www.romny.osp-ua.info

Туризм

Роменщина і, зокрема, тисячолітній Ромен становлять великий інтерес для туристів, адже це край, що багатий своїми культурно-мистецькими традиціями, багатий на різноманітні історичні події, адже він ніколи не був осторонь української історії. Край славився і славиться своїми прекрасними куточками, працьовитими і талановитими людьми, багато з котрих становлять гордість не лише Ромен чи України, але їх діяльність гідно оцінена і світовим співтовариством. 

Історія Ромен нараховує вже більше тисячоліття – місто виникло на давніх археологічних пам’ятках: палеолітичних, неолітичних, доби бронзи і заліза, скіфських і слов’янських городищах та інших пам’ятках. Виникнувши на сіверянському городищі, що належало носіям роменської культури, як місто-фортеця літописний Ромен пережив тисячоліття і кожна епоха залишила в ньому свої сліди, знайшла свій відбиток в легендах і піснях. Визначною пам’яткою 8-10 століть є в Ромні сіверянське городище «Монастирище» та інші археологічні пам’ятки. 

Ромен – це, перш за все, край козацької слави. Адже історичні документи донесли до наших днів згадки про роменських козаків вже початку ХУІІ століття, імена їх ватажків. Ромен в першій половині і в середині ХУІІ століття в козацьких літописах і історичних документах неодноразово згадується як один з центрів селянсько-козацьких повстань. І роменські козаки та селянство одними з перших підтримали козацького гетьмана Богдана Хмельницького, котрий підняв Україну на боротьбу проти польсько-шляхетського гніту, на створення української козацької держави. В ті роки неодноразово військові баталії відбувалися біля Ромен, тут містилася козацька артилерія, через наше місто пролягали посольські шляхи середини ХУІІ століття, коли Богдан Хмельницький вів жваві міжнародні стосунки із російським урядом. Саме в Ромні взимку 1908 року знаходилась ставка союзників по антиросійській коаліції – українського гетьмана Івана мазепи та шведського короля Карла ХІІ. Історичні документи донесли до наших днів імена народного месника Семена Гаркуші, роменців, котрі в гайдамацьких загонах боролись проти соціального та національного гніту. На початку ХУІІІ століття Ромен упродовж багатьох років був полковим містом Лубенського полку. 

Саме в Роменській сотні, недалеко від сотенного містечка, народився майбутній кошовий Запорізької Січі Петро Іванович Калнишевський, відомий як прекрасний воєначальник, дипломат, господарник, добродійник, котрий залишив рідному місту Покровську церкву, справжній шедевр українського дерев’яного зодчества. На жаль, церква Петра Калнишевського не збереглась, однак вона включена урядом України до списку пам’яток, котрі мають бути відбудованими. !990 року на тому місці, де колись стояв цей прекрасний храм, було відкрито перший пам’ятник славному козацькому лицарю.
Місто Ромен по праву вважають торговою столицею Лівобережжя, на його ярмарки, а особливо на знаменитий Іллінський ярмарок, щорічно приїздили десятки тисяч купців зі всіх сторін світу. До наших днів збереглися в центрі міста залишки колишніх торгових рядів Іллінського ярмарку, котрі були збудовані в середині ХІХ століття. В 1943 році ці торгові ряди були підірвані гітлерівськими окупантами при відступі. 

У ХУІІІ-ХІХ століттях Ромен був і столицею тютюнництва. В свій час в Ромні російською царицею Катериною ІІ була заснована «та бачна контора», пізніше в Ромні були засновані тютюнові фабрики та інші промислові заклади: винокурні, миловарні, згодом завод Ріхтера, парові млини тощо. 1874 року через Ромен пролягла залізниця, що дало поштовх розвитку в місті промисловості, торгівлі, освіти, позитивно вплинуло на розвиток сільськогосподарського виробництва не лише в Роменському повіті, але і в багатьох суміжних повітах Полтавської, Чернігівської та Харківської губерній. 

Ромен, як повітовий центр в різні роки входив до складу Чернігівського намісництва, до Малоросійської, пізніше Полтавської губерній. В 1923-1931 рр. Ромен - центр округи, згодом районний центр Чернігівської, а з 1939 року - новоутвореної Сумської області. З 1962 року Ромен - місто обласного підпорядкування, до нього вливаються навколишні села: Засулля, Лозова, Процівка.
Нечуваних страждань було завдано роменцям в роки революційних потрясінь на початку ХХ століття, Першої світової, громадської, Великої Вітчизняної воєн. Після дворічної фашистської окупації Ромен було звільнено 16 вересня 1943 р. воїнами 163 ї Роменсько-Київської та 167-ї Сумсько-Київської дивізії. 

