Головна Міські новини Міська довідка Фотогалерея Форум Сьогодні Вт, 2 червняУкраїнські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика

Шановні гості нашої сторінки!

Радий нагоді висловити Вам своє щире захоплення нашим чарівним містом, одним із міст-старійшин України, що здавна зажило слави економічного й культурного центру регіону. А в XVIII-XIX століттях - ще й торгової столиці України, - тут, у Ромнах, вирував славетний Іллінський ярмарок, який у свій час поступався тільки Нижегородсткому. Тут любив ярмаркувати Великий Кобзар. Саме в Ромні всесвітньовідомим скульптором і кінорежисером нашим земляком І.П.Кавалерідзе збудований перший у світі монументальний пам’ятник Тарасу Шевченку…

З повагою міський голова
Салатун Сергій Андрійович

 1 / 2 / 3

25.12.2015
Більше 15 млн.грн. перерахували  на допомогу армії в 2015 році платники Роменської ОДПІ
Станом на 23 грудня поточного року платники які перебувають на обліку в Роменській ОДПІ  сплатили до Державного бюджету 15,6   млн. грн. військового збору.

Загалом, за період, коли почав нараховуватись військовий збір ( з серпня 2014 року), платники  мобілізували до бюджету понад  20 млн. гривень.

Нагадаємо, що військовий збір утримується з суми доходу, що є об’єктом оподаткування відповідно до ст.163 Податкового кодексу України нарахованого (виплаченого, наданого) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду, без будь-яких вирахувань.
 
З початку року платниками Роменської ОДПІ сплачено близько 56тис. грн. рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України
Платники податків Роменської ОДПІ станом на 23 грудня 2015 року сплатили до загального фонду державного бюджету рентної плати за стування радіочастотним ресурсом України в сумі 55,9 тис. грн.,  виконання становить 103%, що більше минулорічного показника на  23,6 %.
 
23.12.2015
Термінове  оголошення!
У разі перевищення в 2015р.  обсягу доходу  понад 1 млн. грн. застосування РРО  для  платників єдиного податку ІІ та ІІІ групи є обов’язковим. Застосування РРО  розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням  такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом дії свідоцтва платника єдиного податку.
 
«Гаряча лінія» відповідає!
Під час чергового сеансу телефонної ,,гарячої лінії” на запитання платників податків відповідала начальник відділу реєстрації платників та електронних сервісів  Роменської ОДПІ  Головного управління ДФС у Сумській області Тетяна Новобранець.

До якого відокремленого пункту реєстрації користувачів може звернутись юридична особа для отримання послуг електронного цифрового підпису?

Платник податків – юридична особа може отримувати послуги електронного цифрового підпису в будь-яких пунктах реєстрації користувачів Акредитованого центру сертифікації ключів ДФС, розміщених в області, у якій зареєстрований такий платник податків. Ці обмеження стосуються тільки юридичних осіб.

В який термін необхідно ввести в експлуатацію касові апарати, які  здатні створювати контрольну цифрову стрічку та забезпечувати подання електронних копій розрахункових документів та фіскальних звітних чеків.

Всі суб’єкти господарювання, які ще не встигли вивести з експлуатації касову техніку, що не відповідає даним вимогам, мають до 1 січня 2016р встановити сучасні аналоги, або доопрацювати до необхідних вимог наявні РРО.

Слід нагадати, що Державна фіскальна служба дозволила платникам податків, які придбали, зареєстрували та до 01.01.2015р. ввели в експлуатацію РРО, що створюють контрольну стрічку лише в друкованому вигляді, подавати до фіскальних органів тільки інформацію про обсяг розрахункових операцій (Z – звіти). Перехідний період для доопрацювання або заміни існуючої касової техніки на таку яка забезпечує подання по електронних каналах зв’язку електронних копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків було встановлено тривалістю в 1 рік, тобто до  01.01.2016р.

Який строк розгляду запитів на інформацію?

Відповідно до ст.20 Закону України ,,Про доступ до публічної інформації” розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п’яти робочих днів з дня отримання запиту.

Коли необхідно застосовувати реєстратори розрахункових операцій підприємцям – платникам єдиного податку другої і третьої груп?

Відповідно до п.296.10 ст.296 Податкового кодексу України, реєстратори розрахункових операцій не застосовуються платниками єдиного податку: першої групи;

- другої і третьої груп (фізичні особи-підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не  перевищує 1000000 гривень. У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1000000 гривень застосування РРО  для такого платника єдиного податку є обов’язковим. Застосування РРО  розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням  такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом дії свідоцтва платника єдиного податку.

Отже, фізичні особи – підприємці платники єдиного податку другої та третьої груп, які перевищили обсяг доходу понад 1000000 гривень, при здійсненні розрахункових операцій повинні застосовувати реєстратори розрахункових операцій.

Чи можливо тимчасово припинити підприємницьку діяльність ?

Ні. Законодавством не передбачено тимчасове припинення підприємницької діяльності.
 
«Гаряча лінія» відповідає!


Під час чергового сеансу „гарячої лінії” платники мали змогу отримати відповіді на свої запитання від першого заступника начальника Роменської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області  Світлани Олександрівни Катерної.

Доброго дня.  Хто повинен надати підприємцю довідку про суму сплаченого єдиного соціального внеску для отримання допомоги по вагітності та пологах?

Фізична особа – підприємець може отримати безоплатно довідку про наявність чи відсутність заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у фіскальних органах, а в органах Пенсійного фонду України – довідку про інформацію, що міститься на її персональній обліковій картці у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру. Довідка видається безоплатно на підставі поданої заяви платника.

Телефонує Вам підприємець. Окрім здійснення підприємницької діяльності я працевлаштований. З моєї заробітної плати, як з найманого працівника, утримують єдиний соціальний внесок. Чи звільняюся я від сплати єдиного соціального внеску у рамках здійснення підприємницької діяльності?

Не звільняються від сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування фізичні особи – підприємці, які поряд із здійсненням підприємницької діяльності є найманими працівниками (застрахованими особами).

Виключенням є фізичні особи – суб’єкти підприємницької діяльності, які обрали спрощену систему оподаткування, є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

Мене цікавить, з якого часу фізична особа, яка викуповує орендовану нею земельну ділянку комунальної власності на підставі договору купівлі–продажу, повинна сплачувати земельний податок?

Якщо фізична особа викуповує орендовану нею земельну ділянку комунальної власності на підставі договору купівлі–продажу, то фізична особа є платником земельного податку з дати державної реєстрації права власності на земельну ділянку. До дати державної реєстрації права власності на земельну ділянку сплачується орендна плата відповідно до договору оренди землі.

Світлано Олександрівно, прошу сказати, чи має право на податкову знижку за навчання дитини один з батьків, який уклав договір з навчальним закладом, а в документах про сплату зазначено дані іншого?

Якщо договір з навчальним закладом укладено одним з батьків, а в документах про сплату зазначено дані іншого, то права на податкову знижку батьки не мають.

 
Запитували – відповідаємо
У Роменській ОДПІ Головного управління ДФС у Сумській області під час „гарячої лінії” на запитання платників відповідав заступник начальника інспекції  Віталій Володимирович  Колпак.

Віталію Володимировичу, я – підприємець на загальній системі оподаткування. Прошу сказати, як формується загальний оподатковуваний дохід та сума витрат підприємця на загальній системі оподаткування, а саме за касовим методом чи за першою подією?

– Для визначення загального оподатковуваного доходу застосовується касовий метод, а при визначенні витрат враховуються тільки ті витрати, які пов’язані з отриманням доходу та підтвердженні відповідними документами про їх оплату.

Доброго дня. Наше підприємство у грудні зареєстроване платником ПДВ. У який спосіб наші контрагенти можуть отримати відомості про реєстрацію нашого підприємства платником ПДВ?

– Таку інформацію можна отримати на офіційному веб–порталі ДФС України. Адже з метою постійного забезпечення органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб інформацією Державна фіскальна служба України щоденно оприлюднює на єдиному державному реєстраційному веб–порталі юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців та власному офіційному веб–сайті:

–  дані з реєстру платників податку із зазначенням найменування або прізвища, імені та по батькові платника податку, дати податкової реєстрації, індивідуального податкового номера та терміну дії реєстрації платника податку;

–  інформацію про осіб, реєстрацію яких як платників податку анульовано, із зазначенням індивідуальних податкових номерів, дати анулювання, причин та підстав для анулювання реєстрації.

Маю таке запитання. Я була власником ½ частини квартири з 2005 року. Минулого року решту ½ частини квартири я отримала у подарунок і зараз цю квартиру хочу продати. Яким чином буде оподатковуватися такий продаж?

– Оподаткування операцій з продажу нерухомого майна, за умови перебування частини такого майна у власності понад три роки, а іншої частини менше трьох років, має певні нюанси. Так, дохід від операцій з продажу (обміну) не частіше одного разу на рік частини нерухомого майна, отриманого у спадщину чи у подарунок, яка перебувала у власності понад три роки не оподатковується. При цьому, у разі продажу (обміну) не частіше одного разу на рік частини нерухомого майна, яка перебувала у власності менше трьох років, та отримана у подарунок, дохід від такого продажу підлягає оподаткуванню на загальних підставах, за ставками 5% при отриманні доходу резидентом.

Отже, частина отриманого Вами доходу від продажу нерухомого майна буде оподатковуватись, а частина ні.

Який розмір єдиного соціального внеску слід застосовувати при нарахуванні фізичній особі доходу (винагороди) за цивільно–правовими договорами?

– Роботодавці нараховують єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування фізичній особі на суму винагороди (доходу) за цивільно–правовими договорами у розмірі 34,7 відс. та утримують із суми винагороди єдиний внесок у розмірі 2,6 відсотка.

Прошу сказати, чи є об’єктом оподаткування військовим збором матеріальна допомога разового характеру, яка надається роботодавцем працівнику у зв’язку з сімейними обставинами?

– У разі якщо працедавець надає окремим працівникам нецільову благодійну (матеріальну) допомогу за їх заявами у зв’язку з особистими обставинами, яка носить разовий характер, наприклад на вирішення соціально–побутових потреб, вона не входить до складу заробітної плати, тому не розглядається як об’єкт оподаткування військовим збором.

Ми будемо надавати дітям наших працівників новорічні подарунки. Чи оподатковуються їх вартість та за якою ставкою?

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається вартість дарунків, якщо їх вартість не перевищує 50 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року (у 2015 році – 609,0 грн.), за винятком грошових виплат у будь–якій сумі. При цьому вартість дарунків, яка не перевищує 50 відсотків однієї заробітної плати, відображається у податковому розрахунку за ф. 1–ДФ за ознакою доходу «160».

Якщо ж вартість дитячих новорічних подарунків та квитків, яка надається платнику податків, перевищує у 2015 році 609,0 грн., то сума такого перевищення оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставками 15% або 20% та відображається у податковому розрахунку за ф. 1–ДФ за ознакою доходу «126», як додаткове благо.
 
Податкову знижку на навчання можна оформити до кінця року
Метою декларування доходів з фізичних осіб є не тільки сплата податку до бюджету, а й повернення платникам з бюджету сум податку з доходів фізичних осіб надмірно сплаченого з їх заробітної плати у минулому податковому році.

Повернути частину податку на доходи фізичних осіб, сплаченого громадянами із заробітної плати, можна, зокрема, з метою реалізації права на податкову знижку. Податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб'єктами господарювання, - це документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку - резидента у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів - фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених цим Кодексом (пп. 14.1.170 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Платники податку, які бажають скористатися правом на податкову знижку за підсумками звітного 2014 року, повинні протягом 2015 року подати річну податкову декларацію та додаток 6 (перелік сум витрат, що включаються до складу податкової знижки згідно зі ст. 166 Кодексу) до контролюючого органу за місцем своєї податкової адреси (місцем проживання, за яким він береться на облік як платник податків в контролюючому органі).

До податкової знижки, згідно із пп. 166.2.1 п. 166.2 ст. 166 Кодексу включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема, квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача). При цьому, у зазначених документах обов'язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк їх продажу (виконання, надання).

Оригінали зазначених у пп. 166.2.1 п. 166.2 ст. 166 Кодексу документів не надсилаються контролюючому органу, але підлягають зберіганню платником податку протягом строку давності, встановленого Кодексу (пп. 166.2.2 п. 166.2 ст. 166 Кодексу). При цьому, на вимогу контролюючого органу та в межах його повноважень, визначених законодавством, платники податку зобов’язані пред’являти документи і відомості, пов’язані з правом на отримання податкової знижки (пп. „в” п. 176.1 ст. 176 Кодексу).

Водночас, слід зазначити, що існують деякі обмеження права платників податку на одержання податкової знижки (пп. 166.4.3 п. 166.4 ст. 166 Кодексу), зокрема, якщо платник податку не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, то таке право на наступні податкові роки не переноситься.

Крім того, право на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року має виключно платник податку – резидент України, який має реєстраційний номер облікової картки платника податку, а так само резиденту – фізичній особі, яка через свої релігійні переконання відмовилась від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомила про це відповідний орган державної податкової служби і має про це відмітку у паспорті. Податкова знижка може застосовуватися виключно до доходів, одержаних протягом року платником податку у вигляді заробітної плати. При цьому загальна сума нарахованої податкової знижки не може перевищувати суми загального оподатковуваного доходу платника податку, одержаного протягом звітного року як заробітна плата.

Фізичні особи – суб’єкти підприємницької діяльності та особи, які займаються незалежною професійною діяльністю (самозайняті особи), не мають права на нарахування податкової знижки по податку на доходи фізичних осіб щодо свого річного оподатковуваного доходу, одержаного у межах провадження їх діяльності, тому що такий дохід не є заробітною платою. Цього права також не мають і усі інші особи, які одержують доходи, відмінні від заробітної плати.

Слід врахувати, що згідно із п. 166.4 ст. 166 Кодексу сума витрат включена платником податку до податкової знижки не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу такого платника, нарахованого йому як заробітна плата, зменшена з урахуванням положень п. 164.6 ст. 164 Кодексу.

А саме відповідно до п. 164.6 ст. 164 Кодексу під час нарахування доходів у формі заробітної плати база оподаткування визначається як нарахована заробітна плата, зменшена на суму єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, страхових внесків до Накопичувального фонду, а у випадках, передбачених Законом, – обов’язкових страхових внесків до недержавного пенсійного фонду, які відповідно до Закону сплачуються за рахунок заробітної плати працівника, а також на суму податкової соціальної пільги за її наявності.

Інші суми доходів, одержані платником податку в розрахунок для визначення суми податку, що підлягає поверненню у зв’язку з використанням права на податкову знижку, не приймається.
 
Увага!   Кому потрібно застосовувати  РРО
У зв'язку з набранням чинності Закону України від 01 липня 2015 року № 569 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій» (Закон №569)  Роменська ОДПІ Головного управління ДФС у Сумській області повідомляє наступне.

Відповідно до пункту 296.10 статті 296 Податкового кодексу України (з врахуванням змін, внесених Законом №569) реєстратори розрахункових операцій (РРО) не застосовуються платниками єдиного податку другої і третьої груп (фізичними особами-підприємцями) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1 000 000 гривень. У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1 000 000 гривень застосування РРО для такого платника єдиного податку є обов'язковим. Застосування РРО розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом дії свідоцтва платника єдиного податку.

Головним управлінням ДФС у Сумській області проведено відповідний аналіз та встановлено, що за 9 місяців поточного року обсяг доходу 1 000 000 гривень перевищили 309 платників єдиного податку III групи (фізичні особи-підприємці), які зареєстровані в органах державної фіскальної служби Сумської області.

Таким чином, з 1 січня 2016 року такі платники єдиного податку III групи (фізичні-особи-підприємці) зобов'язані при здійсненні своєї господарської діяльності застосовувати РРО.

Відповідно до Закону України від 06.07.1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», зі змінами та доповненнями, суб’єкти господарювання, які використовують реєстратори розрахункових операцій з 01.01.2016 року повинні відправляти копії кожного фіскального чека та кожний Z-звіт до органів фіскальної служби. Для цього користувачам зареєстрованих та введених в експлуатацію до 01.01.2015 електронних контрольно-касових апаратів, що подають до органів фіскальних органів тільки інформацію про обсяг розрахункових операцій (Z-звіти), необхідно доопрацювати або замінити існуючу касову техніку на таку, яка забезпечуватиме подання по електронних каналах зв'язку електронних копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків.

Звертаємо  увагу, що використання електронних контрольно-касових апаратів, введених в експлуатацію до 01.01.2015 року, які створюють контрольну стрічку в друкованому вигляді  дозволяється до 01.01.2016 року.

З 1 січня 2016 року передбачена відповідальність у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у разі, якщо контрольну стрічку не надруковано, або не створено в електронній формі на реєстраторах розрахункових операцій, або виявлено невідповідність даних про проведені розрахункові операції, інформація про які міститься на контрольній стрічці, створеній в електронній формі.

Роменська ОДПІ  ще раз звертається з проханням до платників єдиного податку другої і третьої груп (фізичними особами – підприємцями) переглянути свої доходи за 2015 рік та прийняти правильне рішення.
                                                                                                   Роменська ОДПІ

 

Сплата земельного податку платниками єдиного податку четвертої групи
Платники єдиного податку четвертої групи, які є власниками чи користувачами земель сільськогосподарського призначення або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), звільняються від сплати земельного податку за земельні ділянки, що використовуються такими платниками для ведення сільськогосподарського товаровиробництва.

За інші земельні ділянки, в тому числі за земельні ділянки сільськогосподарського призначення, що не використовуються для ведення сільськогосподарського товаровиробництва, платники єдиного податку четвертої групи сплачують земельний податок на загальних умовах.

Нагадаємо, що відповідно до пункту 292 прим. 1.1 ст. 292 прим. 1 Податкового кодексу України об’єктом оподаткування для платників єдиного податку четвертої групи є площа сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди.

Права власності чи користування земельними ділянками повинні бути оформлені та зареєстровані відповідно до законодавства.

Платники єдиного податку звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності, зокрема з податку на майно (в частині земельного податку), крім земельного податку за земельні ділянки, що не використовуються платниками єдиного податку четвертої групи для ведення сільськогосподарського товаровиробництва (п.п. 4 п. 297.1 ст. 297 Податкового кодексу України).

Зазначимо, що більш детально відповідне питання – відповідь розміщено у підкатегорії 112.02 категорії 112 розділу «Запитання-відповіді з Бази знань» Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу, який знаходиться на головній сторінці офіційного веб–порталу Державної фіскальної служби України.
 
Який порядок виправлення помилки в реквізитах заголовної частини податкової накладної?
Відповідно до п. 192.1 ст. 192 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов’язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.

Отже у випадку допущення помилки в реквізитах податкової накладної платник податків на дату виявлення зазначеної помилки має право скласти розрахунок коригування до такої податкової накладної, в якому всі правильно заповнені реквізити податкової накладної повторюються, а реквізит, в якому допущено помилку, заповнюється без помилок. У цьому випадку графи з 1 по 13 розрахунку коригування не заповнюються (залишаються пустими).

Помилка, допущена в номері чи даті податкової накладної, не може бути виправлена шляхом подання розрахунку коригування (п. 21 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 22.09.2014 № 957, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.10.2014 за № 1235/26012 із змінами і доповненнями).

З цим та іншими роз’ясненнями можна ознайомитися у
Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі ДФС України (дане роз’яснення у категорії 101.19).
 
18.12.2015
Що зазначається у рядку 7 «Місце провадження господарської діяльності» заяви про застосування спрощеної системи оподаткування, якщо підприємець здійснює діяльність у заздалегідь не визначених місцях (торгівля на виставках, ринках тощо)?

Відповідно до п.п. 298.1.1 п. 298.1 ст. 298 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб’єкт господарювання подає до контролюючого органу заяву.

Форма та порядок подання заяви про застосування спрощеної системи оподаткування затверджені наказом Міністерства фінансів України від 20.12.2011 №1675, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.12.2011 за № 1536/20274.

У заяві зазначаються обов’язкові відомості, зокрема місце провадження господарської діяльності (п. 298.3 ст. 298 ПКУ).

Реєстрація суб’єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку (п. 299.1 ст. 299 ПКУ).

До реєстру платників єдиного податку вноситься, зокрема місце провадження господарської діяльності (п. 299.7 ст. 299 ПКУ).

Отже, фізична особа – підприємець, яка самостійно виявила бажання здійснювати діяльність на спрощеній системі оподаткування повинна дотримуватись вимог ст. 298 ПКУ та зазначати в заяві про застосування спрощеної системи оподаткування обов’язкові відомості, у тому числі «Місце провадження господарської діяльності».

У разі здійснення діяльності у заздалегідь не визначених місцях (торгівля на виставках, ринках тощо) фізична особа – підприємець - платник єдиного податку у рядку 7 «Місце провадження господарської діяльності» заяви зазначає: «Торгівля на ринках України» та/або «Торгівля на виставках України», інше.

У разі зміни місця провадження господарської діяльності (наприклад, у заяві зазначено «Торгівля на ринках України», а фізична особа – підприємець - платник єдиного податку планує здійснювати діяльність на виставках) платники єдиного податку першої і другої груп подать заяву не пізніше 20 числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбудуться такі зміни, та зазначають місце провадження господарської діяльності - «Торгівля на виставках України».

З цим та іншими роз’ясненнями можна ознайомитися у 
Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі ДФС України (дане роз’яснення у категорії 107.01).
 
Близько 4 тисяч жителів Роменщини отримали реєстраційний номер облікової картки платника податків
Протягом 11 місяців 2015 року в Центрі обслуговування платників Роменської ОДПІ реєстраційний номер облікової картки платника податків отримав 3747 житель, що на 284 більше, аніж в аналогічному періоді минулого року. Про це повідомив начальник  Роменської ОДПІ Роман Куріцький під час засідання.

За словами посадовця, в середньому щомісяця реєстраційний номер облікової картки платника податків отримує близько 400 громадян. Протягом листопада поточного року його  отримали  429 жителі району.

Отримати реєстраційний номер облікової картки платника податків можна в Центрі обслуговування платників за місцем проживання такого платника. Заздалегідь подбати про реєстраційний номер облікової картки платника податків, який не досяг шістнадцяти річного віку, можуть батьки. Для цього необхідно пред’явити свідоцтво про народження дитини, документ, що посвідчує особу одного з батьків та заповнити Заяву. 

 
Від придбання ліцензій на роздрібний продаж  алкоголю та тютюну бюджет Роменщини  отримав понад 1,2 млн. гривень
З початку року платники Роменської ОДПІ сплатили до місцевого бюджету понад 1,2 млн.гривень за придбання ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, що майже на 0,1 млн. грн. більше, ніж за відповідний період минулого року.

Податківці нагадують, з 1 липня 2015 року  діяльність з виробництва, імпорту, експорту, оптової та/чи роздрібної торгівлі пивом підлягає ліцензуванню на загальних підставах, передбачених для алкогольних напоїв. При цьому, Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та іншими нормативними актами не передбачено отримання окремої ліцензії на виробництво, імпорт, експорт, оптову або роздрібну торгівлю пивом за наявності у суб'єкта господарювання ліцензії на виробництво, імпорт, експорт, оптову або роздрібну торгівлю алкогольними напоями. Розмір плати за ліцензію на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями є фіксованим і не залежить від обсягів продажу.
 
За користування лісом платники Роменської ОДПІ сплатили до бюджету близько  3 млн. грн. рентної плати за спец використання  лісових  ресурсів
Як повідомив начальник Роменської ОДПІ Роман Куріцький, за одинадцять місяців цього року юридичні особи, які перебувають на обліку в ОДПІ сплатили до зведеного бюджету близько 3 млн.грн. рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів. У порівнянні з аналогічним періодом минулого року, цьогорічні надходження збільшились на 0,5 млн.гривень.

