Головна Міські новини Міська довідка Фотогалерея Форум Сьогодні Чт, 9 липняУкраїнські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика

Шановні гості нашої сторінки!

Радий нагоді висловити Вам своє щире захоплення нашим чарівним містом, одним із міст-старійшин України, що здавна зажило слави економічного й культурного центру регіону. А в XVIII-XIX століттях - ще й торгової столиці України, - тут, у Ромнах, вирував славетний Іллінський ярмарок, який у свій час поступався тільки Нижегородсткому. Тут любив ярмаркувати Великий Кобзар. Саме в Ромні всесвітньовідомим скульптором і кінорежисером нашим земляком І.П.Кавалерідзе збудований перший у світі монументальний пам’ятник Тарасу Шевченку…

З повагою міський голова
Салатун Сергій Андрійович

 

27.12.2017
«Веб-портал ПФУ – сучасна форма спілкування»
На виконання одного із завдань Стратегії модернізації та розвитку Пенсійного фонду України на період до 2020 року щодо поліпшення якості обслуговування громадян функціонує єдине інформаційне середовище, у якому обробляється інформація про застрахованих осіб та пенсіонерів.

Веб-портал (portal.pfu.gov.ua) надає громадянам можливість зручно і оперативно взаємодіяти з Пенсійним фондом, дистанційно отримувати послуги, які раніше вимагали особистого звернення в управління.

Принциповою відмінністю від попередніх форм інформування через Інтернет є той факт, що Веб-портал надає електронні послуги кожній особі індивідуально, конфіденційно, з дотриманням вимог до захисту персональних даних.

У відкритому доступі (без реєстрації) на порталі надається багато корисної інформації з питань пенсійного страхування, бланки документів, інструкції щодо їх заповнення тощо.

Зареєстровані користувачі зможуть без черг і зайвих витрат часу скористатись наступними електронними послугами:

- застрахована особа (працівник) може щомісяця отримувати матеріали з системи персоніфікованого обліку, слідкуючи чи подано звіт роботодавцем та які суми заробітної плати були нараховані, чи сплачені з цієї заробітної плати внески та скільки стажу зараховано в результаті сплати, тощо. Також є можливість перевірити чи вказано спеціальний стаж (за його наявності).

- пенсіонери мають змогу, не виходячи з дому, отримати відомості з власної пенсійної справи щодо законодавства, згідно з яким призначено пенсію, виду пенсії, дізнатись суму призначеної пенсії, з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством.
Також, кожний бажаючий має можливість записатись на прийом і отримати відповідь з уточненням дати та часу прийому або відправити запитання, на яке обов’язково прийде відповідь, адже кожне звернення фіксується електронною системою і перебуває на контролі.

Користування Веб-порталом – це ще один крок до того, щоб спростити спілкування громадян із Пенсійним фондом України, максимально наблизити послуги до людей.

Такий спосіб отримання інформації є безумовно зручнішим, ніж особистий візит до Пенсійного фонду чи телефонний дзвінок (адже по телефону вам не нададуть конфіденційну інформацію). Всі послуги, надані Веб-порталом, абсолютно безкоштовні.

Для реєстрації на Веб-порталі ПФУ Вам необхідно звернутися до управління Пенсійного фонду України для заповнення заяви (за наявності паспорта та довідки про присвоєння ідентифікаційного коду). Для громадян, які мають електронний цифровий підпис, реалізовано можливість реєстрації та доступу до індивідуальних даних без умови звернення до Пенсійного фонду.

За більш детальною інформацією просимо звертатися до Роменського об’єднаного управління Пенсійного фонду України за адресою: м. Ромни, вул. Гетьмана Мазепи, 3, каб. 1-4, відділ обслуговування громадян, тел. 3-23-72.

Запрошуємо Вас стати користувачем Веб-порталу електронних послуг Пенсійного фонду України та особисто відчути всі переваги!
 
Особливості призначення пенсії  недієздатним особам, яким не призначено опікунів
Призначення (перерахунок) пенсій недієздатним особам здійснюється відповідно до пункту 1.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», яким передбачено подання заяви, щодо недієздатної особи представниками закладів (органів опіки і піклування), які виконують функції опікунів і піклувальників за місцезнаходженням таких закладів (органів).

Відповідно до ст. 65, ст. 66 Цивільного кодексу України опіку над недієздатною особою, якій не призначено опікуна, здійснює відповідний орган опіки та піклування та заклад у якому перебуває фізична особа.

Для підтвердження повноважень представників закладів і органів опіки і піклування для вирішення питань, щодо призначення виплат недієздатним особам потрібно пред’явити паспорт (або інший документ, що засвідчує особу, місце її проживання (реєстрації) та вік).

У випадку подання заяви про призначення (перерахунок) пенсії керівником закладу, в якому перебуває недієздатна особа, для підтвердження повноважень надається наказ (копія наказу або витяг з наказу) про призначення на посаду керівника закладу.

Повноваження представника органу опіки та піклування підтверджуються документом, виданим головою цього органу, в межах своїх повноважень (рішенням, наказом, довіреністю тощо), із зазначенням у такому документі всієї необхідності інформації, щодо делегування повноважень та особистих даних сторін (представника органу опіки та піклування та недієздатної особи, яка має право на призначення (перерахунок) пенсії). 

Нагадуємо, що для призначення пенсій недієздатним особам, яким не призначено опікунів разом з іншими документами до управління Пенсійного фонду подаються: копія рішення суду про визнання інваліда з дитинства недієздатним.


Фінансування пенсій
Станом на 25 грудня 2017 рокуРоменським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області завершено фінансування виплати пенсій пенсіонерам міста Ромни та Роменського району за  грудень місяць 2017 року на загальну суму коштів 52389,59 тис. грн., або 100 %.

Для зручності громадян та забезпечення своєчасної виплати пенсій з урахуванням святкових днів у  січні 2018 року Пенсійний фонд розпочав виплату січневих пенсій у грудні 2017 року.

Виплату в грудні 2017 року за січень 2018 року буде проведено в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на 2017 рік, через оператора поштового зв’язку одержувачам із датами виплат з 4 по 8 число включно та через поточні рахунки пенсіонерів у банках. Одержувачі  наступних дат виплати отримають у січні з 9 по 25 число, за графіком.

27.10.2017
Фінансування пенсій
Станом на 26 листопада  2017 рокуРоменським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області завершено фінансування виплати пенсій пенсіонерам міста Ромни та Роменського району за  листопад місяць 2017 року на загальну суму коштів 51666 тис. грн. або 100 %.
 
РОМЕНСЬКЕ ОБ’ЄДНАНЕ УПРАВЛІННЯ
ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ ІНФОРМУЄ:
Відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” № 2148, Роменським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області з 01 жовтня 2017 року проведено перерахунок пенсій. Перерахунок проведено в два етапи:

1 етап перерахунку — осучаснення пенсій : проведено перерахунок пенсій із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні в розмірі 3764,40 грн. та зменшення величини оцінки одного року страхового стажу до 1% з якого обчислена пенсія.

2 етап перерахунку — перерахунок по бюджету: виходячи із розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений на 1 грудня 2017 року Законом України “Про Державний бюджет України на 2017 рік”, збільшений на 79 гривень - 1452 грн.

У разі відсутності страхового стажу 20 років у жінок та 25 років у чоловіків, якщо пенсія за віком призначена до 01.10.2011 року, та відсутності страхового стажу 30 років у жінок та 35 років у чоловіків, якщо пенсія за віком призначена після 01.10.2011 року, розмір пенсійної виплати не може становити менше ніж 1373,00 грн.

Після перерахунку працюючим пенсіонерам знято обмеження у виплаті пенсії.

Якщо розмір пенсії після проведення перерахунків зменшився, формується доплата до попереднього розміру пенсії.

Доплату по перерахованим пенсіям пенсіонери отримають додатковою відомістю в жовтні 2017 року, а у разі, якщо розмір підвищення пенсії становив менше ніж 140,00 грн. доплату буде проведено в листопаді 2017 року основними відомостями.

Перерахунок пенсій  з 1 жовтня 2017 року проведено автоматизованим способом, з додатковими документами до Пенсійного фонду звертатися непотрібно. В результаті перерахунку 22969 пенсіонерам   міста Ромни  та Роменського  району перераховані  пенсійні виплати, середній розмір підвищення становить 422 грн.

 
ВІДРАХУВАННЯ З ПЕНСІЇ
Роменське об’єднане управління Пенсійного фонду України надає роз’яснення щодо механізму утримання грошових коштів з пенсії.

Якщо відрахування з пенсії провадяться на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання  провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень. Рішення державних виконавців є обов'язковими для виконання для всіх юридичних і фізичних осіб в Україні, тож Пенсійний фонд при отриманні такої вимоги не має права переглядати ані сторону виконавчого провадження, ані розмір відрахування. У таких випадках усі роз'яснення щодо утримання коштів пенсіонеру надає Державна виконавча служба. Ми лише приймаємо до виконання рішення і що півроку та після закінчення відрахування звітуємо перед Державною виконавчою службою.

З пенсії може бути відраховано не більш як 50 відсотків її розміру: на утримання членів сім'ї (аліменти), на відшкодування збитків від розкрадання майна підприємств і організацій, на відшкодування пенсіонером шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також у зв'язку зі смертю потерпілого, на повернення переплачених сум заробітної плати в передбачених законом випадках.

З усіх інших видів стягнень може бути відраховано не більш як 20 відсотків пенсії.

Наприклад, якщо до Пенсійного фонду надходить постанова здійснити відрахування застосованого штрафу, ми утримуємо 20% коштів з пенсійної виплати, поки  сума штрафу повністю не буде відрахована. Якщо за час утримання коштів пенсія, наприклад після перерахунку, збільшиться, то у відсотковому співвідношенні розмір відрахування залишиться той самий, а в абсолютному - сума буде більшою, тож утримання здійснюватиметься протягом меншого часу. Можуть бути декілька відрахувань, але їх загальна сума не повинна перевищувати 50% або 20% як вже було зазначено. Але, нажаль, найбільша причина відрахування з пенсії - це наслідок переплати пенсії з вини пенсіонера.

Загалом розмір пенсії відповідно до законодавств не залежить від розміру отриманої заробітної плати, але низка доплат, надбавок, підвищень, а також перерахунки пенсії залежать від факту працевлаштування. Тому пенсія працюючого пенсіонера (неважливо - за трудовою книжкою чи за угодою) або того, який займається підприємницькою діяльністю буде іншою. В разі працевлаштування пенсіонера розмір пенсії може  також зменшитися на суму індексації пенсії (якщо виплачувалася). Буває й так, що після працевлаштування пенсіонера виплата пенсії йому взагалі має припинитися. Приміром, так відбувається при працевлаштуванні до досягнення пенсійного віку жінок, які скористалися правом дострокового виходу на пенсію після досягнення 55-річного віку зі зменшенням її розміру. До того ж припиняється виплата і одержувачу пенсії за вислугу років, якщо він починає працювати за тією ж спеціальністю, яка дає право на призначення такої пенсії.

Ще одна причина для відрахувань - зміна статусу одержувача. Наприклад, за законом пенсію у зв'язку із втратою годувальника до 23 років отримує дитина померлого годувальника, яка навчається за денною формою навчання. Свій статус студент підтверджує довідкою навчального закладу. Але бувають випадки, коли посеред навчального року людина припиняє навчання, а пенсію продовжують нараховувати. Причиною відрахувань є також перегляд різних статусних посвідчень, скажімо, коли людину позбавляють статусу ветерана війни певної категорії тощо.

Переплати бувають і коли людина їде на постійне місце проживання до іншої країни, але не повідомляє про це Пенсійний фонд. Звичайно, ми можемо виплачувати пенсії й тим українцям, які живуть на території інших країн, але це обумовлюється спеціальними міждержавними угодами.

Отже, якщо після працевлаштування чи інших змін, які впливають на розмір пенсії пенсіонер не повідомив про це орган Пенсійного фонду за місцем проживання і внаслідок цього утворилась переплата пенсійних сум, орган Пенсійного фонду має право прийняти рішення про утримання з пенсії сум переплати в межах 20 відсотків пенсії (щомісячно). Відповідно до статті 50 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Важливо зазначити, що всі види відрахувань із пенсії людина може повернути добровільно. Якщо кошти будуть сплачені в повному обсязі, утримання з пенсії проводитися не будуть.

Отже дуже важливо вчасно повідомляти про факти працевлаштування або звільнення самими пенсіонерами. Це попередить переплату пенсії або її недоплату.


ОСОБЛИВОСТІ ПІДТВЕРДЖЕННЯ ПЕРЕСЕЛЕНЦЯМИ ФАКТУ 

ЗВІЛЬНЕННЯ З РОБОТИ

Особи, які переміщені з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, не завжди мають можливість надати трудову книжку з записами про звільнення з роботи у період проведення антитерористичної операції.

Для зазначених осіб статус «непрацюючий» можливо визначити на підставі особистої заяви довільної форми із зазначенням дати, із якої особа не працює та пояснення обставин, у зв’язку з якими не може внести запис в трудову книжку чи надати оригінал трудової книжки. Орган Пенсійного фонду України перевіряє індивідуальні відомості про застраховану особу щодо наявності інформації про сплату страхових внесків, відсутність в Державному  єдиному реєстрі інформації про державну реєстрацію фізичної особи – підприємця.

У разі виявлення в подальшому факту роботи особи або інформацію про іншу дату звільнення з роботи, утримання надміру виплачених сум пенсії вирішується відповідно до статті 50 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Зарплата “в конвертах” - робота без гарантії, майбутнє без пенсії

Важливою проблемою нині є легалізація зайнятості населення та заробітної плати, яка передбачає зменшення кількості осіб, які збагачуються за рахунок інших, та збільшення надходжень до бюджету коштів, які приховуються від держави.

Для багатьох зарплата “у конвертах” стала звичним явищем і навіть нормою. Так, працівники думають, доки молоді, можуть не влаштовуватись на роботу офіційно, навіщо платити податки. Нелегальне працевлаштування та зарплата “в конверті” є прямим шляхом до злиденної старості. Адже відсутність відрахувань єдиного соціального внеску приведе до мінімальної пенсії або її відсутності. Нелегальне працевлаштування обмежує працівника також у доступі до соціальних гарантій.

Не краще відносяться до даної проблеми і керівники деяких  підприємств і фізичні особи-підприємці, встановлюючи заробітну плату на рівні мінімальної, не розуміючи значення і відповідальність таких кроків.

Шановні громадяни! Не дайте позбавити себе соціальних благ, забезпечте собі старість та не дайте зробити себе порушниками законодавства.

Шановні  роботодавці!  Не  чекайте  проведення  перевірки,  своєчасно оформляйте  найманих робітників, виплачуйте і відображайте у звітності реальну заробітну плату.

Пам'ятайте, ухилення від сплати податків в усіх проявах, у тому числі шляхом використання нелегальної найманої праці тягне фінансову, адміністративну та кримінальну відповідальність!

Зарплата “в конвертах” - робота без гарантії, майбутнє без пенсії. Погоджуючись на нелегальну або ж напівлегальну зарплату, тобто на зарплату “в конверті”, громадяни ризикують своїм майбутнім.

ЧИ МОЖЛИВО ОТРИМАТИ ПЕРСОНАЛЬНІ ДАНІ СВОЇХ РОДИЧІВ?
Персональні дані — це відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована (ст. 2 Закону України „Про захист персональних даних” № 2297- VI від 01 червня 2010 р. – далі Закон № 2297).

Згідно Конституції України інформація про особисте та сімейне життя особи (персональні дані про неї) — це будь-які відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована, а саме: національність, освіта, сімейний стан, релігійні переконання, стан здоров’я, матеріальний стан, адреса, дата і місце народження, місце проживання та перебування тощо, дані про особисті майнові та немайнові відносини цієї особи з іншими особами, зокрема членами сім’ї, а також відомості про події та явища, що відбувалися або відбуваються у побутовому, інтимному, товариському, професійному, діловому та інших сферах життя особи, за винятком даних стосовно виконання повноважень особою, яка займає посаду, пов’язану зі здійсненням функцій держави або органів місцевого самоврядування.

В Україні існує закон про захист персональних даних (Закон № 2297). Він регулює правові відносини, пов’язані із захистом і обробкою персональних даних і спрямований на захист основних прав і свобод людини і громадянина, зокрема, права на невтручання в особисте життя у зв’язку з обробкою персональних даних. Обробка та розповсюдження даних про фізичну особу без її згоди не допускається, крім випадків, визначених Законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини. В цьому випадку під Законами розуміються всі інші Закони, які надають право на обробку персональних даних із зазначенням чіткого переліку таких даних.

Закон також дозволяє здійснювати обробку персональних даних без згоди суб’єкта персональних даних, якщо обробка персональних даних є необхідною для захисту його життєво важливих інтересів. У такому випадку обробляти персональні дані без згоди суб’єкта персональних даних можна до часу, коли отримання згоди стане можливим.

Наприклад, при зверненні майбутнього пенсіонера для оформлення пенсії, він подає до органів Пенсійного фонду такі документи як: паспорт, ідентифікаційний номер, трудову книжку, військовий квиток, документи про освіту тощо. Отже, саме ці документи містять інформацію про персональні дані особи. А коли пенсіонеру пенсію вже оформлено, то саме дані про розмір пенсії, її вид є персональними даними цієї особи. 

Доводимо до відома громадян, що спеціалісти Фонду не мають права надавати інформацію про вид, строки та розмір пенсії, а також іншу інформацію про пенсіонера або застраховану особу стороннім особам (навіть якщо ці особи є родичами), окрім випадків надання нотаріально засвідченої довіреності.

 
28.08.2017
Пенсія у зв'язку з втратою годувальника, як одна з гарантій соціального забезпечення непрацездатних осіб в Україні 
Одним з основних прав людини світове співтовариство визнає право на соціальне забезпечення у разі настання соціальних ризиків, внаслідок яких особа через незалежні від неї обставини втрачає засоби до існування. В умовах проведення реформування різноманітних сфер правової системи в Україні поряд із політичними та економічними проблемами, постає завдання розвитку правових механізмів соціального захисту населення, у тому числі непрацездатних членів сім'ї померлого годувальника.

Пенсійне забезпечення у зв'язку з втратою годувальника охоплює велику кількість осіб, які належать до найбільш соціально незахищених категорій населення України. Серед них діти, інваліди, пенсіонери, які у більшості випадків, втрачають зі смертю годувальника засоби до існування.

Пенсія у зв'язку з втратою годувальника – це щомісячна грошова виплата з Пенсійного фонду України, яка призначається у разі смерті особи непрацездатним членам сім'ї, які знаходились на його утриманні.

Головною відмінною рисою даного різновиду пенсії від усіх інших є те, що пенсійне забезпечення членів сім'ї померлого носить похідний характер від права на пенсію померлого годувальника та залежить від тривалості його суспільно корисної діяльності. Сутність пенсії у зв'язку з втратою годувальника полягає в утриманні суспільством непрацездатних осіб, які пов'язані з померлим родинними або шлюбно-сімейними відносинами й перебували на його утриманні.

Під терміном «втрата годувальника» чинне пенсійне законодавство розуміє настання одного з трьох юридичних фактів: смерть годувальника, визнання його безвісти відсутнім або оголошення померлим у встановленому законом порядку.

Відповідно до ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія у зв'язку із втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності. Єдиним винятком, коли не вимагається страховий стаж – є смерть годувальника під час проходження строкової військової служби.

Особа, яка має право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, може звернутися до управління Пенсійного фонду за місцем проживання за призначенням пенсії у будь-який час після смерті годувальника або визнання його безвісно відсутнім без обмеження будь-яким строком.

Пенсія у зв'язку із втратою годувальника призначається на весь період, протягом якого член сім'ї померлого вважається непрацездатним згідно з нормами чинного законодавства, а членам сім'ї, які досягай пенсійного віку – довічно.

Таким чином, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї незалежно від їхньої безпосередньої участі або у добровільній сплаті пенсійних внесків, або у здійсненні ними трудової діяльності. Вона є основною гарантією права громадян на матеріальне забезпечення у випадку смерті годувальника та втрати основних засобів для існування.

«Що таке доплата до пенсії за понаднормовий стаж?»
Надбавка за понаднормовий стаж – це показник, який залежить від наявності в особи періоду, що перевищує повний страховий стаж.

Повний страховий стаж — це 20 років для жінок та 25 — для чоловіків (для осіб, яким пенсію призначено до 1 жовтня 2011 р. та які після цієї дати не проводили перерахунку пенсії з урахуванням страхового стажу та заробітку, набутого після призначення (попереднього перерахунку) пенсії); 30 років для жінок та 35 — для чоловіків (для осіб, яким пенсію призначено після 1 жовтня 2011 р. чи до цієї дати, але яким після було проведено перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу та заробітку, набутого після призначення (попереднього перерахунку) пенсії. 

Якщо особа має більше страхового стажу, до її пенсії встановлюється доплата за понаднормовий стаж. При цьому мінімальний розмір пенсії за віком та доплату за понаднормовий стаж визначають з урахуванням прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, що втратили працездатність. 

Як визначається цей показник розглянемо на конкретному прикладі.

Наприклад. Тривалість страхового стажу непрацюючого пенсіонера становить 44 роки. Як визначається розмір доплати за понаднормовий стаж?

Абзацом другим частини першої стат­ті 28 Закону України «Про загальнообо­в’язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон) передбачено, що за кож­ний повний рік страхового стажу понад 35 років (25 років у разі призначення пен­сії до 01.10.2011) чоловікам пенсія за віком збільшується на 1% від розміру пен­сії, обчисленої відповідно до статті 27 За­кону, але не більш як на 1% від мінімаль­ного розміру пенсії за віком.

Мінімальний розмір пенсії за віком вста­новлюється на рівні прожиткового мініму­му для осіб, які втратили працездатність, ви­значеного законодавством із 01.05.2017 на рівні 1312,00 грн., за наявності в чолові­ків 35 років страхового стажу (25 — у разі призначення пенсії до 01.10.2011).

Таким чином, якщо пенсію призна­чено до 01.10.2011 і після цієї дати пенсіонер не звертався з приводу її перерахунку відпо­відно до частини четвертої статті 42 Зако­ну з урахуванням страхового стажу та заробітної плати, понаднормовий стаж становитиме 19 років (44 – 25=19).

Частиною третьою статті 42 Закону визна­чено, що 2017 року в разі збільшення розмі­ру прожиткового мінімуму для осіб, які втра­тили працездатність, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 За­кону, крім пенсіонерів, які працюють (здійс­нюють діяльність, пов’язану з отриманням доходу). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожитко­вого мінімуму. Пенсіонерам, які працюють або провадять зазначену діяльність, перера­хунок пенсії здійснюється після звільнення з роботи або припинення такої діяльності з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визна­ченого законодавством на дату звільнення з роботи чи припинення такої діяльності.

Враховуючи зазначене та оскільки ста­ном на 01.05.2017 пенсіонер не працює, і як­що розмір його пенсії, обчислений від­повідно до статті 27 Закону, більший за 1312,00 грн, доплата за понаднормовий стаж становить 249,28 грн (1312,00 х 19%). Якщо ж розмір його пенсії, обчислений відповідно до cтатті 27 Закону, менший за 1312,00 грн, наприклад, 1045,00 грн, то доплата за понаднормовий стаж має ста­новити 198,55 грн (1045 х 19%).

Слід зауважити, що розмір доплати за понаднормовий стаж пенсіонерам, які працюють, при збільшенні розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, не перераховується.


Кілька корисних порад майбутнім пенсіонерам
Кожний працюючий, наближаючись до пенсійного віку, замислюється над тим, на які щомісячні суми він може розраховувати, виходячи на заслужений відпочинок. Перед тим, як виходити на пенсію, подумайте, чи всі нюанси ви врахували? Кілька корисних порад, якими можна і потрібно скористатись.

Якщо подати заяву не пізніше трьох місяців після дня досягнення пенсійного віку, пенсію нарахують з дня виникнення права на пенсію.

Заяву на призначення пенсії майбутній пенсіонер має подавати не раніше ніж за місяць до дня досягнення пенсійного віку та в будь-який час після виникнення цього права.  Але якщо подати заяву не пізніше трьох місяців з моменту настання пенсійного віку, тоді пенсію буде нараховано з дати настання права на призначення пенсії, а саме з наступного дня за днем народження.

Днем звернення за призначенням пенсії рахується день подання заяви. Якщо заява надсилається по пошті, то днем звернення рахується дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

У випадку, якщо надані не всі документи, які пенсіонер повинен донести протягом трьох місяців з дня повідомлення про необхідність їх надання, пенсію все одно нарахують з дня звернення за призначенням.

За бажанням особи, якщо наданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, її призначають на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів не пізніше трьох місяців, розмір пенсії перераховується з дати призначення пенсії. При наданні документів пізніше трьох місяців пенсія перераховується:

-         з 1-го числа поточного місяця, якщо пенсіонер подав документи до15 числа;

-         з 1-го числа наступного місяця, якщо документи були подані після 15 числа.

Підготуйте документи для призначення пенсії. При первинному зверненні в Пенсійний фонд за призначенням пенсії за віком потрібно подати документи:

-         заяву встановленої форми (на бланку Пенсійного фонду);

-         паспорт  (оригінал и копії 1, 2 і 11 сторінок);

-         довідку податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера , (оригінал і копія);

-         оригінали і копії документів, які підтверджують стаж (трудова книжка, при необхідності – інші, наприклад диплом, військовий квиток, тощо);

-         документи, що підтверджують пільги;

-         для отримання пенсійного посвідчення потрібно надати 1 фотографію 4х6;

-         довідку з банку з номером пенсійного рахунку для отримання пенсії на картку.