Тисячі роменців за роки війни нагороджені орденами і медалями, 16 з низ стали Героями Радянського Союзу, серед них : легендарний розвідник К. Гнідаш, командир полку Г. Леньов, що викликав вогонь на себе при форсуванні річки Одер. В роменському небі в 1941 р. вперше в світі був здійснений повітряний таран жінкою - льотчиком К. Зеленко, яка посмертно отримала звання Героя тільки через 20 років. Указом Президента України в 2006 р. звання Героя України також посмертно присвоєно легендарній київській підпільниці в роки Великої Вітчизняної війни Т. Маркус, що народилася в Ромні на берегах Сули. 

Ромен зберіг славу культурно - мистецького і духовного центру Посулля. Саме тут 200 років тому відкривається одне з перших на Україні повітових училищ. До революції в місті діяли комерційне, духовне, реальне училище, жіноча гімназія. Впродовж Х!Х та на початку XX століття місто мало три драматичні театри, капелу ім. Леонтовича, 12 православних церков, костел, 4 синагоги, громадська бібліотека. 

В колишньому приміщенні міського банку, збудованому в середині ХІХ століття, нині розміщується Роменський краєзнавчий музей, один з найперших і найцікавіших музеїв Сумщини, один з важливих культурно-освітніх і наукових установ краю, провідний центр патріотичного і естетичного виховання молоді. Фонди музею нараховують понад 38 тис. Різноманітних експонатів, а його наукова бібліотека має більше 13 тис. Примірників різноманітних друкованих видань. Чільне місце в експозиції музею займають археологічні старожитності, експонати козацької доби, періоду першої та другої світової воєн, мистецькі скарби. Серед найцікавіших експонатів згадаємо Євангеліє Петра Калнишевського, торбан Тараса Шевченка, картину «Роменська мадонна» видатного українського художника ХУІІІ століття Григорія Стеценка тощо. 

В Ромнах діють 11 загальноосвітніх шкіл, три вищі навчальні заклади І-ІІ рівнів акредитації, міжшкільний навчальний виробничий комбінат, дитяча музична школа, центр позашкільної роботи, декілька художніх та літературних студій, три спортивні школи, спортивний комплекс «Електрон». До послуг роменців та гостей міста центр культури і дозвілля, міський парк культури і відпочинку, працює розгалужена бібліотечна мережа, туристична фірма «Ромни-Тур-Скіфія» та інші туроператори.
В місті збереглись пам’ятки історії історії та культури всіх категорій і всіх типологічних груп (республіканської і місцевої категорій, пам’ятки містобудування і архітектури, історії, археології, монументального мистецтва). В м. Ромні збереглись цінні фрагменти історичного середовища, а природний і антропогенний ландшафт становить собою самостійну цінність. 

Про багатовікову історію Ромен свідчать численні пам'ятники. Серед них: перший в світі монументальний пам'ятник Тарасу Шевченку, побудований роменцем, всесвітньо відомим скульптором і кінорежисером Іваном Кавалерідзе на згадку про перебування Кобзаря на Роменщині в 1843 та 1845 році, монумент матері героїні Олександрі Деревській, яка всиновила і виховала 48 дітей-сиріт різних національностей, пам'ятники останньому кошовому Запорізької Січі Петру Калнишевеькому та легендарному командарму часів громадянської війни Івану Федьку. Від Ромен минулих віків збереглись визначні архітектурні ансамблі: Святодухівський собору, міська дума, реальне та духовне училище, земська лікарня, археологічні пам'ятки. 

З мистецькою спадщиною Ромен пов’язані імена багатьох визначних діячів театрального мистецтва: Г. Затиркевич-Карпинської, Г. Шерей, В. Яременка, І. Воликівської, С. Шкурата, О. Сокіл, Є. Хуторної, засновника Московського камерного театру О. Таїрова, авторів славетного «Запорізького маршу» Євгена Адамцевича та Мусія Олексієнка, скульптора, кінорежисера і драматурга І. Кавалєрідзе.
Слава роменських художників XVIII ст. Г, Стеценка, золотаря Ф. Скидана в ХІХ-ХХ ст. продовжили відомі митці Є. Мінюра, Я. Отришко, В. Коровчинський та інші. Сьогодні в Ромні мешкають два члени Національної спілки художників України, діють дитячі художні студії, вже 10 років проводиться визнаний в регіоні літературно-мистецький конкурс "Юні таланти Роменщини". Наукового олімпу досягла слава роменських вчених академіків фізиків А. Йоффе, С.П. Тимошенка, медиків І.Савченка, В. Чаговця, О. Скоромця, М. Губергріца, хіміків В. Коршака, І. Скрипаля, правників П. Редькіна та М. Максименка, мовознавця О. Потебні, відомого музикознавця К. Квітки. та інших. 