Із загальної суми надходжень, до місцевих бюджетів надійшло понад 1,9 млн.грн. платежу, що на 0,4мл.нгрн. більше, ніж за аналогічний період минулого року, понад 1млн.грн. – поповнили державний бюджет. Як говорять податківці, збільшення поступлень рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в поточному році, в основному, відбулося за рахунок збільшення ставки рентної плати.
 
Роменською ОДПІ  забезпечено надходження понад 158   млн. гривень податку на доходи фізичних осіб
З початку року платники Роменської ОДПІ  перерахували до зведеного бюджету 158,1 млн. гривень податку на доходи фізичних осіб. Порівняно з відповідним періодом минулого року надходження збільшились на 27,6 млн. гривень.

З 1 січня 2015 року 75% податку на доходи фізичних осіб спрямовується до місцевих бюджетів. Відповідно, до місцевих бюджетів надійшло 116,9 млн.гривень цього податку, в тому числі впродовж листопада платники сплатили до бюджету 6,4 млн.гривень, - про це повідомив  начальник Роменської ОДПІ  Роман Куріцький під час зустрічі з місцевими ЗМІ.

Посадовець нагадав присутнім, що з 17 листопада 2015 року діє нова форма податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкція щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи, так як набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859 «Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи».
 
14.12.2015
Увага! Тривають перевірки Декларацій  державних службовців
Роменською  ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області  станом  на 10 грудня 2015року  проведено 1378 перевірок достовірності  відомостей зазначених у декларації про майно, доходи, витрати і зобов”язання фінансового  характеру за 2014 рік  відповідно до ч.9  ст.12 Закону України „Про засади запобігання і протидії  корупції”.

За результатами  проведених перевірок  встановлено  розбіжності по  суб”єктах  декларування, по яких направлено повідомлення про  недостовірність відомостей  зазначених у декларації до відповідних компетентних органів, а саме - до  регіональних (територіальних) органів прокуратури, спеціальних підрозділів по боротьбі з  організованою злочинністю Міністерств внутрішніх справ України, органів Національного антикорупційного бюро України. Роменською міжрайонною прокуратурою  Сумської області порушено 4 кримінальні справи відносно посадових осіб державних службовців.

Роменська ОДПІ ще раз звертається з проханням до декларантів, щоб  відповідальніше та уважніше ставилися до  заповнення вищевказаної декларації, з метою  ненастання  негативних наслідків для них.
 
Реалізація права громадян на звернення
З початку 2015 року до Роменської ОДПІ  надійшло 15 письмових звернень від громадян. За відповідний період 2014 року надійшло  24  звернень.

Громадян цікавили питання, пов’язані з контрольно-перевірочною роботою, РРО,  ПДФО, плата за землю.

За звітний період скарг, пропозицій та повторних звернень не надходило. Усі звернення розглянуто у встановлений законодавством термін.

Нагадуємо, що посадовими особами податкової інспекції проводиться особистий прийом громадян відповідно до затвердженого графіку. Записатись на прийом громадяни можуть телефонами (05448)53140.
 
10.12.2015

Чи сплачують ПДФО фізичні особи - підприємці призвані на військову службу під час мобілізації?

Відповідно до п. 25 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі - ПКУ), cамозайняті особи (фізичні особи - підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність), які мали або не мали найманих працівників, призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, під час особливого періоду, визначеного Законом України ”Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” від 21.10.1993 року № 3543-XII із змінами та доповненнями, на весь період їх військової служби звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на доходи фізичних осіб відповідно до розділу IV ПКУ.

Підставою для такого звільнення є заява самозайнятої особи та копія військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов такої особи на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, які подаються до органу доходів і зборів за місцем податкової реєстрації самозайнятої особи протягом 10 днів після її демобілізації. Якщо демобілізована самозайнята особа перебуває на лікуванні (реабілітації) у зв’язку з виконанням обов’язків під час мобілізації, на особливий період, заява і копія військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, подаються протягом 10 днів після закінчення її лікування (реабілітації).

Якщо самозайнята особа, призвана на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, має найманих працівників і на строк своєї військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, уповноважує іншу особу на виплату найманим працівникам заробітної плати та/або інших доходів, то обов’язок з нарахування та утримання податку на доходи фізичних осіб з таких виплат на строк військової служби самозайнятої особи несе ця уповноважена особа.

Податок на доходи фізичних осіб, що був нарахований та утриманий уповноваженою особою з таких виплат фізичним особам, сплачується до бюджету демобілізованою самозайнятою особою протягом 180 календарних днів з першого дня її демобілізації без нарахування штрафних і фінансових санкцій. При цьому демобілізована самозайнята особа у заяві, передбаченій у цьому пункті, зазначає дані про суми нарахованого та утриманого уповноваженою особою податку з найманих працівників протягом строку військової служби самозайнятої особи.

Податкова звітність про суми податку, нарахованого та утриманого протягом строку військової служби самозайнятої особи уповноваженою особою з найманих працівників та інших фізичних осіб, подається демобілізованою самозайнятою особою у порядку та строки, встановлені ПКУ, без нарахування штрафних і фінансових санкцій, передбачених ПКУ.

Цей пункт ПКУ застосовується з першого дня мобілізації, оголошеної Указом Президента України від 17 березня 2014 року № 303 ”Про часткову мобілізацію”, затвердженим Законом України ”Про затвердження Указу Президента України ”Про часткову мобілізацію” від 17 березня 2014 року № 1126-VII.

З цим та іншими роз’ясненнями можна ознайомитися у
Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі ДФС України (дане роз’яснення у категорії 104.01).

З початку 2015 року до місцевої казни спрощенці Роменської ОДПІ  перерахували  14,8  млн. грн. єдиного податку

З початку року платники податків які застосовують спрощену систему оподаткування і перебувають на обліку в Роменській  ОДПІ  скерували до бюджету 14,8 млн. грн.єдиного податку, що на 2,6 млн. грн. більше відповідного періоду минулого року або 21,6 %. Зокрема, у листопаді сплачено 2,2 млн. гривень.

У розрізі категорій платників, фізичні особи – підприємці протягом одинадцяти місяців 2015 року перерахували до бюджету 13,0 млн. грн. зазначеного податку, що 2,6 млн. грн. більше відповідного періоду минулого року, або на 24,8 %. Юридичні особи - ,,спрощенці” з початку року сплатили 1,8 млн. грн. єдиного податку.

Крім того, слід зауважити про необхідність платникам єдиного податку ІІ та ІІІ груп (фізичні особи-підприємці) постійно контролювати обсяг своїх доходів, адже вони зобов’язані при перевищенні обсягу  доходу  1 млн. грн. розпочати застосовувати РРО.


З початку року платниками Роменщини сплачено понад 280 млн. гривень ЄСВ

За січень – листопад 2015 року платниками податків Роменської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області  забезпечено надходження єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на суму  280,3 млн.гривень.

Зокрема, у листопаді надійшло 31,8  мільйона гривень, що на 32,7 мільйона гривень перевищує аналогічний показник 2014 року.

Нагадуємо, що єдиний внесок засобами програмного забезпечення автоматично розподіляється Державною казначейською службою України за видами загальнообов’язкового державного соціального страхування відповідно до визначених пропорцій та перераховується за призначенням – на рахунки, відкриті в Державній казначейській службі на ім’я фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування і пенсійного страхування.
 
Роменська ОДПІ: доступ до публічної інформації, як реалізація прав громадянина
В рамках проведення Всеукраїнського тижня права, продовжуємо цикл статей щодо роз’яснення прав громадян на публічну інформацію.

Публічна інформація – це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

З метою виконання вимог  Закону України «Про доступ до публічної інформації», наказом Міністерства Фінансів України від 20.11.2014 № 1154 затверджено «Типовий порядок організації роботи та взаємодії між структурними підрозділами органів Державної фіскальної служби при розгляді запитів на отримання публічної інформації», який визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні органів ДФС України.

Треба зазначити, що запитувач має право звернутись до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
 
Фіскальна служба Роменської ОДПІ  нагадує про необхідність сплати транспортного податку


Платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см.

Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування.

Нагадуємо, фізичним особам – власникам таких легкових автомобілів, про необхідність сплати транспортного податку до кінця 2015 року.

За січень - листопад 2015 року від платників Роменської ОДПІ надійшло понад 0,5 мільйонів  гривень транспортного податку.
 
07.12.2015

Увага! Затверджено нові  форми  Податкової декларації про майновий стан і доходи (для ФОП та громадян) та декларації з податку на прибуток підприємств, які  будуть діяти з 01.01.2016р.        

16.12.2015р.  останній день  подання заяви на  спрощену систему оподаткування з 1 кварталу 2016р.

На допомогу армії від платників Роменської ОДПІ станом на 01.12.2015р. надійшло 14,4 млн.грн.

Станом на  01.12.2015р.  від платників  Роменської ОДПІ до Державної скарбниці  надійшло 966 млн.грн. податків і зборів.
 
Термінове оголошення!
Роменська ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області  повідомляє, що останнім часом  збільшилась кількість  випадків  шахрайських дій  зі сторони  невстановлених осіб, які  під виглядом   працівників податкових органів  вимагають надати грошову винагороду для начальника  інспекції. Кожного разу телефонували  з нового номеру мобільного телефону. Так, на початку грудня  незнайомець  звернувся  з нового  номеру – 066-113-77-39 від імені  Куріцького Р.В.

 
Шановні  роменці ! Будьте  пильні та уважні не йдіть на такі провокації
Про  факти таких звернень  просимо повідомляти  Роменську ОДПІ  за адресою: м.Ромни вул. Пролетарської солідарності, 37б, або за телефоном  5-13-57,  Роменський відділ міліції за тел. 102 та  Управління  Власної Безпеки ГУ ДФС  у Сумській області за тел.(0542)-77-05-28.
 
03.12.2015
Чи оподатковуються військовим збором компенсаційні виплати з бюджету в межах середнього заробітку мобілізованих працівників, які виплачуються роботодавцем?
Частиною 3 ст. 119 Кодексу законів про працю України від 10 грудня 1971 року № 322-VIII із змінами та доповненнями (далі – КЗпП) передбачено, що за працівниками, зокрема, призваними на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію, зберігаються місце роботи, посада і компенсується із бюджету середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, в яких вони працювали на час призову, незалежно від підпорядкування та форми власності. Виплата таких компенсацій із бюджету в межах середнього заробітку проводиться за рахунок коштів Державного бюджету України в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 2015 року № 105 затверджено Порядок виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятих на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану, а також працівникам, які були призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період та які підлягають звільненню з військової служби у зв’язку з оголошенням демобілізації, але продовжують військову службу у зв’язку з прийняттям на військову службу за контрактом (далі – Порядок № 105), яким визначено механізм виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, зокрема, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою 2501350.

Виплата компенсації проводиться підприємствами, установами, організаціями у строки, визначені ст. 115 КЗпП (п. 6 Порядку № 105)

Згідно з п.п. 1.1 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. ХХ Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.

Від оподаткування військовим збором звільняються доходи, що згідно з розд. IV ПКУ не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у підпунктах 165.1.2, 165.1.18, 165.1.25, 165.1.52 п. 165.1 ст. 165 ПКУ (п.п. 1.7 п. 16 прим. 1 підрозділ 10 розд. ХХ Перехідних положень ПКУ).

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються, зокрема компенсаційні виплати з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (п.п. «и» п.п. 165.1.1 п. 165.1 ст. 165 ПКУ).

Враховуючи зазначене вище, дохід, отриманий працівниками, призваними на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період у вигляді компенсаційних виплат, який виплачується роботодавцем за рахунок коштів державного бюджету у межах середнього заробітку відповідно до Порядку № 105, звільняється від оподаткування військовим збором.

З цим та іншими роз’ясненнями можна ознайомитися у 
Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі ДФС України (дане роз’яснення у категорії 132.02).
 
«Гаряча лінія» відповідає
У Роменській ОДПІ проведено черговий сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему: «Застосування норм Податкового кодексу України». На запитання платників податків відповідала перший заступник начальника Роменської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області Світлана  Олександрівна Катерна.

Пропонуємо до уваги найбільш актуальні питання, з якими абоненти звертались на «гарячу лінію»:

1. Як зазначити у заяві про застосування спрощеної системи оподаткування місце здійснення діяльності, якщо фізична особа - підприємець здійснює перевезення пасажирів або вантажів по території України (міжнародні перевезення)?

Відповідно до підпункту 298.1.1 пункту 298.1 статті 298 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами і доповненнями (далі – ПКУ) для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб’єкт господарювання подає до контролюючого органу заяву.

Форма та порядок подання заяви про застосування спрощеної системи оподаткування затверджені наказом Міністерства фінансів України від 20.12.2011 № 1675, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.12.2011 за № 1536/20274.

У заяві зазначаються обов’язкові відомості, зокрема місце провадження господарської діяльності.

Реєстрація суб’єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.

До реєстру платників єдиного податку вносяться відомості про платника єдиного податку, зокрема місце провадження господарської діяльності.

Отже, фізична особа – підприємець, яка самостійно виявила бажання здійснювати діяльність на спрощеній системі оподаткування, повинна дотримуватись вимог статті 298 ПКУ та зазначати в заяві про застосування спрощеної системи оподаткування обов’язкові відомості, у тому числі «Місце провадження господарської діяльності».

У разі здійснення діяльності з перевезення пасажирів або вантажів, у тому числі за межами митної території України, фізична особа – підприємець – платник єдиного податку у рядку 7 «Місце провадження господарської діяльності» заяви про застосування спрощеної системи оподаткування зазначає: «Перевезення по Україні» або «Міжнародні перевезення».

2.Чи застосовують з 1 січня 2016 року фізичними особами підприємцями  – платниками єдиного податку при здійсненні діяльності реєстратори розрахункових операцій?

Згідно з пунктом 296.10 статті 296 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями реєстратори розрахункових операцій не застосовуються платниками єдиного податку:

першої групи;

другої і третьої груп (фізичні особи – підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1000000 гривень. У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1000000 гривень застосування реєстратора розрахункових операцій для такого платника єдиного податку є обов’язковим.

Застосування реєстратора розрахункових операцій розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом дії свідоцтва платника єдиного податку.

3. За яких умов у платника акцизного податку припиняється обов’язок з подачі декларацій?

Підпунктом 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) встановлено, що платники податків зобов’язані подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов’язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

При цьому платник податків зобов’язаний за кожний встановлений ПКУ звітний період, в якому виникають об’єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог ПКУ подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.

Також платники, які мають діючі (у тому числі призупинені) ліцензії на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством, зобов’язані за кожний встановлений ПКУ звітний період подавати податкові декларації незалежно від того, чи провадили такі платники господарську діяльність у звітному періоді.

Отже, якщо платник здійснює діяльність, яка не ліцензується, тобто у нього відсутні діючі (в т.ч. призупинені) ліцензії на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією та у звітному періоді у такого платника не виникли об’єкти оподаткування, або не появились показники, що підлягають декларуванню, платник у такому звітному періоді нормами ПКУ не зобов’язаний подавати декларацію з акцизного податку

4.Чи включаються до складу доходу та яким чином відображаються у Книзі обліку доходів і витрат внесені власні кошти фізичної особи підприємця на розрахунковий рахунок згідно з нормами ПКУ?

Відповідно до пункту 177.2 статті 177 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI, об’єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та не грошовій формі) i документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.  

Враховуючи вищевикладене, до складу загального оподатковуваного доходу зараховується виручка, що надійшла фізичній особі - підприємцю як в грошовій, так і в натуральній формі від провадження господарської діяльності, а саме:

- виручка у вигляді безготівкових грошових коштів, що надійшли на банківський рахунок чи в готівковій формі безпосередньо підприємцю чи його працівникам на місці здійснення розрахунків (в т.ч. відсотки банку);

виручка в натуральній (не грошовій формі);

суми штрафів і пені, отримані від інших суб’єктів підприємництва за договорами цивільно-правового характеру за порушення умов договорів та інші доходи, які пов’язані із здійсненням підприємницької діяльності.

Таким чином, власні кошти, які фізична особа - підприємець зараховує на розрахунковий розрахунок, не включаються до складу доходу (виручки у грошовій та натуральній формі) та не відображаються у Книзі обліку доходів та витрат.

5. В якому звітному місяці до середньомісячної кількості застрахованих осіб, з метою застосування понижуючого коефіцієнту, включаються працівники, яким нараховані доходи за декілька місяців (зокрема, відпустка, лікарняний, допомога у зв’язку з вагітністю та пологами)?

З метою дотримання умов, що надають право роботодавцям на застосування понижуючого коефіцієнта до ставки єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, та при його розрахунку, страхувальники використовують інформацію, зазначену ними у додатку 4 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 №435 (далі – Порядок №435), зокрема, показник «Кількість застрахованих осіб у звітному періоді, яким нараховані виплати».

Так, в таблиці 6 додатка 4 до Порядку № 435 персоніфіковано по кожному працівникові відображається сума нарахованої заробітної плати, винагороди за виконану роботу (надані послуги) за цивільно-правовими договорами, допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами.

Нарахування відображаються за календарний місяць (з першого до останнього числа місяця).

На одну застраховану особу допускається декілька записів у таблиці 6 додатка 4 до Порядку №435, якщо, зокрема, протягом одного звітного періоду застрахованій особі нарахування здійснювалися за поточні та майбутні (відпускні, допомога у зв’язку з вагітністю та пологами), за минулі (лікарняні, тимчасова непрацездатність та перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами та нарахування сум заробітної плати (доходу) за виконану роботу (надані послуги), строк виконання яких перевищує календарний місяць, а також за відпрацьований час після звільнення з роботи або згідно з рішенням суду - середня заробітна плата за вимушений прогул) періоди .

Таким чином, з метою застосування понижуючого коефіцієнту, працівники, яким нараховані доходи за декілька місяців (зокрема, відпустка, лікарняний, допомога у зв’язку з вагітністю та пологами), включаються до середньомісячної кількості застрахованих осіб лише в звітному місяці, в якому нараховані такі доходи.
 
«Гаряча лінія» відповіда
В Роменській ОДПІ відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія». На запитання платників щодо адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та подання звітності в електронному вигляді відповідала начальник відділу  адміністрування доходів і зборів з фізичних осіб, майнових податків та ЄСВ  Людмила Бут. Надаємо відповіді на запитання дозвонювачів «гарячої лінії». 

До якої суми доходу застосовується максимальна величина бази нарахування ЄВ роботодавцем, який протягом місяця звільнив та прийняв найманого працівника на роботу?

Роботодавець, який протягом місяця звільнив та прийняв найманого працівника на роботу, застосовує максимальну величину бази нарахування єдиного внеску до загальної суми місячного доходу, оскільки обмеження величини бази нарахування не залежить від кількості проведених по такому працівнику нарахувань в звітному місяці.

На нашому підприємстві проходять виробничу практику учні учбових закладів. Чи є базою нарахування ЄВ їх заробітна плата?

Суми заробітної плати, які виплачує підприємство учням та слухачам учбових закладів при проходженні ними виробничої практики, є базою для нарахування єдиного внеску і єдиний внесок у цьому випадку нараховує підприємство.

Яка відповідальність буде застосовуватись до фізичної особи - підприємця в 2015 році, якщо при проведенні перевірки за порушення, вчинені до 31.12.2014, було донараховано ЄВ в зв’язку із заниженням чистого доходу?

Якщо за результатами перевірки фізичної особи - підприємця фіскальними органами донараховано єдиний внесок, в зв’язку із заниженням чистого доходу, за порушення вчинені до 31.12.2014 включно, то застосовуються фінансові санкції у розмірі 5 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску.

За порушення, вчинені фізичною особою – підприємцем з 01.01.2015, застосовують фінансові санкції у розмірі 10 відсотків донарахованої суми єдиного внеску за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску, а також застосовується адміністративна відповідальність у вигляді штрафу від тридцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за повторне за рік вчинення таких дій – від сорока до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Який граничний термін сплати ЄВ за себе підприємцями – платниками єдиного податку (19 чи 20 число місяця, що настає за звітним кварталом)?

Граничний термін сплати єдиного внеску за себе фізичними особами - підприємцями, які застосовують спрощену систему оподаткування – 19 число місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок. У разі, якщо останній день строків сплати єдиного внеску припадає на вихідний або святковий день, останнім днем таких строків сплати єдиного внеску вважається перший робочий день, що настає за вихідним або святковим днем.

Чи звільняється від сплати ЄВ підприємець на спрощеній системі оподаткування, який після настання пенсійного віку лишається пенсіонером на пільгових умовах?

Фізичні особи – підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати єдиного внеску за себе, за умови, якщо вони є пенсіонерами за віком, незалежно від того досягли вони загального пенсійного віку, чи таку пенсію оформлено на пільгових умовах – зі зменшенням віку (у т.ч. особи, яким призначені пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»).

Особи, яким призначено пенсію за вислугу років, скористатись пільгою не можуть.
 
Затверджено нову форму Податкової декларації з податку на прибуток підприємств
01.12.2015 набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897 «Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 11.11.2015 за № 1415/27860 (далі - Наказ № 897), яким затверджено нову форму Податкової декларації з податку на прибуток підприємств та визнано такими, що втратили чинність накази:

Міністерства фінансів України від 28.01.2013 № 39 «Про затвердження форми Розрахунку податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток та форми Повідомлення платника податку про прийняття рішення щодо сплати консолідованого податку на прибуток», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 05.02.2013 за № 215/22747;

Міністерства доходів і зборів України:

від 16.12.2013 № 810 «Про затвердження форми Податкової декларації про результати спільної діяльності на території України без створення юридичної особи та Порядку ведення обліку результатів спільної діяльності на території України без створення юридичної особи», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 04.02.2014 за № 212/24989;

від 30.12.2013 № 872 «Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємства», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 20.01.2014 за № 103/24880;

від 27.01.2014 № 84 «Про затвердження форми Податкової декларації з податку на доходи (прибуток) страховика», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 12.02.2014 за № 284/25061;

від 06.02.2014 № 121 «Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток банку», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 14.02.2014 за № 296/25073.

З повним текстом Наказу № 897 можна ознайомитись скориставшись розділом «Нормативні та інформаційні документи» Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу (
http://zir.sfs.gov.ua).
 
Зміни в застосуванні реєстраторів розрахункових операцій
Роменська ОДПІ  нагадує, що  Законами України  від 28.12.14 №71та  від 01.07.15 №569 внесено зміни до Податкового кодексу України та Закону  «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Метою цих змін є запобігання можливим порушенням  з боку суб’єктів господарювання, які здійснюють готівкові розрахунки за товари (послуги).

Так, відповідно до зазначених змін підприємства, які здійснюють діяльність у сфері послуг за готівкові кошти (перукарні, салони краси, спортивні клуби, хімчистки, сервісні центри з ремонту побутової техніки, кредитні спілки, ломбарди, страхові компанії  тощо) мають проводити оплату за надані послуги через реєстратори розрахункових операцій.

Суб'єкти господарювання при продажу товарів у мережі Інтернет також  повинні застосовувати реєстратори розрахункових операцій та видавати покупцю розрахунковий документ встановленої форми.

Крім того, реєстратори розрахункових операцій  мають застосовуватися при здійсненні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, а також операцій комерційних агентів банків з приймання готівки для подальшого її переказу, в тому числі із застосуванням програмно-технічних комплексів самообслуговування.
 
На допомогу армії від платників Роменської ОДПІ надійшло  14,4 мільйонів гривень
За січень-листопад поточного року платники податків спрямували на підтримку армії  14,4 млн. гривень військового збору. З них у листопаді 2015 року до держбюджету надійшло 1,8 млн. гривень, що на 0,9 млн. грн. більше ніж у аналогічному періоді минулого року. Про це повідомили в управлінні доходів і зборів з фізичних осіб Роменської ОДПІ.