Пам’ятайте! Дуже важливо із самого початку зважено та уважно підійти до питання розрахунку пенсії, адже перерахунок можна буде зробити лише через два роки, крім того, цей перерахунок базуватиметься на тих даних про заробітну плату, які використовувалися при попередньому розрахунку!


Фінансування пенсій
Станом на 23 серпня 2017 рокуРоменським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області завершено фінансування виплати пенсій пенсіонерам міста Ромни та Роменського району за  серпень місяць 2017 року на загальну суму коштів 42269,58 тис. грн., або 100,00 %.

16.08.2017
Фінансування пенсій
Станом на 15 серпня 2017 рокуРоменським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області проведено фінансування виплати пенсій пенсіонерам міста Ромни та Роменського району за  серпень місяць 2017 року на загальну суму коштів 21757,73 тис. грн., або 51,54 %.


Матеріали прес-конференції
Газета «Вісті Роменщини» № 32 від 05.08.2017


«Вчасна виплата пенсій — головне завдання!»

Протягом останнього часу дедалі актуальнішою стає тематика обговорення пенсійної реформи та подальших змін у пенсійному законодавстві. Як на сьогодні фінансуються пенсії та на що сподіватися в майбутньому? На ці та інші питання надала роз’яснення під час прес-конференції начальник Роменського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області Алла Біленко.

Алло Григорівно, скільки пенсіонерів на сьогоднішній день обліковується в управлінні Фонду?

- Станом на 01.07.2017 загальна кількість пенсіонерів, які перебувають на обліку в Роменському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області в  порівнянні з аналогічним періодом минулого року зменшилась на 718 пенсіонерів та становить 24858 осіб, в тому числі по району 11072 та по місту 13786 особи.

Проаналізуйте ситуацію щодо призначення та перерахунку пенсій за результатами діяльності у першому півріччі 2017 року?

- Спеціалістами відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій у першому півріччі 2017 року призначено пенсії 413 особам, що на 8 справ менше ніж в  2016 році. За додатково наданими документами проведено індивідуальні перерахунки пенсій 996 особам, що на 241 більше ніж за  аналогічний період минулого року. Прийнято на облік 57 пенсіонерів, продовжено виплату пенсій у зв'язку з втратою годувальника та по інвалідності 310 особам, переведено на отримання іншого виду пенсії 32 пенсіонерів.

Прокоментуйте, будь-ласка, скільки пенсіонерів отримали бажане підвищення пенсії в результаті травневого перерахунку пенсій?

- З 1 травня 2017 року відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» проведено перерахунок пенсій, оскільки відповідно до вищевказаного Закону прожитковий мінімуму для осіб, які втратили працездатність  зріс до 1312 грн., що і стало підставою для проведення масового перерахунку. Перераховано пенсії 22234 пенсіонерам, додаткові видатки склали 1257613,34 грн., середній розмір підвищення – 62,70 грн. У кожного пенсіонера розмір підвищення визначено індивідуально. Проведення перерахунку не потребувало особистих звернень пенсіонерів, а  відбувалось в автоматичному режимі.

До речі, наступне підвищення пенсійних виплат згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» відбудеться в грудні поточного року. Якщо ж Уряд здійснить заплановане в жовтні 2017 року осучаснення пенсій, то пенсіонери отримають збільшені розміри пенсій значно раніше.

Як зміняться пенсії після осучаснення?

Головна мета осучаснення – відновлення соціальної справедливості. Уряд ліквідує дискримінацію пенсіонерів за роком виходу на пенсію – всі пенсії буде перераховано з використанням показника середньої заробітної плати, який застосовується під час призначення пенсій в поточному році.

На що ще мають сподіватися українціпісля прийняття Пенсійної реформи?

- Проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 6614 від 22.06.2017 розроблено з метою створення справедливої системи пенсійного страхування шляхом звільнення солідарної системи від невластивих для неї видатків; відновлення диференціації розмірів пенсій залежно від заробітку; заміни механізму відшкодування пільгових пенсій на сплату єдиного внеску; перегляду умов призначення пенсій за віком на пільгових умовах та за вислугу років; впровадження єдиних підходів до обчислення пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 

Але ж реалізація такого законопроекту потребуватиме додаткових видатків? 

- Ці видатки покриватимуться за рахунок виконання плану від надходжень у зв'язку з підвищенням частки розподілу єдиного соціального внеску, яка спрямовується до бюджету Пенсійного фонду України, з частки єдиного соціального внеску у зв'язку із збільшенням мінімальної заробітної плати та із збільшенням надходжень від фізичних осіб-підприємців загальної системи оподаткування та самозайнятих осіб.

До речі, протягом 1 півріччя 2017 року внаслідок збільшення бази нарахування єдиного соціального внеску надходження коштів від сплати ЄСВ склало на 29683,91 тис грн. більше, ніж за аналогічний період 2016 року.

Скажіть  на останок, який зараз стан фінансування пенсій?

- Враховуючи, що місячна потреба в коштах на виплату пенсій та грошової допомоги за 1 півріччя 2017 року в середньому становила  близько 41,5 млн. грн.,  управлінням з початку року профінансовано потребу в коштах на виплату пенсій та допомоги на загальну суму 234,7 млн. грн. і забезпечено 100%  фінансування  видатків на виплату пенсій усім пенсіонерам, які одержують пенсії за рахунок  коштів Пенсійного фонду.

В цілому можна впевнено сказати, що фахівці Роменського об’єднаного управління Пенсійного фонду України відповідально виконують своє першочергове завдання - забезпечують жителям міста та району стабільну і своєчасну виплату пенсій в повному обсязі. 
02.08.2017
До уваги пенсіонерів дітей-війни!
Органами державної казначейської служби продовжується виплата коштів відповідно до Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 № 440.

Для отримання роз’яснень і додаткової інформації про судові рішення, які підлягають виплаті, необхідно  звернутися до Роменського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області за адресою: м. Ромни, б-р Шевченка, буд. 8, каб.  № 11 або за тел. 5-17-02.
 

Роменське об'єднане у
правління
 
Пенсійного фонду України
Сумської області

27.07.2017
Добровільне пенсійне страхування сьогодні – пенсія в майбутньому
На сьогоднішній день досить важливим є питання наявності стажу у людини, особливо коли вона звертається до Пенсійного фонду за призначенням пенсії. Виникає питання, а що робити тій людині, яка з тих чи інших причин не працює і тому не підлягає загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню? У такому випадку єдиною можливістю здобути страховий стаж є добровільна участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.

Законодавством визначено категорії осіб, які мають право брати добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування. Це, зокрема, особи, які досягли 16-річного віку та не належать до платників єдиного внеску, у тому числі іноземці та особи без громадянства, які  постійно проживають або працюють на території України, громадяни України, які постійно проживають або працюють за межами України, члени фермерських та особистих селянських господарств. 

Для добровільної участі в обов’язковій системі пенсійного страхування необхідно укласти відповідний договір з органами фіскальної служби за місцем проживання особи, яка бажає взяти добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування та сплачувати єдиний внесок відповідно до умов договору.  

Договір укладається на термін не менше одного року і відповідно до статті 10 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» визначає порядок сплати внесків, умови набуття застрахованою особою права на пенсійні виплати, обов’язки, права, відповідальність сторін, строк дії Договору та порядок його розірвання.

Законом також передбачена одноразова сплата страхових внесків за попередні періоди з 1 січня 2004 року. При цьому сума сплачених внесків за кожний місяць також не може бути менше мінімального страхового внеску та більшою за суму єдиного внеску, обчисленого виходячи з максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановлених на дату укладання договору.

Отже, шановні громадяни, пам’ятайте: в нинішній час гарантією отримання майбутньої пенсії є наявність страхового стажу, а добровільне пенсійне страхування є одним із способів його придбання для багатьох категорій громадян.
 
Фінансування пенсій
Станом на 25 липня 2017 рокуРоменським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області завершено фінансування виплати пенсій пенсіонерам міста Ромни та Роменського району за  липень місяць 2017 року на загальну суму коштів 42318,52 тис. грн., або 100,00 %.

Забезпеченість власними коштами для фінансування пенсій і допомог у 1 півріччі 2017 року склала 32,1%, що на 5,4% більше, ніж у першому півріччі 2016 року.

27.06.2017
Порядок проведення перерахунку пенсій працюючим пенсіонерам
Пенсіонери, які працюють, мають можливість кожні два роки здійснювати перерахунок пенсії.
Частина 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачає, що коли застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, право на перерахунок пенсії вона набуває через два роки. При цьому, якщо у ці два два роки особа набула 24 місяці страхового стажу, за його бажанням  перерахунок може бути проведено із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 вищевказаного Закону.

Стаття 40 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. Водночас за бажанням пенсіонера та за умови підтвердження ним довідки про заробітну плату первинними документами або якщо страховий стаж такої особи, починаючи з 1 липня 2000 року, становить менше 60 місяців, то для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу поспіль до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв у роботі. Але при цьому, в ході перерахунку пенсії, буде застосовано показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення чи попереднього перерахунку пенсії.

Якщо пенсіонер, який продовжує працювати, після призначення чи попереднього перерахунку пенсії має менше, ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок буде здійснено не раніше, ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням набутого страхового стажу після її призначення (перерахунку) і заробітної плати, з якої було призначено чи попередньо перераховано пенсію.

Якщо ж працюючий пенсіонер після призначення пенсії набув стажу, достатнього для обчислення пенсії в мінімальному розмірі, що встановлено частиною 1 статті 28 вказаного Закону, то за заявою пенсіонера проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після її призначення, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Нагадуємо, що частина 1 статті 28 передбачає, що мінімальна пенсія за віком за наявності в чоловіків 35, а в жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі визначеного законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність(з 1 травня 2017 року — 1312 грн).

Звертаємо увагу громадян на те, що перерахунок пенсії з урахуванням стажу не проводиться, якщо особа отримує пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення», і якщо вона не досягла віку, визначеного статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Доцільність перерахунку пенсії з урахуванням і стажу, і заробітної плати, одержаних після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, необхідно визначати в кожному конкретному випадку. Це обумовлено тим, що у разі перерахунку пенсії з урахуванням заробітної плати, одержаної після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, застосовуватиметься нова збільшена норма щодо страхового стажу для визначення мінімального розміру пенсії за віком. Збільшення пенсії на 1% розміру пенсії але не більш, як на 1% мінімального розміру пенсії за віком здійснюватиметься за кожний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам. Для працюючих пенсіонерів виплати у зв’язку із зростанням прожиткового мінімуму перераховуються після звільнення з роботи.

Звертаємо увагу громадян на те, що зазначений вище порядок перерахунку пенсії з урахуванням стажу не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення», та які не досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». 

Обчислення страхового стажу, що дає право на перерахунок пенсії, провадиться від наступного дня за днем, до якого включно обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.


Роменське об'єднане управління
Пенсійного фонду України
Сумської області   
 
Умови призначення і проведення перерахунку пенсій науковим працівникам
Пенсія науковому (науково-педагогічному) працівникові призначається:
·чоловікам — за наявності страхового стажу 35 років, після досягнення 62 років, якщо стаж наукової роботи не менший як 20 років;

·жінкам — за наявності страхового стажу 30 років, після досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», якщо стаж наукової роботи не менший як 15 років.

Пенсійний вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до цього Закону для жінок і чоловіків, збільшується поетапно на шість місяців на рік.

Пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам призначаються в розмірі 60% від суми заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника, на яку відповідно до законодавства нараховується збір на обов’язкове державне пенсійне страхування (внески). 

Для обчислення пенсії враховується заробітна плата наукового (науково-педагогічного) працівника за весь період страхового стажу на посадах наукового (науково-педагогічного) працівника, починаючи з першого липня 2000 р.

Тобто враховується уся заробітна плата в період роботи на наукових (науково-педагогічних) посадах як за основним місцем, так і за сумісництвом.

Якщо період страхового стажу на посадах наукового (науково-педагогічного) працівника, починаючи з першого липня 2000 р., становить менше як 60 календарних місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата за основним місцем роботи за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу на посадах наукового (науково-педагогічного) працівника підряд до першого липня 2000 р. незалежно від перерв. Слід звернути увагу на те, що заробітна плата до першого липня 2000 р., одержана за роботу на наукових (науково-педагогічних) посадах за сумісництвом, не враховується у розрахунку пенсії.

Норма щодо проведення оптимізації заробітної плати залишилася незмінною. Отже, за вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше як 10% тривалості наукового стажу. 

У будь-якому разі період, за який враховується заробітна плата, з урахуванням виключення, передбаченого цим законодавством, не може бути меншим за 60 календарних місяців. 

Для обчислення заробітку під час при–значення пенсії науковому (науково-педагогічному) працівникові застосовується середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, в тому числі в сільському господарстві, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, в тому числі в сільському господарстві, визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику в сфері статистики. 

При цьому заробіток для обчислення пенсії не може перевищувати граничної суми заробітку (доходу), з якої справляється збір на обов’язкове державне пенсійне страхування. З першого травня 2017 р. максимальна величина бази нарахування єдиного внеску (максимальна сума доходу застрахованої особи на місяць, що дорівнює 25 розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом, на яку нараховується єдиний внесок) становить — 42100 грн. (1684х25). 

Обов’язковою умовою для призначення пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам, відповідно до законодавства, є звільнення з посади наукового (науково-педагогічного) працівника. Проте це не стосується осіб, які працюють за строковим трудовим договором (контрактом), укладеним після досягнення пенсійного віку. 

Незмінними залишились умови, за яких призначаються пенсії з інвалідності науковим (науково-педагогічним) працівникам та пенсії в разі втрати годувальника непрацездатним членам сім’ї померлого наукового (науково-педагогічного) працівника. 

Пенсіонерам, які після призначення пенсії, працювали за строковим трудовим договором (контрактом) на посадах наукових (науково-педагогічних) працівників і набули не менш як 24 місяці страхового стажу, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням стажу наукової роботи після призначення пенсії. 

Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника за весь період страхового стажу на посадах наукового (науково-педагогічного) працівника, починаючи з першого липня 2000 р. Тобто під час проведення перерахунку пенсії враховується заробітна плата наукового (науково-педагогічного) працівника, починаючи з першого липня 2000 р., у тому числі з урахуванням сум заробітку за сумісництвом. При цьому заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до першого липня 2000 р., яка була врахована під час призначення (попереднього перерахунку) наукової пенсії, не враховується. Заробіток за роботу за сумісництвом враховується тільки за роботу на наукових (науково-педагогічних) посадах. Для проведення перерахунку пенсії (призначення) слід надати до територіального управління Пенсійного фонду України, разом із заявою, довідки, що підтверджують належність займаних посад, у тому числі й за сумісництвом, до наукових, а також довідки про заробітну плату як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом. 

Під час обчислення заробітної плати для проведення перерахунку пенсії застосовується показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Перерахунок пенсії проводиться з урахуванням норм законодавства, які діють на час його проведення: пенсія визначається у розмірі 60% від заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника. 

Право на призначення пенсії науковця, відповідно до чинного законодавства, мають також особи, які на момент звернення за призначенням пенсії працюють на будь-яких посадах в установах, організаціях і на підприємствах незалежно від форми власності та мають необхідний стаж наукової роботи.

Роменське об'єднане управління
Пенсійного фонду України
Сумської області   
27.04.2017
Фінансування пенсій
Станом на 25 квітня 2017 рокуРоменським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області завершено фінансування виплати пенсій пенсіонерам міста Ромни та Роменського району за  квітень місяць 2017 року на загальну суму коштів 41170,97 тис. грн. або 100 %.
Зареєструйтесь та контролюйте!!!
Згідно ст.24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»  страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

З 1 січня 2017 року розмір мінімальної заробітної плати, з якої сплачується мінімальний страховий внесок становить 3200 грн. 

Як  перевірити роботодавця, чи нараховує він офіційно хоча б мінімальну заробітну плату?

Є два способи.

Перший спосіб. Прийти до будь-якого управління Пенсійного фонду України з паспортом та ідентифікаційним кодом. За наявності при собі даних документів, особа має можливість за лічені хвилини отримати дані з бази персоніфікованого обліку і пересвідчитись чи офіційно відображав у звітності нараховану заробітну плату роботодавець, чи сплачено внески та скільки днів страхового стажу зараховано за той чи інший місяць.

Другий   спосіб.  Можна зареєструватися на веб-порталі Пенсійного фонду України і кожного місяця, не виходячи з дому, через мережу Інтернет перевіряти чи зараховано страховий стаж.

На Веб-порталі ПФУ передбачено два способи реєстрації:

1. Он-лайн реєстрація за електронним цифровим підписом (ключем ЕЦП). Ключ ЕЦП може зберігатися на будь-якому носії (наприклад, флешка) або на електронному пенсійному посвідченні (ЕПП). Якщо Ви не маєте ще ЕЦП , Вам необхідно звернутися в Акредитований Центр сертифікації ключів (АЦСК) та отримати ЕЦП. Інформація щодо отримання ЕЦП може бути отримана в мережі Інтернет в залежності від АЦСК, обраного Вами.

2. Подача заяви для реєстрації на веб-порталі (необхідне особисте відвідування органу ПФУ).

Детальніше про порядок реєстрації можна дізнатися за адресою: м. Ромни, вул. Гетьмана Мазепи, буд. 3, каб. 4,  тел. 3-18-75 або на порталі електронних послуг Пенсійного фонду України(
http://portal.pfu.gov.ua/).

Шановні громадяни! Реєстрація на веб-порталі Пенсійного фонду України - це сучасний спосіб дистанційного інформування населення щодо розміру нарахованої заробітної плати, страхового стажу та пенсійного забезпечення. За умови повної конфіденційності, кожен з Вас має змогу тримати на контролі свої особисті дані.

Роменське об'єднане управління

Пенсійного фонду України

Сумської області
 
 
18.04.2017
Фінансування пенсій
Станом на 14 квітня 2017 рокуРоменським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області проведено фінансування виплати пенсій пенсіонерам міста Ромни та Роменського району за  квітень місяць 2017 року на загальну суму коштів 22088,13 тис. грн., або 53,65 %.

До уваги фізичних осіб – підприємців!
Щодо набуття страхового стажу!
Згідно із законодавчими змінами з 01.01.2017 фізичні особи – підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, та віднесені до першої групи платників єдиного податку, визначених у підпункті 1 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, мають право сплачувати єдиний внесок у сумі не менше за 0,5 мінімального страхового внеску, тобто 352 грн.

Разом з тим, відповідно до статті 24 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», страховий стаж – це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (з 01.01.2017 єдиний соціальний внесок 704 грн.).

Таким чином, у разі сплати фізичною особою-підприємцем єдиного внеску щомісячно у розмірі 352 грн., страховий стаж буде зараховуватися пропорційно, тобто 1 місяць за два місяці сплати.

Роменське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області звертається до зазначеної вище категорії платників з проханням подбати про набуття страхового стажу завчасно та сплачувати єдиний соціальний внесок щомісячно у розмірі не меншому, ніж мінімальний (у 2017 році – 704 грн.).
 
Де знаходяться дані про сплату страхових внесків
та для чого потрібен персоніфікований облік внесків?
Відомості про заробітну плату та сплачені страхові внески зберігаються в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування України. Усі дані персоніфіковані.

Відсутність даних про сплату внесків не дає можливості врахувати дані періоди роботи працівникам підприємств для призначення або перерахунку пенсій. Також, відсутність даних про сплату внесків впливає на розмір допомоги по безробіттю, на розрахунок виплати по листкам непрацездатності, тощо.

До речі, страховий персоніфікований облік внесків має ще одну досить важливу перевагу. Уявіть, що підприємство, установа або фірма, де ви працювали, перестало існувати (на жаль таке не можна виключити). Документи не збереглись. У такому випадку єдине джерело відомостей про заробітну плату та сплачені внески – персоніфікований облік внесків.

Як та де можна дізнатись, чи сплачує роботодавець за найманого працівника внески?
Раніше, кожного разу, якщо ви хотіли мати інформацію про сплачені страхові внески, треба було особисто звертатись до територіального управління Пенсійного фонду України. Сьогодні, сучасні інформаційні технології дозволяють спростити таку процедуру. Треба лише одного разу звернутись до управління Пенсійного фонду з метою зареєструватись користувачем ВЕБ-порталом Пенсійного фонду України. А далі – справа за вами. Доступ до інтернет-ресурсів дозволить вам (стосовно себе) отримати інформацію з Державного реєстру застрахованих осіб про суми заробітку, з яких сплачено єдиний внесок та про періоди зарахування страхового стажу.

А ще знайте та пам’ятайте, права найманих працівників захищено статтею 6 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, згідно з якою застраховані особи мають право вимагати від страхувальника (тобто від підприємства - роботодавця) сплати страхових внесків у повному обсязі.

Пенсійний фонд нагадує, що кожна гривня несплачених внесків – це недоотримана пенсія застрахованою особою, а для конкретної людини може бути відсутність права на пенсійне забезпечення, втрата страхового стажу.
 
Роменське об'єднане управління
Пенсійного фонду України
Сумської області
29.03.2017
Випадки, в яких може бути припинена виплата пенсії або зменшено її розмір
Розмір пенсії загалом залежить від страхового стажу, заробітної плати та часу виходу на пенсію. Впливає на розмір пенсії і факт працевлаштування. Наприклад, якщо людина влаштувалась на роботу, вона може отримати пенсію в меншому розмірі або взагалі залишитися без неї. Про що в такому випадку необхідно знати пенсіонеру?

Виплата пенсії зупиняється.

Якщо пенсіонер працевлаштувався, в деяких випадках йому можуть призупинити виплату пенсії. Так, при працевлаштуванні пенсія не виплачується:
  • жінкам, які вийшли на пенсію до 01.01.2015 року достроково до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до п. 7-2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», після реформи, тобто з 1 жовтня 2011 року до 1 січня 2015 року, жінки могли вийти достроково на пенсію в 55 років. Умови виходу на пенсію – 30 років стажу та звільнення з роботи;
  • особам, яким призначена пенсія за вислугу років (якщо пенсіонер починає працювати за спеціальністю, яка дає право на призначення такої пенсії);
  • особам, які працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів» (крім інвалідів 1 та 2 групи, інвалідів війни 3 групи та учасників бойових дій, а також осіб, на яких поширюється дія п. 1 ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»).
Разом з тим, якщо особа має статус «ветеран військової служби», що підтверджується відповідним посвідченням, вона має право на отримання пенсії. Для поновлення виплати пенсій державним службовцям, які мають статус ветеранів військової служби, вказана категорія громадян повинна звернутися до управлінь Пенсійного фонду України за місцем проживання, подати відповідну заяву та надати посвідчення встановленого взірця. 

Пенсія виплачується в меншому розмірі.

Тобто, пенсіонер має право працювати та отримувати пенсію. Зокрема, пенсії працюючим пенсіонерам виплачуються в обмеженому розмірі:

·        в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність (1247 грн. х 150% = 1870,50 грн.) у період роботи на інших посадах/роботах пенсії, розмір яких перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність;

·        в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність (1870,50 грн.) у період виконання депутатських повноважень (робота на посадах, яка давала право на пенсію відповідно до Закону України "Про статус народного депутата України" є іншою роботою).

Також бувають інші ситуації, коли розмір пенсії стає меншим. Чому? Це пов’язано з тим, що при працевлаштуванні пенсіонера йому припиняють виплачувати деякі надбавки. Зокрема, при працевлаштуванні:
  • інвалідам ІІ-ї та ІІІ-ї групи інвалідності припиняють платити пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком. У разі працевлаштування пенсія виплачується в наступних відсотках від пенсії за віком: інвалідам ІІ групи – 90%, інвалідам ІІІ групи – 50%.
  • працюючим пенсіонерам за віком не проводять перерахунок надбавки за понаднормативний стаж у зв’язку зі зміною розміру прожиткового мінімуму. Такий перерахунок проводять після звільнення з роботи з урахуванням прожиткового мінімуму на дату звільнення;
  • знімаються надбавки на неповнолітніх дітей (до 18 років). Дані надбавки призначаються тільки непрацюючим пенсіонерам та виплачуються на кожну дитину в таких розмірах:
а) для тих, хто отримує пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» - 150,00 грн. (постанова Кабінету Міністрів України від 16 липня 2008 року № 654);

б) для тих, хто отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (50% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність відповідно до ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»);

·         для осіб, які працюють протягом періоду з 01.12.2015 по даний час пенсія виплачується в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність (1074 грн. х 150% = 1611,00 грн.) у період роботи на інших посадах/роботах пенсії, розмір яких перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

На замітку пенсіонеру

Відповідно до п. 2.21 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» у разі звільнення (припинення діяльності, пов’язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування) особа повідомляє орган, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії про дату звільнення шляхом подання заяви.

Як зробити перерахунок пенсії підприємцю?


У разі, якщо особа після призначення пенсії продовжувала працювати й набула страховий стаж не менш як 24 місяці, то за її заявою та у порядку визначеним частиною четвертою статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», може бути здійснено перерахунок пенсії з дорахуванням страхового стажу та врахуванням заробітної плати за ці періоди.

Звертаємо увагу, що до страхового стажу враховуються всі місяці, за які сплачено страхові внески, а заробітна плата обчислюється за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року або за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу по 30 червня 2000 року та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. Показник середньої заробітної плати (доходу), який було враховано під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії, залишається незмінним.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії здійснюється не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку). У цьому випадку дораховується лише страховий стаж, а заробітна плата (дохід), з якої обчислено пенсію, не змінюється.

Фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, зокрема ті, які обрали особливий спосіб оподаткування, підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню. До речі, вони є самі стосовно себе страхувальниками.

Звертаємо увагу, що якщо протягом певного часу особа займалася підприємницькою діяльністю, а в системі персоніфікованого обліку відсутні дані про сплату страхових внесків, то даний період до страхового стажу не зараховується. Оскільки, у статті 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визначено, що страховий стаж – це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі, не меншій за мінімальний страховий внесок.