Ромен – батьківшина відомих письменників, зокрема Б. Антоненка-Давидовича, Г. Майфета, Є. Лучинецького, Л. Платова, Л. Полтави, Д. Камілевської, О. Губаря, Л. Шевченко, В. Карпенка. В ньому упродовж років жили і творили поет-байкар П. Ключина, прозаїк М. Бажанов. Продовжуються багатовікові літературні традиції і в наш час. Тільки за останні роки місцеві літератори видали багато цікавих книг, що не пройшли повз увагу читачів. 

Музичні традиції Роменської мандрівної робітничо-селянської капели ім. Леонтовича, створеної в перші пореволюційні роки продовжує Роменський заслужений народний хор, оркестр народних інструментів, оркестр духових інструментів, ансамбль «Перлинка». . 

Сьогодні Ромен - один з провідних промислових центрів Сумщини. Поліграфічне обладнання, облицювальна цегла, нафтогазоустаткування, м'ясомолочні та борошняні вироби, одяг, взуття і гардинно-тюлеве полотно роменських підприємств широко відомі в Україні та за її межами. Серед найбільш відомих підприємств ВАТ "Тракторозапчастина", ВАТ "Поліграфмаш", ТОВ "Таланпром", ДП "Талан-спецодяг", ТОВ "ГТФ ЛТД", ТОВ "Роменський завод продтоварів", ВАТ "Пивзавод", ДП "Роменський КХП", ВАТ "Геотехніка", ПП "Будрезерв", ТОВ "Техно-Маш-Сервіс", Завод "Буддеталь", ПП "Спецкомплект". В околицях Ромен, на горі Золотусі в 1937 р. було вперше добуто нафту в Лівобережній Україні. 

Місто має розгалужену транспортно-комунікаційну систему. Залізниця зв'язує місто з Дніпропетровськом, Сімферополем, Мінськом, Москвою, Санкт-Петербургом, через Ромен пролягають автошляхи від Курська, Сум, до Полтави, Києва. Чарують око і ваблять розмаїтою веселкою міські бульвари та затишні алеї в міському парку, оголошеному нещодавно пам'яткою природи. А на околицях міста розкинулись ще дві пам'ятки садово-паркового мистецтва "Пивний ліс" та "Огнівщина". Роменський парк культури та відпочинку імені Т.Г. Шевченка, що має вже більш, ніж столітню історію, нещодавно теж став пам’яткою природи. 

В Ромні нині нараховується 7 пам’ятників монументального мистецтва, 3 пам’тки архітектури і містобудування, які стоять на республіканському державному обліку і 5, які стоять на місцевому обліку. Велику групу серед пам’яток становлять братські могили воїнів Радянської Армії, що захищали або визволяли наше місто - 11, 2 могили Героїв Радянського Союзу, 1 могила Героя Соціалістичної Праці, 6 могил воїнів-інтернаціоналістів, 9 могил діячів української культури, літератури та мистецтва. Ще одна група – будинки, пов’язані з життям видатних земляків-діячів науки, культури і мистецтва, з історичними подіями в житті міста – 11 пам’яток. Цю групу, згідно рекомендацій науково-дослідного інституту теорії, історії і перспективних проблем радянської архітектури в м. Києві, можна збільшити ще приблизно на 20 об’єктів. До важливих пам’яток археології слід віднести городище “Монастирище” і ще 3 об’єкти.

_______________________________________________________
Створення туризму в місті як високорентабельної галузі економіки , важливого засобу культурного і духовного розвитку громадян , набуває дедалі все більшого визнання. 

Древній Ромен , історія якого сягає далеко у сиву давнину аж до скіфського періоду, і сьогодні є економічним та культурним центром Сумщини. Унікальність міста в дивовижному поєднанні стародавніх пам яток і сучасної забудови, в старовинних скверах і парках яким понад 200 років. Але ж окрасою міста - є його визначні історичні постаті світового значення . Сприятливі кліматичні умови , різноманітна флора та фауна роблять територію Роменщини привабливою як для короткочасного так довготривалого відпочинку . 