Нагадуємо, платниками військового збору є фізичні особи-резиденти, які отримують доходи як в Україні, так і за її межами, фізичні особи-нерезиденти, які отримують доходи в Україні, а також податкові агенти. Об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені статтею 163 Податкового кодексу України. Зокрема, до таких доходів, крім заробітної плати інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами, відносяться орендна плата, виграш в державну та недержавну грошову лотерею, купівля продаж рухомого і нерухомого майна, виплата дивідендів, переоформлення спадщини та інші доходи. Ставка збору становить – 1,5% від об’єкта оподаткування.
 
Податковий календар на грудень 2015 року
14 грудня, понеділок
Останній день подання

- звіту про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період

15 грудня, вівторок
Останній день подання:

- звіту про використання РРО та книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок) за листопад, якщо не передбачено подання інформації дротовими або бездротовими каналами зв’язку; довідки про використані розрахункові книжки.

16 грудня, середа
Останній день подання:

- заяви щодо переходу на спрощену систему оподаткування з I кварталу 2016 р. та розрахунку доходу за попередній календарний рік. 

18 грудня, п’ятниця
Останній день сплати:

- авансового внеску з єдиного податку за грудень 2015 р. платниками, віднесеними до першої та другої груп.

21 грудня, понеділок
Останній день подання:

- податкової декларації з ПДВ за листопад платниками, в яких базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному місяцю;

- звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне cоціальне страхування до фіскальних органів (форма № Д4 (місячна)) за листопад;

- заяви про відмову від спрощеної системи оподаткування з I кварталу 2016 р.;

- декларації акцизного податку за листопад;

- податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за листопад платниками, які обрали місячний період для звітування, та за нововідведені земельні ділянки або за новоукладеними договорами оренди землі у листопаді;

- податкової декларації зі збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності за листопад.

Останній день сплати:

- доплати (за потреби) податкового зобов’язання з акцизного податку на тютюнові вироби після реалізації тютюнової продукції;

- єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування роботодавцями за листопад (крім гірничних підприємств).

28 грудня, понеділок
Останній день сплати:

-єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування гірничими підприємствами за листопад.

29 грудня, вівторок
Останній день сплати:

- авансового внеску рентної плати за користування надрами при видобуванні вуглеводневої сировини на грудень;

- авансового внеску рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України на грудень;

- авансового внеску рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, за транзитне транспортування трубопроводами природного газу та аміаку на грудень.

30 грудня, середа
Останній день сплати:

- авансових внесків з податку на прибуток за грудень;

- податку на додану вартість за листопад;

- плати за землю за листопад;

- податку на доходи фізичних осіб з нарахованого, але не виплаченого доходу, за листопад;

- податку на доходи фізичних осіб із загальної суми процентів, нарахованих за листопад на поточний або депозитний банківський рахунок, на вклади членів кредитної спілки;

- військового збору з нарахованого, але не виплаченого доходу, за листопад;

- акцизного податку за листопад;

- збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ за листопад
 
Порядок визначення строків здавання готівкової виручки (готівки) до банку
Фахівці Роменської ОДПІ  зазначають, що порядок визначення строків здавання готівкової виручки (готівки) встановлено Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. N 637 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 13.01.2005 р. за N 40/10320 (далі - Положення).

Пунктом 5.1 Положення передбачено, що строки здавання підприємствами готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках визначаються підприємством і встановлюються за погодженням з відповідним банком (у якому відкрито рахунок підприємства, на який зараховуються кошти) згідно з такими вимогами:

а) для підприємств, що розташовані в населених пунктах, де є банки, - щодня (у день надходження готівкової виручки (готівки) до їх кас);

б) для підприємств, у яких час закінчення робочого дня (зміни), що встановлений правилами внутрішнього трудового розпорядку і графіками змінності відповідно до законодавства України, не дає змогу забезпечити здавання готівкової виручки (готівки) в день її надходження, - наступного за днем надходження готівкової виручки (готівки) до каси дня.

Якщо підприємства працюють у вихідні та святкові дні і не мають змоги, через відсутність відповідної домовленості з банком на інкасацію, здати одержану ними за ці дні готівкову виручку (готівку), то вона має здаватися підприємствами до банку протягом операційного часу наступного робочого дня банку та підприємства.

Установлені згідно із зазначеними вимогами строки здавання готівкової виручки (готівки) підприємствами узгоджуються з банком і визначаються в договорах банківського рахунку між підприємствами та банками.

Згідно з п. 5.9 Положення готівкові кошти не вважаються понадлімітними в день їх надходження, якщо вони були здані в сумі, що перевищує встановлений ліміт каси, до обслуговуючих банків не пізніше наступного робочого дня банку або були видані для використання підприємством відповідно до законодавства (без попереднього здавання їх до банку і одночасного отримання з каси банку на зазначені потреби) наступного дня на потреби, які пов’язані з діяльністю підприємства.

Відповідно до п. 2.10 Положення підприємства мають право зберігати у своїй касі готівку, одержану в банку для виплат, що належать до фонду оплати праці, а також пенсій, стипендій, дивідендів (доходу), понад установлений ліміт каси протягом трьох робочих днів, уключаючи день одержання готівки в банку. Готівка, що одержана в банку на інші виплати, має видаватися підприємством своїм працівникам у той самий день. Суми готівки, що одержані в банку і не використані за призначенням протягом установлених вище строків, повертаються підприємством до банку не пізніше наступного робочого дня банку або можуть залишатися в його касі (у межах установленого ліміту).

Пунктом 5.10 Положення встановлено, що готівкові кошти не вважаються понадлімітними в день їх надходження, якщо вони були здані в сумі, що перевищує встановлений ліміт каси, до обслуговуючих банків не пізніше наступного робочого дня банку або були видані для використання підприємством відповідно до законодавства (без попереднього здавання їх до банку і одночасного отримання з каси банку на зазначені потреби) наступного дня на потреби, які пов'язані з діяльністю підприємства.

Враховуючи графік роботи підприємства та банку, готівкові кошти, що надійшли до каси підприємства у п’ятницю, мають бути здані до банку не пізніше наступного робочого дня банку та підприємства у суботу, або використані для потреб підприємства першого робочого дня в сумі, що перевищує ліміт каси.

Дане роз’яснення, щодо строків здавання готівкової виручки до банку, викладене в листі ДФС України від 19.11.2015 р. N 24664/6/99-99-22-07-03-15.
 
25.11.2015

Закупівлю сільгосппродукції у фізичних осіб слід оформляти документально

Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій, це встановлено ст. 9 Закону України від 16.07.1999р. №996 "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні". Так, закупівлю сільськогосподарської продукції у фізичних осіб можна оформити такими первинними документами: закупівельним актом або закупівельною відомістю. Зазначені документи  повинні містити, зокрема, такі дані: місце укладання угоди; прізвище, ім'я, по батькові продавця; найменування продукції, ціну одиниці продукції; обсяг проданої продукції; суму виплачених коштів; підпис продавця про отримання даних коштів.

Крім того, у цих документах слід також зазначити реєстраційний номер облікової картки платника податків - продавця сільськогосподарської продукції або серію та номер паспорта (якщо продавець через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та має відмітку у паспорті); реквізити Довідки про наявність у фізичної особи земельних ділянок (за наявності); загальну суму нарахованого доходу та суму утриманого при виплаті коштів податку на доходи фізичних осіб.

Роменська ОДПІ

Власники квартир не є платниками земельного податку
Власники квартир  у багатоквартирних жилих будинках не є платниками земельного податку до бюджету за земельні ділянки під такими будинками.

За згадані  земельні ділянки податок сплачують особи, яким такі земельні ділянки передаються у постійне користування або у власність: підприємства, установи і організації, що здійснюють управління цими будинками, а також об’єднання власників будинків.

Так, згідно зі ст. 42 Земельного кодексу України земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, надаються в постійне користування підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками.

Відповідно до ст.269 та ст.270 Податкового кодексу України платниками земельного податку є власники земельних ділянок та землекористувачі, а об’єктами оподаткування - земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.


Роменська ОДПІЧи зобов’язані платники єдиного податку другої і третьої груп, які здійснюють діяльність на ринку, застосовувати РРО?


При здійсненні  діяльності на ринку фізичні особи – підприємці платники єдиного податку другої та третьої груп, які перевищили обсяг доходу понад 1млн.грн., при проведенні  розрахункових операцій повинні застосовувати реєстратори розрахункових операцій (далі–РРО)  відповідно до вимог Податкового кодексу.

Так, згідно з п. 296.10 ст. 296 Податкового кодексу України РРО не застосовуються платниками єдиного податку:  першої групи; 

другої і третьої груп (фізичні особи – підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1млн.грн. У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1млн.грн. застосування РРО для такого платника єдиного податку є обов’язковим.

Застосування РРО розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом дії свідоцтва платника єдиного податку.


Роменська ОДПІ

Нарахували дохід – сплатіть податок до бюджету!
Дохід фізичної особи – орендодавця від надання в оренду земельного паю включається до загального оподатковуваного доходу такої  особи та підлягає оподаткуванню за ставкою 15 (20) % (пп. 164.2.5 ст. 164 Податкового кодексу України).

Податковим агентом орендодавця в такому випадку є орендар. Об’єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше ніж 3 відсотки  вартості земельного паю. 

Податок до бюджету  має бути перерахованим  у  терміни визначені ст.168 Податкового кодексу України.

При цьому звертаємо увагу орендарів, у разі, якщо вами орендна плата нарахована, але не виплачена, податок необхідно  перерахувати до бюджету за будь яких умов, протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, за який відбулося нарахування орендної плати (пп. 168.1.5 ст. 168 Податкового кодексу).


Роменська ОДПІ

За новою декларацією платники екологічного податку вперше звітуватимуть за IVквартал 2015 року
Роменська ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області  нагадує, що відповідно до п. 250.1 ст. 250 Податкового кодексу України  звітний період для екологічного податку дорівнює календарному кварталу.

Податкові декларації екологічного податку за встановленою формою, подаються платниками Податку протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу (п. 250.2 ст. 250 Податкового кодексу). 

Наказом Міністерства фінансів України від 17.08.2015 N 715, який набрав чинності 25 вересня 2015 року, затверджено  нову форму Податкової декларації екологічного податку.

Таким чином, Податкова декларація екологічного податку  за IV квартал 2015 року та наступні податкові періоди подається  за новою формою, затвердженою Наказом N 715.


Роменська ОДПІ
 
 
05.11.2015
ФОП за основним місцем обліку: взяття на облік

Відповідно до п. 6.1 розділу VI Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588 (у редакції наказу Мінфіну від 22.04.2014 № 462) (далі – Порядок), взяття на облік за основним місцем обліку фізичної особи - підприємця здійснюється після її державної реєстрації згідно із Законом України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» (далі – Закон № 755), контролюючим органом за місцем її державної реєстрації на підставі:

- відомостей з відповідної реєстраційної картки на проведення державної реєстрації фізичної особи – підприємця;

- відповідного повідомлення державного реєстратора про судове рішення щодо відміни державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця та внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру (далі – ЄДР).

Контролюючі органи здійснюють контроль відомостей, які надійшли стосовно фізичної особи - підприємця з ЄДР, у порядку, визначеному пунктом 3.3 розділу III Порядку (п. 6.2 розділ VI Порядку).

Взяття на облік за основним місцем обліку фізичної особи - підприємця контролюючим органом проводиться у день отримання від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця та відомостей з реєстраційної картки про проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця та здійснюється датою внесення даних до Реєстру самозайнятих осіб за номером, який відповідає порядковому номеру реєстрації відповідного повідомлення державного реєстратора в журналі за формою № 7-ОПП (п. 6.4 розділу VI Порядку).

Згідно з п. 6.5 розділу VI Порядку дані про взяття на облік фізичної особи - підприємця передаються до ЄДР у день взяття на облік за основним місцем обліку із зазначенням: дати та номера запису про взяття на облік, найменування та ідентифікаційного коду контролюючого органу, в якому фізичну особу - підприємця взято на облік.

Слід зазначити, що відомості, що містяться в ЄДР, надаються у формі:

- відкритого доступу через офіційний веб-сайт центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, до актуальних на момент запиту та на визначену дату відомостей ЄДР шляхом їх пошуку, перегляду, копіювання та роздрукування;

- витягу;

- довідки;

- виписки.

Крім того, відомості з ЄДР надаються фізичній особі - підприємцю протягом 24 годин, крім вихідних та святкових днів, після надходження запиту (ст. 20 Закону № 755).

19 числа – останній день сплати ЄСВ підприємцями, що застосовують спрощену систему
Роменська ОДПІ повідомляє, що граничний термін сплати єдиного соціального внеску за себе фізичними особами - підприємцями, які застосовують спрощену систему оподаткування – 19 число місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

Платники єдиного внеску, зазначені у п. 4 частини першої ст. 4 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями (далі – Закон № 2464), 
фізичні особи - підприємці – платники єдиного податку зобов’язані сплачувати єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – ЄВ), нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок (абзац третій частини восьмої ст. 9 Закону № 2464).
Згідно з п.п. 2 п. 6 розд. ІV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449 (далі – Інструкція № 449), ФОП – платники ЄП можуть сплачувати ЄВ у вигляді авансового платежу в розмірі, який самостійно визначили, до 20 числа кожного місяця поточного кварталу. При цьому суми ЄВ, сплачені у вигляді авансових платежів, ураховуються платником при остаточному розрахунку, який здійснюється ним за календарний квартал до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

Пунктом 11 розд. ІV Інструкції № 449 встановлено, що у разі якщо останній день строків сплати ЄВ припадає на вихідний або святковий день, останнім днем таких строків сплати ЄВ вважається перший робочий день, що настає за вихідним або святковим днем.

Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року №435-IV, якщо у зобов’язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Таким чином, граничний термін сплати ЄВ за себе ФОП, які застосовують спрощену систему оподаткування – 19 число місяця, що настає за кварталом, за який сплачується ЄВ.

У разі якщо останній день строків сплати ЄВ припадає на вихідний або святковий день, останнім днем таких строків сплати ЄВ вважається перший робочий день, що настає за вихідним або святковим днем.

З 28 жовтня 2015 року набрала чинності нова редакція статті 5 Закону України «Про звернення громадян»
Роменська ОДПІ  повідомляє, що з 28.10.2015 набрала чинності у новій редакції стаття 5 Закону України «Про звернення громадян», згідно якої звернення може бути усним чи письмовим (електронне звернення). 

Отже громадянин може викласти своє звернення до Роменської ОДПІ через:

-  засоби телефонного зв'язку;

-  поштою або передати особисто чи через уповноважену особу;

- особистий прийом керівництвом чи посадовими особами структурних підрозділів ДФС. 

Водночас повідомляємо, що у зверненні має бути зазначено прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв'язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.

Таким чином, електронне звернення, якщо воно надсилається без використання електронного цифрового підпису, повинно мати вигляд скан-копії та/або фото копії. Також звертаємо увагу, що відповідно до ст. 20 Закону України «Про звернення громадян» звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання.  

Здаєте квартиру в оренду? Захистіть себе, укладіть договір
Якщо житло здається в оренду, то такі правовідносини мають бути юридично оформлені - укладається договір про найм чи оренду нерухомого майна. Здавати в оренду власне нерухоме майно громадяни можуть як у межах підприємницької діяльності, так і без реєстрації підприємця. Здавання в оренду кімнат у квартирі, всієї квартири, гаража, дачного будинку чи іншого нерухомого майна є додатковим джерелом заробітку. Та досить часто громадяни забувають, що таке джерело заробітку має бути оподатковане. Стаття 170 Податкового кодексу України визначає особливості нарахування та оподаткування доходів від надання нерухомості в оренду, житловий найм. Податковим агентом орендодавця є орендар, він має обов‘язок з нарахування та сплати податку. Однак, орендодавцю, який здає квартиру фізичним особам (громадянам) і не є підприємцем, протягом 40 днів після закінчення кожного кварталу необхідно нарахувати та сплатити податок за ставкою 15% (20%).

Сума отриманого доходу, сплаченого протягом року податку та нарахованого податкового зобов’язання за результатами такого року, відображається орендодавцем у річній податковій декларації про майновий стан і доходи.

До податкової інспекції за адресою проживання платника податку така декларація подається до 1 травня року, що настає за звітним.

В укладанні угоди при оренді житла мають бути зацікавлені обидві сторони. Той, хто здає житло, має пам’ятати про відповідальність за несплату податків.

Для іншої сторони важливий нюанс, що право на оформлення субсидій надається особам, які орендують житло і оплачують вартість житлово-комунальних послуг на підставі письмового договору найму (оренди) житла. 

Неприбуткові організації та їх відокремлені підрозділи – особливості включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій

З 1 січня 2015 року платниками податку на прибуток підприємств є виключно юридичні особи та враховуючи, що статус неприбуткової організації, яка відповідає вимогам пункту 133.4 ст. 133 Податкового кодексу України, надається тільки підприємствам, установам та організаціям зі статусом юридичної особи, то відокремлені підрозділи таких неприбуткових організацій без статусу юридичної особи не підлягають окремому включенню до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Так, підпунктом 133.1.1 п. 133.1 ст. 133 Податкового кодексу України встановлено, що платниками податку на прибуток-резидентами є суб’єкти господарювання – юридичні особи, які провадять господарську діяльність як на території України, так і за її межами, крім юридичних осіб, визначених пунктами 133.4 та 133.5 ст.133 цього Податкового кодексу України.

Нагадуємо, що до неприбуткових організацій, які відповідають вимогам пункту 133.4 ст. 133 Податкового кодексу України і не є платниками податку, зокрема можуть бути віднесені:

- бюджетні установи;

- громадські об’єднання, політичні партії, творчі спілки, релігійні організації, благодійні організації, пенсійні фонди;

- спілки, асоціації та інші об’єднання юридичних осіб;

- житлово-будівельні кооперативи (з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому відповідно до закону здійснено прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку і такий житловий будинок споруджувався або придбавався житлово-будівельним (житловим) кооперативом), дачні (дачно-будівельні), садівничі та гаражні (гаражно-будівельні) кооперативи (товариства);

- об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, асоціації власників жилих будинків;

- професійні спілки, їх об’єднання та організації профспілок, а також організації роботодавців та їх об’єднання;

-сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи, кооперативні об’єднання сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів;

- інші юридичні особи, діяльність яких відповідає вимогам п. 133.4 ст. 133 Податкового кодексу України.

Перехід із „спрощенки” на сплату інших податків і зборів з четвертого кварталу: як звітувати?

Згідно з п. 296.2 ст. 296 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) платники єдиного податку першої та другої груп подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строк, установлений для річного податкового (звітного) періоду, в якій відображаються обсяг отриманого доходу, щомісячні авансові внески, визначені п. 295.1 ст. 295 ПКУ.

Платник єдиного податку може самостійно відмовитися від спрощеної системи оподаткування у зв’язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ, з першого числа місяця, що настає за податковим (звітним) кварталом, у якому подано заяву щодо відмови від спрощеної системи оподаткування у зв’язку з переходом на сплату інших податків і зборів (пп. 298.2.2 п. 298.2 ст. 298 ПКУ). Така заява подається до контролюючого органу не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку нового календарного кварталу (року).

Згідно з пп. 177.5.2 п. 177.5 ст. 177 ПКУ фізичні особи — підприємці, які перейшли із спрощеної на загальну систему оподаткування, мають подати податкову декларацію за результатами звітного кварталу, в якому відбувся перехід на загальну систему оподаткування із зазначенням авансових платежів. Розрахунок та сплата авансових платежів здійснюються такими особами у строки, визначені пп. 177.5.1 цього пункту, що настануть у звітному податковому році.

Відповідно до п. 46.3 ст. 46 ПКУ якщо податкова звітність з окремого податку складається наростаючим підсумком, податкова декларація за результатами останнього податкового періоду року прирівнюється до річної податкової декларації. У такому разі річна податкова декларація не подається.

Отже, якщо фізична особа — підприємець перейшла у IV кварталі звітного року зі спрощеної на загальну систему оподаткування, то вона має подати до контролюючого органу за місцем своєї податкової адреси податкову декларацію про майновий стан і доходи за звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу (пп. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 ПКУ), яка прирівнюється до річної декларації, та податкову декларацію платника єдиного податку за річний податковий (звітний) період.
 
Пільги для фізичних осіб при сплаті земельного податку
Відповідно до статті 269 Податкового кодексу України платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.

Об’єктами оподаткування відповідно до статті 270 Податкового кодексу України є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, та земельні частки (паї), які перебувають у власності.

Водночас статтею 281 Податкового кодексу України визначено окремі категорії громадян, які звільняються від сплати податку, зокрема:

- інваліди першої і другої групи;

- фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років;

- пенсіонери (за віком);

- ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;

- фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Звільнення від сплати податку за земельні ділянки, передбачене для даних категорій громадян, поширюється на одну земельну ділянку за кожним видом використання у межах граничних норм, а саме:

- для ведення особистого селянського господарства – у розмірі не більш як 2 гектари;

- для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах

– не більш як 0,25 гектара, в селищах – не більш як 0,15 гектара, в містах – не більш як 0,10 гектара;

- для індивідуального дачного будівництва – не більш як 0,10 гектара;

- для будівництва індивідуальних гаражів – не більш як 0,01 гектара;

- для ведення садівництва – не більш як 0,12 гектара.

Відтак, якщо фізична особа відноситься до категорій осіб, що мають право на пільги щодо сплати земельного податку, та використовує земельну ділянку (оформлену або неоформлену) за кожним видом використання в межах визначених граничних норм, то їй надано право на звільнення від сплати земельного податку.
 
Затверджено новий Державний реєстр РРО
Державна фіскальна служба України наказом від 29.10.2015 р. № 829 «Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій» затвердила новий Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій.

Державний реєстр містить перелік РРО, дозволених до первинної реєстрації, а також первинна реєстрація яких заборонена. Новий реєстр поповнився чотирма новими моделями РРО і тепер налічує 140 моделей.

Водночас втратив чинність Наказ ДФС України від 9 липня 2015 року № 485.
 
04.11.2015

Як сплачується державне мито окремими категоріями громадян за видачу їм паспортів для виїзду за кордон

Справляння державного мита в Україні регулюється Декретом Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року №7-93 «Про державне мито», із змінами і доповненнями (далі - Декрет).

Згідно з Декретом за вчинення в інтересах громадян дій та видачу документів, що мають юридичне значення, від сплати державного мита звільняються:

- інваліди I та II групи;

- інваліди Великої Вітчизняної війни та сім’ї воїнів (партизан), які загинули чи пропали безвісті, і прирівняні до них у встановленому порядку особи.

Пільга по сплаті державного мита названим особам надається по всіх діях і документах, що стосуються безпосередньо таких осіб, незалежно від того, хто звернувся за вчиненням в їхніх інтересах дій та одержанням документів, що мають юридичне значення.

За видачу громадянам України паспортів для виїзду за кордон, документів, які їх замінюють, а також за продовження строку дії цих документів, учасники Великої Вітчизняної війни, інших бойових операцій по захисту СРСР і Української РСР з числа військовослужбовців, які проходили службу у військових частинах, штабах і установах, що входили до складу діючої армії та колишніх партизан, ставки державного мита за відповідні дії знижуються на 50 відсотків.

Таким чином, звільнення від сплати державного мита учасників АТО, які мають статус учасника бойових дій, учасників АТО та членів їх сімей законодавством не передбачено.