Якщо ж сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків менша за мінімальний страховий внесок, то цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення відповідної доплати до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою за мінімальний страховий внесок.

У разі якщо зазначену доплату не було здійснено, до страхового стажу зараховується період, визначений за кожен місяць з урахуванням фактично сплачених страхових внесків.

Таким чином, у разі якщо згідно з даними персоніфікованого обліку у підприємця є страховий стаж, набутий після призначення пенсії, то він має право на її перерахунок, який буде здійснено у вищевказаному порядку.
 
Спілкуємося з Пенсійним фондом по-сучасному
Дбаючи про підвищення якості  обслуговування громадян та спрощення процедури отримання послуг, Роменське об’єднане управління Пенсійного фонду України пропонує різноманітні дистанційні форми спілкування з населенням.

Якщо у людини немає можливостей або не вистачає часу та коштів на поїздку до управління Фонду для вирішення невідкладних питань щодо пенсійного забезпечення, тодісаме час скористатися технологіями віддаленого доступу і отримати професійні консультації чи терміново необхідну інформацію від фахівців управління.

Кожен охочий має можливість отримати роз’яснення за допомогою наступних технологій:

·                    Скайп-зв'язок.Щомісяця, кожного другого четверга, можна зателефонувати до управління по скайпу за адресою spfu1813 і, після пред’явлення через відеокамеру пенсійного посвідчення або іншого документу, що засвідчує особу, вирішити свої питання.

·                    «Гаряча лінія». Щомісяця по телефону «гарячої лінії» з 8-00 до 13-00 години з громадянами спілкуються:

-                     начальник управління Біленко Алла Григорівна - кожного першого понеділка за номером 5-15-98;

-                     перший заступник начальника управління Грек Ольга Дмитрівна - кожного другого вівторка за номером 5-16-03;

-                     заступник начальника управління Воробйова Ірина Володимирівна – кожної третьої середи за номером 5-13-39.

На телефонні звернення, щодо питань пенсійного забезпечення щодня відповідають фахівці відділу обслуговування громадян за номером 3-18-75.

·                    
  Веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України. Для покращення якості та оперативності обслуговування громадян щодо надання електронних послуг Пенсійного фонду, можливості подальшого впровадження технології електронного урядування в соціальній сфері й було створено новий Інтернет-портал за адресою http://portal.pfu.gov.ua

Кожна застрахована особа, попередньо зареєструвавшись у базі даних цього веб-порталу, може щомісяця отримувати виписку із системи персоніфікованого обліку. За допомогою такої інформації працівник може легко контролювати, в якому розмірі його роботодавець відображає у звітності нараховану заробітну плату і чи сплачує за нього внески.

Пенсіонери ж мають змогу регулярно отримувати інформацію з власної пенсійної справи, де буде вказано вид та суму призначеної пенсії з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових належних їм коштів, цільової грошової допомоги, індексації та інших виплат, встановлених законодавством; назву закону, згідно з яким призначено пенсію та іншу корисну інформацію, для отримання якої раніше доводилося витрачати чимало часу та зусиль.

Потрібно зауважити, що вся індивідуальна інформація, зокрема і персональні дані, які містяться в Держреєстрі, є конфіденційною і не підлягає розголошенню.

Зареєструватися на порталі можна двома способами:

1. В режимі он-лайн за допомогою електронно-цифрового підпису (ключ ЕЦП).

2. Відвідати місцеве відділення Пенсійного фонду, аби особисто написати заяву та отримати індивідуальний код для входу на цей ресурс. Для цього при собі необхідно мати паспорт, реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи, а також за наявності, пенсійне посвідчення або свідоцтво про загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Використання в діяльності Фонду  інформаційних технологій дозволяє наблизити його до застрахованих осіб та пенсіонерів, незважаючи на відстань, що має неабияке значення для людей похилого віку та для осіб з обмеженими можливостями.
Шановні громадяни!
Скористайтеся електронними засобами обслуговування, які пропонує Пенсійний фонд.
Ми завжди раді прийти Вам на допомогу в зручному форматі обслуговування, адже це швидко, ефективно і дуже сучасно.

Фінансування пенсій 
Станом на 25 березня 2017 рокуРоменським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області завершено фінансування виплати пенсій пенсіонерам міста Ромни та Роменського району за  березень місяць 2017 року на загальну суму коштів 41172,47 тис. грн. або 100 %.

17.03.2017
ДО УВАГИ УЧАСНИКІВ АНТИТЕРОРИСТИЧНОЇ ОПЕРАЦІЇ!
6 лютого 2017 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення окремих категорій осіб із числа учасників антитерористичної операції», яким вносяться зміни до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо надання права на призначення пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали безпосередню участь в АТО в районах її проведення за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і 20 років для жінок.

Таке ж право отримують учасники бойових дій, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України у складі добровольчих формувань, що були включені до складу ЗСУ, Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, а також військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані), особи рядового, начальницького складу та добровольці, добровольці, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних під час участі в АТО.

Також, поширюється  право на призначення пенсії за наведених вище умов на дружин (чоловіків), якщо вони не взяли повторний шлюб і батьків вищезазначених категорій громадян, які загинули чи пропали безвісти, померли внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних під час участі в АТО та в ході забезпечення її проведення.
 
Фінансування пенсій
Станом на 16 березня 2017 рокуРоменським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області проведено фінансування виплати пенсій пенсіонерам міста Ромни та Роменського району за  березень місяць 2017 року на загальну суму коштів 23708,73 тис. грн., або 57,58 %.

27.02.2017
«Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування при купівлі нового легкового авто у 2017 році»
Роменське об’єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області інформує, що відповідно до п. 8 ст. 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 № 400/97-ВР збір до Пенсійного фонду України сплачується залежно від вартості легкового автомобіля, а саме:

·        3 відсотки - якщо вартість легкового автомобіля становить 165 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року, тобто 264000,00 гривень;

·        4 відсотки - якщо вартість легкового автомобіля перевищує 165, але не перевищує 290 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року, тобто від 264000,00 гривень до  464000,00 гривень;

·        5 відсотків - якщо вартість легкового автомобіля перевищує 290 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року, тобто  від  464000,00 гривень.
Нагадуємо, що згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» від 21.12.2016 № 1801 - VIII визначено, що прожитковий мінімум для працездатних  громадян з  01.01.2017 становить 1600 гривень.
 
«Про прожитковий мінімум і мінімальну заробітну плату»
З 1 січня 2017 року набрали чинності закони України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» від 21.12.2016 № 1801 (далі - Закон 1801), «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 № 1774 (далі - Закон 1774).

1. Відповідно до Закону 1801:

-                     прожитковий мінімум для працездатних осіб на 2017 рік:

з 01 січня   2017 року - 1600 грн.; з 01 травня 2017 року - 1684 грн.; з 01 грудня 2017 року - 1762 грн.;

-                     прожитковий мінімум для працездатних осіб на 2017 рік:

з 01 січня   2017 року - 1600 грн.; з 01 травня 2017 року - 1684 грн.; з 01 грудня 2017 року - 1762 грн.;

-                     мінімальна заробітна плата з 01 січня 2017 року - 3200 грн.;        

-                     максимальна величина бази нарахування єдиного внеску:

з 01 січня 2017 року - 40000 грн. (1600 х 25); з 01 травня 2017 року - 42100 грн. (1684 х 25); з 01 грудня 2017 року - 44050 грн. (1762 х 25);

-                     мінімальний страховий внесок   з 01 січня 2017 року - 704 грн. (3200 х 22%).

2. Відповідно до Закону 1774:

Для фізичних осіб - підприємців, у тому числі тих, які обрали спрощену систему оподаткування, крім фізичних осіб - підприємців віднесених до першої групи платників єдиного податку, сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць,  тобто 704,0 грн. (3200 х 22%).

Для фізичних осіб - підприємців, віднесених до першої групи платників єдиного податку, мінімальна сума єдиного внеску у 2017 році складатиме: з 01 січня 2017 року - 352 грн. (3200 х 0,5 х 22%). Водночас наголошуємо, що страховий стаж таким особам буде зараховуватись пропорційно сплаченому єдиному внеску.

Звільняються від сплати єдиного внеску за себе з 01.01.2017 фізичні особи - підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, та фізичні особи - підприємці, які перебувають на загальній системі оподаткування,  якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

Зазначена норма не застосовується до осіб, які провадять незалежну професійну діяльність. Терміни сплати єдиного внеску для фізичних осіб - підприємців, у тому числі тих, які обрали спрощену систему оподаткування, та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, у 2017 році залишаться незмінними.


Фінансування пенсій
Станом на 25 лютого 2017 рокуРоменським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області завершено фінансування виплати пенсій пенсіонерам міста Ромни та Роменського району за  лютий місяць 2017 року на загальну суму коштів 41641,51 тис. грн. або 100 %.

Формуємо щомісячну звітність правильно!
Роменське об’єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області з метою достовірності відображення персональних даних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру, ведення та формування якого покладено на органи Пенсійного фонду України, звертає увагу платників єдиного внеску на особливості заповнення деяких реквізитів додатку 4 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 № 435 (далі - Порядок).

Відповідно до Порядку таблиця 6 додатку 4 призначена для формування страхувальником у розрізі кожної застрахованої особи відомостей про суми нарахованої їй заробітної плати (доходу) у звітному місяці, що подається до органів Державної фіскальної служби як місячна звітність разом з іншими таблицями. 

Аналіз звітності страхувальників свідчить про неточності і помилки в ході заповнення реквізиту 24 «Ознака неповного робочого часу (1 – так, 0 — ні)», що призводить до помилкового відображення даних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, які використовуються під час проведення контрольних заходів уповноваженими органами.

Слід пам’ятати, що відповідно до Порядку ознака «неповний робочий час» проставляється в таблиці 6 додатку 4 у разі, якщо особа працює:

·                     неповний робочий день (тобто зменшення тривалості щоденної роботи на зумовлену кількість годин);

·                     неповний робочий тиждень, при якому зберігається нормальна тривалість робочого дня, але зменшується кількість робочих днів на тиждень;

·                     поєднання неповного робочого дня і неповного робочого тижня (наприклад, тривалість робочого дня 5 годин при 4 робочих днях на тиждень).

Цю ознаку необхідно також проставляти, якщо працівник працює на неповну ставку (0,25-0,75).

Крім цього при формуванні щомісячної звітності обов’язково заповнюється графа 22 «Ознака наявності трудової книжки (1 – так, 0 – ні)» в таблиці 6 додатку 4. Якщо наймана особа протягом звітного періоду працювала у роботодавця по трудовому договору за основним місцем роботи, то в графі 22 зазначається 1 («так»), а у випадку праці за сумісництвом – 0 («ні»).

Важливо також мати на увазі, якщо нарахування заробітної плати здійснюється за попередній період, зокрема у зв'язку з уточненням кількості відпрацьованого часу, виявленням помилок, суми донарахованої заробітної плати включаються до заробітної плати місяця, у якому були здійснені такі донарахування (п. 9 розділу IV Порядку).

Нагадуємо! Під час заповнення Звіту необхідно бути дуже уважними при внесенні даних щодо реєстраційного номеру облікової картки платника податків (або серії та номеру паспорта – для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта) та прізвища, ім’я, по батькові застрахованих осіб відповідно до україномовної сторінки паспорта застрахованої особи, адже ці реквізити є найважливішими критеріями при формуванні відомостей з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування для призначення / перерахунку пенсії, інших видів соціальних виплат та допомоги.

16.02.2017

Чи сплачує єдиний внесок пенсіонер?

Роменське об’єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області нагадує, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України», який набрав чинності 6 серпня 2011 року, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали спрощену систему оподаткування звільняються від сплати за себе єдиного соціального внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами, а також згідно чинного законодавства отримують пенсію або соціальну допомогу. 

Враховуючи вищенаведене, такі особи, починаючи з серпня 2011 року, не мають обов'язку щодо сплати єдиного внеску у розмірі не менше мінімального. 

Крім того, представники даної категорії пенсіонерів можуть бути платниками єдиного соціального внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. 

Звертаємо увагу, що фізичні особи - підприємці, яким призначено пенсію за вислугу років, не є пенсіонерами за віком і повинні нараховувати та сплачувати єдиний внесок на загальних підставах.

Пенсія та її індексація

У Законі України «Про індексацію грошових доходів населення» визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, які вони одержали в гривнях на території України і які не мають разового характеру. До таких доходів належать пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення), суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’ю, а також суми, які виплачують особам, котрі мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника, розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі.

Постановою КМУ від 17.07.2013 №1078 затверджено порядок проведення індексації грошових доходів населення. Водночас пунктом 3 цього Порядку визначено окремі види доходів, які не належать до об’єктів індексації.

Наприклад, соціальні виплати, які визначають залежно від прожиткового мінімуму, не є об’єктами індексації, тому не індексуються.

У зв’язку з набранням чинності з 01.01.2016 змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» змінено поріг індексації з 101% на 103%. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій 103% здійснюється наростаючим підсумком починаючи з січня 2016 року. А, оскільки, обчислений наростаючим підсумком з січня 2016 року індекс споживчих цін для проведення індексації не перевищив поріг індексації, 103%, в грудні 2016 року відсутні підстави для проведення індексації пенсій місяць підвищення яких встановлено починаючи з грудня 2015 року і пізніше. 

В разі, якщо не працюючий пенсіонер мав у складі своєї пенсійної виплати зафіксовану індексацію, то її розмір зменшується на величину підвищення за результатами перерахунку. 

Розмір фіксованої індексації залишається незмінним, якщо з 01.12.2016 не відбулося підвищення пенсії і її виплата припиняється, якщо розмір підвищення більший або дорівнює їй. 

У випадку, якщо розмір підвищення перерахованого розміру пенсії менше можливої поточної індексації у місяці перерахунку, то встановлюється фіксована індексація, яка визначається як різниця між можливою поточною індексацією та сумою підвищення пенсії - розмір підвищення перерахованого розміру пенсії менше розміру фіксованої індексації, встановленої до 01.12.2016 року.


 
«Кому і на скільки підвищено пенсію з 1 грудня 2016 року?»

В засобах масової інформації вже не раз було оприлюднено матеріали про те, що відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 1 грудня 2016 року зріс з 1130 до 1247 гривень.

Пенсійним фондом, в свою чергу, проведені відповідні перерахунки пенсій і в грудні місяці окремі категорії роменських пенсіонерів отримали виплати у збільшених розмірах. Про особливості грудневих перерахунків читачам газети розповіла начальник Роменського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області Алла Біленко.

Алло Григорівно, як багато пенсіонерів отримали збільшений розмір пенсій?

На даний час в місті Ромни та Роменському районі проживає понад 25 тисяч пенсіонерів. 1 грудня 2016 року відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» у зв’язку зі збільшенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (1247,00 грн.), проведено масовий перерахунок пенсій, обчислених відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» 22574 пенсіонерам, що складає майже 90 відсотків від їх загальної чисельності.

Перш за все збільшився розмір мінімальних пенсій. Також збільшилися виплати у тих пенсіонерів, які мають надбавки, що визначаються від прожиткового мінімуму та у тих, які мають понаднормативний стаж.

Зазначу, що середній розмір підвищення становить 98 гривень 29 копійок, при цьому додаткові видатки склали 2218840 гривень 07 копійок.

Загалом, протягом року середній розмір пенсій зріс на 140 гривень 29 копійок, та становить 1616 гривень 68 копійок.

Тож зараз найменша пенсія буде становити 1247 грн.?

- Не зовсім так. Пенсіонери, які не мають нормативного пенсійного стажу і ті жінки, які скористались можливістю виходу на пенсію достроково у 55 років до 1 січня 2015 року, отримують менші виплати. У вище вказаних категорій осіб пенсія може зовсім не збільшитися і становити 949 гривень. 

Нагадаю, що необхідний стаж для чоловіків - 25 років, жінок - 20 років, якщо вони вийшли на пенсію до 1 жовтня 2011 року і 35 років для чоловіків та 30 для жінок, які вийшли на пенсію після 1 жовтня 2011 року.

Скажіть, а в кого підвищення виявилося найбільшим?

- Наголошую, що у всіх пенсіонерів підвищення різне в залежності від розміру пенсій та їх складових. У одних пенсія збільшилася на 30 чи 50 гривень, а в інших - на 8 гривень. Але найбільше зросли пенсії у інвалідів війни, учасників бойових дій, інвалідів - ліквідаторів аварії на ЧАЄС.

Деякі пенсіонери ще продовжують працювати. Їм варто сподіватися на перерахунки? 

- Відповідно до абзацу другого частини 3 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» працюючим пенсіонерам у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, пенсія не перераховується. Якщо працюючий пенсіонер звільниться з роботи або припинить підприємницьку діяльність, то йому буде проведено перерахунок пенсії з урахуванням вже нового прожиткового мінімуму – на сьогодні 1247 гривень. Тому важливо своєчасно повідомляти Пенсійний фонд про всі обставини, що впливають на розмір пенсійного забезпечення.

Після травневого перерахунку в багатьох людей індексація, так би мовити, «поглинула» суми нарахованих підвищень, а як цього разу...?

- З грудня 2014 року у частини пенсіонерів пенсія була проіндексована (добавили 179 гривень). Підвищення їм нараховано і цього разу. Проте сума отриманої пенсії «на руки» в деяких не збільшилася, адже розмір підвищення не перевищив суми фіксованої індексації.

І наостанок, уточніть, чи потрібно людям звертатися із заявою про перерахунок пенсій?

- Ні, непотрібно. Перерахунки пенсій здійснено в автоматизованому режимі за матеріалами пенсійних справ, тому пенсіонерам немає необхідності особисто звертатися до управління Фонду за проведенням такого перерахунку.

Користуючись нагодою, хочу нагадати, що з розвитком інтернет-технологій у нас з’явилась можливість надавати електронні послуги громадянам, залучивши їх до реєстрації на веб-порталі Пенсійного фонду України. Завдяки такому дистанційному сервісу, пенсіонер, який завітав до управління Фонду і пройшов процедуру реєстрації на веб-порталі ПФУ, має можливість в режимі он-лайн з’ясувати свою суму пенсії не виходячи з дому, з мінімальними витратами часу та коштів. Відгуки громадян, що вже користуються послугами даного інтернет-ресурсу, позитивні, а підтвердженням його зростаючої популярності є постійне збільшення кількості користувачів веб-порталу, які отримали необхідну інформацію чи консультації у зручному для себе форматі, оскільки це швидко, доступно і дуже сучасно. 


Фінансування пенсій

Станом на 15 лютого 2017 рокуРоменським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області проведено фінансування виплати пенсій пенсіонерам міста Ромни та Роменського району за лютий місяць 2017 року на загальну суму коштів 21620,58 тис. грн., або 51,92 %.
 


 
27.01.2017

«Мінімальна пенсія. Яка вона?»

1 грудня 2016 року відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» у зв’язку зі збільшенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (1247,00 грн.), Пенсійним фондом проведено перерахунок пенсій, обчислених відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а також надбавок і підвищень до пенсій, розміри яких визначають від прожиткового мінімуму. Розмір підвищення кожному пенсіонеру розраховується індивідуально.

З 1 грудня 2016 року пройшло підвищення:

-   мінімальних розмірів пенсій;

-   мінімальних розмірів пенсій по інвалідності  внаслідок аварії на ЧАЕС,

-   щомісячної державної адресної допомоги інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС;

-   мінімальних розмірів пенсій шахтарям;

-   пенсій за особливі заслуги відповідно до Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною»;

-   підвищень, передбачених Законом України «Про жертви нацистських переслідувань»;

-   щомісячної державної адресної допомоги на догляд інвалідам війни та учасникам бойових дій;

-   надбавки за понаднормовий стаж роботи; 

-   надбавки особам, які мають статус Почесного донора України; 

-  надбавки на утриманців відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Не перераховуються з 01.12.2016 року: 

-   пенсії працюючим пенсіонерам;

-   підвищення дітям війни;

-   додаткова пенсія учасникам аварії та потерпілим внаслідок ЧАЕС.

-   пенсії за віком за відсутності повного страхового стажу.

Не зміниться розмір пенсії для громадян, у яких в складі пенсійної виплати є: 

-   індексація;

-   щомісячна державна адресна допомога, передбачена постановою Кабінету Міністрів України № 265 до суми 949,00 грн.

Щодо пенсій у 2017 році, то відповідно до Закону України «Про Державний бюджет на 2017 рік» розмір мінімальних пенсій з 1 січня становитиме – 1247 грн., 1 травня – 1312 грн., 1 грудня – 1373 грн., що на 126,0 грн. більше ніж у грудні 2016 року.

Прогнозні показники видатків на пенсійне забезпечення були обраховані з урахуванням індексу інфляції, прогнозного обсягу єдиного внеску на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування та розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. 

Окрім того, до 31 грудня 2017 року продовжено норми щодо припинення виплати пенсії та обмеження пенсій працюючим пенсіонерам на рівні 85% розміру пенсії, та виплати максимального розміру пенсії на рівні 10 740 гривень.

  Пенсія з 1 грудня 2016 року в прикладах і розрахунках

У зв’язку з тим, що з 1 грудня 2016 року відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» від 25.12.2015 № 928 встановлено розміри прожиткового мінімуму, зокрема для непрацездатних осіб – 1247 грн., Роменське об’єднане управління Пенсійного фонду України наводить конкретні роз’яснення з наведенням ситуаційних прикладів грудневого перерахунку пенсій. 

Нагадуємо, що з 1 грудня перераховано мінімальні розміри пенсій, обчислених відповідно до статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", згідно якої мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за умови наявності в чоловіків 25, у жінок - 20 років страхового стажу (якщо пенсія призначена до 01.10.2011), та за наявності в чоловіків 35, у жінок - 30 років страхового стажу (якщо пенсія призначена після 01.10.2011). Також перерахунку підлягали доплата за понаднормативний стаж роботи і складові пенсійних виплат, які визначаються залежно від розміру мінімальної пенсії.

Приклад № 1. 

Пенсіонер за віком, жінка, не працює.

Пенсію призначено до 01.10.2011 р. Стаж роботи 36 років


Складові пенсії
Розмір пенсії
до перерахунку
грн.
Розмір пенсії
після  перерахунку
з 01.12.2016
грн.
Основний розмір пенсії за віком(обчислений з урахуванням стажу та заробітної плати)
423,87
423,87
Доплата до мінімального розміру пенсії
706,13
(1130,00 – 423,87)
823,13
(1247,00 – 423,87)
Доплата за понаднормативний стаж
(16 років понад необхідні 20 років)
67,82
(423,87 х 16%)
67,82
(423,87 х 16%)
Доплата з 01.05.2012,
згідно постанови КМУ № 327
100,00
100,00
Загальний розмір пенсії до виплати
з урахуванням доплат і підвищень
1297,82
1414,82


Загальний розмір пенсійної виплати збільшився на 117,00 грн.
(1414,82-1297,82)

Приклад № 2. 

Пенсіонер за віком, чоловік, не працює.

Пенсію призначено після 01.10.2011 р. Стаж роботи 42 роки.


Складові пенсії
Розмір пенсії
до перерахунку
грн.
Розмір пенсії
після  перерахунку
з 01.12.2016
грн.
Основний розмір пенсії за віком(обчислений з урахуванням стажу та заробітної плати)
2795,15
2795,15
Доплата за понаднормативний стаж
(7 років понад необхідні 35 років)
79,10
(1130,00 х 7%)
87,29
(1247,00 х 7%)
Фіксований розмір індексації
132,16
123,97
Загальний розмір пенсії до виплати
з урахуванням доплат, підвищень та індексації
3006,41
3006,41

Розмір пенсії не змінився. Перераховано доплату за понаднормативний стаж та на розмір даного підвищення зменшився розмір фіксованої індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013.


Приклад 3. 

Пенсіонер за віком, жінка, працює.

Пенсію призначено у червні 2016 року, а отже після 01.10.2011 р. Стаж роботи 43 роки.


Складові пенсії
Розмір пенсії
до перерахунку
грн.
Розмір пенсії
після  перерахунку
з 01.12.2016,
грн.
Основний розмір пенсії за віком(обчислений з урахуванням стажу та заробітної плати)
2512,86
2512,86
Доплата за понаднормативний стаж
(13 років понад необхідні 30 років)
146,90
(1130,00 х 7%)
146,90
Оскільки пенсіонер працює
Загальний розмір пенсії до виплати
з урахуванням доплат і підвищень
2659,76
2659,76

Перерахунок у зв'язку із зміною прожиткового мінімуму було здійснено тільки непрацюючим пенсіонерам. Особам, які звільнилися з роботи та не повідомили про це органи Фонду, слід подати відповідну заяву та трудову книжку із записом про звільнення. 
Після цього пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законодавством на дату звільнення з роботи. 

Приклад 4.  

Пенсіонер – чоловік, не працює. 

Пенсію призначено до 01.10.2011 р. Має 38 років страхового стажу та отримує пенсію за особливі заслуги перед Україною. 


Складові пенсії
Розмір пенсії
до перерахунку
грн.
Розмір пенсії
після  перерахунку
з 01.12.2016
грн.
Основний розмір пенсії за віком(обчислений з урахуванням стажу та заробітної плати)
600,98
600,98
Доплата до мінімального розміру пенсії
529,02
(1130,00 – 600,98)
646,02
(1247,00 – 600,98)
Доплата за понаднормативний стаж
(8 років понад необхідні 30 років)
48,08
(600,98 х 8%)
48,08
(600,98 х 8%)
Пенсія за особливі заслуги перед Україною
226,00
(1130,00 х 20%)
249,40
(1247,00 х 20%)
Доплата з 01.05.2012,
згідно постанови КМУ № 327
100,00
100,00
Загальний розмір пенсії до виплати
з урахуванням доплат і підвищень
1504,08
1644,48


Загальний розмір пенсійної виплати збільшився на 140,40 грн.
 (1644,48-1504,08)

Приклад 5. 