Важливою складовою туристичного потенціалу нашого міста є історико – культурна спадщина . В Ромні нині нараховується 7 пам’ятників монументального мистецтва, 3 пам’ятки архітектури і містобудування, які стоять на республіканському державному обліку і 5, які стоять на місцевому обліку. Велику групу серед пам’яток становлять братські могили воїнів Радянської Армії, що захищали або визволяли наше місто - 11, 2 могили Героїв Радянського Союзу, 1 могила Героя Соціалістичної Праці, 6 могил воїнів-інтернаціоналістів, 9 могил діячів української культури, літератури та мистецтва. Ще одна група – будинки, пов’язані з життям видатних земляків-діячів науки, культури і мистецтва, з історичними подіями в житті міста – 11 пам’яток. Цю групу, згідно рекомендацій науково-дослідного інституту теорії, історії і перспективних проблем радянської архітектури в м. Києві, можна збільшити ще приблизно на 20 об’єктів. До важливих пам’яток археології слід віднести городище “Монастирище” і ще 3 об’єкти.
В місті збереглись пам’ятки історії, історії та культури всіх категорій і всіх типологічних груп (республіканської і місцевої категорій, пам’ятки містобудування і архітектури, історії, археології, монументального мистецтва). Фрагменти історичного середовища,а також природний і антропогенний ландшафт становлять собою самостійну цінність. Від Ромен минулих віків збереглись визначні архітектурні ансамблі: Святодухівський собор, міська дума, реальне та духовне училище, земська лікарня, археологічні пам'ятки. 

Саме в Роменській сотні, недалеко від сотенного містечка (с. Пустовійтівка), народився майбутній кошовий Запорізької Січі Петро Іванович Калнишевський, У 2007 році створено історико-культурний заповідник «Посулля», складовою частиною якого є музей П.І. Калнишевського. 

Місто Ромен по праву вважають торговою столицею Лівобережжя, на його ярмарки, а особливо на знаменитий Іллінський ярмарок, щорічно приїздили десятки тисяч купців зі всіх сторін світу.
Ромен – батьківшина відомих письменників, зокрема Б. Антоненка-Давидовича, Г. Майфета, Є. Лучинецького, Л. Платова, Л. Полтави, Д. Камілевської, О. Губаря, Л. Шевченко, В. Карпенка. Тут упродовж років жили і творили поет-байкар П. Ключина, прозаїк М. Бажанов. 

Сьогодні Ромен - один з провідних промислових центрів Сумщини. Поліграфічне обладнання, облицювальна цегла, нафтогазоустаткування, м'ясомолочні та борошняні вироби, одяг, взуття і гардинно-тюлеве полотно роменських підприємств широко відомі в Україні та за її межами.

ТУРИСТИЧНІ МАРШРУТИ (співпраця відділу культури міськвиконкому з туристичною фірмою «Ромен – ТУР – «Скіфія»)

Оглядові екскурсії по місту :
- «Ромен древній , вічно молодий »;
- «Козацькому роду нема переводу» (с. Пустовійтівка);
- «Роменська Мадонна»;
- «На батьківщині Президента » (с. Хоружівка)

 

Г.Стеценко Роменська мадонна XVIII ст.

Експонування ікони Пресвята Богородиця Роменська (18 ст.), художника Григорія Стеценка в Святодухівському кафедральному соборі у Ромнах, 18 листопада 2014 року

 Пам'ятник Т. Г. Шевченку в Ромнах

 Пересувна виставка Мистецькі скарби Роменщини

Пішохідна екскурсія  Роменщина - козацький край, в рамках тижня патріотичного виховання до Дня українського козацтва

Популярністю серед відвідувачів користується виставка Афганістан. 10 років інтернаціонального обов'язку

 Роменський краєзнавчий музей 

 Собор Святого Духа, ХVІІІ cт., м. Ромни

Установлено банер  біля багатошарового городища Монастирище (VІІІ-Х ст., ст.), пам'ятка археології національного значення, м. Ромни

Шевченківські свята до 200-річчя Великого Кобзаря. Експозиція Роменського краєзнавчого музею

 

© Інститут Трансформації Суспільства 2008-2021
При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на цей сайт є обов'язковим.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Наша адреса: Україна, 01034, Київ, а/с 297, тел./факс: (044) 235-98-28(27), e-mail: editor@osp.com.ua