Одночасно повідомляємо, право встановлювати додаткові пільги для окремих платників щодо сплати державного мита, яке зараховується до місцевих бюджетів, надано місцевим радам, а у разі сплати державного мита, що зараховується до Державного бюджету України – Міністерству фінансів України (ст. 5 та 6 Декрету).
 
«Гаряча лінія» відповідає
30 жовтня 2015 року Роменською ОДПІ  було проведено сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» з питань податку на нерухоме майно. Відповіді надавала начальник управління  доходів і зборів з фізичних осіб Лариса Олександрівна Кузьома. Пропонуємо їх вашій увазі.

Яку ставку податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, застосовувати платнику податків - юридичній особі, якщо сільська рада не прийняла рішення про встановлення ставок такого податку?

Згідно з п.12.3 ст.12 Податкового кодексу сільські, селищні, міські ради в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків і зборів. Установлення місцевих податків і зборів здійснюється в порядку, визначеному цим Кодексом.

При прийнятті рішення про встановлення місцевих податків і зборів обов’язково визначаються об’єкт оподаткування, платник податків і зборів, розмір ставки, податковий період та інші обов’язкові елементи, наведені у  ст. 7 Податкового кодексу, з дотриманням критеріїв, установлених розділом ХІІ цього Кодексу для відповідного місцевого податку чи збору.

Ставки податку для об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, установлюються за рішенням сільської, селищної або міської ради залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об’єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 2% розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 м2 бази оподаткування (пп. 266.5.1 п. 266.5 ст. 266 Податкового кодексу).

Пунктом 33 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу передбачено, що на 2015 р. ставки податку для об’єктів нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, визначені пп..266.5.1 п.265.5 ст.265 Податкового кодексу, не можуть перевищувати 1% мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 м для об’єктів нежитлової нерухомості.

У разі якщо сільська , селищна або міська рада не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків і зборів, які є обов’язковими згідно з нормами Податкового кодексу, такі податки до прийняття рішення справляються виходячи з норм Кодексу із застосуванням їх мінімальних ставок (пп..12.3.5 п.12.3 ст.12 цього Кодексу).

Отже, якщо сільська рада не прийняла рішення про встановлення ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, то мінімальною ставкою такого податку є 0%.

Ларисо Олександрівно, як уточнити податкові зобов’язання у звітності податку на нерухоме майно за об’єкт нежитлової нерухомості юридичної особи, який було зруйновано у звітному році

База оподаткування об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності юридичних осіб, обчислюється такими особами самостійно виходячи із загальної площі кожного окремого об’єкта оподаткування на підставі документів, що підтверджують право власності на такий об’єкт (пп..266.3.3 п. 266.3 ст.266 Податкового кодексу).

Згідно зі ст.2 Закону №1952 державна реєстрація речових прав на нерухоме майно – це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Постановою №868 визначено порядок проведення державної реєстрації припинення права власності на об’єкт нерухомого майна, у тому числі у зв’язку з його знищенням.

Платники податку – юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього самого року подають контролюючому органу за місцем знаходження об’єкта/об’єктів оподаткування декларацію за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст.. 46 Податкового кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально (пп..266.7.5 п.266.7 ст.266 цього Кодексу).

У разі переходу права власності на об’єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом календарного року податок обчислюється для попереднього власника за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначений об’єкт оподаткування, а для нового власника – починаючи з місяця, в якому виникло право власності (пп.. 266.8.1. п. 266.8 зазначеної статті).

Формою Податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (далі – Декларація), затвердженою наказами №735 та 408, передбачено зазначення типу Декларації: «Звітна», «Звітна нова» або «Уточнююча».

Отже, платник податку – юридична особа нараховує податок за об’єкт нерухомого майна, який було зруйновано/знищено, за наявності підтвердних документів щодо державної реєстрації припинення права власності на такий об’єкт нерухомого майна за період з 1 січня звітного року до початку того місяця, в якому проведено таку державну реєстрацію.

Якщо державна реєстрація припинення права власності на об’єкт нерухомого майна відбулась до 20 лютого звітного року, а «Звітну» Декларацію вже подано, то до закінчення граничного терміну її подання платником податків – юридичною особою Декларація подається за типом «Звітна нова», а після його закінчення – «Уточнююча».


Чи потрібно сплачувати податок на нерухоме майно за адміністративну будівлю, що тимчасово не використовується та належить юридичній особі?Підпунктом «б» пп. 14.1.1291 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу визначено, що офісні будівлі – це будівлі фінансового обслуговування, адміністративно-побутові будівлі, будівлі для конторських та адміністративних цілей. Такі будівлі віднесено до нежитлової нерухомості.

Згідно з ДК 018-2000 до групи «Будівлі офісні» (код 122) належать будівлі, що використовуються як приміщення для конторських та адміністративних цілей, у тому числі для промислових підприємств.

Об’єкт нежитлової нерухомості, в тому числі його частка, є об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно.

Крім того, тимчасове невикористання будівель, які належать юридичним особам, не впливає на визначення об’єктів оподаткування згідно зі ст..266 Податкового кодексу.

Таким чином, адміністративна будівля, що тимчасово не використовується та належить юридичній особі, оподатковується податком на нерухоме майно на загальних підставах.
 
На зв”язку "гаряча лінія"
Під час чергового сеансу телефонного зв’язку “гаряча лінія” на запитання платників відповідала заступник начальника управління-начальник  відділу адміністрування  доходів і зборів з фізичних осіб , майнових податків  та ЄСВ Людмила Бут. Пропонуємо вашій увазі найактуальніші. 

Скажіть будь ласка, на початок цього року я рахувався фізичною особою – підприємцем, перебував на спрощеній системі оподаткування, потім державним реєстратором було прийнято рішення про припинення моєї підприємницької діяльності. Прошу сказати, чи можу я обрати спрощену систему оподаткування у разі нової реєстрації суб’єктом господарювання у поточному році?

- У разі, якщо фізична особа – підприємець, яка на початок поточного року перебувала на спрощеній системі оподаткування та щодо якої державним реєстратором прийнято рішення про припинення підприємницької діяльності, поновила реєстрацію протягом поточного року, то така особа вважається платником інших податків і зборів.

При цьому така особа не може повернутись у поточному році на спрощену систему оподаткування, оскільки вже скористалась своїм правом на застосування спрощеної системи оподаткування у цьому році.

Разом з тим, така фізична особа може перейти на спрощену систему оподаткування з 1 січня наступного року за умови відповідності вимогам Податкового кодексу України.

Людмило Михайлівно, мене цікавить, чи підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб  сума коштів, яка виплачується підприємцю – платнику єдиного податку з Фонду соціального страхування на випадок тимчасової втрати працездатності за період перебування його на лікарняному у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності?

- Враховуючи те, що допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати, то сума отриманої допомоги не є доходом від впровадження господарської діяльності фізичної особи – підприємця, отже оподатковується податком на доходи фізичних осіб на загальних підставах.

У відповідності до положень Податкового кодексу України, якщо окремі види оподатковуваних доходів (прибутків) не підлягають оподаткуванню під час їх нарахування чи виплати, але не є звільненими від оподаткування, платник податку зобов’язаний самостійно включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати річну декларацію з цього податку.

Телефонує  вам бухгалтер приватного підприємства. Мене цікавить, чи зобов’язане підприємство, що нараховує заробітну плату учням профтехучилища  при працевлаштуванні під час проходження виробничої практики, утримувати та перераховувати до бюджету податок на доходи фізичних осіб, за умови, що заробітна плата студентам згідно із Законом України ”Про освіту” перераховується навчальному закладу, який в свою чергу виплачує 50% з нарахованих сум на користь учнів?

- При нарахуванні заробітної плати студентам (учням), які проходять практику на підприємстві згідно з договором, підприємство, як податковий агент, зобов’язане утримати із суми такого доходу податок на доходи фізичних осіб за ставкою 15% (та/або 20%) та сплатити його до бюджету під час такої виплати.

Доброго дня . Чи є базою нарахування єдиного соціального внеску заробітна плата учнів, яка виплачується їм при проходженні виробничої практики?

- Суми заробітної плати, які виплачує підприємство учням та слухачам учбових закладів при проходженні ними виробничої практики, є базою для нарахування єдиного внеску і єдиний внесок у цьому випадку нараховує підприємство.

Чи може підприємець використовувати кошти з розрахункового рахунку, який відкрито для здійснення підприємницької діяльності, для власних потреб?

- Фізична особа – підприємець має право вільно користуватися коштами для власних потреб з розрахункового рахунку, який відкрито для здійснення господарської діяльності, за умови сплати всіх податків, зборів та інших платежів, передбачених чинним законодавством, від підприємницької діяльності.
 
За 10 місяців від платників Роменської ОДПІ   отримали  близько 0,6 млн. грн. транспортного податку
Впродовж січня-жовтня 2015 року до місцевих бюджетів  надійшло близько 0,6 млн.грн. транспортного податку.

Відповідно зі ст.267 Податкового кодексу України з 1 січня 2015 року, його платниками є фізичні та юридичні особи, у тому числі нерезиденти, що мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що використовувалися до 5 років і мають об’єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см.

Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 грн. за кожен легковий автомобіль, що є об’єктом оподаткування.

Цьогоріч   розрахунки з транспортного податку подали 3 юридичних осіб та сплатили в бюджет 75 тис.грн. податку.

18 фізичним особам надіслано  20 податкових повідомлень-рішень на 20 транспортних засобів. Сума податку склала 0,5 млн. гривень.

Нагадуємо, транспортний податок сплачується у строки, встановлені п.п.267.8.1 п.267.8 ст.267 Податкового кодексу України. А саме, фізичними особами – протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення, юридичними особами – авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.
 
До уваги платників єдиного соціального внеску!


Роменська ОДПІ повідомляє, що  Законом України від 17 вересня 2015 року № 704-VIII «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» (далі –Закон № 704) перенесено підвищення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати з 1 грудня на 1 вересня 2015 року.

У разі, якщо підприємством за період з 1 вересня 2015 року було здійснено нарахування єдиного внеску виходячи з мінімальної заробітної плати, що становила 1218 гривень, таке підприємство повинно здійснити донарахування єдиного внеску виходячи з мінімальної заробітної плати, що становить з вересня 2015 року 1378 гривень.

Також необхідно провести перерахунок максимальної величини бази нарахування при розрахунку єдиного внеску на суми допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, оплати відпускних, період яких більше одного місяця, та нарахування проводились до 01.09.2015.

Отже, за період з 1 вересня 2015 року платники повинні здійснити перерахунок нарахованих сум єдиного внеску та відобразити такі суми звітності з єдиного внеску за жовтень -грудень 2015 року.

У разі здійснення платниками перерахунку єдиного внеску, пов’язаного із зміною розміру мінімальної заробітної плати та розміру максимальної величини, з якої справляється єдиний внесок, передбачених Законом № 704, штрафні санкції за донарахування платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску фіскальним органом не застосовуються.
 
Платники Роменської ОДПІ сплатили  12,6 мільйона гривень єдиного податку
Суб’єкти малого підприємництва – юридичні особи та фізичні особи – підприємці, які перебувають на обліку у Роменській ОДПІ, включаючи Недригайлівське та Липоводолинське відділення, за 10 місяців цього року перерахували в бюджет 12,6 млн. грн. єдиного податку. Це на 16,6%, або на 1,8 млн. грн. більше планових призначень. Зокрема, надходження від юридичних осіб склали 1,5 млн. грн. та 11,1 млн. грн. – від фізичних осіб – підприємців.

Надходження єдиного податку жовтня місяця склали 1,4 млн. грн., що на 43,1 тис. грн., або на 3,1 % більше запланованого.

Нагадуємо, транспортний податок сплачується у строки, встановлені п.п.267.8.1 п.267.8 ст.267 Податкового кодексу України. А саме, фізичними особами – протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення, юридичними особами – авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.

 
Понад  0,9 млн.грн. податку на нерухомість надійшло до місцевих бюджетів
За десять місяців 2015 року суб`єкти господарювання, які перебувають на обліку в Роменській  ОДПІ, сплатили понад 0,9 млн.грн. податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, з них в Недригайлівському відділенні – 64,9тис.грн., в Липоводолинському відділеннях- 32,5тис. гривень. Бюджет додатково отримав 122,8тис.грн., що становить 115,2 відсотки виконання планових призначень.

Нагадуємо, платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової чи нежитлової нерухомості, а базою оподаткування є загальна площа об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток.
 
Близько 15 мільйонів гривень єдиного податку отримав бюджет від сільськогосподарських товаровиробників
Впродовж січня – жовтня поточного року від сільськогосподарських товаровиробників Роменської ОДПІ, які обрали четверту групу спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, в бюджет надійшло 14,9 млн. грн. єдиного податку, що на 23,1 % або на 2,8 млн.  грн. більше планових призначень.

Зокрема, у жовтні місяці надходження склали 4,5 млн. гривень. Це на 77,0 %, або на 1,9 млн. грн. більше, як очікувалось.
 
ТЕРМІНОВЕ ОГОЛОШЕННЯ!
Роменська ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області  повідомляє, що останнім часом  збільшилась кількість  випадків  шахрайських дій  зі сторони  невстановлених осіб, які  під виглядом   працівників податкових органів  вимагають надати грошову винагороду для начальника та поповнити нібито його картковий рахунок.
 
 
Шановні  роменці ! Будьте  пильні та уважні не йдіть на такі провокації.
Про  факти таких звернень  просимо повідомляти  Роменську ОДПІ  за адресою: м.Ромни вул. Пролетарської солідарності, 37б, або за телефоном  5-13-57,  Роменський відділ міліції за тел. 102 та  Управління  Власної Безпеки ГУ ДФС  у Сумській області за тел.(0542)-77-05-28.


Щодо оподаткування виплат працівникам, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації


Частиною 3 ст.119 Кодексу законів про працю (далі – КЗпП) передбачено гарантії для працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію, але не більше одного року, а саме за такими працівниками зберігаються місце роботи, посада і компенсується із бюджету середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, в яких вони працювали на час призову, незалежно від підпорядкування та форми власності. Виплата таких компенсацій із бюджету в межах середнього заробітку провадиться за рахунок коштів Державного бюджету України в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України постановою від 04 березня 2015 року №105 затвердив Порядок виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (далі – Порядок), який набрав чинності з 17 березня 2015 року. Цим Порядком визначено механізм виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою ,,Компенсація підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період”.

Відповідно до п.п. ,,и” п.п.165.1.1 п.165.1 ст.165 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються, зокрема, компенсаційні виплати з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Враховуючи зазначене, дохід, отриманий працівниками, призваними на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період у вигляді компенсаційних виплат, який виплачується роботодавцем за рахунок коштів державного бюджету в межах середнього заробітку відповідно до Постанови №105 не включається до оподатковуваного доходу таких працівників, тобто не оподатковується податком на доходи фізичних осіб.
29.10.2015
Роменцям про  оренду власного майна
Надання  в оренду власного майна є додатковим джерелом заробітку, а це може бути одна кімната у квартирі, сама квартира, гараж, дачний будинок тощо. Юридичне оформлення таких правовідносин відбувається шляхом підписання договору про найм (оренду) нерухомого майна. Надання в оренду власного нерухомого майна може здійснюватись фізичними особами як у межах підприємницької діяльності, так і без реєстрації орендодавця як фізичною особою – підприємцем.

Досить часто громадяни України забувають, що вказане джерело доходу громадян підлягає оподаткуванню. Стаття 170 Податкового кодексу визначає особливості нарахування та оподаткування доходів від надання нерухомості в оренду, житловий найм.

Орендодавцю, який здає квартиру фізичним особам і не є підприємцем, кожного кварталу протягом 40 днів необхідно нарахувати та сплатити податок за ставкою 15% (20%).

Сума отриманого доходу, сплаченого протягом року податку та нарахованого податкового зобов’язання за результатами такого року, відображається орендодавцем у річній податковій декларації. Така декларація подається до 1 травня року, що настає за звітним, до податкової інспекції за податковою адресою платника податку.

Звертаємо увагу, що крім відповідальності за несплату податків, не потрібно забувати і про те, що право на оформлення субсидій надаватиметься особам, які орендують житло і оплачують вартість житлово-комунальних послуг на підставі письмового договору найму (оренди) житла. 

Анулювання платника ПДВ та перехід на „спрощену”: подаємо заяву
 
Суб’єкт господарювання може перейти на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше, ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу.

Для зручності платники ПДВ, які відповідно до норм Податкового кодексу України прийняли рішення про перехід на спрощену систему оподаткування із ставкою, яка не передбачає сплату ПДВ, можуть подати заяву про анулювання реєстрації платника ПДВ одночасно із заявою про застосування спрощеної системи оподаткування.

Якщо контролюючим органом прийнято рішення про те, що особа з певного звітного періоду переходить на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності із застосуванням ставки єдиного податку, що не передбачає сплату ПДВ, то після внесення відповідного запису до реєстру платників єдиного податку проводиться виключення контролюючим органом такого суб’єкта з реєстру платників податку на додану вартість на підставі поданої ним заяви про анулювання реєстрації згідно з п.п. «в» п. 184.1 ст. 184 Податкового кодексу України останнім днем звітного періоду, що передує переходу платника податків на обрані ним умови сплати єдиного податку при застосуванні спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності.

Додана вартість товарів та послуг принесла до бюджету 18,2 млн. грн.
Така сума податку на додану вартість надійшла до Державного бюджету України протягом трьох кварталів цього року. Це, до речі, майже на 4,9 млн грн більше, ніж за відповідний період минулого року.

Зазначимо, що найбільше податку (85,3%) сплатили міські підприємства. Приватні підприємці цього року віддали до бюджету 566,6 тис. грн. ПДВ.

Нагадаємо, що ПДВ – це загальнодержавний непрямий податок, який включається до ціни товарів, робіт і послуг та сплачується відповідно до норм розділу V Податкового кодексу України.
 
Єдиний податок з доходів підприємця у іноземній валюті
Дохід платника єдиного податку, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України на дату отримання такого доходу (стаття 292 Податкового кодексу України).

При цьому датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).

Отже, доходом підприємця – платника єдиного податку є дохід, отриманий в іноземній валюті та перерахований у гривнях за офіційним курсом Національного банком України на дату надходження коштів на рахунок.

До слова, впродовж цього року роменські  спрощенці сплатили до бюджету майже ,,, млн грн єдиного податку.


Єдинникам другої та третьої групи з доходом понад 1 мільйон гривень необхідно використовувати РРО
Така законодавча норма передбачена відповідно до Закону України від 01.07.2015 № 569-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій».

Відповідно до вищезазначеного Закону № 569-VIII, який набрав чинності з 23 липня 2015 року, пункт 296.10 статті 296 Податкового кодексу України було викладено у новій редакції, зокрема визначено, що реєстратори розрахункових операцій не застосовують платники єдиного податку:

-   першої групи;

- другої та третьої груп (фізичні особи – підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, в яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1000000 гривень.

Варто зазначити:  у разі перевищення в календарному році обсягу  доходу понад 1 мільйон гривень застосування РРО для такого платника єдиного податку є обов’язковимВ такому випадку застосування РРО розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом дії свідоцтва платника єдиного податку.

Нарахування та утримання ЄСВ у працівників, що працюють на неповну ставку
Найманим працівникам, які працюють за основним місцем роботи на неповну тарифну ставку та отримують заробітну плату за відпрацьований час, яка не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, підприємство має нарахувати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - ЄСВ) виходячи із законодавчо встановленого розміру мінімальної заробітної плати на місяць (з 1 січня 2015 року – 1218 гривень, а з 1 вересня – 1378 гривень).

При цьому, утримання єдиного внеску із заробітної плати (доходу) найманого працівника здійснюється із фактично нарахованої заробітної плати (доходу).

Такі вимоги передбачені нормами Закону України „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”.

Додатково додамо, що у вересні цього року єдиний внесок, нарахований роменськими, недригайлівськими та липоводолинськими роботодавцями на суми заробітної плати, винагороди за договорами ЦПХ та на допомогу по тимчасовій непрацездатності склав 27,8млн. грн.,  з початку року  217,6 млн. гривень.
 
Несвоєчасна сплата податків та коли відповідальність несе банк
Відповідно до пункту 129.6 статті 129 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) за порушення строку зарахування податків до бюджетів або державних цільових фондів, установлених Законом України „Про платіжні системи та переказ коштів в Україні”, з вини банку або органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, такий банк/орган сплачує пеню за кожний день прострочення, включаючи день сплати, та штрафні санкції у розмірах, встановлених Податковим кодексом України, а також несе іншу відповідальність, встановлену цим Кодексом, за порушення порядку своєчасного та повного внесення податків, зборів, платежів до бюджету або державного цільового фонду. При цьому платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасне або перерахування не в повному обсязі таких податків, зборів та інших платежів до бюджетів та державних цільових фондів, включаючи нараховану пеню або штрафні санкції.

Не вважається порушенням строку перерахування податків, зборів, платежів з вини банку порушення, вчинене внаслідок регулювання Національним банком України (далі - НБУ) економічних нормативів такого банку, що призводить до нестачі вільного залишку коштів на такому кореспондентському рахунку.

Якщо у майбутньому банк або його правонаступники відновлюють платоспроможність, відлік строку зарахування податків, зборів та інших платежів розпочинається з моменту такого відновлення (п. 129.7 ст. 129 ПКУ).

Контролюючий орган не застосовує до суб'єкта господарювання штрафні санкції у випадку несвоєчасного перерахування (неперерахування) податків, зборів, платежів до бюджетів та державних цільових фондів з вини банку, у тому числі внаслідок регулювання НБУ економічних нормативів такого банку.

Суб'єкт господарювання повинен надати до контролюючого органу заяву з копіями платіжних документів, що засвідчують факт подання їх  до установи банку.
 
Платники Роменської ОДПІ  підтримали реформування Української армії 10,7 млн. гривень
Від платників Роменської ОДПІ за дев’ять місяців 2015 року надійшло майже 10,7 мільйонів гривень військового збору, які спрямовані на фінансування антитерористичної операції та реформування Збройних сил України.

Варто нагадати, що з 11 червня та 9 липня 2015 року набрали чинності Закони України № 381-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо військового збору» та № 548-VIII «Про внесення зміни до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування військовим збором грошового забезпечення військовослужбовців та інших осіб, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції». Зокрема, Законами скасовано військовий збір на операції фізичних осіб з валютними цінностями, в тому числі на конвертацію валютних переказів, валютно-обмінні операції та операції з банківськими металами, а також тимчасово, на період проведення АТО, не підлягають оподаткуванню військовим збором доходи у вигляді грошового забезпечення осіб на період їх безпосередньої участі в антитерористичній операції.
 
Реалізація  алкогольних  напоїв  без  документів – заборонена!

Транспортування горілки та лікеро-горілчаних виробів, відвантажених з акцизного складу підприємства, на якому виробляються спирт етиловий, горілка та лікеро-горілчані вироби, без товарно-транспортних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі, з відміткою представника контролюючого органу на акцизному складі забороняється (п. 230.18 ст. 230 Податкового кодексу України (далі – ПКУ)).

До суб’єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість.

Крім того, згідно з п. 121.1 ст. 121 ПКУ незабезпечення платником податків зберігання первинних документів протягом установлених строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів чи їх копій при здійсненні податкового контролю тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 510 гривень (ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень).

Слід зауважити, що ст. 163 прим.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, тягне за собою накладення адміністративного штрафу у розмірі від п’яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за те ж порушення, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі від десяти до п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).
 
26.10.2015
По Роменській ОДПІ зареєстровано понад чотири тисячі платників податків
Станом на 1 жовтня цього року на обліку в органах державної фіскальної служби області перебувало 4003 основних платників податків, з яких 1160 юридичних осіб та  2843 фізичних осіб-підприємців.