Пенсіонер – чоловік, не працює. 

Пенсію призначено після 01.10.2011 р. Має 37 років страхового стажу


Складові пенсії
Розмір пенсії
до перерахунку
грн.
Розмір пенсії
після  перерахунку
з 01.12.2016
грн.
Основний розмір пенсії за віком(обчислений з урахуванням стажу та заробітної плати)
 
849,83
849,83
Доплата до мінімального розміру пенсії
280,17
(1130,00 – 849,83)
397,17
(1247,00 – 849,83)
Доплата за понаднормативний стаж
(2 роки понад необхідні 35 років)
17,00
(849,83 х 2%)
17,00
(849,83 х 2%)
Загальний розмір пенсії до виплати
з урахуванням доплат і підвищень
1147,00
1264,00


Загальний розмір пенсійної виплати збільшився на 117,00 грн.
(1264,00-1147,00)

Приклад 6. 

Жінка, має 33 роки страхового стажу. По досягненні 55 років скористалась правом дострокового виходу на пенсію до 01.01.2015 року. Отримує пенсію 949, 00 грн.,не працює.

 
Складові пенсії
Розмір пенсії 
до перерахунку
грн.
 
 
Розмір пенсії після  перерахунку
з 01.12.2016
грн.
Основний розмір пенсії(обчислений з урахуванням стажу та заробітної плати)
850,91
850,91
Доплата до мінімального розміру пенсії
279,09
(1130,00 – 850,91)
396,09
(1247,00 – 850,91)
Доплата за понаднормативний стаж
25,53
(850,91 х 3%)
25,53
(850,91 х 3%)
Загальний розмір нарахованої пенсії
1155,53
1272,53
Сума зменшення за достроковий вихід на пенсію
-208,00
(1155,53 х 18%)
-229,06
(1272,53 х 18%)


Загальний розмір пенсії за віком з урахуванням зменшення
947,53
(1155,53 – 208,00)
1043,47
(1272,53 - 229,06)
Щомісячна державна адресна допомога  згідно з постановою КМУ від 26.03.2008           № 265 зі змінами, внесеними постановою КМУ від 25.03.2014       № 112                                 (до 949,00 грн.)
1,47
Відсутня.
Враховуючи положення пункту 2 постанови   КМУ від 23.03.2008 р.     № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян», розмір обчисленої в такому порядку пенсії, в тому числі після її зменшення за достроковий вихід на пенсію, не може бути меншим за 949 грн.
Загальний розмір пенсії до виплати з урахуванням доплат і підвищень
949,00
1043.47


Загальний розмір пенсійної виплати збільшився на 94,47 грн.
(1043,47-949,00)

Приклад 7.  

Жінка отримує пенсію за віком з 2012 року, її стаж складає 20 років 10 місяців (або 250 місяців).  На даний час не працює.


Складові пенсії
Розмір пенсії до перерахунку
грн.
Розмір пенсії після  перерахунку з 01.12.2016
грн.
Основний розмір пенсії (обчислений з урахуванням стажу та заробітної плати)
301,74
301,74
    доплата до мінімального розміру пенсії
(Враховуючи, що на момент призначення пенсії для жінок мінімальний розмір пенсії встановлюється за наявності 30 років стажу, в даному випадку доплата до мінімального розміру пенсії обчислюється пропорційно наявному стажу, а саме 26 років                         10 місяців).
 482,98
(пропорційно наявному стажу
до 1130,00  грн.)
1130х250/360=         =784,72 ;
784,72-301,74=
=482,98
564,23
(пропорційно наявному стажу
до 1247,00  грн.) 
 
1247х250/360=         =865,97 ;
865,97-301,74=
=564,23
Щомісячна державна адресна допомога  згідно з постановою КМУ від 26.03.2008№265 зі змінами, внесеними постановою КМУ від 25.03.2014 №112 (до 949,00 грн.)
164,28
 
83,03
 
Загальний розмір пенсії до виплати з урахуванням доплат і підвищень
949,00
949,00
 
 
           
Отже, в даному випадку, розмір пенсії до виплати після перерахунку не зміниться. Це пов’язано з тим, що уряд ухвалив рішення, яке передбачає фіксацію певних видів виплат в абсолютній величині, у цьому разі – мінімальної пенсійної виплати особам, які не мають повного страхового стажу. 

Пенсії перераховано автоматизованим шляхом за матеріалами пенсійних справ, без необхідності подання пенсіонерами заяв та будь-яких інших додаткових документів. Виплата пенсій в перерахованих розмірах проведена в грудні поточного року.


Фінансування пенсій

Станом на 25 січня 2017 рокуРоменським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області завершено фінансування виплати пенсій пенсіонерам міста Ромни та Роменського району за  січень місяць 2017 року на загальну суму коштів 41366,45 тис. грн. або 100 %.


 
18.01.2017

Пенсійний фонд інформує!
До уваги підприємств, установ та організацій міста та району!

15 квітня 2016 року набув чинності Закон України від 26.03.2016 № 1043-VIII «Про внесення змін до статті 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» щодо порядку визначення заробітку для призначення пенсії». 

З урахуванням внесених змін для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Враховуючи вищевикладене, починаючи з 15.04.2016 за бажанням пенсіонера, у разі доцільності, обчислення пенсії може здійснюватись в тому числі з урахуванням заробітку за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв по 30.06.2000 року – за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, тобто дані документи повинні бути в наявності або на підприємстві, яке надає довідку про заробітну плату, або в архівних  установах у випадках ліквідації, банкрутства, реорганізації підприємств, установ, організацій. 

Відповідно до ст.44 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 зі змінами (далі – Закон №1058-IV), органи Пенсійного фонду мають право вимагати від підприємств, організацій і окремих осіб відповідні документи для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти достовірність та обгрунтованість їх видачі, а також умови праці осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та інші відомості, передбачені законодавством для визначення права на пенсію. 

Доводимо до Вашого відома, що всі довідки, в тому числі і про заробітну плату, надаються відповідно до п. 4 ч. 4 розділу XII «Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях», зареєстрованих наказом Міністерством юстиції України 18.06.2015 №1000/5 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 22 червня 2015 року за № 736/27181, а саме: 

Архівні довідки складають за встановленою формою, наведеною в 
додатку 43 до цих Правил, на спеціальних бланках або загальних бланках установи. 

Довідки про заробітну плату складають за формами, встановленими державними органами соціального захисту населення. 

Підставою для складання архівних довідок є оригінали і засвідчені копії документів, що зберігаються в архіві. 

У разі ліквідації підприємств, установ, організацій документи мають надходити до архівних установ згідно з «Переліком видів документів, пов’язаних із забезпеченням соціального захисту громадян, що мають надходити до архівних установ у разі ліквідації підприємств, установ, організацій, які не належать до джерел формування Національного архівного фонду» затвердженим наказом Міністерства юстиції України 14.03.2013 № 430/5, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 18 березня 2013 р. за № 428/22960.

Врахування в подальшій роботі вищезазначених рекомендацій забезпечить надходження до Пенсійного фонду достовірних документів, що позитивно вплине на своєчасність та правильність призначення (перерахунку) пенсій.


 «Як змінилася мінімальна пенсія з 1 грудня 2016 року»

З 1 грудня 2016 року згідно із Законом України «По державний бюджет України на 2016 рік» проведено заплановане підвищення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність із 1130 грн. до 1247 грн. (на 117 грн., або 10,4%).

Відповідно зросли і складові розмірів пенсій, які визначаються, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність а саме підвищені:

-мінімальні розміри пенсії за віком непрацюючим пенсіонерам (за наявності повного стажу);

- пенсії по інвалідності та пенсії у зв’язку з втратою годувальника, призначені відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»;

- надбавки до пенсій за понаднормовий стаж, що обчислені виходячи з розміру прожиткового мінімуму.

Мінімальний розмір пенсії за віком при наявності у чоловіків 25, у жінок – 20 років страхового стажу (якщо пенсія призначена до 01.10.2011), та мінімальний розмір пенсії при наявності у чоловіків 35, у жінок – 30 років страхового стажу (якщо пенсія призначена після 01.10.2011) встановлюється на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Підвищені мінімальні пенсійні виплати інвалідам війни, учасникам бойових дій та інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Їх розміри збільшилися на 10,4%.

Збільшені мінімальні пенсії військовим пенсіонерам. Так, мінімальний розмір пенсії у зв’язку з втратою годувальника особам, які отримують пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з 1 грудня 2016 року збільшено на 234 грн. і його розмір на кожного утриманця становить 2494 грн. на місяць.

Крім цього, з 1 грудня 2016 року перераховано розмір надбавок та підвищень до пенсій, які визначаються від розміру прожиткового мінімуму, а саме: підвищення ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань, державна соціальна допомога на догляд інвалідам війни, надбавка донорам, пенсії за особливі заслуги перед Україною, надбавка на утриманців відповідно до "військового" закону, шахтарям та інші.

Розмір підвищення до пенсії в кожному конкретному випадку індивідуальний, він залежить від багатьох складових: страхового стажу, розміру заробітної плати, з якої призначено пенсію, виплати індексації, наявності підвищень та надбавок до пенсії та інше.

Перерахунки пенсій, надбавок та підвищень, розмір яких залежить від прожиткового мінімуму, здійснено за матеріалами пенсійних справ, в автоматичному режимі. Отже, звертатися до управління Фонду з цього питання не має необхідності.

У бюджеті Пенсійного фонду України на ці потреби передбачені відповідні фінансові ресурси. Пенсіонери, які мають право на підвищення пенсії, пенсію в новому розмірі отримали вже у грудні 2016 року.


Фінансування пенсій

Станом на 16 січня 2017 рокуРоменським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області проведено фінансування виплати пенсій пенсіонерам міста Ромни та Роменського району за січень місяць 2017 року на загальну суму коштів 23155,24 тис. грн., або 55,98 %.


«Щодо права на пенсію за «Чорнобильським» Законом»

Пенсії чорнобильцям визначають згідно із Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Статус ліквідатора

Учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов’язаних із усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження, у 1986–1987 роках – незалежно від кількості робочих днів, а в 1988–1990 роках – не менше 30 календарних днів, зокрема враховуючи участь у проведенні евакуації людей і майна із цієї зони, а також були тимчасово направлені або відряджені у зазна­чені строки для виконання робіт у зоні відчуження. До відповідної категорії осіб належать військовослужбовці, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості.

Ліквідатора­ми вважаються також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначає Кабінет Міністрів України.

Умови призначення пенсій зі зниженням пенсійного віку ліквідаторам визначено частиною першою статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема:

• особам, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року – не менше 5 календарних днів, пенсійний вік знижується на 10 років;

• особам, які працювали в 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів, пенсійний вік знижується на 8 років;

• особам, які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році – від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році – не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві – не менше 14 календарних днів у 1986 році, пенсійний вік знижується на 5 років.

Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які відпрацювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним у встановленому порядку (чоловіки – 10 років і більше, жінки – 7 років 6 місяців і більше), вік виходу на пенсію зменшується додатково на 3 роки понад передбачений цією статтею.

Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які відпрацювали на інших роботах із шкідливими й важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним у встановленому порядку (чоловіки – 12 років 6 місяців і більше, жінки – 10 років і більше), вік виходу на пенсію зменшується додатково на 1 рік понад передбачений цією статтею.

Документи для підтвердження роботи ліквідатором

Щоб підтвердити періоди роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС для зниження пенсійного віку, слід подати такі документи, передбачені в постанові Кабінету Міністрів УРСР від 20 січня 1987 року №51:

а) посвідчення про відрядження в зону відчуження (із зазначенням населених пунктів зони відчуження);

б) військовий квиток або довідку командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії в зоні відчуження;

в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).

Щоб підтвердити період роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, можна подавати виписки з особових рахунків про підвищену оплату праці за умови, що в особовому рахунку зазначено кратність оплати праці або населений пункт і кількість днів, за які здійснено підвищену оплату.

Призначення та виплату пенсій постраждалим унаслідок аварії на ЧАЕС, зокрема ліквідаторам, здійснюють відповідно до законів «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за наявності страхового стажу не менше як чоловіки – 20 років, жінки – 15 років.

До потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать:

1) евакуйовані із зони відчуження (зокрема особи, які на момент евакуації перебували у стані внутріутробного розвитку, до досягнення ними повноліття), а також відселені із зон безумовного (обов’язкового) і гарантованого добровільного відселення;

2) особи, які постійно проживали на територіях зон безумовного (обов’язкового) та гарантованого добровільного відселення на день аварії або прожили станом на 1 січня 1993 року на території зони безумовного (обов’язкового) відселення не менше двох років, а на території зони гарантованого добровільного відселення – не менше трьох років, та відселені або самостійно переселилися з цих територій;

3) особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов’язкового) та гарантованого добровільного відселення, за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчались у зоні безумовного (обов’язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення – не менше трьох років;

4) особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчались у цій зоні не менше чотирьох років;

5) особи, які працювали з моменту аварії до 1 липня 1986 року не менше 14 календарних днів або не менше трьох місяців протягом 1986–1987 років за межами зони відчуження на роботах з особливо шкідливими умовами праці (за радіаційним фактором), пов’язаними з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, що виконувалися за урядовими завданнями.

Пенсійний вік може бути знижено тільки за однією підставою, передбаченою статтею чорнобильського Закону, якщо не обумовлено інше. Для застосування початкової величини зниження пенсійного віку обов’язковою умовою є проживання чи робота на забрудненій території у період з 26 квітня по 31липня 1986 року незалежно від тривалості періоду, а також те, що станом на 1 січня 1993 року особа повинна прожити (відпрацювати) певний період, який відповідає цій зоні радіоактивного забруднення.

Право на дострокову пенсію відповідно до статті 55 Закону мають:

1) особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні безумовного (обов’язкового) відселення, за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше двох років, мають право на зниження пенсійного віку на чотири роки та додатково на один рік за кожен рік проживання (роботи), але не більше дев’яти років;

2) особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше трьох років, пенсійний вік знижується на три роки та додатково на один рік за два роки проживання (роботи), але не більше шести років;

3) особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше чотирьох років, пенсійний вік знижується на два роки та додатково на один рік за три роки проживання (роботи), але не більше п’яти років;

4) особам, які працювали з моменту аварії до 1 липня 1986 року не менше 14 календарних днів або не менше трьох місяців протягом 1986–1987 років за межами зони відчуження на роботах з особливо шкідливими умовами праці (за радіаційним фактором), пов’язаними з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що виконувалися за урядовими завданнями, пенсійний вік знижується на два роки.

Початкову величину зниження пенсійного віку встановлюють лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.

Потерпілим від Чорнобильської катастрофи, які відпрацювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 (чоловіки – 10 років і більше, жінки – 7 років 6 місяців і більше), вік виходу на пенсію зменшується додатково на два роки понад передбачений цією статтею Закону.

Потерпілим від Чорнобильської катастрофи, які відпрацювали на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 (чоловіки – 12 років 6 місяців і більше, жінки – 10 років і більше), вік виходу на пенсію зменшується додатково на один рік понад передбачений цією статтею.

Відповідно до статті 65 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» документами, які підтверджують статус постраждалих і надають право користуватись пільгами, визначеними в цьому законі, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» і «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».

Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1, для призначення пенсії за віком подають, зокрема, документи, що посвідчують особливий статус особи. Ідеться мова про посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і довідку про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року № 122, або довідку військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідку архівної установи, або інші первинні документи, у яких зазначено період роботи, населений пункт або об’єкт, де особа здійснювала роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.


29.12.2016
 
ЧАСТКОВО ПЕНСІЮ ЗА СІЧЕНЬ 2017 РОКУ БУДЕ ВИПЛАЧЕНО У ГРУДНІ 2016 РОКУ
(дані по Ромнах та Роменському району)

Зазвичай пенсії виплачуються щомісяця у період з 4 по 25 число в установлену дату виплати, яка відома кожному пенсіонеру.

З метою забезпечення своєчасної виплати пенсій з урахуванням святкових та вихідних днів у січні 2017 року 21 грудня Урядом прийнято рішення, яким встановлено, що частково пенсію за січень 2017 року буде виплачено у грудні 2016 року.

Пенсіонерам, які отримують пенсію через банківські установи і мають дату виплати пенсії з 4 по 15 січня 2017 р. включно, пенсія на їх банківський рахунок буде зарахована у період з 27 по 29 грудня.

Пенсіонерам, які отримують пенсію через поштові відділення і мають дату виплати пенсії з 4 по 10 січня 2017 р. включно, пенсія буде виплачуватися починаючи з 27 грудня.

Пенсіонерам, які з різних причин не зможуть отримати пенсію за січень 2017 року на поштових відділеннях в останні дні грудня, зможуть отримати її починаючи з 5 січня.

Для пенсіонерів, які отримують пенсію через банківські установи і мають дату виплати пенсії з 16 по 25 січня або через поштові відділення і мають дату виплати пенсії з 11 по 25 січня пенсія буде виплачуватись в звичайному режимі в установлені дати виплати.

Із загальної чисельності пенсіонерів області (25 тис.) у грудні 2016 року буде виплачено пенсій за січень 2017 року 10,4 тис. пенсіонерам, в т.ч. 6,1 тис. пенсіонерів через банківські установи та 4,3 тис. пенсіонерів через поштові відділення.

На виплату пенсій за січень 2017 року Пенсійним фондом буде спрямовано у грудні 2016 року 17,3 млн. грн. Це фінансування здійснюється в межах затвердженого бюджету Пенсійного фонду на 2016 рік.

Загальна потреба на виплату пенсій за січень 2017 року складає понад 41 млн. грн.


ЧАСТКОВО ПЕНСІЮ ЗА СІЧЕНЬ 2017 РОКУ БУДЕ ВИПЛАЧЕНО У ГРУДНІ 2016 РОКУ

(дані по Сумській області)

Зазвичай пенсії виплачуються щомісяця у період з 4 по 25 число в установлену дату виплати, яка відома кожному пенсіонеру.

З метою забезпечення своєчасної виплати пенсій з урахуванням святкових та вихідних днів у січні 2017 року 21 грудня Урядом прийнято рішення, яким встановлено, що частково пенсію за січень 2017 року буде виплачено у грудні 2016 року.

Пенсіонерам, які отримують пенсію через банківські установи і мають дату виплати пенсії з 4 по 15 січня 2017 р. включно, пенсія на їх банківський рахунок буде зарахована у період з 27 по 29 грудня.

Пенсіонерам, які отримують пенсію через поштові відділення і мають дату виплати пенсії з 4 по 10 січня 2017 р. включно, пенсія буде виплачуватися починаючи з 27 грудня.

Пенсіонерам, які з різних причин не зможуть отримати пенсію за січень 2017 року на поштових відділеннях в останні дні грудня, зможуть отримати її починаючи з 5 січня.

Для пенсіонерів, які отримують пенсію через банківські установи і мають дату виплати пенсії з 16 по 25 січня або через поштові відділення і мають дату виплати пенсії з 11 по 25 січня пенсія буде виплачуватись в звичайному режимі в установлені дати виплати.

з загальної чисельності пенсіонерів області (354 тис.) у грудні 2016 року буде виплачено пенсій за січень 2017 року 159,5 тис. пенсіонерам, в т.ч. 112,1 тис. пенсіонерів через банківські установи та 47,4 тис. пенсіонерів через поштові відділення.

На виплату пенсій за січень 2017 року Пенсійним фондом буде спрямовано у грудні 2016 року 287,3 млн. грн. Це фінансування здійснюється в межах затвердженого бюджету Пенсійного фонду на 2016 рік.

Загальна потреба на виплату пенсій за січень 2017 року складає понад 600 млн. грн.

Подробиці на офіційному сайті головного управління Пенсійного фонду України
в Сумській області: www.pfu-sumy.gov.ua


Фінансування пенсій

Станом на 25 грудня 2016 рокуРоменським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області завершено фінансування виплати пенсій пенсіонерам міста Ромни та Роменського району за  грудень місяць 2016 року на загальну суму коштів 41834,99 тис. грн. або 100 %.

 
19.12.2016

Фінансування пенсій
Станом на 15 грудня 2016 рокуРоменським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області проведено фінансування виплати пенсій пенсіонерам міста Ромни та Роменського району за  грудень місяць 2016 року на загальну суму коштів 21898,00 тис. грн., або 52,2 %.
 

 
12.12.2016
 
«Увага! Модернізовано веб-портал електронних послуг
Пенсійного фонду України»

Одним із пріоритетних напрямів діяльності органів Пенсійного фонду України завжди була інформаційно-роз’яснювальна робота, яка постійно проводиться серед роботодавців, працюючого населення та пенсіонерів, та підвищення якості обслуговування громадян. Зокрема, зменшення необхідності особистого відвідування і часу обслуговування, а також підвищення якості своєчасного та доступного інформування українців про зміни в пенсійному законодавстві, їхні права і обов’язки. Форми і методи інформаційно-роз’яснювальної роботи постійно вдосконалюються, адже технології покращуються, законодавство змінюється і ми повинні допомагати нашим відвідувачам бути обізнаними та інформованими, навчити їх користуватися усіма перевагами сучасних технологій в управлінні Фонду.

З розвитком інтернет-технологій у нас з’явилась можливість надавати електронні послуги громадянам, а саме, залучати їх до реєстрації на веб-порталі Пенсійного фонду України з метою отримання необхідної інформації, контролю даних.

Завдяки сучасному електронному ресурсу – веб-порталу Пенсійного фонду України можна в режимі он-лайн вирішувати питання з мінімальною витратою часу, коштів, сил і постійно контролювати дані, які зараз впливають на розмір пенсії або матимуть вплив у майбутньому.

Оновлений веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України запрацював із листопада 2016 року. 

Завдяки новим функціональним можливостям значно розширено дистанційний доступ громадян до послуг, що надаються Фондом.

Наразі є можливість самостійно зареєструватися на веб-порталі, пройти автентифікацію, отримати можливість перегляду всіх своїх звернень до органів Фонду, стану їх обробки, подати заяву на призначення та перерахунок пенсії, переглянути свою електронну пенсійну справу та дані електронної персональної облікової картки застрахованої особи за допомогою електронного цифрового підпису (ЕЦП). 

Для он-лайн реєстрації та авторизації за електронним цифровим підписом (ЕЦП) необхідно:

1.Зайти на веб-портал ПФУ (
http://portal.pfu.gov.ua).

2.На екранній формі «Вхід» в закладці «За ЕЦП» ознайомитись зі списком акредитованих центрів сертифікації ключів (АЦСК), ЕЦП яких підтримує веб-портал ПФУ.

3. Якщо Ви не маєте ще ЕЦП одного з цих АЦСК, Вам необхідно звернутися в АЦСК та отримати ЕЦП. Інформація щодо оформлення ЕЦП може бути отримана в мережі Інтернет в залежності від АЦСК, обраного Вами.

4. Після отримання ЕЦП - обрати пункт головного меню «Вхід» та виконати перший вхід на веб-портал за ЕЦП (закладка «За ЕЦП»). 

Ключ ЕЦП може зберігатись на будь-якому носієві ( флешка, диск та ін.).

Крім того, для внутрішньо переміщених пенсіонерів є можливість зареєструватись за допомогою ЕЦП з електронного пенсійного посвідчення (ЕПП). Якщо пенсіонер, переміщений з тимчасово окупованих територій ще не має ЕПП, то необхідно звернутися до органу ПФУ. 

Після отримання ЕПП необхідно зайти на веб-портал ПФУ (
http://portal.pfu.gov.ua), обрати пункт головного меню «Вхід» та виконати перший вхід на веб-портал за ЕПП (закладка «За ЕПП»). 

Отже, використовуючи онлайн реєстрацію за електронним цифровим підписом (ключем ЕЦП) користувачі веб-ресурсу без відвідування управління Пенсійного фонду, черг і зайвих витрат часу можуть скористатися такими електронними послугами:

- отримувати інформацію, накопичену в базах даних персоніфікованого обліку;

- здійснювати контроль за даними, що вносяться в систему персоніфікованого обліку та впливають на пенсійні права (для працюючих);

- отримувати відомості з власної пенсійної справи (для пенсіонерів) щодо суми призначеної пенсії з урахуванням усіх встановлених надбавок, виду пенсії, закінчення строку виплати пенсії тощо; 

- подавати заяву-запит на попереднє замовлення паперових документів, зокрема виписки із системи персоніфікованого обліку, виписки з пенсійної справи (для пенсіонерів), виписки про стан розрахунків із ПФУ (для страхувальників); 

- подавати скарги в органи Пенсійного фонду; 

- подавати заяви про призначення пенсії в органи Пенсійного фонду; подавати заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з набутим страховим стажем в органи Пенсійного фонду (для пенсіонерів); 

- записатися на прийом в управління Пенсійного фонду з можливістю вибору часу, зручного для відвідування Фонду.

Тепер Вам не обов’язково їхати до управління Пенсійного Фонду, все можна робити вдома, на роботі, в будь-якому місці де Вам зручно і де є Інтернет. Всі електронні послуги безкоштовні!

Веб-портал надає електронні послуги кожній особі індивідуально та працює з дотриманням вимог до захисту інформації, щоб сторонні особи не змогли скористатися персональними даними.

Запрошуємо Вас стати користувачем Веб-порталу електронних послуг Пенсійного фонду України.


