’я, а також нових сенсаційних відкриттів у професійній археологічній діяльності.
Завідувач музею Петра Калнишевського О.Іващенко. |