Як повідомив начальник Роменської ОДПІ Роман Куріцький, протягом січня-вересня 2015 року у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків зареєстровано 211 фізичних  осіб, 50 юридичних осіб. На податковий облік взято 352 платників податків, з них 83 юридичних осіб та 269 фізичних осіб-підприємців.

Щодо платників податку на додану вартість, то їх на обліку в Роменській ОДПІ   перебуває 179, в тому числі 159 юридичних осіб та 20 фізичних  осіб-підприємців.
 
З початку цього року надійшло близько700 тис. грн. податку на нерухомість до бюджету
Протягом дев’яти місяців поточного року юридичні особи та громадяни – власники нерухомого майна, відмінного від земельної ділянки, а саме – житлової та нежитлової нерухомості, перерахували до місцевих бюджетів Роменщини  690,9 тис.грн. податку, з них 645,1 тис. грн. юридичні особи та 45,8 тис.грн. фізичні особи,  що становить 117,3% прогнозних надходжень. Зокрема, у вересні місяці при плані 39,0 тис. грн. до бюджету надійшло 39,5 тис. грн. податку на нерухомість.

Нагадуємо, що відповідно до норм статті 266 Податкового кодексу України обчислення суми податку з об’єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості 

З початку цього року надійшло близько700 тис. грн. податку на нерухомість до бюджету


Протягом дев’яти місяців поточного року юридичні особи та громадяни – власники нерухомого майна, відмінного від земельної ділянки, а саме – житлової та нежитлової нерухомості, перерахували до місцевих бюджетів Роменщини  690,9 тис.грн. податку, з них 645,1 тис. грн. юридичні особи та 45,8 тис.грн. фізичні особи,  що становить 117,3% прогнозних надходжень. Зокрема, у вересні місяці при плані 39,0 тис. грн. до бюджету надійшло 39,5 тис. грн. податку на нерухомість.

Нагадуємо, що відповідно до норм статті 266 Податкового кодексу України обчислення суми податку з об’єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості.
 
21.10.2015
До уваги платників податків!
23.10.2015р. в приміщенні Роменської ОДПІ відбудеться видача  безкоштовних  електронних ключів для подання звітів в електронному вигляді, в т.ч.  по  ЄСВ. Термін дії  ключів 2 роки. Довідки за тел.5-31-40; 5-13-59.

 

16.10.2015
Щоб мати статус неприбуткової організації треба відповідати низці вимог
Фахівці Роменської ОДПІ нагадують, що неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація, що одночасно відповідає таким вимогам:

-  внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій;

- утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;

- установчі документи якої містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб;

- установчі документи якої передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду, або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення).

Також варто зауважити, що доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.

Така законодавча норма передбачена відповідно до Закону України від 17 липня 2015 року № 652-VIII “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій”.
 
Ввезення транспортних засобів і сплата митних платежів
При митному оформленні транспортних засобів (у тому числі легкових автомобілів, гібридних, нових та таких, що були у використанні), які ввозяться на митну територію України суб‘єктами господарювання відповідно до митного режиму імпорту, сплачуються такі митні платежі:

- ввізне мито згідно з частиною першою ст. 286 Митного кодексу України (далі – МКУ) за ставками, встановленими Законом України від 19 вересня 2013 року № 584-VІІ «Про Митний тариф України»;

- додатковий імпортний збір згідно з частиною першою ст. 286 МКУ за ставкою, встановленою Законом України від 28 грудня 2014 року № 73-VIII «Про заходи щодо стабілізації платіжного балансу України відповідно до статті XII Генеральної угоди з тарифів і торгівлі 1994 року»;

- податок на додану вартість згідно з розділом V Податкового кодексу України (далі – ПКУ) за ставкою 20% від бази оподаткування;

- акцизний податок за ставками, встановленими п.п. 215.3.5. п. 215.3. ст. 215 розділу VI ПКУ, при належності транспортних засобів до підакцизних товарів, що визначено п. 215.1 ст. 215 ПКУ.

Також за виконання митних формальностей контролюючими органами поза місцем розташування таких органів або поза робочим часом, встановленим для них, із заінтересованих осіб справляється плата у розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України, та в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади (частини восьма ст. 247 МКУ).

Розміри такої плати затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2003 року № 93 «Про справляння плати за виконання митних формальностей митними органами поза місцем розташування митних органів або поза робочим часом, установленим для митних органів».

Порядок справляння плати за виконання митних формальностей контролюючими органами поза місцем розташування цих органів або поза робочим часом, встановленим для них, затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України від 16.12.2013 № 804.
 
Військовий збір та продаж нерухомого майна
Порядок оподаткування операцій з продажу (обміну) об'єктів нерухомого майна визначено статтею 172 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).
Відповідно до п. 172.1 ст. 172 ПКУ дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об'єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної статтею 121 Земельного кодексу України залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується.

З 1 січня 2015 внесено зміни до ПКУ в частині оподаткування військовим збором.

Так, відповідно до п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПКУ оподаткування військовим збором подовжено до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України.

Платниками збору є особи, визначені п. 162.1 ст. 162 ПКУ, а саме фізична особа - резидент (нерезидент), яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні, податковий агент. Об'єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 ПКУ (пп. 1.2 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ).

Для резидента - це загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються, зокрема, частина доходів від операцій з майном, розмір якої визначається згідно з положеннями статей 172 - 173 ПКУ (пп. 164.2.4 п. 164.2 ст. 164 ПКУ).

При цьому ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування.

Згідно з пп. 1.7 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ звільняються від оподаткування збором доходи, що згідно з розділом IV ПКУ не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у підпунктах 165.1.2, 165.1.18, 165.1.25, 165.1.52 пункту 165.1 статті 165 ПКУ.

Враховуючи викладене, сума доходу, отримана фізичною особою - резидентом від операцій з продажу нерухомого майна, при дотриманні вимог п. 172.1 ст. 172 ПКУ не є об'єктом оподаткування військовим збором.
 
З 1 вересня зросли мінімальні суми ЄСВ для підприємців загальносистемників
Підвищення прожиткового мінімуму з 1 вересня 2015 року сприяло зміні максимального та мінімального розміру ЄСВ для підприємців-загальносистемників.

Так, максимальна величина бази нарахування ЄСВ із 01.01.2015 р по 31.08.2015 р. становила 20706 грн (1218 грн х 17), а з 01.09.2015 р. – вже 23426 грн (1378 грн х 17).

Розмір мінімального страхового внеску для ФОП й осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, із 01.01.2015 р. по 31.08.2015 р. становив 422,65 грн (1218 грн х 34,7 %), а з 01.09.2015 — 478,17 грн (1378 грн х 34,7%).

Додамо, що за відсутності доходу підприємець, який перебуває на загальній системі оподаткування, має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску. 
 
За дев’ять місяців до місцевого бюджету  надійшло понад 160 мільйонів  гривень
До місцевого бюджету Роменщини за минулий період 2014 року сплачено 131,1  млн.грн. податків і зборів. Порівняно з попереднім роком  вони  збільшились  майже на 35 млн., або на 25,4 відсотків. Ріст надходжень відбувся в результаті сплати 16,0 млн.грн. акцизного податку та 8,8 млн.грн. плати за землю. Також на 2,2 млн.грн. або на 23,7% зросли надходження єдиного податку. Лідерами у надходженнях залишається  податок на доходи фізичних осіб 111,7 млн.грн.
 
Затверджено нові форми декларацій
Роменська ОДПІ повідомляє, що 25.09.2015 набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 17.08.2015 № 715 «Про затвердження форми Податкової декларації екологічного податку».

Наказом № 715 затверджено форму Податкової декларації екологічного податку та визнано таким, що втратив чинність наказ Державної податкової адміністрації України від 24.12.2010 № 1010 «Про затвердження форми Податкової декларації екологічного податку».

Одночасно звертаємо увагу, що згідно з пунктом 46.6 статті 46 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями до визначення нових форм декларацій (розрахунків), які набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, є чинними форми декларацій (розрахунків), чинні до такого визначення.

Разом з тим, 29.09.2015 набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 17.08.2015 № 719 «Про затвердження форми Податкової декларації з рентної плати», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 03.09.2015 за № 1051/27496 (, яким затверджено форму Податкової декларації з рентної плати та визнано такими, що втратили чинність ряд наказів Міністерства фінансів України та Державної податкової адміністрації України.

З повним текстом Наказу № 719 Ви можете ознайомитись скориставшись розділом «Нормативні та інформаційні документи» Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу (
http://zir.sfs.gov.ua).
 
Ідентифікаційний номер можна внести до паспорту
Можливість внесення до паспорту (сьома, восьма або дев'ята сторінки) даних про реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру передбачена Податковим кодексом України. Це дуже зручно, адже таким чином у особи відпадає необхідність мати окремий документ, що засвідчує його реєстраційний номер платника податків.

У такому випадку підтвердженням достовірності реєстраційного номера облікової картки платника податків, або так званого ідентифікаційного номера, є дані про реєстраційний номер облікової картки платника податків, внесені будь-яким органом ДФС до паспорта громадянина України за формою встановленою Положенням про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб –  платників податків.
 
Коли припиняється сплата авансових внесків з податку на прибуток
Законом України від 17 липня 2015 року № 652-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій", який набрав чинності 13.08.2015, внесено зміни до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України (далі - ПКУ).

Зокрема, згідно з абзацом дев'ятим п. 57.1 ст. 57 ПКУ платник податку, який за підсумками першого кварталу (півріччя, трьох кварталів) звітного (податкового) року не отримав прибуток або отримав збиток, має право подати податкову декларацію та фінансову звітність за перший квартал (півріччя, трьох кварталів) звітного (податкового) року та не сплачувати авансові внески: за підсумками першого кварталу – з червня-грудня звітного (податкового) року та січня-травня наступного звітного (податкового) року; за півріччя – з вересня-грудня звітного (податкового) року та січня-травня наступного звітного (податкового) року; за три квартали – з грудня звітного (податкового) року та січня-травня наступного звітного (податкового) року. Податкові зобов'язання визначаються на підставі поданих податкових декларацій.

Статтею 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Отже, першим звітним (податковим) періодом, з якого платники податку на прибуток мають право застосувати норми абзацу дев'ятого п. 57.1 ст. 57 ПКУ, є звітний (податковий) період – три квартали 2015 року. Тобто платник податку на прибуток, який сплачує авансовий внесок та за підсумками трьох кварталів 2015 року не отримав прибуток або отримав збиток, має право подати податкову декларацію з податку на прибуток та фінансову звітність за три квартали 2015 року та не сплачувати авансові внески з грудня 2015 року та січня-травня 2016 року.
 
Легалізація зайнятості населення та заробітної плати – головне питання сьогодення

Оформлення трудових відносин в законодавчо встановленому порядку і офіційне отримання заробітної плати – це державний захист від незаконного звільнення, безпечні і здорові умови праці, гарантоване право на відпочинок, своєчасно виплачена легальна заробітна плата, не нижче рівня, визначеного законом. Адже мінімальна заробітна плата встановлюється на національному рівні (однакова для всіх, відсутній регіональний, галузевий чи ін. поділ). Розмір мінімальної заробітної плати встановлюється Верховною Радою України за поданням Кабінету Міністрів України не рідше одного разу на рік законом про Державний бюджет України на відповідний рік.

Зокрема, Президент України Петро Порошенко підписав закон «Про внесення змін до закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік» (щодо підвищення прожиткового мінімуму і мінімальної заробітної плати)». Даний документ встановлює прожитковий мінімум для працездатних осіб - 1378 грн. з відповідним збільшенням витрат на оплату праці, пенсійне забезпечення, допомоги сім'ям з дітьми та одноразові допомоги, стипендії аспірантів і докторантів.

Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов'язковою на всій території України для підприємств, установ, організацій усіх форм власності і господарювання та фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.

Роменська ОДПІ нагадує, розмір фінансової відповідальності (штраф) за допуск роботодавцем працівника до роботи без оформлення трудових відносин - 30 мінімальних зарплат, тобто, з вересня 2015 року - 41340 гривень, розмір адміністративної відповідальності становить від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Крім цього, працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Постановою КМУ від 17.06.2015р. №413.

Тож, Роменська ОДПІ застерігає роботодавців від виплати заробітної плати своїм працівникам нижче мінімального рівня, та відповідно і від порушення законодавства всіма суб’єктами трудового процесу.
 
Бухгалтерам на замітку: списання пошкодженого товару
При списанні в межах норм природного убутку товарів, при придбанні яких був сформований податковий кредит та які втратили товарний вигляд, податкові зобов’язання платником ПДВ не нараховуються (за умови, що вартість таких товарів включається до вартості готової продукції, яка підлягає оподаткуванню).

В інших випадках — ПДВ нараховується за основною ставкою. Якщо такі товари списуються понад норми їх природного убутку, в зв’язку з чим вони не можуть бути використані в межах господарської діяльності платника ПДВ, то не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду, в якому відбувається їх списання, платник податку повинен здійснити нарахування податкових зобов’язань з ПДВ за основною ставкою. База оподаткування при списанні таких ТМЦ визначається з огляду на вартість їх придбання.

 

13.10.2015
Платники Роменщини активно користуються послугами ЦОП

Протягом січня - вересня 2015 року в Центрі обслуговування платників  Роменської ОДПІ  надано  3674 адміністративних послуг. Зокрема, у вересні – 503 послуги.

Серед них найбільш запитуваною залишається послуга з видачі картки платника податків та внесення до паспорта громадянина даних про реєстраційний номер облікової картки платника податків. За вказаний період було надано 2057 таких карток, з яких 282 – у вересні.

Також користується попитом у суб`єктів господарювання послуга з реєстрації розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій. З початку поточного року відповідно надано  402 та 168 таких послуг.

Не менш затребувана платниками така послуга, як надання витягу з реєстру платників єдиного податку. Так, за шість місяців 2015 року Центром обслуговування  платників було надано 284 зазначених витягів та 54 у вересні.

Стан розгляду звернень громадян

З початку 2015 року на розгляд до Роменської ОДПІ  надійшло чотирнадцять індивідуальних письмових звернень громадян.

Питання, порушені у письмових зверненнях громадян, стосувалися контрольно-перевірочної роботи – 40%, інформування про ухилення від сплати податків- 20%, загальнодержавні податки – 40%. Всі звернення розглянуто своєчасно.

Крім того, для зручності громадян в приміщенні інспекції постійно діє приймальня громадян.


Особистий прийом громадян посадовими особами Роменської ОДПІ проводиться за попереднім записом згідно із затвердженим графіком. Попередній запис є обов’язковим і закінчується не пізніше ніж за п’ять робочих днів до календарної дати прийому. Запис на прийом проводиться телефоном (05448) 5-31-40 або за адресою: м.Ромни, вул.Пролетарської солідарності,37б, Центр обслуговування платників.
 
До уваги фізичних осіб – підприємців на спрощеній системі оподаткування
ТЕРМІН СПЛАТИ ЄДИНОГО ВНЕСКУ ЗА ІІІ КВАРТАЛ 2015 РОКУ 19 ЖОВТНЯ 2015 РОКУ
 
Платники єдиного внеску, зазначені у п. 4 частини першої ст. 4 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями (далі – Закон № 2464), фізичні особи - підприємці – платники єдиного податку зобов’язані сплачувати єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – ЄВ), нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок (абзац третій частини восьмої ст. 9 Закону № 2464).

Згідно з п.п. 2 п. 6 розд. ІV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449 (далі – Інструкція № 449), ФОП – платники ЄП можуть сплачувати ЄВ у вигляді авансового платежу в розмірі, який самостійно визначили, до 20 числа кожного місяця поточного кварталу. При цьому суми ЄВ, сплачені у вигляді авансових платежів, ураховуються платником при остаточному розрахунку, який здійснюється ним за календарний квартал до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

Пунктом 11 розд. ІV Інструкції № 449 встановлено, що у разі якщо останній день строків сплати ЄВ припадає на вихідний або святковий день, останнім днем таких строків сплати ЄВ вважається перший робочий день, що настає за вихідним або святковим днем.

Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року № 435-IV якщо у зобов’язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Таким чином, граничний термін сплати ЄВ за себе ФОП, які застосовують спрощену систему оподаткування – 19 число місяця, що настає за кварталом, за який сплачується ЄВ.

У разі якщо останній день строків сплати ЄВ припадає на вихідний або святковий день, останнім днем таких строків сплати ЄВ вважається перший робочий день, що настає за вихідним або святковим днем.


 

З 1 вересня підвищено мінімальну заробітну плату
 
Роменська ОДПІ повідомляє, що Законом України від 17.09.2015 року №704-VIII « Про внесення змін до Закону України « Про Державний бюджет України на 2015 рік», встановлено з 1 вересня 2015 року   мінімальну заробітну плату   у розмірі 1378 грн.
 
Роменська ОДПІ

 

Кошти акумульовані на спецрахунку використовуються сільгосппідприємством виключно на виробничі цілі

Кошти, перераховані сільськогосподарським підприємством  зі спеціального рахунку на основний або додатковий електронний рахунок, з метою збільшення реєстраційної суми, вважаються такими, що використані не за цільовим призначенням, та підлягають стягненню до бюджету відповідно до пункту 123.2 статті 123 Податкового Кодексу України із застосуванням відповідних штрафних санкцій.

Нагадуємо, у системі електронного адміністрування  податку на додану вартість сільськогосподарські підприємства використовують два електронних рахунки: основний та додатковий (пункту 200.2 статті 200 Податкового кодексу)

Основний електронний рахунок призначається для проведення розрахунків з бюджетом. На такий рахунок сільськогосподарські підприємства перераховують зі свого поточного рахунку кошти в сумах, необхідних для реєстрації податкових накладних по діяльності іншій, ніж сільськогосподарська.

Додатковий електронний рахунок призначений для перерахування коштів на спеціальні рахунки сільськогосподарських підприємств. На цей рахунок сільськогосподарським підприємством зараховуються кошти з поточного рахунку в сумі, необхідній для реєстрації податкових накладних, які складаються сільськогосподарським підприємством при здійсненні операцій з постачання сільськогосподарських товарів/послуг у межах спеціального режиму оподаткування.

З додаткового електронного рахунку кошти автоматично перераховуються на спеціальні рахунки сільськогосподарських підприємств протягом операційного дня, в якому кошти надійшли на такі електронні рахунки (пункт 209.2 статті 209 Податкового кодексу).

Порядок акумулювання сільськогосподарськими підприємствами сум податку на додану вартість на спеціальних рахунках, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 січня 2011 року N 11.

Зазначеним документом передбачено, що сума податку на додану вартість, що акумулюється на спеціальному рахунку, використовується сільськогосподарським підприємством на виробничі цілі, зокрема, на виробництво продукції рослинництва,  тваринництва та  надання послуг.

Роменська ОДПІ


З якого періоду ФОП – платники ЄП другої та третьої груп повинні застосовувати реєстратори розрахункових операцій?

 Законом України від 28 грудня 2014 року № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» (далі - Закон) було внесено зміни до п. 296.10 ст. 296 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (далі – ПКУ) в частині застосування реєстраторів розрахункових операцій фізичними особами – підприємцями – платниками єдиного податку другої і третьої груп.

Згідно з п. 1 розд. ІІ «Прикінцеві положення» Закону норми стосовно застосування реєстраторів розрахункових операцій фізичними особами – підприємцями – платниками єдиного податку, набирають чинності: для платників єдиного податку третьої групи – з 1 липня 2015 року; для платників єдиного податку другої групи – з 1 січня 2016.

Разом з цим, Законом України від 01 липня 2015 № 569-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій», який набрав чинності 23.07.2015, п. 296.10 ст. 296 ПКУ викладено у новій редакції, зокрема визначено, що реєстратори розрахункових операцій не застосовуються платниками єдиного податку: першої групи; другої і третьої груп (фізичні особи - підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1000000 гривень. У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1000000 гривень застосування реєстратора розрахункових операцій для такого платника єдиного податку є обов’язковим. Застосування реєстратора розрахункових операцій розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом дії свідоцтва платника єдиного податку.

Враховуючи викладене, фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку третьої групи, які за перше півріччя 2015 року перевищили обсяг доходу 1 000 000 гривень, зобов’язані з 01.10.2015 при здійсненні своєї господарської діяльності застосовувати реєстратори розрахункових операцій, або перейти на використання виключно безготівкових розрахунків.

Фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку другої групи у разі перевищення обсягу доходу 1 000 000 гривень у 2015 році (незалежно від місяця, у якому відбулося таке перевищення) зобов’язані з 01.01.2016 при провадженні своєї господарської діяльності розпочати застосування реєстраторів розрахункових операцій.

Роменська ОДПІ

Граничний показник вартості основних засобів з 1 вересня 2015 року збільшено до 6000 гривеньЗаконом України від 17 липня 2015 року № 655 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зменшення податкового тиску на платників податків»  змінено граничну вартість матеріальних активів, які можуть бути віднесені до основних засобів при здійсненні податкового обліку.

Так, з 1 вересня 2015 року вартісний критерій для віднесення матеріальних активів до основних засобів збільшено з 2500 гривень до 6000 гривень.

Нагадуємо, що основні засоби – це матеріальні активи, у тому числі запаси корисних копалин наданих у користування ділянок надр (крім вартості землі, незавершених капітальних інвестицій, автомобільних доріг загального користування, бібліотечних і архівних фондів, матеріальних активів, вартість яких не перевищує 6000 гривень, невиробничих основних засобів і нематеріальних активів). 


Такі основні засоби призначаються платником податку для використання у господарській діяльності платника податку, та вартість яких перевищує 6000 гривень і поступово зменшується у зв'язку з фізичним або моральним зносом і очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких з дати введення в експлуатацію становить понад один рік (або операційний цикл, якщо він довший за рік).


Роменська ОДПІ

 
21.09.2015
Реалізація безхазяйного майна в Роменській ОДПІ
 

Роменська ОДПІ повідомляє, що на території Гринівської сільської ради Недригайлівського району Сумської області у серпні 2015 року працівниками оперативного управління ДПІ у м.Сумах ГУ ДФС у Сумській області виявлено безхазяйне майно – сільськогосподарські культури на кореню (посіви гречки в стадії повного дозрівання) на площі  40,2 га. 

Комісією було складено акт опису і попередньої оцінки безхазяйного майна. Також, повідомляємо, що вищевказане безхазяйне майно передане на реалізацію ТОВ”Автопорт-сервіс” м.Суми.

Роменською ОДПІ здійснюється контроль за надходженням коштів до бюджету по реалізації безхазяйного майна.
Тому закликаємо всіх голів сільських рад до співпраці, з метою отримання додаткових коштів, які можливо використати на соціальний розвиток села.    

Результати інвентаризації неприбуткових установ та організацій
 
Роменською ОДПІ станом на 17.09.2015р. проведена інвентаризація неприбуткових установ та організацій.

Відповідно до ст. 67 Конституції України від 28 червня 1996 року кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно п.16.1.3 ст. 16 Податкового Кодексу України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.


Однак, на обліку в Роменській ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області перебувають громадські установи та організації, які понад рік не звітують чим порушують вищезазначені норми, що і cтало  приводом для звернення Роменської ОДПІ з адміністративними позовами до суду щодо припинення юридичних осіб.

А саме, направленні позови до Роменської районної організації Партії Регіонів, Роменської міської організації Української народної партії та Роменської міської організації ліберальної партії України та до п’яти профспілкових комітетів та інших громадських організацій. Всі вони прийняті судом до розгляду, а по Роменській міській організації ліберальна партія України, первинній профспілковій організації товариство з обмеженою відповідальністю «Агросоюз», профспілковому комітеті Роменського колективного підприємства «Пролісок», первинній профспілковій організації відкритого акціонерного товариства «Роменський завод поліграфічних машин» Сумським окружним адміністративним судом винесено рішення про припинення державної реєстрації юридичних осіб.