 
ПЕРЕРАХУНОК ПЕНСІЙ З 1 ГРУДНЯ 2016 РОКУ ВІДПОВІДНО ДО ЗАКОНУ УКРАЇНИ

«ПРО ДЕРЖАВНИЙ БЮДЖЕТ УКРАЇНИ НА 2016 РІК»

З 1 грудня у зв'язку зі збільшенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (1247 грн.), Пенсійним фондом проведено масовий перерахунок пенсій, обчислених відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а також надбавок і підвищень до пенсій, розмір яких визначають від прожиткового мінімуму. Сума підвищення кожному пенсіонерові розраховується індивідуально.

Непрацюючим пенсіонерам перерахунок мінімального розміру пенсії за віком, встановленого відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», буде проведено з розрахунку 1247  грн.:

- за наявності в чоловіка 25 років, а в жінок 20 років страхового стажу, якщо пенсія призначена до 01.10.2011;

- за наявності в чоловіків 35 років, а в жінок 30 років страхового стажу, якщо пенсія призначена після 01.10.2011.

Враховуючи змінений розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, перерахунок буде проведено незалежно від факту роботи:

- пенсія за особливі заслуги відповідно до Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною»»;

- мінімальний розмір пенсії у зв'язку з втратою годувальника;

- мінімальний розмір пенсії у зв'язку з втратою годувальника членам сімей військовослужбовців;

- підвищень, передбачених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;

- підвищень, передбачених Законом України «Про жертви нацистських переслідувань»;

- мінімальних розмірів пенсій через інвалідність у наслідок аварії на ЧАЕС, щомісячної державної адресної допомоги інвалідам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС;

- щомісячної державної адресної допомоги на догляд інвалідам війни та учасникам бойових дій.

Не перераховуються з 01.12.2016 року:

- розміри пенсій за віком, якщо немає повного страхового стажу;

- розміри пенсії у разі втрати годувальника, обчислений відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на двох та більше утриманців, один з яких працює;

- розмір підвищення дітям війни відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни»;

- розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, та компенсаційної виплати за втрату годувальника відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

- розмір щомісячної державної адресної допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян», якщо одержувачі пенсій не є інвалідами, дітьми-інвалідами та не отримують пенсію у зв'язку з втратою годувальника;

- розмір пенсій пенсіонерів, які працюють, провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Працюючим пенсіонерам після звільнення з роботи або припинення діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, пенсію перераховуватимуть з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності. Пенсіонери, які працюють, можуть і надалі здійснювати перерахунок пенсії згідно з частиною четвертою статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» через кожні два роки роботи з урахуванням не менше як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку пенсії незалежно від перерв в роботі.

Також не збільшиться розмір пенсійної виплати, коли:
- розмір підвищення перерахованого розміру пенсії менший від можливої поточної індексації в місяці перерахунку. В цьому випадку встановлюється фіксована індексація, яка визначається як різниця між можливою поточною індексацією і сумою підвищення пенсії;

- розмір підвищення перерахованого розміру пенсії менший від розміру фіксованої індексації, встановленої до 01.12.2016 року.

До речі:

- виходячи з розміру прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі 1544 грн., з 1 грудня буде проведено перерахунок надбавок особам, які мають статус «Почесний донор СРСР», «Почесний донор України». Розмір надбавки збільшився з 139,90 грн. (1399,00 х 10%) до 154,40 грн. (1544,00 х 10%);

- виплата пенсій працюючим пенсіонерам проводиться в розмірі 85% призначеного розміру, але не менше ніж 150 % прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, а 01.12.2016 - 1870,50 грн. (1247,00 х 150%);

- утримання податку на доходи фізичних осіб та військового збору проводиться із суми пенсійних виплат або щомісячного грошового утримання, розмір яких перевищує десять розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (у розрахунку на місяці), встановленого на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення. Починаючи з 1 липня 2016 року, оподаткування пенсій здійснюється в частині перевищення понад 10 740 гривень.

Даний перерахунок здійснюється автоматично і не потребує додаткового звернення пенсіонерів до управління Пенсійного фонду.

«На захисті прав пенсіонерів»

Основним видом діяльності органів Пенсійного фонду України є пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію. Першим кроком при реалізації свого права на пенсійне забезпечення для будь-якого майбутнього пенсіонера є звернення із заявою про призначення пенсії до територіального управління Пенсійного фонду України.

При цьому у кожної людини постає безліч питань:

·        коли необхідно звертатися із заявою?

·        які документи потрібно додати?

·        як підтвердити стаж, якщо підприємство ліквідовано без правонаступників?

·        що робити, якщо в призначенні пенсії буде відмовлено?

На всі ці питання можна знайти відповідь у нормативно-правових документах Пенсійного фонду України.

Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005р. (зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846) було затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Даним Порядком визначено в який спосіб подається заява про призначення (перерахунок) пенсії до управління Пенсійного фонду, які документи необхідно додати до заяви (в залежності від виду пенсії) та в якому порядку відбувається приймання, оформлення та розгляд документів.

Так, пунктом 1.1 розділу І Порядку передбачено, що заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України за місцем проживання (реєстрації).

При цьому, при прийманні документів спеціаліст управління Фонду:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Пунктом 4.3 розділу ІV Порядку визначено, що прийняття рішення управлінням Пенсійного фонду щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії повинно відбутися не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії. При цьому, орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

У разі незгоди з рішенням прийнятим управлінням Пенсійного фонду, особа може оскаржити його у спосіб встановлений Порядком розгляду скарг на рішення органів Пенсійного фонду України щодо пенсійного забезпечення, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України від 12.10.2007 N 18-6, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 2 листопада 2007 р. за              N 1241/14508.

Доволі частою в наш час є ситуація, коли підприємство на якому працювала людина ліквідоване, і підтвердити стаж на ньому немає можливості. В такому випадку застосовується процедура зазначена в Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України №18-1 від 10.11.2006.

Цей Порядок визначає механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років , установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника. Підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - підтвердження стажу роботи), здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років(надалі - Комісія), які створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в областях і до складу яких входять представники органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної інспекції України з питань праці. Здійснити підтвердження стажу можна звернувшись із заявою до Комісії та надавши відповідні документи визначені в Порядку.

Це далеко не повний перелік роз’яснень на питання, що виникають в процесі подання документів для призначення або перерахунку пенсії. Тому Роменське об’єднане управління Пенсійного фонду України вкотре наголошує, що громадянам, особливо перед пенсійного віку необхідно заздалегідь потурбуватися про майбутню пенсію і більше уваги приділяти власній правовій освіті в питаннях пенсійного забезпечення. Адже юридична обізнаність дає можливість реалізовувати свої права і захищати їх у повсякденному житті.


 
29.11.2016
«Порядок призначення пенсій багатодітним матерям та матерям інвалідів з дитинства»
Відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», жінки, які народили п'ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, і матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до цього віку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років та за наявності не менше 15 років страхового стажу.

У разі відсутності необхідного страхового стажу, діючим законодавством передбачена можливість збільшення страхового стажу, необхідного для призначення пенсії, шляхом укладення договорів добровільної участі в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Право на добровільну участь у загальнообов'язковому державному соціальному страхуванні мають особи, які не перебувають у трудових відносинах з роботодавцями та не належать до кола платників єдиного внеску. Для укладення договору про добровільну участь незастрахованій особі необхідно звернутися до територіального органу Державної фіскальної служби України за місцем проживання.

У разі, якщо дитина визнана дитиною-інвалідом після досягнення шестирічного віку або інвалідом з дитинства після досягнення вісімнадцятирічного віку, надається відповідно висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що вона мала медичні показники для визнання її дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку.

Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 25.11.2005 № 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком багатодітна мати або мати дитини-інваліда має надати такі документи:

1) паспорт, документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків;

2) трудова книжка та інші документи про стаж;

3) довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам (за бажанням або якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців).

4) документи про народження дітей, виховання їх до шестирічного віку, про визнання дитини заявника інвалідом з дитинства або дитиною-інвалідом.

Факт народження дитини встановлюється на підставі свідоцтва про народження, а її виховання до зазначеного віку - на підставі свідоцтва про народження чи паспорта дитини. У разі смерті дитини подається свідоцтво про смерть.

Визнання особи інвалідом з дитинства або дитиною-інвалідом засвідчується випискою з акта огляду в МСЕК, медичним висновком закладів охорони здоров'я, посвідченням одержувача допомоги, довідкою органу, що призначає допомогу, про період призначення даного виду допомоги.

Матеріали прес-конференції
Газета «Вісті Роменщини» № 48 від 26.11.2016
 
«Наповнення бюджету Пенсійного фонду – запорука своєчасної виплати пенсій!»
Одним із першочергових завдань Роменського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області є робота по збільшенню надходжень власних коштів до бюджету Пенсійного фонду, зменшення заборгованості платників внесків, зміцнення фінансової бази.

Як же вдається наповнювати пенсійний бюджет? Чи є у цьому питанні проблеми і як вони вирішуються?

Поспілкуватися на цю тематику кореспондентам газети вдалося з начальником управління Аллою Біленко.

Алло Григорівно, поясніть з чого складається бюджет Пенсійного фонду?

- Бюджет Пенсійного фонду складається з дохідної та видаткової частин. Його збалансованість ґрунтується на принципі економічної залежності пенсійних видатків від отриманих доходів. 

Проаналізуйте, як виконуються планові показники власних надходжень до бюджету Пенсійного фонду?

- За 9 місяців 2016 року надходження власних доходів становлять 2512,5 тис. грн. або 105,3 % від плану. Питома вага власних доходів становить 0,8% до загальної суми надходжень. Забезпеченість власними коштами  видатків на виплату пенсій та допомог за рахунок власних надходжень складає 30,7%.

Велику частину видатків покриває держбюджет України, та це жодним чином не впливає на зобов’язання Фонду перед пенсіонерами. Усі пенсії виплачуються вчасно.

Скажіть, а скільки на сьогодні обліковується пенсіонерів по місту та району та яка місячна потреба в коштах на виплату пенсій?

- Станом на 1 жовтня 2016 року в управлінні отримують пенсію понад   25 тис. пенсіонерів.

Місячна потреба в коштах на виплату пенсій та грошової допомоги за 9 місяців  2016 року в середньому становила 39,5 млн. грн.

З початку року профінансовано потребу в коштах на виплату пенсій та допомоги на загальну суму 331980,65 тис. грн. і забезпечено 100% фінансування  видатків на виплату пенсій усім пенсіонерам, які одержують пенсії за рахунок  коштів Пенсійного фонду.

- Чи збільшився середній розмір пенсії протягом 9 місяців 2016 року?

- Так, протягом року середній розмір пенсій зріс на 53,60 грн., та становить 1526,97 грн. Прогнозовано, що цей показник і надалі зростатиме, оскільки вже в грудні відбудеться наступне збільшення соціальних стандартів. Верховна Рада внесла зміни до державного бюджету на 2016 рік і тепер мінімальна пенсія зросте до 1247 грн., хоча раніше планувалося її збільшення до 1208 грн. (зараз – 1130 грн.).

Логічно, що таке збільшення пенсій тягне за собою збільшення видаткової частини бюджету. Скажіть, а які основні шляхи його наповнення?

- Головними інструментами наповнення бюджету Пенсійного фонду є детінізація економіки, легалізація ринку праці та максимальне погашення існуючої заборгованості.

На жаль, сьогодні значна частина тих, хто платить пенсійні внески, роблять це із мінімального розміру заробітної плати, отримуючи решту «у конверті».

На початку 2016 року в межах податкової реформи Україна істотно скоротила ставку ЄСВ — до 22%. Рішення було прийнято свідомо задля зниження навантаження на фонд оплати праці та як наслідок — легалізації зарплат і зайнятості. Тобто це повинно було стимулювати вихід із тіні, сприяти розвитку великого та середнього бізнесу. Адже, якщо залучити до сплати ЄСВ хоча б у мінімальному розмірі всі категорії неофіційних працівників, то після цього можна було б впевнено говорити про фінансове збалансування пенсійної системи.

Як спрямована робота в управлінні на легалізацію трудових відносин? Прокоментуйте це конкретними цифрами.

- Перелік підприємств та фізичних осіб – підприємців, в яких наймані працівники одержують заробітну плату в розмірі меншому за мінімальний, встановлений законодавством, та список керівників підприємств, які отримують заробітну плату нижче мінімального розміру, надаються територіальній державній інспекції з питань праці в Сумській області, УСЗН Роменської районної державної адміністрації, УПСЗН виконкому Роменської міської ради, на які покладено функції контролю за додержанням суб'єктами господарювання Закону України «Про оплату праці», а також Роменській районній державній адміністрації, Роменській районній раді, Виконавчому комітету Роменської міської ради та Роменській ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області.

На виконання розпорядження голови обласної державної адміністрації від 20.06.2011 № 432 «Про утворення обласної робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення» протягом 9 місяців 2016 року проведено 8 засідань  міської та районної робочих груп з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення.

На виконання спільного листа Державної фіскальної служби України, правління Пенсійного фонду України, Державної служби України з питань праці та Плану заходів щодо координації спільних дій по виявленню фактів використання праці неоформлених працівників, проводиться моніторинг відомостей з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. Дана інформація передається для подальшого опрацювання до Роменської об’єднаної державної податкової інспекції.

За даними органів ДФСУ станом на 01.10.2016 року створено 85 легалізованих робочих місць, надійшло єдиного внеску від легалізації в сумі 51,9 тис. грн. Протягом 2016 року заключено 5 договорів добровільної участі у загальнообов’язковому державному соціальному страхуванні.

А які позитивні зрушення в роботі щодо ліквідації існуючої заборгованості?

- Нагальним є питання своєчасності, повноти перерахування страхувальниками пенсійних внесків, недопущення заборгованості до Пенсійного фонду, чітке дотримання платіжної дисципліни.

Із загального боргу, що склався на 01.10.2016 по 28 боржниках в сумі 3585,3 тис. грн. заборгованість по підприємствах з дієвим статусом (14 боржників)  становить 473,2 тис. грн., або 13,2 %.

В управлінні Фонду створена та діє робоча група з питань виконання плану по надходженню платежів до Пенсійного фонду у 2016 році та зменшення заборгованості по платежах зі сплати єдиного внеску та платежах до Фонду в складі Роменського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, Роменської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області та відділу ДВС Роменського МРУЮ. З початку 2016 року проведено 9 засідань, на які були запрошені 20 фізичних осіб — підприємців. В результаті 13 боржниками міста та району погашено заборгованість в сумі 19,2 тис. грн.

Керівники підприємств - боржників та фізичні особи - підприємці, за поданням управління Фонду, заслуховувались на засіданнях тимчасових комісій з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат. З початку 2016 року проведено 16 засідань комісії, на які запрошувались 23 боржники. За результатами проведених засідань 17 боржниками погашено борг на загальну суму 307,7 тис. грн.

Управління Фонду активно взаємодіє з органами Державної виконавчої служби. З початку року спільно з її представниками відбулось  9 спільних нарад, 27 спільних виїздів до боржників, у тому числі в 8 випадках були залучені працівники поліції.У результаті - на рахунки управління надійшло 11,6 тис. грн.

В ході інформаційно-роз’яснювальної роботи боржникам постійно доводять, що дешевше своєчасно сплатити внесок, аніж потім додатково шукати кошти на сплату штрафу та пені, сума якої щодня збільшується.

Тож, можна сказати, що питання наповнення бюджету Пенсійного фонду знаходиться на постійному контролі і вчасній виплаті пенсій нічого не загрожує?

- Абсолютно, адже основним та головним пріоритетом діяльності Пенсійного фонду України є забезпечення стабільного фінансування та своєчасної виплати пенсій. Добре знаючи, що фінансова складова є визначальною в системі пенсійного страхування, працівники Пенсійного фонду постійно шукають резерви для поповнення його бюджету.

Сьогодні за Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» всі кошти від сплати єдиного соціального внеску безпосередньо спрямовуються на виплату пенсій, а кожна несплачена копійка внесків є предметом тривоги, адже наповнення бюджету – справа відповідальна.

«Шановні громадяниНагадуємо про строки призначення та перерахунку пенсії!»
Роменське об’єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області нагадує, що згідно норм статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня, коли громадянин звернувся за нею до управління Пенсійного фонду (крім окремих випадків, коли вона призначається з більш раннього строку) а саме:

пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку;

пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності;

пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.

Перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки:

- у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

- у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає управління Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
 
Фінансування пенсій
Станом на 25 листопада 2016 рокуРоменським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області завершено фінансування виплати пенсій пенсіонерам міста Ромни та Роменського району за  листопад місяць 2016 року на загальну суму коштів 39380,52 тис. грн. або 100 %.
 
Молодь Роменщини підтримує легалізацію
Працівники Роменського об’єднаного управління Пенсійного фонду України провели молодіжний флеш-моб, спрямований на легалізацію заробітної плати та ліквідацію тіньової зайнятості населення.

Використовуючи яскраві плакати та листівки, з гаслами «Ми за легальну зайнятість», пенсійники намагались привернути увагу  роботодавців, найманих працівників та простих перехожих до негативних наслідків отримання зарплати в «конвертах». 

«Якщо хоч кожен другий громадянин замислиться про шкоду неофіційного працевлаштування то ми не даремно організували флеш-моб на відповідну тематику. В першу чергу було на меті попередити і захистити нашу молодь та і деяких вже зрілих громадян, які досить толерантно відносяться до питання тіньової зайнятості та до отримання зарплати в «конверті». Адже чимало страхувальників часом зовсім не декларують їхню трудову діяльність, оплату праці, а також ігнорують гарантований законодавством рівень мінімальної заробітної плати» - наголосили в ході заходу спеціалісти управління Фонду.

До речі, це вже не перша акція на підтримку легалізації зайнятості, яку проводять фахівці Роменського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області.
17.11.2016

Фінансування пенсій

Станом на 15 листопада 2016 рокуРоменським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області проведено фінансування виплати пенсій пенсіонерам міста Ромни та Роменського району за  листопад місяць 2016 року на загальну суму коштів
20639,22 тис. грн., або 52,44 %.

«І знову про накопичувальну систему пенсійного забезпечення…»

06 травня 2016 року у Верховній раді зареєстровано проект Закону України № 4608 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та єдиних принципів нарахування пенсій».

В даному документі пропонується запровадити в Україні накопичувальну пенсійну систему з 1 липня 2017 року, тоді як в попередньому законопроекті було визначено дату 1 січня 2017 року.

Метою законопроекту є створення справедливої системи пенсійного забезпечення шляхом переходу на єдиний принцип нарахування пенсій. 

У рамках реалізації проекту Закону передбачається удосконалити солідарну систему шляхом звільнення її від невластивих виплат, зокрема, пов’язаних із фінансуванням пенсій, призначених на пільгових умовах та за вислугу років. Також йдеться про законодавче врегулювання питання виплати пенсій за кордон та пенсій по інвалідності від нещасного випадку на виробництві.

Обов’язковому страхуванню в накопичувальній пенсійній системі підлягатимуть особи до 35 річного віку. Також передбачена добровільна участь, в якій можуть взяти участь особи віком від 36 до 55 років.

Розмір страхового внеску у перший рік становитиме 2% та щороку збільшуватиметься на один відсоток до досягнення в 2020 році 5%.

Кошти, що обліковуватимуться на накопичувальних пенсійних рахунках громадян, будуть їх власністю, і вони зможуть скористатись ними при досягненні пенсійного віку (або, у випадках передбачених законодавством, раніше цього терміну, наприклад у разі настання інвалідності). Виплати з Накопичувального фонду будуть здійснюватися додатково до виплат із солідарної системи.

Важливо, що заощаджені гроші і прибуток на них переходитимуть в спадок, адже це персоніфіковані кошти, які знаходитимуться на індивідуальному пенсійному рахунку кожної людини.

Вилучення грошей, які почнуть вкладати в накопичувальну систему в 2017 році, розпочнеться приблизно через 25 років.

Слід зазначити, що ті застраховані особи, які не братимуть участі у накопичувальній системі (старші 35 років і не беруть добровільної участі у цій системі), також будуть сплачувати внесок 5%, оскільки цим законопроектом передбачено зменшення навантаження на роботодавця і посилення страхової відповідальності працівників, незалежно від участі застрахованих осіб у накопичувальній системі. Внески осіб, які не братимуть участі у накопичувальній системі, спрямовуватимуться до Пенсійного фонду України для забезпечення виплат із солідарної системи.

До речі, застраховані особи, яким на 1 липня 2017 року залишиться менше 10 років до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», матимуть право прийняти рішення не сплачувати страхові внески до накопичувальної системи пенсійного страхування. 

Наразі цей законопроект опрацьовується Комітетом з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення.
 
08.11.2016

Фінансування пенсій

Станом на 25 жовтня 2016 рокуРоменським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області завершено фінансування виплати пенсій пенсіонерам міста Ромни та Роменського району за жовтень місяць 2016 року на загальну суму коштів
39653,16 тис. грн. або 100 %.
 
Пенсії учасникам бойових дій

1. Право на зниження пенсійного віку

Право на зниження пенсійного віку мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов’язків військової служби (службових обов’язків), або внаслідок захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов’язку, після досягнення чоловіками 55 років, жінками – 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.

2. Необхідні документи при призначенні пенсії за віком учасникам бойових дій

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846, передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком учасникам бойових дій, крім документів, що необхідні для призначення пенсії за віком, додається посвідчення учасника бойових дій та довідка військового комісаріату про період (періоди) участі у бойових діях.

3. Чи мають право на зниження пенсійного віку особи, які працювали у військових частинах, які дислокувалися в країнах, де велися бойові дії?

Відповідно до статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особи вільнонайманого складу Збройних Сил, військ і органів Міністерства внутрішніх справ і Комітету державної безпеки колишнього Союзу РСР, які займали штатні посади у військових підрозділах, частинах, штабах і установах, що входили до складу діючої армії в період Великої Вітчизняної війни та інші періоди ведення бойових дій, відносяться до учасників бойових дій.

Однак права на зниження пенсійного віку вони не мають, оскільки в той час працювали, а не проходили військову службу, тобто не мали статусу військовослужбовця.
4.     Визначення розміру пенсії за віком

Розмір пенсії за віком визначається відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Тобто мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного вищевказаним Законом. Якщо страховий стаж такої особи перевищує відповідно 35 та 30 років, встановлюється доплата за понаднормовий стаж.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 р. № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» встановлено, що учасникам бойових дій, у яких щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає 165 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, виплачується щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.

Тобто право на державну адресну допомогу мають всі учасники бойових дій, зазначені в статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», розмір пенсійної виплати яких (з урахуванням доплат) не досягає 165 відсотків вказаного прожиткового мінімуму.
 
Застосування показника середньої заробітної плати
при переведенні з одного виду пенсії на інший

Згідно з ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон) переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії ( або попереднього її перерахунку) незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід) за три календарні роки, що передують року, в якому особа вперше звернулася за переведенням з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.

Водночас постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012р. № 327 «Про підвищення рівня соціального захисту населення» передбачено, зокрема, що пенсії, призначені (перераховані) до 2008 року, відповідно до Закону перераховуються із застосуванням показників середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2007 рік.

«У центрі уваги - боржники Пенсійного фонду»

Одним із основних пріоритетів у роботі Роменського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області залишається щоденна, постійна, системна робота з боржниками.

Незважаючи на те, що органи Пенсійного фонду України припинили адміністрування єдиного соціального внеску, питання погашення боргів, які виникли в минулих роках та виникають на сьогоднішній день, залишаються актуальними. За кожною сумою боргу – роки праці конкретних людей, не підтверджені сплатою внесків і які, відповідно, не беруться у розрахунок при визначенні розміру пенсії.

І якщо керівники підприємств-боржників не розуміють, що порушення ними обов'язків зі сплати внесків позбавляє працюючих страхового стажу, то деякі фізичні особи-підприємці свідомо і цілеспрямовано ігнорують свою майбутню пенсію. 

Оскільки чимала частка заборгованості зі сплати єдиного соціального внеску до бюджету Фонду належить фізичним особам-підприємцям, то фахівцями управління посилено роботу з ліквідації боргу вказаною категорією боржників. Вся сума боргу охоплена заходами примусового стягнення. 

Протягом останнього часу проведені спільні виїзди з органами державної виконавчої служби та правоохоронними органами за місцями проживання боржників. Прізвища яких, до речі, нещодавно оголошено через місцеву студію радіомовлення.

Результат не примусив себе чекати. Після проведеної роботи до бюджету Пенсійного фонду надійшло 11,6 тис. грн. У результаті сума боргу фізичних осіб — підприємців протягом 9 місяців 2016 року зменшилася на ­­24,9 %.

Роменське об’єднане управління Пенсійного фонду України і в подальшому налаштоване на застосування усіх можливих заходів, які забезпечать скорочення боргів. Оскільки, практика показує, якщо спільна робота спрямована на максимальний результат – це дає позитивні наслідки. 
 
21.10.2016

«Вас звільнили без виплати заробітної плати? Захистіть свої права!»

Працівника, який пропрацював три місяці, звільняють, заробітну плату за жоден місяць не виплачують, трудову книжку не видають. При цьому, роботодавець відмовляється провести розрахунки, оскільки, як виявилося, ніхто заявника не працевлаштовував. Знайома ситуація? 

Погодьтеся, що в такому положенні люди опиняються досить часто і не знають, як їм діяти, і як отримати зароблені кошти?

За роз'ясненням Держпраці, працівники, які працюють без укладання трудового договору, мають право звернутись до суду з повідомленням про оформлення трудових відносин та встановлення періоду роботи.

Необхідно зазначити, що відповідно до статті 24 КЗпП України роботодавцям заборонено допускати працівника до роботи без укладення трудового договору та повідомлення про це органів Державної фіскальної служби. 

