www.romny.osp-ua.info

Захист прав споживачів

 

ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ

 

«Гаряча лінія» для споживачів!

У відділі розвитку підприємництва та споживчого ринку управління економічного розвитку Роменської міської ради щоденно з 8.00 до 17.00 год. за телефоном (05448) 5-32-62 працює «гаряча лінія» з питань захисту прав споживачів.

Управління економічного розвитку міської ради

 

 

 

 

 Захист прав споживачів в сфері торгівлі

Основними нормативними актами, які регулюють торговельну діяльність в Україні, є Порядок  провадження  торговельної діяльності та правила торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів, правила роздрібної торгівлі окремими групами товарів, а також Закон України «Про захист прав споживачів в Україні».

Через споживчий ринок іде процес задоволення повсякденних потреб населення  у товарах. Провідна роль на споживчому ринку відведена торгівлі. Саме  торгівля надає покупцям величезну масу продовольчих та промислових товарів. Будучи посередником між виробниками і покупцями - споживачами товарів, торгівля покликана захищати інтереси останніх, пред'являючи до виробників чи постачальників вимоги щодо якості продукції, безпечності її для  здоров'я, наявності доступної інформації про товар та інше, забезпечуючи  при цьому  належний рівень  торговельного обслуговування.

При кожній покупці товару магазин і споживач укладають публічний договір купівлі-продажу. Будь-яка річ, продана магазином, переходить з його власності у власність покупця, і цей процес регулюється законодавством, яке встановлює  правила і порядок укладання та виконання таких угод.

Знання встановлених правил дозволяє споживачам уникнути помилок при купівлі товарів або  захистити свої права у випадку їх порушення. Одними із найважливіших прав споживачів є право на належну якість та безпечність продукції, а також право на отримання доступної та достовірної інформації про товар.

Продавець чи виробник зобов'язаний передати споживачеві продукцію належної якості і на вимогу споживача   надати йому документи, що підтверджують її якість, а також надати інформацію про цю продукцію, яка містить назву товару, опис основних властивостей продукції (склад продуктів харчування), дату виготовлення; відомості про умови зберігання; гарантійні зобов'язання виробника, правила та умови ефективного використання продукції, строк придатності (служби) товару, найменування та місцезнаходження виробника.

Товари, які придбав споживач, повинні бути безпечними для його життя та здоров'я, не завдавати шкоди йому та його майну і навколишньому середовищу. Закон забороняє змінювати строк служби (придатності), який зазначено на етикетці, упаковці або в супровідних документах на товар, а також продавати товари, термін придатності яких закінчився.

Грамотність споживача – це дуже серйозна тема для розмови. У зв'язку зі вступом нашої держави до Всесвітньої організації торгівлі її актуальність посилюється. Після переходу до загальноприйнятих в усьому світі правил взаємовідносин між покупцем, продавцем та виробником роль держави у цьому процесі зменшиться. Сьогодні кожен повинен бути грамотним споживачем, повинен вміти захищати свої права. Наскільки грамотно ви будете поводитися з продавцем, настільки цивілізованою стане наша система торгівлі.

Споживач – фігура потрібна і. навіть, ключова у будь-якому бізнесі, але інколи, попри свою значимість, саме споживачу потрібен захист.

Відповідно до пункту 3 частини б) статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» держава делегувала органам місцевого самоврядування функцію  здійснення контролю за дотриманням законодавства щодо захисту прав споживачів, тому у  випадку виникнення проблемних питань щодо захисту своїх прав споживачі нашого міста звертаються  у виконавчий комітет міської ради.

Захист прав споживачів  у сфері торговельного та побутового обслуговування  у виконавчому комітеті міської ради покладено згідно розподілу обов’язків на відділ розвитку підприємництва та споживчого ринку управління економічного розвитку міської ради.

При відділі організовано роботу громадської приймальні (кабінет №13) та «гарячої лінії» (тел. 5-32-62) з питань захисту споживачів.