Податківці Роменщини взяли участь у заходах присвячених 72-річниці  визволення Роменщини від фашистських загарбників

На початку вересня  жителі  Роменщини  святкують  День міста. Крім того, в цей день 16 вересня минає 72-га  річниця визволення  Роменщини  від фашистських загарбників. Дорого заплатили за наше мирне сьогодення солдати у боях за Ромни та села району.

Біля алеї слави  зібрались сотні городян. Данину пам’яті віддали представники влади, організацій та підприємств міста і району.

Працівники Роменської об’єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Сумській області покладанням квітів вшанували пам`ять тих, хто загинув, захищаючи свою землю від ворога у ті часи. Живі квіти лягли на меморіальні плити, де викарбувані імена героїв війни...

Вічна слава героям, тим,  хто віддав своє життя заради  визволення Роменщини, завжди   житиме в наших серцях.

 
Легалізація заробітної плати – важлива соціальна проблема

Заробітна плата - невід'ємне право кожного громадянина України, визначене Конституцією. Бажаючи збагатитись за будь-яку ціну, окремі працедавці свідомо ігнорують закони, не сплачуючи до бюджету в повному обсязі єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Громадяни, які погоджуються отримувати зарплату «в конвертах», не тільки сприяють розвитку «тіньових» схем оплати праці, а й позбавляють себе соціальної захищеності, адже пенсію та інші соціальні виплати вони матимуть тільки з офіційно нарахованої суми заробітної плати.

Маючи дуже сумнівний виграш сьогодні, можна надбати однозначний програш у майбутньому. І найдієвішим методом у боротьбі із зарплатою «в конвертах» є прагнення самих найманих працівників змусити роботодавців чесно платити їм заробітну плату.

 

На Роменщині зростають надходження єдиного податку

Протягом січня-серпня поточного року платники, які перебувають на спрощеній системі оподаткування в Роменській ОДПІ, сплатили до бюджету 10,6 млн. грн. єдиного податку. Порівняно з відповідним періодом минулого року, сплата податку зросла на 2,2 млн. грн., або  на 26,7%.

Фізичні особи-підприємці сплатили до бюджету 9,3 млн грн, що на 2,1 млн. грн.  більше, ніж за січень-серпень 2014 року.

Юридичні особи, які використовують спрощену систему, сплатили 1,3 млн грн. Порівняно з відповідним періодом минулого року надходження від цієї категорії платників зросли на 0,1млн. грн.

Роменська ОДПІ звертає увагу суб’єктів господарювання, платників єдиного податку, що з 1 січня 2015 року розширена сфера застосування реєстраторів розрахункових операцій відповідно до Закону України від 28.12.2014 № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи».

Законом України від 01.07.2014 № 569-VIII внесено зміни до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо застосування РРО, які набрали чинності з 23 липня 2015 року.

Відповідно до п. 296.10 ст. 296 Податкового кодексу України реєстратори розрахункових операцій не застосовуються платниками єдиного податку:

– першої групи;

– другої і третьої груп (фізичні особи – підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1 млн. гривень.

У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1 млн грн застосування РРО для такого платника єдиного податку є обов’язковим з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом дії свідоцтва платника єдиного податку. 

Платники Роменської ОДПІ  сплатили близько 190 млн. грн. ЄСВ

 

За вісім місяців 2015 року платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування перераховано 189,9млн.грн. Зокрема, у серпні 2015 року платниками ЄСВ спрямовано до бюджету 27,1 млн.грн. Переважна частина цих коштів надійшла від роботодавців Роменщини, які нарахували та сплатили єдиний внесок на суми заробітної плати, винагороди за договорами цивільно-правового характеру, допомоги по тимчасовій непрацездатності. Наразі в інспекції обліковуються 1737 платників єдиного внеску.

Фахівці Роменської ОДПІ переконані, що своєчасна сплата ЄСВ виступає гарантом соціального захисту для громадян при безробітті, нещасних випадках чи професійних захворюваннях та являється забезпеченням пенсійних виплат. Ось чому це не лише обов’язок перед державою, але й захищені соціальні гарантії для кожного громадянина.

Нагадуємо страхувальникам про наказ Міністерства фінансів України від 20.04.2015 року за №449, яким затверджено нову Інструкцію про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Крім цього, відповідно до нової редакції ст. 24 Кодексу законів про працю України визначено, що працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу та повідомлення територіального органу ДФС про прийняття працівника на роботу. Таку форму повідомлення затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 року № 413 «Про порядок повідомлення Державній фіскальній службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу».

Платникам слід пам’ятати, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За порушення норм законодавства про єдиний внесок до платників, на яких покладений обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів та пені.

Також, повідомляємо платників, що з 15 вересня 2015 року зарахування надходжень з ЄСВ
здійснюється на нові рахунки.

10.09.2015

Сумська область рахунки ЄСВ по ДФС

03.09.2015

Близько 800 тис. грн. плати за ліцензії надійшло до бюджету з початку року

Суб’єкти підприємницької діяльності Роменської ОДПІ протягом січня-серпня 2015 року сплатили до бюджету 800 тис. грн. плати за ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами. В серпні 2015 року бізнесмени району придбали ліцензій на торгівлю алкоголем і тютюном на загальну суму близько 90 тис. грн.

Роменська ОДПІ  вкотре застерігає, що продаж неповнолітнім алкогольних напоїв та тютюнових виробів заборонено законом. Такий продаж карається анулюванням ліцензій та штрафними санкціями. Крім того, втратити ліцензію можна за продаж алкоголю та тютюну в невизначених для цього місцях, несплату чергового платежу за ліцензію протягом 30 днів від моменту її призупинення, а також за заявою суб’єкта господарювання.

Надходження земельного податку та орендної плати склали майже 38,2 млн. гривень

За січень-серпень 2015 року до бюджету надійшло 38,2 млн. грн. плати за землю. В порівнянні з аналогічним періодом минулого року надходження збільшились на 8 млн. гривень. У серпні землекористувачі перерахували майже 6,4 млн. грн., що становить129,5% планових показників. Зокрема, юридичні особи поповнили бюджет на 4,1млн. грн., фізичні – на 2,3млн. гривень.


Платники  Роменської ОДПІ сплатили до бюджету майже 9,2 млн.грн. військового збору

Зазначена сума надійшла до державної скарбниці за січень-серпень поточного року, що складає 128,9% , це більше від запланованого на 7,1 млн. грн. Нагадуємо, що цей платіж запроваджено з серпня минулого року зі ставкою 1,5 % від доходів фізичних осіб, які визначаються по аналогії з доходами, що є об’єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб, за деяким виключенням.

Так, 12 травня 2015 року Верховною Радою прийнято Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо військового збору», який набув чинності 11 червня 2015 року. Документом звільнено від оподаткування військовим збором доходи громадян від операцій з купівлі/продажу валюти.

Крім того, відповідно до Закону України від 18 червня 2015 року №548-VIII «Про внесення зміни до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування військовим збором грошового забезпечення військовослужбовців та інших осіб, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції» передбачено звільнення від оподаткування даним збором грошового забезпечення учасників АТО. Дані зміни вводяться в дію через два місяці після набрання чинності Законом, тобто з 10.09.2015 року.
27.08.2015

Привітання податківців  Роменщини з Днем Незалежності України!

Нещодавно голова Роменської Районної державної адміністрації В.О. Білоха та голова Роменської районної ради В.Я. Переваруха привітали грамотою колектив Роменської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області за високий професіоналізм, сумлінну працю, належне виконання завдань поставлених перед органами ДФС  та з нагоди 24-річниці незалежності України.


Побажали   міцного здоров”я, гарного настрою, радості, щастя, достатку, миру, віри у щасливе майбутнє України!
 
 
25.08.2015

Платники Роменської ОДПІ  сплатили до бюджету більше 13,5 млн. грн. податку на додану вартість


За словами начальника Роменської ОДПІ Романа Куріцького, за сім місяців поточного року платники податку на додану вартість задекларували та сплатили 13,5 млн. грн., що на 3,9млн. грн. перевищують надходження аналогічного періоду минулого року, або на 40,5 %.

При цьому, 87 відсотків всіх надходжень ПДВ перерахували до бюджету суб'єкти господарювання зі своїх електронних рахунків, відкритих у системі електронного адміністрування.


Вигляд книги обліку доходів та витрат: вибір платника


Наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 579 затверджені Порядок ведення книги обліку доходів для платників єдиного податку першої, другої та третьої груп, які не є платниками податку на додану вартість, та Порядок ведення книги обліку доходів і витрат для платників єдиного податку третьої групи, які є платниками податку на додану вартість (далі – Порядки).

Книга обліку доходів (книга обліку доходів і витрат) ведеться за вибором платника податку в паперовому або в електронному вигляді (п. 2 Порядків).

Відповідно до п. 3 Порядків при обранні платником податку ведення книги обліку доходів (книги обліку доходів і витрат) в паперовому вигляді:

1) платник податку зобов’язаний подати до контролюючого органу за основним місцем обліку примірник книги обліку доходів (книги обліку доходів і витрат), на титульному аркуші якої зазначаються: прізвище, ім’я та по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта, податкова адреса;

2) книга обліку доходів (книга обліку доходів і витрат) прошнурована, пронумерована безоплатно реєструється в контролюючому органі, зокрема засвідчується підписом керівника або заступника керівника контролюючого органу та скріплюється печаткою.

Згідно з інформаційною карткою адміністративної послуги «Реєстрація книги обліку доходів та книги обліку доходів і витрат платникам єдиного податку», затвердженою наказом Державної фіскальної служби України від 13.01.2015 № 7 «Про затвердження інформаційних карток адміністративної послуги», зареєстрована книга обліку доходів (книга обліку доходів і витрат) видається у день подання платником єдиного податку книги обліку доходів (книги обліку доходів і витрат).

Пунктом 4 Порядків визначено, що при обранні платником податку ведення книги обліку доходів (книги обліку доходів і витрат) в електронному вигляді:

1) платник податку зобов’язаний отримати в акредитованому центрі сертифікації ключів, включеному до системи подання податкових документів в електронному вигляді, посилені сертифікати відкритих ключів; укласти договір про визнання електронних документів з контролюючим органом за основним місцем обліку; сформувати та надіслати до такого контролюючого органу заяву про обрання способу ведення книги обліку доходів (книги обліку доходів і витрат) в електронній формі засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством, використовуючи такий електронний сервіс;

2) контролюючий орган за основним місцем обліку реєструє заяву про обрання способу ведення книги обліку доходів (книги обліку доходів і витрат) в електронній формі в реєстрі поданих заяв та протягом 3 робочих днів формує і надсилає платнику податку повідомлення про реєстрацію книги обліку доходів (книги обліку доходів і витрат) із зазначенням реєстраційного номера такої книги та дати її реєстрації.
 Надходження від платників Роменської ОДПІ

Сума перерахування єдиного соціального внеску працедавцями Роменського, Недригайлівського та Липоводолинського відділень  за підсумками січня-липня 2015 року перевищує минулорічні надходження на 9,6 млн гривень. Крім того, сплачено єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на 10,9 млн. грн.  більше ніж прогнозувалось. Виконання індикативного показника становить 107,1%.

Таке зростання надходжень з єдиного соціального внеску залежить від вдосконалення системи адміністрування ЄСВ, зокрема, запровадження понижуючого коефіцієнта. Другий важливий момент - це максимальна координація зусиль органів влади, фіскальної служби та сумлінного бізнесу в напрямку легалізації зайнятості населення та оплати праці.


Майже  11,5 млн.  грн.  податку на прибуток надійшло в місцеві бюджети Роменщини


Платники впродовж січня-липня цього року сплатили до Зведеного бюджету 11,4 млн. грн. податку на прибуток. У тому числі до місцевих бюджетів – 1,9 млн. грн. Про це повідомив начальник Роменської ОДПІ Роман Куріцький.

Зокрема, у липні поточного року до зведеного бюджету сплачено  2,3 млн. грн. податку на прибуток, в тому числі до місцевого бюджету  0,1 млн. гривень.


На потреби армії мешканці Роменщини сплатили майже 7,6 млн. грн.


Впродовж 7 місяців поточного року платники податків Роменської ОДПІ  перерахували до бюджету майже 7,6 млн. грн. військового збору. Прогнозний показник виконаний  на 122,4 %,  додатково  в  бюджет надійшло  1,4 млн. грн.

Об’єктом оподаткування військовим збором є доходи у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу в державну та недержавну грошову лотерею; виграшу гравця (учасника), отриманого від організатора азартної гри. Ставка збору становить 1,5 відсотка від об’єкта оподаткування.  

За словами начальника Роменської ОДПІ Романа Куріцького   протягом року склалася стабільна тенденція нарахування та надходження податку на підтримку армії. Сплата військового збору спрямована на фінансування антитерористичної операції та реформування Збройних Сил України, тому кожна сплачена гривня – особиста допомога кожного громадянина, нашим героям, які захищають Батьківщину.
 
Нюанси заповнення звітності з ПДВДержавна фіскальна служба України із врахуванням змін внесених до Податкового кодексу України, повідомила про окремі особливості заповнення звітності з податку на додану вартість за липень 2015 року.

Детально про нюанси заповнення розділів I – IV декларації з ПДВ йдеться у 
листі 07.08.2015 №29168/7/99-99-19-03-02-17.


До місцевих бюджетів  Роменщини надійшло 9,2 млн гривень єдиного податку


Впродовж семи місяців поточного року до місцевих бюджетів Роменщини, при очікуваних надходженнях єдиного податку в сумі 7,5 млн грн, надійшло 9,2 млн гривень. Бюджетні призначення виконано на 123,3%.

Фізичні особи-підприємці спрямували до бюджету понад 1,0 млн грн, що на 0,1 млн. грн більше надходжень січня-липня 2014 року. Прогнозний показник виконано на 114,4%. Додатково місцевий бюджет отримав 128,7 тис. гривень.

Юридичні особи, які використовують спрощену систему оподаткування, сплатили 8,2 млн.грн єдиного податку. Додатково надійшло 1,6млн. гривень.

«У нинішніх умовах повнота та своєчасність надходжень до місцевих бюджетів має велике значення, адже бюджет району – це безпосереднє джерело видатків на потреби громади регіону, а єдиний податок одне із потужних джерел яке наповнює бюджет» - зазначає начальник Роменської ОДПІ Роман Куріцький.

 

Автоматичне відшкодування ПДВ лише через державний банк

Роменська ОДПІ  інформує платників податків на додану вартість про те, що з 04.08.2015 р. набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 29.07.2015 р. №538. Нею затверджено перелік банків, отримання фінансової гарантії яких надає право на автоматичне бюджетне відшкодування ПДВ платникам цього податку.

До переліку включено такі банки: ПАТ «Державний ощадний банк України», ПАТ «Державний експортно-імпортний банк України», ПАТ АБ «Укргазбанк».


Понад  32 млн. грн. земельного податку сплачено до місцевої казни Роменщини


З початку року землевласники та землекористувачі Роменщини вже перерахували до місцевого бюджету 31,9 млн. грн. земельного податку. При цьому, левову частку надходжень – 28,7 млн. грн. - сплатили суб’єкти господарювання – юридичні особи. Від фізичних осіб підприємців та громадян надійшло понад 3млн. гривень. Про це повідомила перший заступник начальника Роменської ОДПІ Світлана Катерна.


За її словами, цьогорічні надходження земельного податку на чверть  перевищують минулорічний показник, а питома вага цього платежу в загальній сумі надходжень до місцевих бюджетів регіону складає 26 відсотків.

Посадовиця нагадала, що власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. Громадяни сплачують податок протягом 60 календарних днів з дня вручення їм податкового повідомлення-рішення. Якщо платники з тих чи інших причин не отримали повідомлення про сплату земельного податку, вони можуть звернутися до Роменської ОДПІ за адресою: м. Ромни, вул. Пролетарської солідарності,37б, або за тел. (05448) 5-13-59 та дізнатися про суму нарахованого податку.  

 


Роменська ОДПІ нагадує, що граничним терміном сплати земельного податку в цьому році  є 28 серпня.


Про електронне ПДВ – під час «гарячої лінії»


Цього тижня   у Роменській ОДПІ   відбувся черговий сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія». На запитання платників, що стосувалися особливостей електронного адміністрування ПДВ, відповідала заступник начальника управління-начальник відділу контролю за декларуванням ПДВ Олена Григорівна Сененко. Відповіді на питання дозвонювачів пропонуємо вашій увазі.

Протягом якого терміну зберігається право на включення до податкового кредиту сум ПДВ, якщо платник не включив такі суми до податкового кредиту у відповідному звітному періоді?

Відповідно до п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) у разі, якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складення податкової накладної.

Податкові накладні/розрахунки коригування, які станом на 29.07.2015 року (дата набрання чинності Законом України від 16 липня 2015 року № 643 - VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість») не зареєстровані в ЄРПН, та по яким станом на вказану дату сплинув граничний термін їх реєстрації в ЄРПН (з дати їх складання минуло 180 календарних днів), не можуть бути зареєстровані в ЄРПН після 29.07.2015 року та включені до складу податкового кредиту.

Чи враховуються при заповненні додаткового поля рядка 22.1 податкової декларації з ПДВ суми, на які автоматично збільшено реєстраційну суму відповідно до п. 34 пірозд. 2 розд. ХХ ПКУ?
Для заповнення додаткового поля рядка 22.1 податкової декларації з ПДВ враховуються суми, на які автоматично збільшено реєстраційну суму відповідно до п. 34 пірозд. 2 розд. ХХ ПКУ.

З метою коректного заповнення декларації платники податків можуть за відповідним запитом до ДФС отримати інформацію щодо реєстраційної суми на момент подання декларації.

З цією метою засобами клієнтського програмного забезпечення направляється Запит про стан рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ та суми податку, на яку мають право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування (J/F1301205), на підставі якого платнику податку надається Витяг з системи електронного адміністрування (J/F1401205), який містить інформацію щодо стану рахунку (залишок на рахунку/заборгованість), суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування, складових формули розрахунку такої суми.

Який порядок формування податкового кредиту у разі, якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково – ні?


Пунктом 198.3 ст. 198 ПКУ визначено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг (у разі здійснення контрольованих операцій - не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до ст. 39 ПКУ) та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п. 193.1 ст. 193 ПКУ, протягом такого звітного періоду у зв’язку з:

- придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг;

- придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Відповідно до п. 199.1 ст. 199 ПКУ у разі, якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ст. 189 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.

Яким чином відображаються в зведеній податковій накладній операції з придбання товарів/послуг з ПДВ, який включається до складу податкового кредиту, для використання в операціях, які не є об’єктом оподаткування, та в операціях, які звільнені від оподаткування?
Якщо платником податку протягом звітного періоду придбавались товари/послуги з податком на додану вартість, який включається до складу податкового кредиту, для використання в операціях, які не є об’єктом оподаткування, та в операціях, які звільнені від оподаткування, то в такому випадку складаються дві зведені податкові накладні:

- одна податкова накладна складається на суму податкових зобов’язань, нарахованих на вартість товарів/послуг, використаних (призначених для використання) у звільнених від оподаткування операціях;

- друга податкова накладна складається на суму податкових зобов’язань, нарахованих на вартість товарів/послуг, використаних (призначених для використання) в операціях, які не є об’єктом оподаткування.

У верхній лівій частині таких податкових накладних вказується відповідна помітка «Х» та зазначається відповідний тип причини (08, 09 відповідно).

Для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, податкові зобов’язання визначаються та податкова накладна складається у випадку, якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту.

По товарам/послугам, необоротним активам, придбаним без податку на додану вартість як до 01.07.2015 року так і після цієї дати, що використовуються (починають використовуватись) в неоподатковуваних операціях, податкові зобов’язання не нараховуються.

Які особливості складання податкових накладних при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг, що мають безперервний або ритмічний характер?Відповідно до п. 201.4 ст. 201 ПКУ платники податку в разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, постачання яких має безперервний або ритмічний характер:

- покупцям – платникам податку – можуть скласти не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведені податкові накладні на кожного платника податку, з яким постачання мають такий характер, з урахуванням усього обсягу постачання товарів/послуг відповідному платнику протягом такого місяця;

- покупцям – особам, не зареєстрованим платниками податку, - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведену податкову накладну з урахуванням всього обсягу постачання товарів/послуг таким покупцям, з якими постачання мають такий характер, протягом такого місяця.

Якщо протягом місяця постачальник отримав в рахунок оплати вартості товарів/послуг більше коштів, ніж було фактично поставлено протягом такого місяця товарів/послуг, то таке перевищення вважається попередньою оплатою, на яку складається окрема податкова накладна у загальному порядку. Така податкова накладна складається не пізніше останнього дня відповідного звітного періоду.

Для цілей застосування норм ПКУ ритмічним характером постачання вважається постачання товарів/послуг одному покупцю два та більше разів на місяць.

Які особливості реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з урахуванням змін з 29.07.2015.

Загальні правила реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, зокрема терміни їх реєстрації в ЄРПН, встановлений п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, залишилися без змін.

Згідно із загальним правилом реєстрація податкових накладних/ розрахунків коригування в ЄРПН здійснюється не пізніше 15 календарних днів, наступних за датою їх складання, але не пізніше 180 календарних днів від дати їх складання.

В той же час п. 39 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ продовжено термін реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 липня 2015 року по 30 вересня 2015 року (включно).

Для таких податкових накладних/розрахунків коригування встановлюються такі строки реєстрації:

податкові накладні, складені з 1 по 15 день (включно) місяця у період з 1 липня 2015 року по 30 вересня 2015 року, підлягають реєстрації в ЄРПН до останнього дня (включно) місяця, в якому вони були складені;

податкові накладні, складені з 16 по останній день (включно) місяця у період з 1 липня 2015 року по 30 вересня 2015 року, підлягають реєстрації в ЄРПН до 15 числа (включно) місяця, наступного за місяцем, в якому вони були складені.

Який порядок виправлення помилок в податковій звітності з ПДВ, допущених в звітних періодах до 01.02.2015, починаючи з липня 2015 року?

Відповідно до п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу та п. 1 розд. IV Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23.09.2014 року № 966, у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 ПКУ) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених ст. 50 ПКУ), він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

При виявленні, починаючи з липня 2015 року, помилок, допущених в звітних періодах до 01.02.2015, в результаті виправлення яких збільшується чи зменшується залишок від’ємного значення різниці між податковими зобов’язаннями та податковим кредитом, сума збільшення/зменшення такого залишку зі знаком «+» або «–» відповідно довідково відображається в графі 11 таблиці 1 додатка 2 до декларації за той звітний період, в якому подано уточнюючий розрахунок у зв’язку з виправленням такої помилки. Показники таблиці 1 додатка 2 до декларації не переносяться до розділу ІV.

Помилки, які були допущені в звітних періодах після 01.02.2015, виправляються шляхом внесення змін до відповідних показників розділу ІІІ уточнюючого розрахунку за відповідний звітний період.


Про надходження за 7 місяців 2015 року під час зустрічіРоменською ОДПІ за січень-липень 2015 року до зведеного бюджету забезпечено збір в сумі 339,5 млн. грн. Про це повідомив Роман Куріцький, начальник Роменської ОДПІ  ГУ ДФС у Сумській області під час зустрічі з представниками малого та середнього бізнесу.

Роман Володимирович відмітив, що індикативні показники  виконані на 16,5 відсотків.

До державного бюджету забезпечено збір в сумі 219,1 млн. грн. або 11,3  відсотки від планових показників.

До місцевих бюджетів забезпечено надходження в сумі 120,4 млн. грн., доведені завдання виконані на 113,6 відсотка.