При винесенні рішення щодо оформлення трудових відносин з працівником, який виконував роботу без укладення трудового договору, при направленні заяви у відповідні органи, суд одночасно приймає рішення про нарахування та виплату такому працівникові заробітної плати у розмірі не нижче середньої заробітної плати за відповідним видом економічної діяльності у регіоні у даному періоді без урахування фактично виплаченої заробітної плати, про нарахування та сплату відповідно до законодавства податку на доходи фізичних осіб та суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за встановлений період роботи. 

Варто зауважити, що за таке порушення законодавства про працю крім адміністративної та кримінальної відповідальності роботодавця, передбачена також фінансова відповідальність. 

Згідно зі статтею 265 КЗпП України юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків - у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.

Кожному громадянину необхідно зрозуміти, що реалізувати та захистити свої трудові права можливо за умови укладення із роботодавцем трудового договору. Варто пам’ятати, що відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" з 01.01.2004 року страховий стаж роботи зараховується як повний місяць при умові нарахування заробітної плати не менше мінімального розміру та повної сплати страхових та єдиного внесків. 

Отже, тільки нарахована заробітна плата в розмірі законодавчо встановленого мінімуму та повністю сплачені обов’язкові платежі до бюджету Пенсійного фонду дають право для зарахування страхового стажу для призначення (перерахунку) пенсії.

Шановні громадяни! Вимагайте від своїх роботодавців офіційного оформлення трудових відносин на повний робочий день та прозорої і чесної виплати заробітної плати відповідно до діючого законодавства! Ні в якому разі не погоджуйтесь на неповну зайнятість та нелегальну оплату праці у "конвертах"! 


Встановлення надбавок до пенсії

Пунктом 6 статті 1 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» (далі – Закон) передбачено встановлення пенсій за особливі заслуги перед Україною, зокрема, особам, нагородженим Почесною грамотою Президії Верховної Ради Української РСР або Грамотою Президії Верховної ради Української РСР. Встановлення пенсій за особливі заслуги перед Україною особам, нагородженим Грамотою Верховної ради України, Законом не передбачено.

Щодо надбавок, при наявності відповідних посвідчень до пенсії можуть бути встановлені підвищення, передбачені законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про донорство крові та її компонентів» тощо.

Громадянам України, яким на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років, встановлюється підвищення відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни». При цьому одночасно підвищення за законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про соціальний захист дітей війни» не встановлюється.


Як змінився податок на пенсію?

Серед законодавчих новацій у пенсійній сфері останнього часу - оподатковування пенсій, що було запроваджено як один із заходів, спрямованих на запобігання фінансовій катастрофі та створення передумов для економічного зростання в Україні.

Що платили пенсіонери у 2015 та у 1 півріччі 2016 року?

Із 01.01.2015 р. податок на доходи фізичних осіб справлявся із суми пенсій (включаючи суму їх індексації) або щомісячного довічного грошового утримання, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення.

Ставка податку на доходи фізичних осіб становила:

·         15 відсотків, якщо база оподаткування місячного оподаткованого доходу не перевищувала десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законодавством на 1 січня звітного податкового року;

·         20 відсотків, якщо база оподаткування в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати.

Крім того, об'єктом оподаткування військовим збором став загальний місячний оподатковуваний дохід, зокрема, визначений підпунктом 164.2.19 Податкового кодексу України.

Таким чином, базою оподаткування два останні роки були суми пенсій або щомісячного довічного грошового утримання в частині, яка перевищує:

·         2015 року -3654 грн. (три розміри мінімальної заробітної плати, визначеної станом на 1 січня 2015 року);

·         2016 року -4134 грн. (три розміри мінімальної заробітної плати, визначеної на 1 січня 2016 року).

Отже, з пенсії в частині, яка перевищувала 3654 грн. на місяць протягом 2015 року, а 2016 року - 4134 грн., справлявся податок за ставкою 15-20 відсотків (залежно від розміру пенсії) та 1,5 відсотка військового збору від об'єкта оподаткування.

Крім того, статтею 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що в період із 1 квітня 2015-го по 31 грудня 2016 року під час роботи особи (крім інвалідів І та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), на посадах (окрім осіб, які працюють на посадах та на умовах, визначених законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів»), пенсія, розмір якої перевищує 150 відсотків від прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85 відсотків од призначеного розміру, але не менше як 150 відсотків од прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Зміни з липня 2016 року.

У червні поточного року було внесено зміни до Податкового кодексу щодо оподаткування пенсій. Ухвалено Закон № 1411-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування пенсій». Він набув чинності з першого липня.

Тепер до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються суми пенсій (разом із сумою їх індексації, нарахованою відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, котрі платник податку отримує з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законодавством, якщо їх розмір перевищує десять розмірів прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність (у розрахунку на місяць), встановленого на 1 січня звітного податкового року. - у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згоду на обов'язковість яких надала Верховна Рада України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.

Ставка податку становить 18 відсотків від бази оподаткування щодо перевищення суми пенсії (включаючи суму її індексації), щомісячного довічного грошового утримання, визначеної в підпункті 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу, що становить 10 740 грн.

Окрім того, Законом передбачено, що положення підпункту 164.2.19 пункту 164.2 статті 16 Податкового кодексу України не застосовується до пенсій, призначених учасникам бойових дій, інвалідам війни та особам на яких поширюється чинність статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
 
Пенсійний фонд надає послуги он-лайн!

Дбаючи про підвищення якості обслуговування громадян та спрощення процедури отримання послуг, Роменське об’єднане управління Пенсійного фонду України пропонує різноманітні дистанційні форми спілкування з населенням.

Якщо у людини немає можливостей або не вистачає часу та коштів на поїздку до управління Фонду для вирішення невідкладних питань щодо пенсійного забезпечення, тодісаме час скористатися технологіями віддаленого доступу і отримати професійні консультації чи терміново необхідну інформацію від фахівців управління.

Кожен охочий має можливість отримати роз’яснення за допомогою наступних технологій:

·  Скайп-зв'язок.Щомісяця, кожного другого четверга, можна зателефонувати до управління по скайпу за адресою spfu1813 і, після пред’явлення через відеокамеру пенсійного посвідчення або іншого документу, що засвідчує особу, вирішити свої питання.

·  «Гаряча лінія». Щомісяця по телефону «гарячої лінії» з 8-00 до 13-00 години з громадянами спілкуються:

-  начальник управління Біленко Алла Григорівна - кожного першого понеділка за номером 5-15-98;

-  перший заступник начальника управління Грек Ольга Дмитрівна - кожного другого вівторка за номером 5-16-03;

-  заступник начальника управління Воробйова Ірина Володимирівна – кожної третьої середи за номером 5-13-39.

На телефонні звернення, щодо питань пенсійного забезпечення щодня відповідають фахівці відділу обслуговування громадян за номером 3-18-75.

.   
  Веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України. Для контролю за нарахованою заробітною платою, сплатою внесків, а також за пенсійними нарахуваннями та виплатами можна скористатися послугами веб-порталу ПФУ. Все, що потрібно для реєстрації – це прийти до управління Пенсійного фонду з паспортом, ідентифікаційним кодом та написати заяву про реєстрацію. При зверненні за допомогою індивідуального коду доступу даний електронний ресурс надає змогу переглядати особисті відомості, що містяться в базах Пенсійного фонду та стосуються безпосередньо конкретної особи.

Використання в діяльності Фонду інформаційних технологій дозволяє наблизити його до застрахованих осіб та пенсіонерів, незважаючи на відстань, що має неабияке значення для людей похилого віку та для осіб з обмеженими можливостями.

Шановні громадяни! Скористайтеся електронними засобами обслуговування, які пропонує Пенсійний фонд. Ми завжди раді прийти Вам на допомогу в зручному форматі обслуговування, адже це швидко, конфіденційно і ефективно.


Фінансування пенсій

Станом на 13 жовтня 2016 рокуРоменським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області проведено фінансування виплати пенсій пенсіонерам міста Ромни та Роменського району за жовтень місяць 2016 року на загальну суму коштів 23901,87 тис. грн., або 60,34 %.             
18.10.2016

«Вас звільнили без виплати заробітної плати? Захистіть свої права!»

Працівника, який пропрацював три місяці, звільняють, заробітну плату за жоден місяць не виплачують, трудову книжку не видають. При цьому, роботодавець відмовляється провести розрахунки, оскільки, як виявилося, ніхто заявника не працевлаштовував. Знайома ситуація? 

Погодьтеся, що в такому положенні люди опиняються досить часто і не знають, як їм діяти, і як отримати зароблені кошти?

За роз'ясненням Держпраці, працівники, які працюють без укладання трудового договору, мають право звернутись до суду з повідомленням про оформлення трудових відносин та встановлення періоду роботи.

Необхідно зазначити, що відповідно до статті 24 КЗпП України роботодавцям заборонено допускати працівника до роботи без укладення трудового договору та повідомлення про це органів Державної фіскальної служби. 

При винесенні рішення щодо оформлення трудових відносин з працівником, який виконував роботу без укладення трудового договору, при направленні заяви у відповідні органи, суд одночасно приймає рішення про нарахування та виплату такому працівникові заробітної плати у розмірі не нижче середньої заробітної плати за відповідним видом економічної діяльності у регіоні у даному періоді без урахування фактично виплаченої заробітної плати, про нарахування та сплату відповідно до законодавства податку на доходи фізичних осіб та суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за встановлений період роботи. 

Варто зауважити, що за таке порушення законодавства про працю крім адміністративної та кримінальної відповідальності роботодавця, передбачена також фінансова відповідальність. 

Згідно зі статтею 265 КЗпП України юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків - у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.

Кожному громадянину необхідно зрозуміти, що реалізувати та захистити свої трудові права можливо за умови укладення із роботодавцем трудового договору. Варто пам’ятати, що відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" з 01.01.2004 року страховий стаж роботи зараховується як повний місяць при умові нарахування заробітної плати не менше мінімального розміру та повної сплати страхових та єдиного внесків. 

Отже, тільки нарахована заробітна плата в розмірі законодавчо встановленого мінімуму та повністю сплачені обов’язкові платежі до бюджету Пенсійного фонду дають право для зарахування страхового стажу для призначення (перерахунку) пенсії.

Шановні громадяни! Вимагайте від своїх роботодавців офіційного оформлення трудових відносин на повний робочий день та прозорої і чесної виплати заробітної плати відповідно до діючого законодавства! Ні в якому разі не погоджуйтесь на неповну зайнятість та нелегальну оплату праці у "конвертах"! 

 
Встановлення надбавок до пенсії

Пунктом 6 статті 1 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» (далі – Закон) передбачено встановлення пенсій за особливі заслуги перед Україною, зокрема, особам, нагородженим Почесною грамотою Президії Верховної Ради Української РСР або Грамотою Президії Верховної ради Української РСР. Встановлення пенсій за особливі заслуги перед Україною особам, нагородженим Грамотою Верховної ради України, Законом не передбачено.

Щодо надбавок, при наявності відповідних посвідчень до пенсії можуть бути встановлені підвищення, передбачені законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про донорство крові та її компонентів» тощо.

Громадянам України, яким на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років, встановлюється підвищення відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни». При цьому одночасно підвищення за законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про соціальний захист дітей війни» не встановлюється.

 
Як змінився податок на пенсію?

Серед законодавчих новацій у пенсійній сфері останнього часу - оподатковування пенсій, що було запроваджено як один із заходів, спрямованих на запобігання фінансовій катастрофі та створення передумов для економічного зростання в Україні.

Що платили пенсіонери у 2015 та у 1 півріччі 2016 року? 

Із 01.01.2015 р. податок на доходи фізичних осіб справлявся із суми пенсій (включаючи суму їх індексації) або щомісячного довічного грошового утримання, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення.

Ставка податку на доходи фізичних осіб становила:

·         15 відсотків, якщо база оподаткування місячного оподаткованого доходу не перевищувала десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законодавством на 1 січня звітного податкового року;

·         20 відсотків, якщо база оподаткування в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати.

Крім того, об'єктом оподаткування військовим збором став загальний місячний оподатковуваний дохід, зокрема, визначений підпунктом 164.2.19 Податкового кодексу України.

Таким чином, базою оподаткування два останні роки були суми пенсій або щомісячного довічного грошового утримання в частині, яка перевищує:

·         2015 року -3654 грн. (три розміри мінімальної заробітної плати, визначеної станом на 1 січня 2015 року);

·         2016 року -4134 грн. (три розміри мінімальної заробітної плати, визначеної на 1 січня 2016 року).

Отже, з пенсії в частині, яка перевищувала 3654 грн. на місяць протягом 2015 року, а 2016 року - 4134 грн., справлявся податок за ставкою 15-20 відсотків (залежно від розміру пенсії) та 1,5 відсотка військового збору від об'єкта оподаткування.

Крім того, статтею 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що в період із 1 квітня 2015-го по 31 грудня 2016 року під час роботи особи (крім інвалідів І та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), на посадах (окрім осіб, які працюють на посадах та на умовах, визначених законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів»), пенсія, розмір якої перевищує 150 відсотків від прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85 відсотків од призначеного розміру, але не менше як 150 відсотків од прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Зміни з липня 2016 року.

У червні поточного року було внесено зміни до Податкового кодексу щодо оподаткування пенсій. Ухвалено Закон № 1411-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування пенсій». Він набув чинності з першого липня.

Тепер до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються суми пенсій (разом із сумою їх індексації, нарахованою відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, котрі платник податку отримує з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законодавством, якщо їх розмір перевищуєдесять розмірів прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність (у розрахунку на місяць), встановленого на 1 січня звітного податкового року. - у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згоду на обов'язковість яких надала Верховна Рада України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.

Ставка податку становить 18 відсотків від бази оподаткування щодо перевищення суми пенсії (включаючи суму її індексації), щомісячного довічного грошового утримання, визначеної в підпункті 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу, що становить 10 740 грн.

Окрім того, Законом передбачено, що положення підпункту 164.2.19 пункту 164.2 статті 16 Податкового кодексу України не застосовується до пенсій, призначених учасникам бойових дій, інвалідам війни та особам на яких поширюється чинність статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».


Пенсійний фонд надає послуги он-лайн!

Дбаючи про підвищення якості обслуговування громадян та спрощення процедури отримання послуг, Роменське об’єднане управління Пенсійного фонду України пропонує різноманітні дистанційні форми спілкування з населенням.

Якщо у людини немає можливостей або не вистачає часу та коштів на поїздку до управління Фонду для вирішення невідкладних питань щодо пенсійного забезпечення, тодісаме час скористатися технологіями віддаленого доступу і отримати професійні консультації чи терміново необхідну інформацію від фахівців управління. 

Кожен охочий має можливість отримати роз’яснення за допомогою наступних технологій: 

·   Скайп-зв'язок.Щомісяця, кожного другого четверга, можна зателефонувати до управління по скайпу за адресою spfu1813 і, після пред’явлення через відеокамеру пенсійного посвідчення або іншого документу, що засвідчує особу, вирішити свої питання.

·   «Гаряча лінія». Щомісяця по телефону «гарячої лінії» з 8-00 до 13-00 години з громадянами спілкуються:

-  начальник управління Біленко Алла Григорівна - кожного першого понеділка за номером 5-15-98;

-  перший заступник начальника управління Грек Ольга Дмитрівна - кожного другого вівторка за номером 5-16-03;

-  заступник начальника управління Воробйова Ірина Володимирівна – кожної третьої середи за номером 5-13-39.

На телефонні звернення, щодо питань пенсійного забезпечення щодня відповідають фахівці відділу обслуговування громадян за номером 3-18-75.

.   
 Веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України. Для контролю за нарахованою заробітною платою, сплатою внесків, а також за пенсійними нарахуваннями та виплатами можна скористатися послугами веб-порталу ПФУ. Все, що потрібно для реєстрації – це прийти до управління Пенсійного фонду з паспортом, ідентифікаційним кодом та написати заяву про реєстрацію. При зверненні за допомогою індивідуального коду доступу даний електронний ресурс надає змогу переглядати особисті відомості, що містяться в базах Пенсійного фонду та стосуються безпосередньо конкретної особи.

Використання в діяльності Фонду  інформаційних технологій дозволяє наблизити його до застрахованих осіб та пенсіонерів, незважаючи на відстань, що має неабияке значення для людей похилого віку та для осіб з обмеженими можливостями.

Шановні громадяни! Скористайтеся електронними засобами обслуговування, які пропонує Пенсійний фонд. Ми завжди раді прийти Вам на допомогу в зручному форматі обслуговування, адже це швидко, конфіденційно і ефективно.

 
Фінансування пенсій

Станом на 13 жовтня 2016 рокуРоменським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області проведено фінансування виплати пенсій пенсіонерам міста Ромни та Роменського району за жовтень місяць 2016 року на загальну суму коштів 23901,87 тис. грн., або 60,34 %.
                   
 
28.09.2016
«Вас слухає Пенсійний фонд…»
Фахівці Роменського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області активно використовують у своїй роботі дистанційні форми обслуговування. Дбаючи про спрощення процедури прийому відвідувачів та підвищення якості  спілкування з громадянами, спеціалісти надають консультації за телефонними зверненнями, зокрема на «гарячу» телефонну лінію. Цей найпоширеніший спосіб комунікації з населенням на відстані має неабияке значення для людей похилого віку та для осіб з обмеженими можливостями.

З метою детального роз’яснення пенсійного законодавства на життєвих прикладах начальник управління Алла Біленко надає відповіді на найпоширеніші запитання громадян, які надходять  до спеціалістів управління у форматі телефонних звернень.

Питання:  Я маю статус пенсіонера з 2012 року і отримую  пенсію за віком згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". В 2016 році влаштувалась на роботу до міськвиконкому на посаду головного спеціаліста. Чи правомірно мені припинено виплату пенсії? 

Відповідь: Статтею 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" передбачено, що тимчасово, в період з 01.01.2016 по 31.12.2016  посадовим особам органів місцевого самоврядування (крім інвалідів 1 та 2 груп , інвалідів 3 групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється  дія п. 1 ст.10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), в період служби в органах місцевого самоврядування пенсії, призначені згідно законодавства України, не виплачуються. 

Таким чином, припинення Вам виплати пенсії є абсолютно правомірним. Виплату пенсії буде відразу поновлено в разі Вашого звільнення із посади на роботі в органах місцевого самоврядування. 

Питання: Я народилась 10.01.1961 року, пропрацювала 15 років на фермі дояркою, потім різноробочою. Чи маю я  право на пенсію після досягнення 55 років? 

Відповідь: Згідно із пунктом “д” статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки, які працюють, зокрема доярками (операторами машинного доїння) в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55-річного віку і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування.

Оскільки Ви не пропрацювали 20 років дояркою (оператором машинного доїння), то права на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту “д” статті 13 Закону не маєте. 

Право на пенсію за віком Ви набудете після досягнення віку 59 років 6 місяців.

Питання: Чи маю я право укласти договір про добровільну участь у системі обов'язкового державного соціального  страхування  за маму, яка працює за кордоном? 

Відповідь: Якщо особа у певні періоди не сплачувала  внески, то єдиною можливістю для включення цих періодів до страхового стажу є  її добровільна участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. Це право визначено для громадян України, які працюють за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами. Бажаючий взяти добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування повинен самостійно звернутись до органу   Державної фіскальної служби за  місцем проживання і разом із  заявою надати копії довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, трудової книжки та документа, що посвідчує особу. З особою, яка подала заяву про добровільну участь в строк не пізніше ніж 30 календарних днів з дня отримання заяви укладається договір про добровільну участь відповідно до типового договору на  термін не менше одного року.  Договір про добровільну участь набирає чинності з дня його підписання.

Питання: У квітні цього року мене звільнили з роботи за скороченням штату. До пенсії залишився рік. Чи буде мені призначено дострокову пенсію та чи буде до страхового стажу враховано час мого перебування на обліку в центрі зайнятості? 

Відповідь: Статтю 49 Закону України «Про зайнятість населення», яка передбачала достроковий вихід на пенсію за півтора року до досягнення пенсійного віку, з 1 січня 2015 року із закону виключено. Тобто пенсію Вам буде призначено після досягнення загальновизначеного пенсійного віку.    

Щодо стажу, то час отримання допомоги на випадок безробіття (крім одноразової — для здійснення підприємницької діяльності) буде зараховано до Вашого страхового стажу за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Під час обчислення заробітку, з якого буде визначено розмір Вашої пенсії, за цей час буде враховано мінімальну заробітну плату.

Питання: Мою доньку визнано інвалідом дитинства в 10 років, зараз їй 16. Чи маю я право піти на пенсію в 50 років?

Відповідь: Право на призначення пенсії за віком надано матерям інвалідів з дитинства, які виховали їх до шестирічного віку. Таку пенсію їм призначають після досягнення 50 років та за наявності в них не менше як 15 років страхового стажу (ураховуючи час догляду за дитиною-інвалідом). А якщо дитину визнано дитиною-інвалідом після досягнення шестирічного віку, то для призначення дострокової пенсії мамі необхідно надати висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що дитина до шести років мала медичні показання для визнання її дитиною-інвалідом. Отже, якщо Ви маєте 15 років страхового стажу (ураховуючи час догляду за дитиною-інвалідом) та документи, що підтверджують наявність у дитини до шестирічного віку медичних показань для визнання її дитиною-інвалідом, матимете право на пенсію, досягнувши 50-річного віку.

Питання:Чи можна працювати за сумісництвом медичною сестрою та одночасно отримувати пенсію за вислугу років?

Відповідь: Відповідно до ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.

Частиною 2 ст. 21 Кодексу Законів про працю України передбачено, що працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної праці шляхом укладення трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях. Це дозволяє працівникам, окрім основного трудового договору, укладати договори про роботу за сумісництвом.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.

Отже, якщо особі призначено пенсію за вислугу років відповідно до ст. 55 вказаного Закону і в подальшому така особа працевлаштувалася, незалежно як: чи за основним місцем роботи, чи за сумісництвом на посаду, що дає право на пенсію за вислугу років, - така особа не буде мати права на продовження виплати пенсії за вислугу років.

До речі, про всі обставини, які можуть вплинути на зміну розміру пенсійної виплати або припинення її виплати, пенсіонери зобов'язані повідомляти органи Пенсійного фонду.

Питання: Чи можу зробити перерахунок пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату, яку не надано при призначенні пенсії?

Відповідь:  На даний час при призначенні пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року за даними системи персоніфікованого обліку. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.

Якщо Вами після призначення пенсії буде надана довідка про заробітну плату за інші 60 календарних місяців Вашої трудової діяльності до 01.07.2000, то перерахунок пенсії доцільно проводити, якщо при обчисленні середньомісячного заробітку згідно з наданою довідкою, збільшується коефіцієнт заробітної плати.

При цьому перерахунок пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Роменське об’єднане управління Пенсійного фонду нагадує, що щомісяця по телефону «гарячої лінії» з 8-00 до 13-00 години з громадянами спілкуються:

·        начальник управління Біленко Алла Григорівна - кожного першого понеділка за номером 5-15-98; 

·        перший заступник начальника управління Грек Ольга Дмитрівна - кожного другого вівторка за номером 5-16-03;

·        заступник начальника управління Воробйова Ірина Володимирівна – кожної третьої середи за номером 5-13-39.

На телефонні звернення, щодо питань пенсійного забезпечення щодня відповідають фахівці відділу обслуговування громадян за номером 3-18-75.


До уваги майбутніх пенсіонерів!
Людина, яка стоїть на порозі пенсійного віку, повинна замислитися над питанням своєчасного призначення своєї пенсії. Адже буває, що звернувшись до органів Пенсійного фонду, у майбутнього пенсіонера не вистачає необхідних документів, на збір яких потрібно використати багато часу, що спричиняє призначення пенсійних виплат в довші строки. Саме для того, аби уникнути прикрих несподіванок, які можуть спіткати людину в процесі набуття поважного статусу пенсіонера, громадянам необхідно звертатись до органів Пенсійного фонду України за місцем проживання для завчасного опрацювання наданих нею документів для призначення пенсії.

Спеціалісти Фонду проаналізують надані документи, та у разі необхідності направлять додаткові запити до установ, де працював пенсіонер, повідомивши про необхідність їх попередньої перевірки.

Необхідно пам’ятати, що при невідповідності будь-яких літер в прізвищі, імені та по-батькові, а також дати народження в трудовій книжці, дипломі, військовому квитку з паспортом, потрібне підтвердження належності вищезгаданих документів. В документах не допускаються виправлення чи дописки іншим чорнилом.

ПАМ`ЯТАЙТЕ! Попередня правова оцінка пенсійної документації спеціалістами управління дозволить вчасно виявити та усунути недоліки в документах, а також зібрати всі необхідні дані до виникнення права на пенсію. Це допоможе майбутньому пенсіонеру забезпечити призначення та виплату пенсії у найкоротші терміни після досягнення пенсійного віку! 

Пільгові пенсії мають бути відшкодовані!
Відповідно до частини 2 Прикінцевих положень ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, підприємства та організації повинні щомісячно до 25 числа включно відшкодовувати Пенсійному фонду України.

Нинішній стан відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій підприємствами міста та району знаходиться на постійному контролі в Роменському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області. Проте, не всі платники дотримуються вимог законодавства і несвоєчасно відшкодовують витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, в результаті чого збільшується рівень фінансового навантаження на Пенсійний фонд, що негативно впливає на своєчасність та повноту виплати пенсій. З цього питання фахівці управління проводять відповідну претензійно-позовну роботу. 

Станом на 1 вересня 2016 року заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій  по управлінню становить 1294,4 тис. грн. Найбільшу частку в сумі активного боргу займають: Роменська нафтогазорозвідувальна експедиція ДП НАК «Надра України «Чернігівнафтогазеологія», Роменська філія ПрАТ «Райз-Максимко», ДП ДМП «Ромнипромбуд». 