Протягом 2017 року проведено 4 наради  з суб’єктами господарювання  сфери торгівлі, на яких обговорено  стан розгляду звернень з питань захисту прав споживачів, питання реєстрації операторів ринку продовольчих товарів, вимоги щодо продажу  харчової продукції, зміни в законодавстві щодо реалізації складної побутової  техніки та дотримання  термінів її гарантійного ремонту.

Відділом розглядаються заяви та звернення  споживачів щодо порушення суб'єктами господарювання сфери торгівлі та побуту  вимог Закону України  "Про захист прав споживачів в Україні".

Протягом року розглянуто 28 усних та письмових звернень з питань порушення прав споживачів у сфері торговельного обслуговування в магазинах та на ринках міста.

Переважна більшість таких звернень (майже 61%) стосувалась питання порушення вимог Порядку проведення гарантійного ремонту складної побутової техніки та засобів мобільного  зв’язку: недотримання термінів ремонту, невидача квитанції про прийом на ремонт, ненадання  аналогічного товару з обмінного фонду  на час ремонту . Слід зазначити, що на час гарантійного  ремонту споживачу   надається для користування  товар аналогічної марки лише на його  письмову заяву.

Також надійшло 6 звернень щодо відмови продавця в обміні непродовольчих товарів. Товар належної якості підлягає обміну або поверненню, якщо такого товару немає в продажу, на протязі 14 днів, не рахуючи дня покупки за умови, що товар не використовувався,  збережені його ярлики, пломби і товарний  вигляд та мається документ, що засвідчує факт покупки. Обміну не підлягають товари, визначені постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.1994 №172 «Про реалізацію окремих положень Закону України «Про захист прав  споживачів».

Решта звернень була з приводу неналежної якості товарів, маркування та інших  питань торговельного обслуговування.

За результатами розгляду позитивно вирішено 19 звернень споживачів, по 4 зверненнях споживачам запропоновано звернутись в управління  захисту  споживачів Головного управління Держпродспоживслужби  у Сумській області  за адресою: :м. Суми, вул. Гамалія, 25, тел. (054)77-90-42 або до суду, по 5 - надані роз’яснення та консультації.

Відділом також  надається методично-консультативна допомога суб'єктам підприємницької діяльності з питань захисту прав споживачів.

Якщо вам не вдається самостійно вирішити проблемні питання щодо захисту своїх прав, як споживача,  можете  звертатись у відділ розвитку підприємництва та споживчого ринку управління економічного розвитку Роменської міської ради (бул. Шевченка,2, каб. №13, тел. 5-32-62).

Будьте обачними при купівлі товарів та вдалих покупок всім споживачам.         

Валентина Христій, 

начальник відділу розвитку підприємництва та споживчого ринку управління економічного розвитку міської ради.Закон України «Про захист прав споживачів» -zakon.rada.gov.ua/go/1023-12


Розпорядження Кабінету Міністрів України від 29.03.2017 №217-р «Про схвалення концепції державної політики  у сфері захисту прав споживачів на період до 2020 року» - zakon.rada.gov.ua/laws/show/217-2017-р 

Розпорядження Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 №217983-р «Про затвердження плану заходів з реалізації  Концепції державної політики  у сфері захисту прав споживачів на період до 2020 року» - zakon.rada.gov.ua/laws/show/983-2017-р 

Постанова Кабінету Міністрів України від 15.06.2006 №833 «Про затвердження Порядку провадження торговельної діяльності та правил  торговельного обслуговування  на ринку споживчих товарів» - zakon.rada.gov.ua/laws/show/833-2006-п

Постанова Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 №667 «Про затвердження Положення про Державну  службу України  з  питань безпечності харчових  продуктів  та захисту споживачів» -  zakon.rada.gov.ua/go/667-2015-п
 
ЗРАЗОК СКАРГИ

 

 
 
 
© Інститут Трансформації Суспільства 2008-2021
При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на цей сайт є обов'язковим.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Наша адреса: Україна, 01034, Київ, а/с 297, тел./факс: (044) 235-98-28(27), e-mail: editor@osp.com.ua