Працівники податкової ведуть постійну та наполегливу роботу зі своєчасного та повного надходження платежів до бюджету. У своїй роботі прагнуть підвищити рівень добровільного виконання платниками податків  податкових зобов”язань, досягти того, щоб податки сплачувались з відчуттям  відповідальності – зазначив Роман Володимирович.
12.08.2015

Оновлено електронні сервіси для платників податків в системі електронного адміністрування ПДВ

Державною фіскальною службою України з 1 серпня 2015р. запроваджено оновлені сервіси  щодо отримання інформації з системи електронного адміністрування ПДВ:

J/F1301205 «Запит щодо отримання реквізитів рахунку та відомостей про стан рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість та суми податку, на яку він має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних»;

J/F1401205 «Витяг з системи електронного адміністрування ПДВ»;

J/F1301302 «Запит на отримання інформації щодо суми збільшення, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (СумНакл), за рахунок суми залишку від'ємного значення попередніх (звітних) податкових періодів»;

J/F1401302 «Витяг з системи електронного адміністрування ПДВ щодо суми збільшення, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних»;

J/F1301902 «Запит щодо отримання інформації в розрізі операцій з системи електронного адміністрування ПДВ»;

J/F1401902 «Витяг в розрізі операцій з системи електронного адміністрування ПДВ».

Зазначені сервіси оновлено на виконання вимог Закону від 16.07.2015р. №643 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення  aдміністрування податку на додану вартість».


Роменська ОДПІ


Звіт з ЄСВ без обов’язкових реквізитів вважається не поданим


Відповідно до пункту 8 розділу II Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 року № 435, звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, складений з порушенням вимог цього Порядку, у тому числі без обов’язкових реквізитів, не вважається звітом і вважається таким, що не подавався. Звіт до фіскальних органів подається страхувальником або відповідальною особою страхувальника за місцем взяття на облік у фіскальних органах.

Перелік обов’язкових реквізитів визначений пунктом 6 розділу II Порядку № 435.

Також звертаємо увагу, що зазначені реквізити мають бути обов’язково заповнені в усіх таблицях додатків до звіту по ЄВ, де вони передбачені.

Роменська ОДПІ


Нові правила електронного адміністрування ПДВ працюють вже з 1 серпня

З 29 липня п.р. набув чинності Закон України від 16.07.2015 №643-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість.

Закон містить низку змін стосовно складання податкових накладних та веденні обліку ПДВ і зазначені нововведення вступають в дію вже з 1 серпня:

1. Сільськогосподарським товаровиробникам, які застосовують спецрежим ПДВ, Держказначейством починаючи з 01.08.2015 року автоматично відкриють додаткові електронні рахунки для зарахування сум ПДВ від сільськогосподарської діяльності. Кошти з таких рахунків Казначейством автоматично (в день їх зарахування на електронний рахунок с/г підприємством) перераховуються на спеціальні рахунки с/г товаровиробників. На сьогоднішній день кошти на спеціальний рахунок с/г товаровиробників перераховуються з електронних рахунків лише після подання декларації.

2. Постачальникам комунальних послуг населенню, наелектронні рахунки в Держказначействі будуть зараховуватисьсуми субвенцій з бюджету, які збільшуватимуть реєстраційну суму для реєстрації в ЄРПН податкових накладних.

3. Заборонено накладення арешту на кошти, які знаходяться на електронних рахунках платників. Це дозволить Казначейству списати розблоковані кошти в бюджет для погашення зобов’язань платників з ПДВ.

4. З метою виправлення помилок Законом передбачено на початок третього робочого дня після набрання чинності «обнуління» формули (всіх її складових), яка визначає реєстраційну суму, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН.

Після такого «обнуління» у формулу ДФС України автоматично будуть включені:

- середньомісячні (1/12) суми ПДВ, задекларовані платником до сплати в бюджет та погашені або розстрочені за останні 12 місяців/ 4 квартали (т.з. «овердрафт»);

- суми переплат станом на 01.07.2015;

- суми залишку коштів на електронному рахунку платника станом на дату набрання чинності законом;

- суми від’ємного значення, непогашеного станом на 01.07.2015, задекларовані платниками у рядках 24 та 31 декларації з ПДВ за червень/ІІ квартал 2015 року;

- суми ПДВ, що містяться в податкових накладних/розрахунках коригування, складених починаючи з 01.07.2015;

- суми ПДВ по імпортованих товарах з митних декларацій, аркушів коригування та додаткових декларацій, оформлених з 01.07.2015.

Таке «перезавантаження» дозволить прибрати фіктивні суми ПДВ, «затягнуті» в систему електронного адміністрування ПДВ недобросовісними платниками в тестовий період та виправити помилки інших платників.

6. Для спрощення порядку обліку ПДВ:

- покупцям надано право відображати податковий кредит на підставі копій податкових накладних, отриманих з ЄРПН. Тобто, їм вже не потрібно отримувати такі податкові накладні у постачальників. Такий сервіс ДФС вирішує проблему, коли програмне забезпечення покупця та продавця не налаштоване для електронного обміну накладними;

- платникам податку, які постачають товари/послуги безперервно або ритмічно матимуть право складати 1 раз на місяць 1 зведену податкову накладну кожному покупцю – платнику ПДВ. Наприклад, постачання тепла газу, електроенергії, послуг зв’язку тощо. Такі накладні складаються в останній день місяця і містять обсяг всіх операцій проведених за місяць. Це суттєво зменшить кількість податкових накладних, оскільки раніше податкові накладні потрібно було складати на кожну операцію.

- платники податку зможуть включати до податкового кредиту податкові накладні, зареєстровані в ЄРПН, протягом 365 календарних днів з дати їх складання. Раніше - лише в періоді їх складання чи в періоді їх реєстрації в ЄРПН з порушенням термінів;

- спрощується форма податкової накладної, оскільки скасовуються неактуальні реквізити (місцезнаходження покупця/продавця, вид цивільно-правового договору), в яких платники найчастіше припускали помилки.

- збільшено термін реєстрації податкових накладних в ЄРПН, складених з 1-го липня по 30 вересня 2015 року до 31-го календарного дня. Раніше термін реєстрації був 15-ть календарних днів з дати складання накладних.

7. Найголовніше – не застосовуються штрафні санкції за порушення термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН (10%, 20%, 30%, 40%), складених до 1 жовтня 2015 року.

Окрім того платники податку зможуть отримувати від ДФС витяги про рух коштів на їхніх електронних рахунках та сумах ПДВ, перерахованих в бюджет. Такі витяги будуть підставою для відображення сум ПДВ в бухгалтерському обліку.


Роменська ОДПІ


Про перелік сум, що не включаються до складу доходу юридичної особи – платника єдиного податку

При застосуванні спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності до складу доходу юридичної особи - платника єдиного податку третьої групи, визначеного статтею 292 Податкового кодексу України, не включаються:

1) суми податку на додану вартість;

2) суми коштів, отриманих за внутрішніми розрахунками між структурними підрозділами платника єдиного податку;

3) суми фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання, та суми кредитів;

4) суми коштів цільового призначення, що надійшли від Пенсійного фонду та інших фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з бюджетів або державних цільових фондів, у тому числі в межах державних або місцевих програм;

5) суми коштів (аванс, передоплата), що повертаються покупцю товару (робіт, послуг) - платнику єдиного податку та/або повертаються платником єдиного податку покупцю товару (робіт, послуг), якщо таке повернення відбувається внаслідок повернення товару, розірвання договору або за листом-заявою про повернення коштів;

6) суми коштів, що надійшли як оплата товарів (робіт, послуг), реалізованих у період сплати інших податків і зборів, встановлених Податковим кодексом України, вартість яких була включена до доходу юридичної особи при обчисленні податку на прибуток підприємств;

7) суми податку на додану вартість, що надійшли у вартості товарів (виконаних робіт, наданих послуг), відвантажених (поставлених) у період сплати інших податків і зборів, встановлених Податковим кодексом України;

8) суми коштів та вартість майна, внесені засновниками або учасниками платника єдиного податку до статутного капіталу такого платника;

9) суми коштів у частині надмірно сплачених податків і зборів, встановлених Податковим кодексом України, та суми єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, що повертаються платнику єдиного податку з бюджетів або державних цільових фондів;

10) дивіденди, отримані платником єдиного податку - юридичною особою від інших платників податків, оподатковані в порядку, визначеному Податковим кодексом України.

Такі законодавчі норми передбачено пунктом 292.11 статті 292 Податкового кодексу України.


Роменська ОДПІ 


Для виїзної торгівлі алкоголем потрібна нова ліцензія

Роздрібна торгівля алкогольними напоями може здійснюватися суб’єктами господарювання всіх форм власності за наявності у них ліцензій.

Для виїзної торгівлі алкогольними напоями суб’єкт господарювання повинен придбати нову ліцензію на роздрібну торгівлю за таким тимчасовим місцем торгівлі.

Тимчасовим  порядком видачі ліцензій  передбачено зазначення  місця торгівлі на лицьовому боці ліцензії (п.25 Тимчасового порядку).
Одержана ліцензія має знаходитися на видному місці торгівлі і бути доступною для огляду.
Оскільки ліцензія на роздрібну торгівлю алкогольними напоями отримується суб’єктом господарювання на кожне окреме місце торгівлі, то використовувати під час виїзної торгівлі ліцензію з іншого місця торгівлі не дозволяється.

Тимчасовий порядок видачі ліцензій на право імпорту, експорту спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами  затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 травня 1996 року №493.


Роменська ОДПІ


Затверджена нова декларація з плати за землю


Податкова декларація складається з трьох розділів.

Міністерство фінансів наказом від 16 червня 2015 № 560 затвердив форму Податкової декларації з плати за землю (земельний податок та / або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності).

Декларація складається з трьох розділів:

– Розрахунок суми земельного податку;

– Розрахунок суми орендної плати;

– Розрахунок податкового зобов’язання.

Відповідно, визнаний таким, що втратив силу наказ Міндоходів від 30.12.2013 № 865 «Про затвердження форми Податкової декларації з плати за землю (земельний податок та / або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності)».


Роменська ОДПІ
04.07.2015

Гаряча лінія відповідає.

Нещодавно  Роменською ОДПІ  було проведено сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» з питань електронного адміністрування податку на додану вартість. На запитання відповів заступник начальника Віталій Колпак.

Пропонуємо вашій увазі відповіді на запитання, поставлені під час проведення телефонної лінії.

Як зареєструвати в ЄРПН податкову накладну, якщо за даними Системи електронного адміністрування ПДВ сума податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні (далі – реєстраційна сума), має від’ємне значення?

З 1 липня 2015 року для реєстрації в ЄРПН податкових накладних необхідно, щоб реєстраційна сума дорівнювала або перевищувала суму ПДВ, вказану в таких податкових накладних.

Це правило застосовується при реєстрації в ЄРПН податкових накладних, складених як до 01.07.2015, так і після цієї дати.

Таким чином, у разі, якщо реєстраційна сума має від’ємне значення, щоб зареєструвати податкову накладну з 01.07.2015 платнику податку потрібно збільшити свою реєстраційну суму. 

Як збільшити реєстраційну суму?

Для збільшення реєстраційної суми платнику ПДВ необхідно:

або отримати від своїх постачальників зареєстровані в ЄРПН податкові накладні;

або сплатити ПДВ при ввезенні товарів на митну територію України в режимі імпорту;

або поповнити свій електронний рахунок, відкритий платнику в Казначействі, шляхом перерахування грошових коштів з поточного рахунка на такий електронний рахунок. 

Чому формула розрахунку реєстраційної суми не враховує від’ємного значення ПДВ, задекларованого у податковій декларації з ПДВ за січень 2015 року, яке було зараховане у зменшення податкових зобов’язань з ПДВ по податковій декларації з ПДВ за лютий 2015 року?

Якщо непогашений залишок ПДВ по декларації з ПДВ за січень 2015 року (р.20.2 та р.24) був врахований платником у зменшення податкових зобов’язань за лютий 2015 року (рядок 18 декларації), то сума такого залишку вважається погашеною. Така сума не переноситься до додатку 2 декларації за лютий 2015 року та за рахунок такої суми не збільшується реєстраційна сума, оскільки в такому випадку відбудеться подвійне врахування вказаної суми від’ємного значення у складі податкового кредиту за лютий 2015 року та березень 2015 року. 

За рахунок яких показників збільшується реєстраційна сума, крім показників, зазначених у податкових накладних та розрахунках коригування до них, митних деклараціях та аркушах коригування до них, податкових деклараціях з ПДВ та уточнюючих розрахунках до них, та суми поповнення електронного рахунку платника?

Для уникнення відволікання обігових коштів платників податку у липні 2015 року реєстраційну суму автоматично збільшено на суму середньомісячного розміру податку, задекларованого та погашеного платником до бюджету протягом попередніх 12 місяців (так званий „овердрафт”), та на суму переплат, що утворились у платника станом на 1 липня 2015 року за рахунок зайво сплачених коштів до бюджету. 


Роменська ОДПІ
 
Граничний розмір орендної плати за землю збільшено

З 24 липня 2015 року набув чинності Закон від 30.06.2015 року  N 557, яким вносяться зміни до Податкового кодексу щодо граничного розміру орендної плати.

Пункт 288.5 статті 288 Податкового кодексу доповнений підпунктом 288.5.3, згідно з яким річна сума платежу може перевищувати 12 % нормативної грошової оцінки у разі визначення орендаря на конкурентних засадах.

Зазначені зміни  сприятимуть  збільшенню надходжень до місцевих бюджетів.

Нагадуємо, Податковим кодексом встановлено,  що розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу:

- не може бути меншою 3 % нормативної грошової оцінки (п. 288.5.1);

- не може перевищувати 12 % нормативної грошової оцінки (п. 288.5.2).


Стан розгляду звернень громадян


З початку 2015 року на розгляд до Роменської ОДПІ  надійшло десять індивідуальних письмових звернень громадян.

Питання, порушені у письмових зверненнях громадян, стосувалися контрольно-перевірочної роботи – 40%, інформування про ухилення від сплати податків- 20%, загальнодержавні податки – 40%. Всі звернення розглянуто своєчасно.

Крім того, для зручності громадян в приміщенні інспекції постійно діє приймальня громадян.

Особистий прийом громадян посадовими особами Роменської ОДПІ проводиться за попереднім записом згідно із затвердженим графіком. Попередній запис є обов’язковим і закінчується не пізніше ніж за п’ять робочих днів до календарної дати прийому. Запис на прийом проводиться за телефоном (05448) 5-31-40 або за адресою: м.Ромни, вул.Пролетарської солідарності,37б, Центр обслуговування платників.
 
Фізосіб-спрощенців з річним доходом до 1 млн грн звільнили від обов'язкового застосування РРО


З 23 липня набрав  чинності Закон України  від 01.07.2015 р. № 569   "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій".

Згідно зі змінами, реєстратори розрахункових операцій не застосовуються платниками єдиного податку: першої групи; другої і третьої груп (фізичні особи - підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1000000 гривень.

У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1000000 гривень застосування реєстратора розрахункових операцій для такого платника єдиного податку є обов'язковим. Застосування реєстратора розрахункових операцій розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом дії свідоцтва платника єдиного податку".
 

Щодо здійснення реєстрація РРО та взяття його на облік в органах Державної фіскальної служби України
 
Для реєстрації реєстратора розрахункових операцій (далі – РРО) суб’єкт господарювання подає до органу Державної фіскальної служби України(далі – ДФС України): заяву про реєстрацію РРО за формою № 1-РРО ; копію документа, що підтверджує факт купівлі або безоплатного отримання РРО у власність, іншого документа, що підтверджує право власності або користування РРО; копію документа на право власності або іншого документа, що дає право на розміщення господарської одиниці, де буде використовуватися РРО; копію договору суб’єкта господарювання з ЦСО про технічне обслуговування та ремонт РРО.

У разі відсутності підстав для відмови в реєстрації РРО посадова особа органу ДФС України не пізніше двох робочих днів з дня надходження документів приймає рішення про можливість реєстрації РРО, формує та резервує фіскальний номер РРО в інформаційній системі ДФС України та видає суб’єкту господарювання довідку про резервування фіскального номера РРО.

Датою резервування фіскального номера РРО, яка зазначається в довідці про резервування фіскального номера, є дата, що відповідає даті формування фіскального номера РРО в інформаційній системі ДФС України.

Протягом п’яти робочих днів з дати видачі довідки про резервування фіскального номера суб’єкт господарювання повинен забезпечити переведення РРО у фіскальний режим роботи: занесення фіскального номера до фіскальної пам’яті РРО, персоналізацію та опломбування РРО в ЦСО.

Для завершення процедури реєстрації РРО суб’єкт господарювання до закінчення терміну дії довідки про резервування фіскального номера надає до органу ДФС України копію довідки про опломбування РРО та акт введення в експлуатацію РРО. У разі ненадання або несвоєчасного надання зазначених документів довідка про резервування фіскального номера вважається недійсною.

Після отримання належним чином оформлених документів посадова особа органу ДФС України не пізніше наступного робочого дня проводить реєстрацію РРО шляхом внесення даних до інформаційної системи ДФС України та надає суб’єкту господарювання реєстраційне посвідчення РРО за формою № 3-РРО, що засвідчує реєстрацію РРО в органі ДФС України.
Датою реєстрації РРО, яка зазначається в реєстраційному посвідченні, є дата, що відповідає даті внесення даних до інформаційної системи  ДФС України.
 
Роменська ОДПІ
 
27.07.2015

Бізнесмени Роменщини спрямували до казни близько 27 млн. грн. земельного податку 

Впродовж І півріччя 2015 року суб’єкти господарювання Роменського, Недригайлівського та Липоводолинського відділень  сплатили до бюджету 26,6 млн.грн плати за землю. З них у червні надійшло 4,3 млн. грн. цього платежу, що на 0,7млн.грн. більше червня минулого року, або на 20,5%. В т.ч від юридичних осіб з початку року надійшло 24,5 млн грн., з   них у червні 2015р. 4 млн.грн., що на 0,6 млн.грн. або на 19,4 % більше червня минулого року. Від фізичних осіб надійшло з початку року 2,1 млн.грн., з   них у червні 2015р. 0,3 млн.грн., що на 0,1 млн.грн. або на 37,7 % більше червня минулого року. Про це повідомив заступник начальника Роменської ОДПІ Роман Куріцький.

Питома вага цього податку у загальній сумі надходжень до місцевих бюджетів складає близько 27 відсотків.

«На сьогодні в Роменській ОДПІ зареєстровано 593 платників плати за землю – юридичних осіб та фізичних особ – підприємців», – зазначив посадовець.
 

«Гаряча лінія» відповідає


27 липня 2015 року Роменською ОДПІ  було проведено сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» з питань електронного адміністрування податку на додану вартість. На запитання відповів заступник начальника Віталій Колпак.

Пропонуємо вашій увазі відповіді на запитання, поставлені під час проведення телефонної лінії.

Як виправити помилки, допущені при складанні табл.1 додатка 2 (Д2) до декларації за лютий 2015 р.?


Коригування показників додатка 2 до декларації з ПДВ з метою виправлення допущених помилок полягає у приведенні помилково відображених показників до правильних шляхом їх зменшення (збільшення) на відповідну величину.

Таким чином, для того щоб виправити помилку, допущену при заповненні табл.1 додатка 2 (Д2) до декларації за лютий 2015 р., необхідно заповнити уточнюючий розрахунок до декларації за лютий та разом з ним подати додаток 2 (Д2) до декларації.

У табл. 1 додатка 2 (Д2) до декларації, який подається разом з уточнюючим розрахунком, необхідно зазначити:

- зі знаком «+» суму залишків від’ємного значення попередніх звітних періодів станом на 01.02.2015 р., яку не було враховано в колонках 2-5 табл.1 додатка 2 (Д2) до декларації за лютий;

- зі знаком «-» суму таких залишків, яку було зайво вказано в колонках 2-5 табл. 1 додатка 2 (Д2) до декларації за лютий 2015 р.

Значення рядка «Усього» колонки 6 табл. 1 додатка 2 (Д2) до декларації, який подається разом з уточнюючим розрахунком, повинно дорівнювати значенню колонки 6 рядка 26 розділу IV уточнюючого розрахунку.

Чи можливе відкриття рахунків у системі електронного адміністрування ПДВ для філії?


Механізм відкриття та закриття рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ (далі – електронний рахунок) визначено Порядком електронного адміністрування ПДВ, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 р. №569 (далі – Порядок №569).

Відповідно до п.2 цього Порядку електронний рахунок-рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який платником перераховуються кошти з власного поточного рахунку в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, а також у сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов’язань з цього податку.

Пунктом 5 Порядку №569 встановлено, що електронні рахунки відкриваються виключно на підставі реєстру платників податку, який ДФС після присвоєння особі індивідуального податкового номера платника податку надсилає Казначейству. При цьому для кожного платника податку Казначейством відкрито один електронний рахунок. Для філій чи окремих структурних підрозділів відкриття електронних рахунків у Казначействі не передбачено.

Таким чином, якщо платник ПДВ делегував філії право складання податкових накладних, на таку філію поширюються загальні правила складання та реєстрації в ЄРПН податкових накладних, а електронний рахунок у системі електронного адміністрування ПДВ у Казначействі відкривається виключно платнику податку – головному підприємству.

Який порядок включення до податкового кредиту податкових накладних, складених до 01.01.2015 р.?


Платники, які не включили податкові накладні, складені до 01.01.2015 р., до складу податкового кредиту відповідних періодів, можуть реалізувати своє право на формування податкового кредиту шляхом подання уточнюючих розрахунків за відповідні звітні періоди з урахуванням вимог п.198.2 ст.198 Податкового кодексу України. Зазначене стосується податкових накладних, складених до 01.01.2015 р. як в електронному, так і у паперовому вигляді, як зареєстрованих в ЄРПН, так і тих, що за правилами, діючими до цієї дати, не підлягали такій реєстрації.

Яким є порядок відображення сільськогосподарським підприємством у податковій звітності з ПДВ операцій з придбання товарів/послуг в особи, не зареєстрованої як платник ПДВ?


Відповідно до п.4 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23.09.2014 р. №966, товари/послуги, які придбаваються сільськогосподарським підприємством для використання у виробництві сільськогосподарської продукції, а також основні фонди, які придбаваються (споруджуються) з метою використання у виробництві сільськогосподарської продукції, відображаються у розділі ІІ «Податковий кредит» податкової декларації з позначками 0121-0123.

Таким чином, якщо сільськогосподарським підприємством придбаваються товари/послуги, призначені для використання у виробництві сільськогосподарської продукції, в особи, не зареєстрованої як платник ПДВ, то обсяг придбання за такою операцією відображатиметься у відповідному рядку розділу ІІ «Податковий кредит» податкової декларації з позначками 0121-0123.

Якщо сільськогосподарським підприємством придбаваються товари/послуги, не призначені для використання у виробництві сільськогосподарської продукції, в особи, не зареєстрованої як платник ПДВ, то обсяг придбання за такою операцією відображатиметься у відповідному рядку розділу ІІ «Податковий кредит» податкової декларації з позначкою 0110.Кого звільнено від застосування РРО та санкцій з 23 липня 2015 року


Закон України від 01.07.2015 р №569-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій» (далі – Закон №569-VIII) опублікований в газеті «Голос України» № 131 від 23.07.2015 р. та набрав чинності з цієї дати.Законом встановлено, що від застосування РРО звільняються фізичні особи –підприємці платники єдиного податку 1 групи, 2 і 3 груп незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1000000 гривень.

У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1000000 гривень застосування РРО для такого платника єдиного податку є обов’язковим.

Застосування РРО розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом дії свідоцтва платника єдиного податку.