Це спричиняє ситуацію, коли Пенсійний фонд України фактично виступає кредитором, виплачуючи з власних коштів пільгові пенсії, тоді як керівники підприємств-боржників ігнорують права своїх працівників щодо одержання зароблених ними пенсій.

Роменське об’єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області в черговий раз звертається до боржників з вимогою щодо необхідності термінового погашення заборгованості по відшкодуванню пільгових пенсій та в подальшому дотримуватися порядку покриття витрат на їх виплату і доставку у відповідності до діючого законодавства.

«Шановні пенсіонери, Пенсійний фонд нагадує…»
Роменське об’єднане управління Пенсійного фонду України вкотре звертається до пенсіонерів міста та району з проханням негайно повідомляти управління Фонду про факти Вашого працевлаштування або звільнення з роботи. Процедура зазначення в базі даних пенсіонера як працюючої особи або, навпаки, зняття його з обліку як вже непрацюючого, відбувається шляхом подання заяви. Заява може бути подана особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

До працевлаштування належить початок діяльності, пов'язаний з отриманням доходу, у тому числі, укладанням трудового договору, цивільно-правового договору, реєстрацією як фізичної особи-підприємця, провадженням незалежної професійної діяльності.

У разі припинення діяльності (звільнення) пенсіонер має повідомити управління Пенсійного фонду, про дату звільнення (припинення діяльності).

Документами, які підтверджують, що особа не працює (не провадить діяльність, пов’язану з отриманням доходу), або, навпаки, працевлаштована є:

·                    трудова книжка;

·                    виписка з облікових карток застрахованої особи за формами ОК-5, ОК-7;

·                    відомості про відсутність або наявність інформації про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця.

Фінансування пенсій
Станом на 25 вересня 2016 рокуРоменським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області завершено фінансування виплати пенсій пенсіонерам міста Ромни та Роменського району за  вересень місяць 2016 року на загальну суму коштів 39103,81 тис. грн. або 100 %.                                             
18.07.2046
Боржників не повинно бути!
 
 
 
 
 
 
 
 
Роменське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області повідомляє, що відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» одним з головних завдань Пенсійного фонду є забезпечення своєчасного і повного фінансування пенсій та їх виплата в терміни встановлені згідно діючого законодавства.

Для цього управлінням вживаються заходи по залученню до бюджету Фонду надходжень із всіх законодавчо визначених джерел. В процесі стягнення належних коштів пенсійники тісно співпрацюють із органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, а також з державною виконавчою та фіскальною службами та  правоохоронними органами.

В свою чергу, роботодавці також повинні приділяти особливу увагу дотриманню платіжної дисципліни, а саме забезпечувати сплату податків та не допускати утворення заборгованості. Однак, якщо заборгованість все-таки виникла, вона має бути негайно погашена, адже у солідарній системі пенсійного страхування інтереси як майбутніх, так і нинішніх пенсіонерів залежать від повноцінної сплати страхових  та єдиного внесків.      

Оскільки, не всі платники є сумлінними у частині сплати обов’язкових платежів до пенсійного бюджету, станом на 01.07.2016 року заборгованість по Роменському об'єднаному управлінню ПФУ становить 3861,7 тис. грн. В тому числі, по банкрутах заборгованість становить 3361,4 тис. грн., по платниках з безнадійним статусом - 78,2 тис. грн., з дієвим статусом – 422,1 тис. грн. 

Список боржників з дієвим статусом має найбільший кількісний склад, до якого відносяться:


·        Юридичні особи, загальна сума заборгованості по яких складає 378,4 тис. грн.: 

1.Роменська нафтогазорозвідувальна експедиція ДП НАК «Надра України» «Чернігівнафтогазеологія» - заборгованість на суму 375,8 тис. грн., (в т.ч. заборгованість по відшкодуванню на виплату і доставку пільгових пенсій 341,8 тис. грн. та 34,0 тис. грн. сума фінансових санкцій і пені за несвоєчасну сплату страхових внесків);


2.Роменська філія ПрАТ «Райз-Максимко» - 2,6 тис. грн., заборгованість по відшкодуванню на виплату і доставку пільгових пенсій.


·        Фізичні особи-підприємці, які мають заборгованість по єдиному соціальному внеску згідно виконавчих документів управління Фонду на загальну суму         43,7 тис. грн.:

1. Дзюба О. О. -                     7,9 тис. грн.              9. Ільченко І. С. -                 2,1 тис. грн.
 
 
 
 
 
 
 
 
2. Даменцева Н. С. -             5,9 тис. грн.              10. Панченко А. М. -             1,2 тис. грн.
 
 
 
 
 
 
 
 
3. Ткаченко Л. М. -               6,4 тис. грн.              11. Куденко О. В. -                1,2 тис. грн.
 
 
 
 
 
 
 
 
4. Сидоренко Г. А. -             5,8 тис. грн.              12.  Вілінська Н. В. -            0,7 тис. грн.
 
 
 
 
 
 
 
 
5. Бондар Д. М. -                   3,0 тис. грн.              13. Дайнатович С. М. -        0,7 тис. грн.
 
 
 
 
 
 
 
 
6. Ємець Я. А. -                     3,0 тис. грн.              14. Брагін С. І. -                    0,4 тис. грн.
 
 
 
 
 
 
 
 
7. Ластовицький Є. К. -     2,8 тис. грн.                15. Таран Л. С. -                    0,2 тис. грн.
 
 
 
 
 
 
 
 
8. Лисенко М. А. -                 2,4 тис. грн.  
Шановні роботодавці!
Ніхто не застрахований від неприємних ситуацій, пов’язаних із виникненням заборгованості, проте своєчасне усвідомлення своїх посадових та громадянських обов'язків має допомогти не лише відновити статус добропорядного платника, а й твердо пам'ятати, що за цифрами боргів до Пенсійного фонду — долі тисяч людей, їх забезпеченість у старості.

До уваги бухгалтерів: внесено зміни до порядку подання звіту щодо нарахування ЄСВ
Роменське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області звертає Вашу увагу, що наказом Міністерства фінансів України від 11.04.2016 №441 (далі - наказ №441) внесено зміни до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Цим наказом форми звіту приведено у відповідність до нових правил обчислення ЄСВ, які почали діяти ще з 01.01.2016. Документ набрав чинності з 01.06.2016 року.

Відповідно до роз'яснень Державної фіскальної служби за новою формою подавати звіт щодо нарахування ЄСВ необхідно починаючи зі звіту за червень 2016 року (тобто у липні).

Правила складання звіту майже не змінились. Додано норми щодо подання звіту з ЄСВ у період мобілізації фізичної особи-підприємця, який є роботодавцем.

Звертаємо увагу, що відповідно до пункту 9 розділу ІV оновленого Порядку № 435, таблиця 6 додатка 4 призначена для формування страхувальниками, у тому числі тими, які нараховують та сплачують єдиний внесок за осіб із числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової та альтернативної служби), осіб рядового і начальницького складу, у розрізі кожної застрахованої особи відомостей про суми нарахованої їй заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) у звітному місяці. Відомості за військовослужбовців зазначаються з кодом категорії застрахованої особи “31”, відповідно до Додатку 2 «Таблиця відповідності кодів категорій застрахованих осіб та кодів бази нарахування і розмірів ставок єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Звертаємо увагу, що змінено форму титульного листа. Відтепер в переліку таблиць не зазначається кількість аркушів та заповнених рядків у розрізі таблиць звіту, а лише ставиться відмітка про їх подання. Крім того, відсутній розділ щодо розписки про отримання звіту спеціалістом органу Державної фіскальної служби.

Також, оновлено таблицю відповідності кодів категорій застрахованих осіб та кодів бази нарахування і розмірів ставок єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (Додаток 2 до Порядку). В оновленій редакції цей додаток містить інформацію щодо тарифних ставок ЄСВ до 31.12.2015 та після цієї дати.

Форми Таблиць 5 та 6 додатку 4 залишились без змін, але дещо змінились правила заповнення. Наказом №441 скасовано норму щодо черговості відображення виплат за умови їх нарахування особі в одному звітному періоді, оскільки введено єдину тарифну ставку ЄСВ 22%. Графа 20 Таблиці 6 «Сума утриманого єдиного внеску за звітний місяць (із заробітної плати/доходу)» заповнюється лише в випадках донарахування або зменшення зайво нарахованої суми єдиного внеску за період до 01.01.2016. В таких випадках не забувайте зазначати відповідний код типу нарахування.

Крім того, розділ V Порядку доповнено пунктом 3, а саме: якщо страхувальником не подавався звіт за попередній звітний період (періоди), то у поточному звітному місяці не допускається відображення сум нарахованого єдиного внеску застрахованим особам за попередній звітний період (періоди). У такому випадку страхувальник зобов'язаний подати звіт за поточний звітний період та окремо за попередній період (періоди). Звіт за період до 01.01.2016, який не подавався, подається до органу Державної фіскальної служби за формою, що діяла з 01.05.2015 року.


Що робити працівнику, щоб змусити роботодавця виплачувати зарплату офіційно
Більшість людей чомусь дуже нерішучі, коли постає проблема обговорення з власним роботодавцем питань офіційного працевлаштування та виплати легальної заробітної плати. Користуючись тим, що зараз у нашій державі важко працевлаштуватися, деякі роботодавці змушують робітників працювати за «сірими», вигідними лише їм схемами. Гадаючи, що у людей немає іншої альтернативи, вони не соромляться порушувати законодавство і пропонують заробіток у "конверті".

В цій непростій ситуації змусити роботодавців чесно платити своїм працівникам зароблені кошти можуть лише самі працівники. Варто тільки пам'ятати, що наймана особа, прийнявши пропозицію отримувати заробіток у «конверті», сама стає співучасником грубого порушення закону — ухилення від оподаткування.

До речі, звертаємо увагу найманих працівників юридичних та фізичних осіб, що починаючи з 2004 року, страховий стаж зараховується відповідно до сплати страхових внесків до Пенсійного фонду. Щоб зарахувався місяць страхового стажу, повинно бути сплачено внесків в розмірі не менше мінімального страхового внеску. Роботодавці зобов'язані сплачувати страхові внески в день видачі заробітної плати (авансу), але не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення звітного місяця незалежно від того, видана заробітна плата чи ні, тобто до 21 числа кожного місяця. Якщо роботодавець не сплатив внески у визначені терміни за ним рахується борг. У разі неповного погашення боргів по внесках, що утворилися починаючи з 2004 року на нараховану заробітну плату, працівникам не буде зараховано  страховий стаж.

Наймані працівники мають право  та повинні вимагати від роботодавця офіційного працевлаштування та сплати страхових внесків. Тим більше, що на сьогоднішній день держава іде назустріч роботодавцям у вирішенні цього питання. З 1 січня 2016 року набрали чинності зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», внесені Законом України від 24.12.2015 № 909-VIII  «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році», а саме  в частині визначення кола платників єдиного соціального внеску та тарифу нарахування єдиного соціального внеску.

По-перше, встановлена єдина ставка єдиного соціального внеску (далі – ЄСВ) у частині нарахувань у розмірі 22 % незалежно від класу професійного ризику та виду доходу. По-друге, скасували ЄСВ у частині утримань. По-третє, у законодавстві залишається вимога про сплату ЄСВ з бази не менше мінімальної заробітної плати.

Звертаємо увагу, що незважаючи на скасування утримань, працівники продовжують залишатися застрахованими особами. Адже за них сплачує ЄСВ роботодавець. Тому, як і раніше, період перебування у трудових відносинах, за який сплачено ЄСВ, включається до страхового стажу, і працівники мають право на матеріальне забезпечення із соціальних фондів.

Отже, зменшення навантаження на фонд оплати праці створює сприятливі умови для легалізації трудових відносин та підвищення заробітної плати працівникам.

Якщо ж все-таки людина має підозри, що частину заробітку роботодавець виплачує їй нелегально, то вона має повне право звернутися в управління Пенсійного фонду із заявою про надання інформації про нараховану заробітну плату та сплачені страхові внески із реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування України (довідка ОК-5).

У випадку, якщо з’ясувалося, що громадянин працює, а звітність щодо його заробітку в систему персоніфікованого обліку не надходить або надходить, але є сумніви щодо її достовірності, він має повне право на основі отриманої довідки ОК-5 вимагати пояснень від роботодавця.

Якщо роботодавець все-таки відмовляється оформити трудовий договір, внести дані про прийняття на роботу в трудову книжку, погасити борги перед фондами та фіскальною службою, у разі їх наявності, наймана особа має повне право звернутися до управління Держпраці, прокуратури, суду.

Шановні громадяни!
Ні в якому разі не погоджуйтесь на виплату заробітної плати у «конверті». Майте чітку, принципову позицію, відстоюйте свої конституційні права на офіційне працевлаштування та легальну оплату праці з дотриманням вимог чинного законодавства.

Виплата пенсії за минулий час
В житті трапляються випадки, коли пенсіонери не отримують нараховану їм пенсію з власної вини. До яких наслідків це може призвести, і як відновити виплату такої пенсії розглянемо на прикладі двох ситуацій:

1) Пенсія виплачується через відділення зв'язку:

Якщо пенсіонер не отримує (з власної вини) нараховану йому пенсію протягом шести місяців, виплата пенсії тимчасово припиняється. Відновити таку пенсію можна при наданні паспорта, чи іншого документа, що посвідчує особу, за особистою заявою пенсіонера на відновлення пенсії. Виплата пенсії буде поновлена не більше як за три роки до дня звернення з заявою. І, навіть в такому випадку, частина суми нарахованої йому пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісячно рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.

2) Пенсія виплачується через банківську установу:

Якщо пенсіонер не знімає нараховану йому пенсію з банківського рахунку протягом року, управління Пенсійного фонду направляє пенсіонеру листа з пропозицією з'явитися до даного управління Фонду і надати поновлену заяву на  виплату пенсії через банківську установу. В разі не з'явлення пенсіонера протягом місяця - виплата даної пенсії буде переведена на відділення зв'язку і через півроку буде припинена. Поновлення такої пенсії наведено у першому випадку.

Крім того, нагадуємо, що виплата пенсії через банківську установу або поштове відділення здійснюється лише за згодою пенсіонера.

Фінансування пенсій
Станом на 15 липня 2016 рокуРоменським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області проведено фінансування виплати пенсій пенсіонерам міста Ромни та Роменського району за  липень місяць 2016 року на загальну суму коштів 22343 тис. грн., або 56,7 %.
01.07.2016
Зміни в пенсійному законодавстві щодо осіб, які доглядають за людьми похилого віку
12 травня 2016 року набув чинності Закон України № 1109-VIII Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо уточнення правових норм, що врегульовують питання визначення категорій осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню».

У законодавчому акті визначено категорії осіб, що підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, і платників єдиного внеску.

Метою змін є редакційне уточнення правових норм, що врегульовують питання визначення категорій осіб, які здійснюють догляд за людьми похилого віку і мають право на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.

Поняття «престарілий» замінено на «особу похилого віку» в значенні, установленому Законом «Про основні принципи соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в України». Відповідно до цього Закону, громадянами похилого віку вважають осіб, що досягли пенсійного віку, визначеного в статті 26 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а також тих, яким до досягнення зазначеного пенсійного віку залишилося не більш як півтора року.

Законом визначено, що загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню підлягають працездатні особи, що не працюють і здійснюють догляд за інвалідом І групи чи особою похилого віку, яка за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досягла 80 років, якщо такі працездатні особи, що не працюють, одержують допомогу чи компенсацію відповідно до законодавства. Аналогічні зміни внесено щодо сплати такими особами єдиного внеску.
 
ЗАКОНОДАВЧІ ЗМІНИ ЩОДО ОПОДАТКУВАННЯ ПЕНСІЙНИХ ВИПЛАТ
2 червня цього року Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування пенсій» № 1411-VIII.

Нагадаємо, що з 1 січня 2015 року оподаткуванню підлягали суми пенсії або щомісячного грошового утримання, якщо їх розмір перевищував три мінімальні заробітні плати, встановленої на 1 січня звітного податкового року. При цьому оподатковувалась не вся пенсія чи щомісячне грошове утримання, а їх частина, що перевищувала три мінімальні заробітні плати (з 1 січня 2016 року - частина суми пенсії або щомісячного грошового утримання, що перевищувала 4 134 грн.).

Ставка податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) становила 15 %, військового збору - 1,5 % бази оподаткування (частини суми пенсії або щомісячного довічного грошового утримання, що перевищувала три мінімальні заробітні плати) (пункти 164.2.19, 167.4 Податкового Кодексу України).

Законом від 02.06.2016 № 1411-VIII поріг для оподаткування пенсій або щомісячного довічного грошового утримання збільшено з трьох мінімальних заробітних плат до десяти розмірів прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, встановленого на 1 січня звітного податкового року, а ставку ПДФО збільшено з 15 % до 18 %.

Закон від 02.06.2016 № 1411-VIII опубліковано в газеті «Голос України» від 14.06.2016 № 109 і він набирає чинності з першого числа місяця, наступного за місяцем його опублікування.

Отже, з липня 2016 року будуть оподатковуватися пенсії чи щомісячне грошове утримання, якщо їх загальний розмір перевищує 10 740 грн., - у частині такого перевищення, за ставкою податку - 18 %, військового збору - 1,5 %.

Як і раніше, не підлягають оподаткуванню пенсії, призначені учасникам бойових дій у період Другої світової війни, інвалідам війни та членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни.

Фінансування пенсій
Станом на 25 червня 2016 рокуРоменським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області завершено фінансування виплати пенсій пенсіонерам міста Ромни та Роменського району за  червень місяць 2016 року на загальну суму коштів 39201,17 тис. грн., або 100 %.

24.06.2016
Нова пенсійна служба – реальний результат реформ у соціальній сфері
16 червня на базі Роменського об'єднаного управління Пенсійного фонду України проведено семінар-нараду з питань впровадження в області централізованої підсистеми «Призначення та виплата пенсій» комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України.

У семінарі взяли участь заступник Голови правління Пенсійного фонду України Владислав Машкін, директор департаменту пенсійного забезпечення ПФУ Ірина Ковпашко, заступник директора департаменту інформаційно-аналітичних систем та електронних реєстрів Валентина Боршовська, начальник головного управління ПФУ в Сумській області Тетяна Зленко, керівники підвідомчих управлінь ПФУ в області, представники структурних підрозділів головного та підвідомчих управлінь, що безпосередньо займаються впровадженням нової системи.

У ході семінару розглянуто практичні питання технологічного забезпечення процесу, організації роботи з обслуговування громадян та призначення пенсій з використанням централізованої системи призначення та виплати пенсій.

Таким чином пенсійники Сумщини готуються до запровадження із серпня 2016 року в області сучасної системи обслуговування громадян та обробки пенсійної документації.

Екстериторіальність та дистанційність надання послуг громадянам, що так важливо в умовах децентралізації, скорочення часу обслуговування, підвищення його якості, спрощення процедур призначення і перерахунків пенсій та інші можливості нової системи, що має важливі для людей переваги, установи фонду області прагнуть надавати своїм клієнтам вже найближчим часом. А нова форма організації діяльності за принципом фронт-офісу та бек-офісу унеможливить корупційну складову.

Роменське об’єднане управління Пенсійного фонду України 
Сумської області                                 
21.06.2016
Пенсійний фонд України інформує
Станом на 15 червня 2016 рокуРоменським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області проведено фінансування виплати пенсій пенсіонерам міста Ромни та Роменського району за  червень місяць 2016 року на загальну суму коштів 22981,99 тис. грн., або 58,71 %.

07.06.2016

До відома внутрішньо переміщених осіб!

Кабінетом Міністрів України ухвалено рішення, що для ідентифікації одержувачів пенсій, які є внутрішньо переміщеними особами, та забезпечення виплати їм пенсій здійснюється емісія (виготовлення) платіжних карток, які одночасно є пенсійними посвідченнями. При цьому якщо особа одержить таке посвідчення, то пенсійне посвідчення встановленого зразка їй не видаватиметься.

Електронне пенсійне посвідчення виготовлятиметься на ім’я особи, якій призначено пенсію. Якщо пенсію призначено неповнолітній або недієздатній особі чи особі, цивільна дієздатність якої обмежена, то в електронному пенсійному посвідченні ( у позиції «Вид пенсії») зазначатиметься прізвище, ім’я та по батькові батька (матері) або опікуна чи піклувальника.

У новому документі зазначатиметься графічна та електронна інформація про власника та його електронний цифровий підпис.

Крім того вказуватимуться відомості про вид пенсії, групу, причину інвалідності й строк, на який установлено інвалідність.

У разі продовження строку призначення пенсії, установлення інвалідності або продовження її на новий строк відбуватиметься емісія нового посвідчення.

Виготовлення електронного посвідчення здійснюватиметься на підставі заяви пенсіонера, поданої до територіального органу Пенсійного фонду України, протягом 30 робочих днів із дня прийняття такої заяви.

Такий документ видаватиметься у вказаному в заяві відділенні банку особисто пенсіонерові, а якщо пенсіонером є неповнолітня або недієздатна особа чи особа, цивільна дієздатність якої обмежена – батькам, опікуну, піклувальникові (законному представнику), за умови, що буде пред’явлено документи, за допомогою яких банк зможе ідентифікувати таку особу. Разом з електронним посвідченням видаватиметься інструкція про його використання. 

Нове пенсійне посвідчення як платіжна картка діятиме до трьох років за умови, що фізична ідентифікація одержувача пенсії у відділеннях банку відбуватиметься перші два рази кожні шість місяців, а надалі – кожні дванадцять місяців. Загалом таке пенсійне посвідчення використовуватиметься як платіжна картка до закінчення строку її дії, або в разі закінчення строку призначення пенсії.

Увага! Починаючи з 1 липня 2016 року виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, довічних грошових стипендій за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів Пенсійного фонду України, фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування, що призначені внутрішньо переміщеним особам, здійснюється через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України».

Для забезпечення своєчасної виплати пенсії внутрішньо переміщеним особам необхідно звернутися за місцем перебування до установ ПАТ "Державний ощадний банк України" для відкриття поточного рахунка та до установ Пенсійного фонду - для заміни пенсійного посвідчення на платіжну картку, яка одночасно є пенсійним посвідченням.
 
Роменське об’єднане управління

Пенсійного фонду України 


Сумської області
30.05.2016
Травневий перерахунок пенсій


Відповідно до статті 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2016 рік», з 1 травня прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, зріс із 1074 грн. до 1130 грн., або на  5,2%. З 1 травня 2016 року було здійснено перерахунок пенсій, обчислених відповідно до статті 28  Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а також надбавок, доплат і підвищень до пенсій, розміри яких визначають, виходячи з прожиткового мінімуму.

У разі якщо розмір пенсії, обчислений з нарахуванням набутого страхового стажу та заробітку, не досягає мінімального розміру пенсії (який за наявності повного страхового стажу встановлюється на рівні прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, що втратили працездатність), до пенсії встановлюють доплату до прожиткового мінімуму.

До речі,  повний страховий стаж визначено законодавством у таких показниках:

1) 20 років для жінок та 25 років - для чоловіків (для осіб яким пенсію призначено до 1 жовтня 2011 року та яким після цієї дати не здійснювали перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу та заробітку, набутого після призначення (попереднього перерахунку) пенсії);

2)  30 років для жінок та 35 років - для чоловіків (для осіб яким пенсію призначено після 1 жовтня 2011 року чи до цієї дати, але після призначення для них здійснено перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу та заробітку, набутого після призначення (попереднього перерахунку) пенсії).

Якщо особа не набула повного страхового стажу, то розмір її пенсії визначають пропорційно наявному стажу, виходячи із зазначеного прожиткового мінімуму. Якщо ж особа має більше страхового стажу, то до її пенсії встановлюється доплата за  понаднормовий стаж, яка визначається виходячи із розміру пенсії, обчисленої з урахуванням набутого стажу та заробітку, але не більше як із розміру мінімальної пенсії за віком.

При цьому мінімальний розмір пенсії за віком та доплату за понаднормовий стаж визначають з урахуванням прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, що втратили працездатність. Тому з травня 2016 року ці пенсії перераховано.

Перерахунок мінімального розміру пенсії проводиться тільки пенсіонерам, які не працюють. Таку норму передбачено в частині третій статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Якщо пенсіонер, який працює, звільняється з роботи, то за його зверненням пенсію буде перераховано з дня, що настає за днем звільнення.

Перерахунок пенсій проводиться автоматично і не потребує додаткового звернення до управління Пенсійного фонду.


Фінансування пенсій

Станом на 25 травня 2016 рокуРоменським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області завершено фінансування виплати пенсій пенсіонерам міста Ромни та Роменського району за  травень місяць 2016 року на загальну суму коштів, спрямованих на їх забезпечення, в розмірі 39330,37 тис. грн., або 100 %.
 

 
27.04.2016
 
Пенсійний фонд інформує

15 квітня 2016 року набув чинності Закон України від 26.03.2016 № 1043-VIII «Про внесення змін до статті 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» щодо порядку визначення заробітку для призначення пенсії» (далі - Закон 1043).

З урахуванням внесених змін для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.


Враховуючи вищевикладене, починаючи з 15.04.2016 за бажанням пенсіонера, у разі доцільності, обчислення пенсії може здійснюватись в тому числі з урахуванням заробітку за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв по 30.06.2000 року – за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами.

Положення Закону 1043 поширюються також на осіб, яким пенсії призначені (перераховані) у період з 01.01.2016 до дня набрання чинності цим Законом. За їх бажанням перерахунок може бути проведений на підставі поданої заяви та довідки за будь-які 60-календарних місяців до 01 липня 2000 року з урахуванням вищезазначених умов.


Виплата пенсій пенсіонерам за квітень місяць 2016 року завершено

Станом на 25 квітня 2016 рокуРоменським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області завершено фінансування виплати пенсій пенсіонерам міста Ромни та Роменського району за квітень місяць 2016 року на загальну суму коштів, спрямованих на їх забезпечення, в розмірі 38392,01 тис. грн., або 100 %.
 
 
 
18.04.2016

Пенсійний фонд України інформує

Станом на 15 квітня 2016 рокуРоменським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області проведено фінансування виплати пенсій пенсіонерам міста Ромни та Роменського району за  квітень місяць 2016 року на загальну суму коштів, спрямованих на їх забезпечення, в розмірі 21767,83 тис. грн., або 56,7 %.


Як забезпечити повний страховий стаж

Відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», з 1 січня 2004 року запроваджено нову формулу обчислення пенсій, яка встановлює пряму залежність розміру пенсій від страхового стажу та заробітку, з якого було сплачено страхові внески.

Страховий стаж обчислюють у місяцях, і той місяць (або місяці), за який не сплачено внески в Пенсійний фонд, не включають у страховий стаж. Особа, яка не працює, відповідно не сплачує внески й не набуває страхового стажу. 

Слід зазначити, що відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» за всіх громадян, які працюють, єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування сплачують роботодавці. Але є й такі категорії осіб, за яких внесок не сплачується. Це студенти, особи, які досягли 16-річного віку й не перебувають у трудових відносинах з роботодавцями, громадяни, які працюють за кордоном, члени фермерських та особистих селянських господарств, особи, які працюють неофіційно та інші. Ці особи повинні самостійно подбати про власний страховий стаж для того, щоб в майбутньому мати право на соціальні виплати на рівні з іншими категоріями працівників. 

Саме для таких категорій осіб у законодавстві передбачено право добровільної участі в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Єдиною можливістю реалізації права добровільної участі в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування є укладення договору.

Громадяни, які бажають узяти добровільну участь в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, повинні звернутись у фіскальні органи за місцем проживання та подати наступні документи:

1. Заяву про добровільну участь в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування за встановленою формою.

2.   Копії таких документів:

-       трудової книжки (за наявності);

-       документа, що посвідчує особу (паспорт);

-       документа, що підтверджує членство у фермерському господарстві, особистому селянському господарстві (для членів таких господарств).

Договір про добровільну участь укладають на будь-який строк, але не менш як на рік.

У договорі визначають розмір і порядок сплати єдиного внеску, умови скасування договору, права та обов’язки сторін, відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання умов договору.

У разі бажання особи сплатити ЄВ за попередні роки, коли вона не підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню, особа повинна подати відповідну заяву у фіскальні органи та укласти окремий договір про одноразову сплату.

До того ж сума сплаченого єдиного внеску кожен місяць такого періоду не може бути меншою за мінімальний страховий внесок ( з 01.01.2016 - 303,16 грн., з 01.05.2016 – 319,00 грн., з 01.12.2016 – 341,00 грн.) та більшою за максимальний платіж (з 01.01.2016 – 7579,00 грн., з 01.05.2016 – 7975,00 грн., з 01.12.2016 – 8525,00 грн.), визначених на дату укладення договору.

Період, за який сплачено єдиний внесок відповідно до укладеного договору про добровільну участь у розмірі, не меншому за мінімальний страховий внесок, зараховують у страховий стаж.

Кожен, звісно, сам обирає варіанти забезпеченої старості, зважаючи на власні фінансові можливості. Проте, з практики можна сказати, що варто дбати заздалегідь і сплачувати помірні суми протягом життя, ніж винаходити значну суму відразу на порозі пенсії. Адже, ніхто не може передбачити, чи матиме в майбутньому необхідний рівень достатку.
 
 
29.03.2016

Інформація для пенсіонерів, які працюють чи звільняються з роботи

Відповідно до діючого пенсійного законодавства деякі види пенсійних виплат, нараховуються та виплачуються лише непрацюючим пенсіонерам, а саме:

-  індексація пенсії,

-  надбавка на утриманця,

- пенсія по втраті годувальника - одержувачам пенсії, які зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення ними 8 років (п.3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»),

- пенсія по інвалідності в розмірі пенсії за віком (п.2 ст. 33 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»).

Актуально:
 

Непрацюючі інваліди II групи за їх вибором мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону, за наявності страхового стажу у жінок - від 20 до 25 років, у чоловіків - від 25 до 30 років, в залежності від віку, коли їм вперше встановлено інвалідність.


Непрацюючі інваліди II групи, визнані інвалідами після досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та інваліди III групи за їх вибором мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 Закону, за наявності страхового стажу, зазначеного в абзаці першому частини першої статті 28 Закону, а саме : для жінок - 30 років, для чоловіків - 35 років.


Якщо вимоги частини другої статті 33 цього Закону (інвалід звільнився з роботи, набув необхідного стажу) виконані після призначення пенсії по інвалідності, пенсія по інвалідності в розмірі пенсії за віком інвалідам II і III груп призначається з дня набуття такого права, якщо звернення за призначенням пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком відбулося не пізніше трьох місяців з дня настання такого права.


У разі працевлаштування особи, якій призначено пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком (крім випадків, коли особа досягла пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону), у період роботи пенсія по інвалідності виплачується у розмірі, передбаченому частиною першою статті 33 цього Закону, зокрема: інвалідам ІІ групи - 90% пенсії за віком, інвалідам ІІІ групи - 50 %.


Звертаємо особливу увагу на наступне:


1. Пенсія за вислугу років призначається в разі звільнення з роботи (посади), яка дає право на цю пенсію. У разі влаштування на роботу за посадою, яка дає право на пенсію за вислугу років, виплата пенсії припиняється на весь період роботи на цій посаді, у тому числі у випадках, коли робота на цих посадах має місце після досягнення пенсійного віку.

2. Однією з умов призначення пенсії за віком жінкам, які досягли 55 років, відповідно до пункту 72 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» до 01.01.2015 року, було звільнення з роботи. У разі працевлаштування такої особи на роботу, або реєстрація її як фізичної особи-підприємця до настання пенсійного віку передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», виплата пенсії припиняється на період роботи до досягнення пенсійного віку.

Щоб уникнути переплати пенсії пенсіонерам необхідно в 3-х денний термін повідомити органи Пенсійного фонду про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсійної виплати або припинення її виплати: про вступ на роботу, реєстрація в якості приватного підприємця, зміни в складі сім’ї, та подати підтверджуючи документи. 

В такому ж самому порядку пенсіонери повідомляють про звільнення з роботи. Документами, які підтверджують, що особа не працює є: трудова книжка, довідка з місця роботи, витяг з наказу, цивільно-правовий договір, тощо.

Суми пенсій, виплачені надміру внаслідок неповідомлення пенсіонером про вищезазначені обставини, можуть бути повернуті добровільно або стягуються на підставі рішення управління Пенсійного фонду чи в судовому порядку.


Пенсійний фонд України інформує

Станом на 25 березня 2016 рокуРоменським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області завершено фінансування виплати пенсій пенсіонерам міста Ромни та Роменського району за  березень місяць 2016 року на загальну суму коштів, спрямованих на їх забезпечення, в розмірі 38596,63 тис. грн., або 100 %.

 
 
29.02.2016

Зміни, внесені до законодавства з 1 січня 2016, що стосуються працівників  освіти, охорони здоров'я, соціального забезпечення та артистів

З 01.01.2016 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24.12.2015 № 911-VІІІ, яким внесено зміни до деяких Законів України. 

Зміни, внесені до законодавства з 1 січня 2016, стосуються і працівників  освіти, охорони здоров'я, соціального забезпечення та артистам, яким  вік виходу на пенсію за вислугу років встановлено після досягнення 55 років.

Якщо до 2016 року для дострокового виходу на пенсію було досить мати страховий - спеціальний стаж без прив'язки до віку, то з нового року вік виходу на пенсію за вислугу років встановлено після досягнення 55 років. Для осіб, які народилися до 01.01.1971 року також застосовується поетапне збільшення віку виходу на пенсію з 50 років до 55 років. 

При цьому передбачено право на призначення пенсії за вислугу років незалежно від віку особам, які мали вислугу років тривалістю на 1 квітня 2015 року – 25 років чи на 1 січня 2016 року – 25 років 6 місяців. 

Залишається без змін норма Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 01 жовтня 2011 року, якою встановлено, що особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. "е" – "ж" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення",  при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення. При виході на пенсію потрібно мати 35 років медичного стажу чоловікам та 30 жінкам, відпрацьованого в закладах комунальної та державної форм власності і при цьому  не отримувати раніше ніякої пенсії.

У разі коли вчитель чи лікар отримує заробітну плату в розмірі, меншому від мінімальної, визначеної  законодавством, то до страхового стажу як для призначення пенсії за віком, так і для визначення права на виплату грошової допомоги  кожний місяць роботи після 1 січня 2004 року буде зараховано  пропорційно сплаченим страховим внескам (якщо не здійснено доплату до мінімального), а до стажу роботи за спеціальністю, яка дає право на призначення пенсії за вислугу років, - повний місяць роботи. 

Особи, яким були призначені пенсії за вислугу років і які згодом влаштувались на роботу, яка дає право на пенсію за вислугу років (в зв’язку з чим виплата пенсії за вислугу років була припинена, а на момент досягнення пенсійного віку вони працюють на посадах в державних чи комунальних закладах освіти чи охорони здоров’я і звертаються за призначенням пенсії за віком), права на таку грошову допомогу не мають, оскільки пенсія їм уже призначалась.
До відома пенсіонерів

Шановні пенсіонери! Пам’ятайте! 
 
У разі працевлаштування (реєстрації підприємницької діяльності) Ви обов’язково повинні повідомити про це органи Пенсійного фонду України. Це ж стосується й зміни місця проживання та інших обставин, що можуть вплинути на розмір та своєчасність виплати Вашої пенсії.

Нагадуємо, що з цими вимогами чинного законодавства кожен з Вас вже ознайомлений при зверненні за призначенням пенсії, особисто підписався у заяві відповідного змісту та одержав «Пам'ятку пенсіонера».

Неповідомлення або невчасне повідомлення про працевлаштування призводить до незаконних виплат пенсійних коштів, які підлягають поверненню органам Пенсійного фонду. Відповідальне ставлення до свого обов’язку убезпечить Вас від проблем по поверненню зайво отриманих коштів. Адже легше попередити безпідставне одержання пенсійних виплат, ніж відшкодовувати значні суми переплат.

Разом з тим, не слід забувати, що у Ваших інтересах повідомляти органи Пенсійного фонду про звільнення з роботи, адже після звільненням пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом на дату звільнення з роботи. Пенсіонери набувають право на надбавки та підвищення, які передбачені тільки для непрацюючих осіб.

Зокрема, звертаємо увагу пенсіонерів, які проходили реєстрацію підприємницької діяльності, але з різних причин не займалися нею. До того моменту, поки Вами не буде надано інформацію про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, Ви вважаєтесь працюючим пенсіонером. А це впливає на Ваше пенсійне забезпечення.

Важливо, що у разі звільнення, припинення реєстрації підприємницької діяльності особа повідомляє органи Пенсійного фонду про дату звільнення (припинення реєстрації) шляхом подання заяви.


Пенсійний фонд України інформує
Станом на 26 лютого 2016 рокуРоменським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області завершено фінансування виплати пенсій пенсіонерам міста Ромни та Роменського району за  лютий місяць 2016 року на загальну суму коштів, спрямованих на їх забезпечення, в розмірі 38691,51 тис. грн., або 100 %.

15.02.2016
Пенсійний фонд України інформує
Станом на 15 лютого 2016 рокуРоменським об’єднанимуправлінням Пенсійного фонду України Сумської області проведено фінансування виплати пенсій пенсіонерам міста Ромни та Роменського району за  лютий  місяць 2016 року на загальну суму коштів, спрямованих на їх забезпечення, в розмірі 19777,56 тис. грн., або 51,12 %.

26.01.2016
Пенсійний фонд інформує
Про зміну назви управління
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 №1055 «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» з 22 січня 2016 року  управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі перейменовано на Роменське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області


Індивідуальні дані – на особистий контроль
З 1 січня 2016 року пенсії в Україні призначають лише за даними персоніфікованого обліку. 

Відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (зі змінами згідно Закону України від 08.07.2011 № 3668) при обчисленні розміру пенсії заробітна плата враховується за період страхового стажу, починаючи з 01.07.2000 року. Заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 року враховується, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців. 

Отож, уже із цього року для нарахування пенсій не враховуватимуть заробітну плату за періоди страхового стажу до 1 липня 2000 року. До речі, тепер і довідка про заробітну плату за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року не подається. Тобто, якщо раніше для обчислення пенсії брали всі дані з системи персоніфікованого обліку та, окрім цього, майбутній пенсіонер міг принести бухгалтерську довідку про заробітну плату за 60 місяців підряд до 2000 року, то з 1 січня 2016 року актуальною є лише інформація із системи персоніфікованого обліку.

Що ж це означає – «персоніфікований облік» та як можна отримати виписку щодо індивідуальних даних із цієї системи?

Із 1 липня 2000 року в Україні було створено унікальну електронну систему, яка обліковує відомості про всіх застрахованих осіб. Тобто на сьогодні кожен, хто працює, має персональну облікову картку в системі персоніфікованого обліку, у якій за весь період трудового життя накопичуються особисті дані щодо нарахованого заробітку. В подальшому це  і стане основою для обчислення пенсії. 

Яка ж інформація міститься в цій системі?

1. Перелік страхувальників (роботодавців), які подають про особу відомості в систему персоніфікованого обліку (простіше сказати надають звітність).

2. За кожний місяць починаючи з 2000 року суми нарахованої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, кількість днів для стажу, відмітки про сплату пенсійного та єдиного внеску, а також загальні показники за кожен рік щодо всього заробітку та в межах максимальної величини.

3. Відомості про спеціальний (пільговий) стаж і стаж, який зараховують без сплати страхових внесків (БСВ) за страхувальниками та за роками.

Звичайно, кожна свідома людина має бажання ознайомитися із індивідуальними даними, які занесені щодо неї в систему персоніфікованого обліку та усвідомити їх достовірність. Виникає питання: як це зробити?

Найпростіший спосіб – це реєстрація на веб-порталі Пенсійного фонду України. Електронна адреса:portal.pfu.gov.ua.

Веб-портал надає громадянам можливість зручно і оперативно взаємодіяти з органами ПФУ, дистанційно отримувати послуги, які раніше вимагали особистого звернення в управління Фонду.

Алгоритм реєстрації дуже простий і доступний для кожного:

·        спочатку треба звернутися в управління Пенсійного фонду, маючи при собі реєстраційний номер картки платника податків (ідентифікаційний код) і паспорт, аби вже на місці оформити відповідну заяву. Уся процедура займе лише кілька хвилин. Таке особисте звернення принципове і пов’язане із захистом інформації. У подальшому, щоб спостерігати за особистою інформацією із системи персоніфікованого обліку не потрібно виходити з дому;

·        після заповнення заяви особа отримує реєстраційний код (код заяви). Він необхідний для безпосереднього процесу реєстрації і зберігати його необхідно в повній таємниці. Код вводиться лише раз в пункт «Номер заяви»;

·        потім необхідно зазначити свій логін, пароль та адресу електронної пошти і натиснути «Зберегти». До речі, логін і пароль бажано вибрати такими, що не містять справжніх імені та прізвища. Виконання такої рекомендації підвищить рівень захисту персональних даних; 

·        підтвердженням вірної реєстрації на порталі буде лист, який надійде на адресу електронної пошти;

·         після цього є можливість отримати виписку із системи персоніфіковано обліку, так звану форму ОК-5. Для цього необхідно зайти на портал, натиснувши «Вхід до системи» та вказавши логін і пароль, який було введено під час реєстрації. Потім треба перейти до «Особистого кабінету» та вибрати пункт «Виписка із системи персоніфікованого обліку». В кінці сторінки натиснути «Вивантажити» і на екрані з’явиться документ «Індивідуальні відомості про застраховану особу». Це і є форма ОК-5.

Сьогодні ніхто не буде заперечувати, що саме комунікаційні системи та новітні технології є основним засобом підвищення ефективності, економічності, якості та розширення сфери послуг, що надаються населенню. І Пенсійний фонд не виняток. Створення електронного порталу - це  вирішальний крок у розвитку всіх інформаційних систем Фонду, який відкриває шлях до запровадження централізованого порядку призначення, перерахунку та виплати пенсій на базі даних, що накопичені в системі персоніфікованого обліку.

Для отримання інформації щодо реєстрації на веб-порталі ПФУ необхідно звернутися до Роменського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області за адресою м. Ромни, вул. Гетьмана Мазепи, 3, кабінет № 4, тел. 3-18-75.
 
Пенсійний фонд інформує
Відповідно до п.7 статті 1 Закону України « Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 № 400/97 платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при купівлі нового легкового авто є підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі, щопідлягають першій державній реєстрації в Україні в підрозділах Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ України, крім випадків забезпечення легковими автомобілями інвалідів та успадкування легкових автомобілів згідно діючого законодавства.

Об'єктом оподаткування є вартість легкового автомобіля відповідно до якої встановлюється ставка збору в таких розмірах: 

·        3 відсотки - якщо вартість легкового автомобіля не перевищує 165 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року, тобто вартість авто не повинна перевищувати  227370 грн.;

·        4 відсотки - якщо вартість легкового автомобіля перевищує 165, але не перевищує 290 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року, тобто вартість авто повинна коливатись від  227370 грн. до 399620 грн.;

·        5 відсотків - якщо вартість легкового автомобіля перевищує 290 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року, тобто вартість авто становить понад  399620 грн.).

Додатково повідомляємо, що Законом України «Про державний бюджет України на 2016 рік» № 28-VIII від 25.12.2015, прожитковий мінімум для працездатних осіб на одну особу у 2016 році встановлено у місячному розмірі: з 1 січня - 1378 гривень, з 1 травня - 1450 гривень, з 1 грудня - 1550 гривень.

Пенсійний фонд України інформує
Станом на 25 січня 2016 рокуРоменським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області завершено фінансування виплати пенсій пенсіонерам міста Ромни та Роменського району за  січень місяць 2016 року на загальну суму коштів, спрямованих на їх забезпечення, в розмірі 38860,03 тис. грн., або 100 %.
18.01.2016
Зміни в пенсійному законодавстві з 1 січня 2016 року
З 1 січня 2016 року набрали чинності закони України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» від 25.12.2015 № 928 (далі - Закон № 928), «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» від 24.12.2015 № 909 (далі - Закон № 909), «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 № 911 (далі - Закон № 911), якими врегульовано  питання пенсійного забезпечення  у 2016 році.

1.  Законом України № 928 встановлено  розміри прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати:

Вид виплати
 
 
 
 
 
 
 
 
з 01.01.2016 (грн.)
 
 
 
 
 
 
 
 
з 01.05.2016 (грн.)
 
 
 
 
 
 
 
 
з 01.12.2016 (грн.)
Прожитковий мінімум:
на одну особу в розрахунку на місяць
 
 
 
 
 
 
 
 
1 330
 
 
 
 
 
 
 
 
1 399
 
 
 
 
 
 
 
 
1 496
на дітей віком
до 6 років
 
 
 
 
 
 
 
 
1 167
 
 
 
 
 
 
 
 
1 228
 
 
 
 
 
 
 
 
1 313
на дітей віком
від 6 до 18 років
 
 
 
 
 
 
 
 
1 455
 
 
 
 
 
 
 
 
1 531
 
 
 
 
 
 
 
 
1 637
на працездатних осіб
 
 
 
 
 
 
 
 
1 378
 
 
 
 
 
 
 
 
1 450
 
 
 
 
 
 
 
 
1 550
на осіб, які втратили працездатність
 
 
 
 
 
 
 
 
1 074
 
 
 
 
 
 
 
 
1 130
 
 
 
 
 
 
 
 
1 208
Мінімальна заробітна плата
 
 
 
 
 
 
 
 
1 378
 
 
 
 
 
 
 
 
1 450
 
 
 
 
 
 
 
 
1 550
2. Відповідно до Закону № 909:

1) збільшено максимальну величину бази нарахування єдиного внеску з сімнадцяти до двадцяти п’яти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом, на яку нараховується єдиний внесок;  що становить з 01.01.2016 -  34 450 грн. (1 378 х 25), з 1 травня - 36 250 грн. (1 450 х 25), з 1 грудня 38 750 грн. (1 550 х 25).

2) продовжено справляння податку на доходи фізичних осіб та військового збору з пенсій або щомісячного довічного грошового утримання. 

З 1 січня 2016 року поріг для оподаткування пенсій або щомісячного довічного грошового утримання збільшено з 3 654 грн. до 4 134 грн. (1 378 грн. (мінімальна заробітна плата на 01.01.2016) х 3 = 4 134 грн.) на місяць. 

Ставка податку становить 15 %, військового збору - 1,5 % бази оподаткування (частини суми пенсії або щомісячного довічного грошового утримання, що перевищує 4 134,00 грн.)  

Не підлягають оподаткуванню пенсії, призначені учасникам бойових дій у період Другої світової війни, інвалідам війни та членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни.


3. Відповідно до Закону № 911:

1) з 1 січня 2016 року пенсію за вислугу років працівникам освіти,  охорони  здоров'я  та  соціального забезпечення  згідно з пунктом «е» статті 55 вищезазначеного Закону призначають за наявності визначеного законом спеціального стажу на цих посадах та після досягнення 55 років (до 01.01.2016 - незалежно від віку).

При цьому передбачено право на призначення пенсії за вислугу років незалежно від віку особам, які мали вислугу років відповідної тривалості станом на  1 квітня 2015 року чи на 1 січня 2016 року. 

2)  максимальний розмір пенсій (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, а саме:

1074х10=10740 грн.

Водночас слід мати на увазі, що обмеження у 10740 грн. не стосується пенсіонерів, які отримують «доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною». Йдеться про Героїв України, Героїв Соціалістичної праці, Героїв Радянського Союзу, повних кавалерів ордена Трудової Слави, повних кавалерів ордена Слави, осіб, нагороджених чотирма і більше медалями «За відвагу».

Зазначений максимальний розмір застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року. Для раніше призначених пенсій максимальний розмір залишено на рівні 10-и прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб, який було встановлено законодавством на момент призначення пенсії.

3) тимчасово, у період з1 січня по 31 грудня 2016 року:

- особам (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни), які працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», судових експертів, службовців Національного банку, помічника-консультанта народного депутата України, в органах місцевого самоврядування, призначені пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) не виплачуються. 

При цьому пенсії, призначені відповідно до законів України «Про державну службу», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ветеранам військової служби виплачуються в повному обсязі. Належність до ветеранів військової служби підтверджується  відповідним посвідченням;

у період роботи особи (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни) на інших посадах/роботах пенсії (крім військових), розмір яких перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб (1 074 грн. х 150 % = 1 611 грн.), виплачуються в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.

4) пенсія, призначена особам відповідно до статті 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни), які працюють:

- на посадах та на умовах, передбачених законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», - виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- на наукових посадах, якщо пенсію призначено після 1 жовтня 2011 року, - виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- на інших посадах/роботах, тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, якщо розмір пенсії перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, - виплачується в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб. 

4. З 1 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»:

- пенсію по інвалідності інвалідам II групи призначають за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії по інвалідності II та ІІІ груп (до 01.01.2016 - для І групи), тобто - від 1 року до 14 років залежно від віку інваліда (стаття 32 Закону);

- довідка про заробітну плату за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії лише в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, та за умови підтвердження довідки первинними документами (стаття 40 Закону).


Зміни в законодавстві для страхувальників та застрахованих осіб з 1 січня 2016 року


31 грудня 2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» від 24.12.2015  № 909-VІІІ.

Цим Законом із 1 січня 2016 року вносяться  зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010  № 2464-VI, а саме:

1) працюватиме єдина ставка ЄСВ у розмірі 22% (диференційованих ставок ЄСВ залежно від класу професійного ризику виробництва не буде);

2) максимальну величину бази нарахування ЄСВ підвищать із 17 до 25 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;

3) із заробітної плати (доходу) робітників більше не утримуватимуть ЄСВ;

4) якщо база нарахування ЄСВ не перевищує розміру мінімальної зарплати, то сума ЄСВ розраховується як добуток розміру мінімальної зарплати й ставки ЄСВ;

5) при нарахуванні зарплати (доходів) фізичним особам із джерел за неосновним місцем роботи ставка ЄСВ застосовується до визначеної бази нарахування ЄСВ незалежно від її розміру.

Фізичні особи-підприємці та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, сплачують єдиний соціальний внесок, як і інші платники ЄСВ з 1 січня 2016 року за ставкою 22%.
  • Фізичні особи - підприємці, що перебувають на спрощеній системі оподаткування (крім пенсіонерів  за віком та інвалідів, які отримують пенсію чи соціальну допомогу) самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування ЄСВ (34450 грн.) і не менше за розмір мінімального страхового внеску
(з 01.01.2016 р. - 303,16 грн. (1378 х 22%))
  • фізичні особи - підприємці, що перебувають на загальній системі оподаткування, та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, нараховують ЄСВ тільки за місяці, у яких вони отримали дохід (прибуток) у межах максимальної величини й не менше розміру мінімального страхового внеску. У тих місяцях, у яких вони  не отримали доходу (прибутку) вони мають право (а не зобов'язані) визначити базу нарахування ЄСВ з дотриманням мінімального й максимального її розміру.
                 
Пенсійний фонд України інформує


Станом на 15 січня 2016 рокууправлінням Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі проведено фінансування виплати пенсій пенсіонерам міста Ромни та Роменського району за  січень місяць 2016 року на загальну суму коштів, спрямованих на їх забезпечення, в розмірі 29460,97 тис. грн., або 75,94 %.
 
 

Українські міста в Iнтернеті

Курсы валют
Курсы валют
Курсы валют
МЕТА - Украин? Рейтин?сайтов
TyTa