Крім цього, тимчасово звільняються від застосування санкцій:

– суб’єкти господарювання при наданні послуг у разі проведення розрахунків у касах з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку; при продажу товарів у системах електронної торгівлі (комерції) – до 1 липня 2015 року.

При цьому санкції у період з 1 липня 2015 року до 1 січня 2016 року не застосовуються до суб’єктів господарювання, які до 1 серпня 2015 року уклали договори на постачання РРО, включених до 
Державного реєстру РРО, і ввели в експлуатацію такі реєстратори до 1 січня 2016 року;

– суб’єкти господарювання при виконанні операцій з купівлі-продажу інвалюти у разі, якщо ці операції виконуються не в касах уповноважених банків, операцій комерційних агентів банків та небанківських фінансових установ з приймання готівки для подальшого її переказу з використанням програмно-технічних комплексів самообслуговування – до 1 січня 2016 року.

Проводити технічне обслуговування без порушення раніше здійсненого належним чином опломбування РРО, ремонтувати РРО можна виключно через центри сервісного обслуговування.

У разі незабезпечення гарантійного ремонту РРО протягом 7 робочих днів та невведення в експлуатацію належним чином зареєстрованого на суб’єкта господарювання резервного РРО до центрів сервісного обслуговування застосовуються фінансові санкції у розмірі 5 мінімальних зарплат, встановлених законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Не підлягають виключенню з Державного реєстру моделі РРО, що раніше пройшли первинну реєстрацію та використовуються суб’єктом господарювання, до закінчення строку їх служби. Строк між первинною реєстрацією РРО та датою їх виключення з Державного реєстру не повинен бути меншим 7 років. У разі зміни законодавчих вимог до використання реєстратора розрахункових операцій виробник (постачальник) зобов’язаний, за наявності технічних можливостей, здійснити доопрацювання реєстратора розрахункових операцій.

Також уточнено, що у разі невідповідності у юридичних осіб на місці проведення розрахунків суми готівки сумі коштів, зазначеній у денному звіті, більше ніж на 10% розміру мінімальної зарплати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, а в разі використання юридичною особою розрахункової книжки – загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, застосовуються фінансові санкції у таких розмірах:

вчинене вперше – 1 гривня;

за кожне наступне вчинене порушення – 100 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим підпунктом, товарів (послуг).


Роменські платники сплатили до бюджету близько 700    тис. грн. плати за ліцензії


За ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами у І півріччі 2015 року суб’єкти господарювання спрямували до бюджету 689,8 тис. гривень. Це на 5,6% перевищує рівень надходжень аналогічного періоду минулого року.

Роменська ОДПІ нагадує, що з 1 липня 2015 року підлягає ліцензуванню діяльність з роздрібної торгівлі пивом на загальних підставах, передбачених для алкогольних напоїв. При цьому, законодавством не передбачено отримання окремої ліцензії на торгівлю пивом у пляшках та на розлив для суб”єктів господарювання громадського харчування та суб'єктів господарювання з універсальним асортиментом товарів за наявності відповідної ліцензії на реалізацію алкогольних напоїв


Роменчани  використали своє право на податкову знижку


З початку року 265 громадян Роменської ОДПІ  подали декларації з метою реалізації права на податкову знижку.  За результатами проведених розрахунків   платники вже отримали з бюджету  майже 280,4 тис. гривень податку на доходи фізичних осіб. Про це повідомив начальник Роменської ОДПІ Роман Куріцький під час зустрічі з місцевими ЗМІ.

За словами посадовця, найчастіше декларанти бажали отримати податкову знижку по витратах за оплату навчання, договорах довгострокового страхування життя , іпотечного кредитування.

Варто нагадати, що платник податків, який навчається в навчальних закладах України, має право скористатися податковою знижкою за навчання. Водночас, Податковим кодексом України не передбачено права на податкову знижку в частині витрат у вигляді суми коштів, сплачених на користь закордонних закладів освіти.

Для отримання права на податкову знижку необхідно протягом 2015 подати до територіального органу Державної фіскальної служби за місцем проживання річну податкову декларацію про майновий стан і доходи. Якщо до кінця 2015 року платник не скористається правом на нарахування податкової знижки за наслідками 2014 року, таке право на наступні податкові роки не переноситься.
 
23.07.2015

Про особливості оподаткування у 2015 році


Нещодавно в Роменській ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області відбулася прес-конференція начальника податкової інспекції Романа Володимировича Куріцького з представниками місцевих засобів масової інформації. Пропонуємо відповіді на запитання, які надійшли під час зустрічі.

Як підприємцю торгувати пивом після 01.07.2015року?


Як ви знаєте, з 01.07.2015р. в зв”язку зі змінами в законодавстві, розпочали  діяти норми  щодо віднесення пива до числа алкогольних напоїв. Зарахування пива до алкогольних напоїв призвело до цілого шлейфа змін, а саме про необхідність отримання продавцями пива ліцензій на роздрібну та/або оптову торгівлю алкогольними напоями. Водночас ті з них хто вже отримав такий документ задля продажу інших міцних напоїв, не потребують додаткової ліцензії на торгівлю саме пивом. Також слід зазначити, що це стосується   лише реалізації пива в пляшках. Продаж алкоголю на розлив для споживання на місті дозволено тільки суб”єктам господарювання громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус суб”єктів господарювання громадського харчування, суб”єктів господарювання з універсальним асортиментом товарів. Одночасно нагадую про необхідність  декларування та сплати акцизного податку   від реалізації алкогольних напоїв(а саме горілки, вина, слабоалкогольних напоїв,  пива в пляшках та на розлив).

Також нагадую, що при встановленні факту реалізації алкогольних напоїв, у тому числі пива, без придбання відповідної ліцензії, суб”єкти господарювання підпадають під адмiнiстративну відповідальність у вигляді штрафів. 
                                                                                                                                                     Романе Володимировичу, скажіть, будь ласка, яку відповідальність несе роботодавець, котрий використовує працю громадян без належного оформлення трудових відносин?

Так, питання виплати офіційної, прозорої заробітної плати дуже актуальне, адже більшість працівників, іноді, свідомо погоджуються на пропозицію роботодавців отримувати заробітну плату “в конвертах”. Явна ознака прихованої зайнятості, коли людей оформлюють на роботу погодинно, проставляють їм у табелі робочого часу 2 або 4 години, тоді як вони працюють по 8 годин на день. Відповідно й показують зарплату за 2 або 4 години, а решту платять “у конвертах”. З великою кількістю працівників роботодавці взагалі не укладають трудові угоди з метою мінімізації витрат та отримання максимального прибутку.

Від несплати внесків з тіньових доходів до державного бюджету, країна втрачає мільярди гривень, а працівники залишаються без відповідного соціального захисту та належного в майбутньому пенсійного забезпечення.

Кожному громадянину необхідно зрозуміти, що захистити себе він зможе тільки законним шляхом, і це можливо лише за умови оформлення трудових  відносин належним чином.

Не варто забувати, що виплата заробітної плати без сплати встановлених податків i зборів є грубим порушенням Законів України, яке підпадає під адмiнiстративну та кримінальну відповідальності.

Як ми всі знаємо, згідно з новим законодавством, суб”єктів господарювання (як юридичних так і фізичних осіб), що використовують найману працю, тепер штрафуватимуть за фактичне допущення людей до роботи без оформлення трудового договору за виплату заробітної плати без сплати ЄСВ. Штраф у розмірі тридцятикратного розміру мінімальної зарплати (на сьогодні це 36 540 грн.) стягуватимуть за кожного працівника, стосовно якого вчинено порушення.

Тільки офіційно оформлений найманий працівник може відчувати себе соціально захищеним, а бюджет Пенсійного фонду матиме стабільні надходження для своєчасного фінансування пенсійних виплат. 

Скажіть, будь ласка, яка проводиться робота Роменською ОДПІ та іншими службами  щодо легалізації заробітної плати у місті, наповнення бюджету?


Основним джерелом наповнення місцевих бюджетів є податок з доходів фізичних осіб. Ці кошти спрямовуються на вирішення соціальних проблем, якісне медичне обслуговування, належний рівень освіти та культури. Зменшення заборгованості по заробітній платі чи легалізація доходів - це не тільки надходження до бюджету, а й захист прав та законних інтересів платників податків.

Питання додержання законодавства про оплату праці та забезпечення соціальних гарантій працюючих на сьогодні - один із вагоміших напрямків роботи на місцевому рівні.

Для цього у місті створена і працює комісія  до складу якої  увійшли члени виконавчого комітету міської ради, представники податкової інспекції та Пенсійного фонду України. Пріоритетним напрямком роботи якої  є  скорочення заборгованості по заробітній платі та внескам до Пенсійного фонду України, робота з платниками, які мінімізують виплачені доходи найманим працівникам.

Нажаль далеко не всі приватні підприємці прагнуть оформити трудовий договір зі своїм найманим працівником належним чином. А між тим, оформлення трудових відносин у законодавчо встановленому порядку, офіційне отримання заробітної плати - це державний захист від незаконного звільнення, безпечні умови праці, гарантоване право на відпочинок, своєчасно виплачена легальна заробітна плата, страховий стаж та можливість при досягненні пенсійного віку мати гідне пенсійне забезпечення.

На сьогодні дуже важливо дотримуватися обраної нами стратегії. Тільки завдяки спільним заходам органів місцевого самоврядування, Пенсійного фонду, податкових та державних виконавчих служб ми досягаємо позитивних результатів у питанні контролю за додержанням законодавства про оплату праці.

Хто є платниками податку на землю?


Відповідно до п.269.1 ст.269 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI (далі – ПКУ) платниками податку є:

- власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); 

- землекористувачі.

Власники земельних ділянок - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), які відповідно до закону набули права власності на землю в Україні, а також територіальні громади та держава щодо земель комунальної та державної власності відповідно (пп. 14.1.34 п.14.1 ст.14 ПКУ). 

Землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди (пп.14.1.73 п.14.1 ст.14 ПКУ).

«Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями...».

«Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця»,

Скажіть, будь ласка, з якого часу 
фізична особа, яка викуповує орендовану нею земельну ділянку державної або комунальної власності на підставі договору купівлі-продажу, повинна сплачувати земельний податок?

Якщо фізична особа викуповує орендовану нею земельну ділянку державної або комунальної власності на підставі договору купівлі-продажу, то фізична особа є платником земельного податку з дати державної реєстрації права власності на земельну ділянку. 

До дати державної реєстрації права власності на земельну ділянку сплачується орендна плата відповідно до договору оренди землі.

Романе Володимировичу, чи є платниками земельного податку ФОП та 
юридичні особи, що перебувають на спрощеній системі оподаткування (платники єдиного податку)?

Відповідно до п.п. 4 п. 297.1 ст. 297 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями платники єдиного податку звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності, зокрема з податку на майно (в частині земельного податку), крім земельного податку за земельні ділянки, що не використовуються платниками єдиного податку першої - третьої груп для провадження господарської діяльності та платниками єдиного податку четвертої групи для ведення сільськогосподарського товаровиробництва.

Чи є платником орендної плати СГ, який продовжує використовувати земельну ділянку державної та комунальної власності після закінчення дії договору оренди, якщо новий договір на стадії переоформлення?


Якщо суб’єкт господарювання продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку дії договору оренди та не отримав письмового заперечення від орендодавця щодо використання земельної ділянки, то до поновлення дії договору оренди такий платник буде сплачувати орендну плату відповідно до умов попереднього договору оренди землі. При цьому, річна сума платежу не може бути меншою розміру, встановленого п.п. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України.

Хто є платником орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності та повинен подавати податкову декларацію з плати за землю, якщо ФОП, що орендує земельну ділянку уклав договір суборенди на цю земельну ділянку?

Оскільки плата за землю справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (іншої форми не передбачено), а платником орендної плати є орендар земельної ділянки, то юридична особа (фізична особа – підприємець), що орендує земельну ділянку та уклала договір суборенди на цю земельну ділянку, сплачує орендну плату за зазначену земельну ділянку та подає відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію з плати за землю.

Чи є платником земельного податку ФОП - платник ЄП, за земельні ділянки, які розташовані під будівлями (спорудами) їх частинами або нежитловими приміщеннями у багатоквартирних житлових будинках, що знаходяться у власності такої особи та використовуються для провадження підприємницької діяльності, в т.ч. для надання іх в оренду, якщо правовстановлюючі документи на земельну ділянку не оформлені?

Якщо право власності на земельну ділянку оформлене на фізичну особу (фізичну особу - підприємця) і земельна ділянка використовується ним для провадження господарської діяльності (магазин, СТО тощо), то такий підприємець (платник єдиного податку) звільняється від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з земельного податку (з врахуванням пп.291.5.3 п.291.5 ст.291 Податкового кодексу України).

Якщо земельна ділянка, на якій розташовані будівлі (споруди), їх частини або нежилі приміщення у багатоквартирних жилих будинках, що знаходяться у власності фізичної особи (фізичної особи – підприємця - платника єдиного податку) та використовуються для провадженні господарської діяльності, не надавалась їй в установленому чинним законодавством порядку, то за таку земельну ділянку фізична особа – підприємець - платник єдиного податку сплачує земельний податок на загальних підставах в тому числі у разі надання в оренду будівлі, споруди (їх частини), нежилового приміщення (його частини) у багатоквартирному жилому будинку.

Романе Володимировичу, чи є платником земельного податку ФОП - платник ЄП, за земельну ділянку, яка надана в установленому порядку ФО
 (акт на право власності оформлено на ФО) для здійснення господарської діяльності і така земельна ділянка використовується ФОП за призначенням?

Щодо плати земельного податку власниками нежитлових приміщень, платниками єдиного податку - фізичними особами - підприємцями, затвердженої наказом ДПС України від 23.11.2012 № 1051, якщо право власності на земельну ділянку оформлене на фізичну особу (фізичну особу – підприємця) і земельна ділянка використовується ним для провадження господарської діяльності (магазин, СТО тощо), то такий підприємець (платник єдиного податку) звільняється від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з земельного податку (з врахуванням підпункту 291.5.3 пункту 291.5 статті 291 Податкового кодексу).

У разі надання в оренду будівель, споруд або їх частин за договором оренди, одночасно з правом найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) наймачеві надається право користування земельною ділянкою, на якій вони знаходяться, а також яка прилягає до будівлі або споруди, тобто підприємницька діяльність наймодавців провадиться обов’язково за рахунок здачі в оренду майна і земельної ділянки, то така фізична особа – підприємець (власник нежитлового приміщення) теж звільняється від нарахування (сплати) та подання податкової звітності з земельного податку.

Скажіть, будь ласка, чи є платником земельного податку ФОП - платник ЄП за земельну ділянку, що перебуває у власності такої особи, при
 наданні її в оренду?

Фізична особа - підприємець - власник земельної ділянки, що є платником єдиного податку, у разі надання в оренду цієї земельної ділянки іншому суб’єкту господарювання не є платником земельного податку, оскільки земельна ділянка використовується платником єдиного податку в господарській діяльності з метою отримання доходу.  

 
З 1 липня 2015 року змінено формування податкового кредиту по ПДВ

Державна фіскальна служба України у зв’язку із внесеними змінами до Податкового кодексу України 
листом від 09.07.2015 № 24876/7/99-99-19-03-02-17 надала відповідне роз’яснення.

Зокрема, відповідно до пункту 45 розділу I Закону України від 28.12.2014 №71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» з 1 липня 2015 року змінено деякі норми Податкового кодексу України щодо порядку формування податкового кредиту.

Так, змінено редакцію пункту 198.3 статті 198 Кодексу, відповідно до якої податковий кредит звітного періоду формується незалежно від напряму використання придбаних товарів/послуг, тобто в оподатковуваних чи неоподатковуваних операціях.

Крім того, виключено пункт 198.4 статті 198 Кодексу, згідно з яким суми податку на додану вартість (далі – ПДВ), сплачені (нараховані) у зв’язку з придбанням товарів/послуг та необоротних активів, які призначаються для використання в операціях, що не є об’єктом оподаткування або звільняються від оподаткування, не належать до податкового кредиту.

Одночасно, пунктом 198.5 статті 198 Кодексу визначено, що платник податку зобов’язаний нараховувати      податкові зобов’язання, виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) у терміни, встановлені Кодексом для такої реєстрації, відповідні податкові накладні за товарами/послугами, необоротними активами, під час придбання або виготовлення яких суми ПДВ були включені до складу податкового кредиту, у разі, якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання та/або починають використовуватися:

а) в операціях, що не є об’єктом оподаткування відповідно до статті 196 Кодексу (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 Кодексу);

б) в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 Кодексу);

в) в операціях, що здійснюються платником податку у межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів;

г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.

Також внесені зміни до статті 199 Кодексу, зокрема, пунктом 199.1 зобов’язано платників податку у разі, якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково – ні, нараховувати податкові зобов’язання, виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 Кодексу, та скласти і зареєструвати в ЄРПН відповідні податкові накладні на частку сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.

З урахуванням вищевикладеного, у разі, якщо товари (послуги, необоротні активи)  придбаваються для повного або часткового використання в операціях, визначених у підпунктах «а» –  «г» пункту 198.5 статті 198 Кодексу, платник податку на дату їх придбання включає сплачену/нараховану при придбанні таких товарів/послуг суму ПДВ до складу податкового кредиту (за умови своєчасної реєстрації постачальником податкової накладної в ЄРПН).

При цьому, платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ на відповідний обсяг придбаних товарів (послуг, необоротних активів), що призначені для використання в операціях, визначених у підпунктах «а» – «г» пункту 198.5 статті 198 Кодексу, та не пізніше останнього дня звітного періоду скласти податкову накладну та зареєструвати її в ЄРПН.


Проблема легалізації заробітної плати є досить серйозною


Роменська ОДПІ  Головного управління ДФС у Сумській області систематично здійснює контроль за підприємствами, які не перераховують або перераховують до бюджету не в повному обсязі та з порушенням термінів сплати податок на доходи фізичних осіб, мають довгострокову заборгованість з виплати заробітної плати, виплачують зарплату менше мінімально встановленого рівня.

Дієвим способом впливу на керівників, які не нараховують і не виплачують заробітну плату та не перераховують до бюджету податок на доходи фізичних осіб, є діяльність робочих комісій.

У поточному році вже було проведено 32  засідання з питань погашення заборгованості із заробітної плати, на яких були присутні керівники 57 підприємств, що мають заборгованість із заробітної плати та податку на доходи фізичних осіб, а також нараховують заробітну плату в мінімальному розмірі.

За результатами роботи таких комісій суб’єктами господарювання погашено заборгованість із заробітної плати в сумі понад 1,7 млн. грн. та сплачено податку на доходи фізичних осіб на суму  близько 0,1 млн. грн.

Протягом січня-червня цього року,  відділом конторльно-перевірочної роботи доходів і зборів з фізичних осіб Роменської ОДПІ проведено 10 результативних перевірок платників податків, які несвоєчасно  перераховували  податок до бюджету, тобто  з порушенням чинного податкового законодавства. Внаслідок чого донараховано податку на доходи фізичних осіб у сумі  990,5 тис. грн., єдиного соціального внеску – 132,6 тис. грн.

Також за вказаний період по 39 підприємствах, та 37 ФОП, які підвищили рівень заробітної плати, додатково до бюджету надійшло податку на доходи фізичних осіб у сумі понад 19,5 тис. грн. та єдиного внеску понад  53 тис. грн.

Як зазначив начальник Роменської ОДПІ  Роман Володимирович Куріцький, роботодавці, які порушують законодавство про оплату праці, тим самим погіршують не тільки соціальне становище працівників, а й економічне становище краю, так як не перерахований у бюджет податок на доходи фізичних осіб значно зменшує наповнення місцевої скарбниці.


Місце реалізації пива не обмежується торгівельною площею


Роменська ОДПІ ГУ ДФС у Сумській  області нагадує, що з 1 липня 2015 року ліцензуванню підлягає діяльність з виробництва, імпорту, експорту, оптової та роздрібної торгівлі пивом на загальних підставах, передбачених для алкогольних напоїв.

Така діяльність повинна здійснюватися виключно у торговельних приміщеннях (будівлях), без обмеження торговельної площі, обладнаних відповідно до вимог Правил роздрібної торгівлі алкогольними  напоями з обов’язковим застосуванням реєстраторів розрахункових операцій.

Чинним законодавством не передбачено отримання окремої ліцензії на виробництво, імпорт, експорт, оптову або роздрібну торгівлю пивом у разі наявності у суб'єкта господарювання ліцензії на виробництво, імпорт, експорт, оптову або роздрібну торгівлю алкогольними напоями.

Суб’єктам господарювання які здійснюють роздрібну торгівлю виключно  пивом, з 01.07.2015 року  необхідно отримати ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями.

Правила роздрібної торгівлі алкогольними напоями затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 30 липня 1996 року № 854 зі змінами та доповненнями.

Систему електронного адміністрування ПДВ удосконалено


Верховна Рада України 16 липня 2015 року ухвалила Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість».

Усі зміни, викладені у законодавчому акті, спрямовані на покращення роботи системи електронного адміністрування ПДВ та підвищення сервісу обслуговування платників податків. 
Зазначеним документом запропоновані, зокрема, наступні зміни:

- надання платнику податку інформації про рух коштів на його рахунках в системі електронного адміністрування податку;

- надання права платнику податку протягом 365 календарних днів з дати складання податкової накладної на включення до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- скасування необхідності проведення перерахунку частки використання необоротних активів, придбаних після 01.07.2015, в оподатковуваних операціях за підсумками одного, двох і трьох календарних років їх використання;

- скорочення реквізитів податкової накладної, які втратили актуальність у зв’язку із запровадженням системи електронного адміністрування ПДВ (реквізити щодо місцезнаходження покупця/продавця та вид цивільно-правового договору);

- надання можливості складати податкові накладні за щоденним підсумком операцій;

- продовження строків реєстрації податкових накладних, складених в період з 01.07.2015 по 31.08.2015, в Єдиному реєстрі податкових накладних до 31 календарного дня;

- визначити, що на кошти, які знаходяться на електронних рахунках платників, не поширюється дія Закону України „Про виконавче провадження”, та зобов’язати зняти арешт з коштів, на які такий арешт був накладений.
 
Страхувальники Роменської ОДПІ  спрямували майже  136 мільйонів гривень ЄСВ


За підсумками І півріччя 2015 року  страхувальниками Роменського, Недригайлівського та Липоводолинського відділень  сплачено 135,6 млн. гривень єдиного соціального внеску. За словами  начальника  Роменської ОДПІ Романа Куріцького,  це на 5,5% більше від запланованого.

Зокрема у червні  надходження єдиного соціального внеску склали 26,9 млн. гривень.

«Збільшення надходжень в основному відбулося за рахунок зростання фонду оплати праці. Саме завдяки своєчасній сплаті єдиного внеску мешканцями гарантується пенсійне забезпечення, право на соціальні виплати у разі нещасних випадків чи професійних захворювань, безробіття», – зазначив Роман Володимирович.
 
16.07.2015

З початку 2015 року Роменські «спрощенці» поповнили місцеву скарбницю на 11,1 млн. гривень

Станом на 01.07.2015 року в Роменській ОДПІ  на обліку перебуває  2610 платників єдиного податку, з них  355 юридичних осіб та 2255  фізичних осіб-підприємців.

За січень-червень 2015 року платники сплатили до бюджету 11072,9 тис. грн. єдиного податку, що на 4608,2 тис. грн., або на 71,3% більше, ніж за відповідний період минулого року.

Нагадуємо, платники єдиного податку першої та другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа поточного місяця.

Такі платники єдиного податку можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року.
 
Платники Роменщини активно користуються послугами ЦОП

Протягом січня - червня 2015 року в Центрі обслуговування платників  Роменської ОДПІ  надано  2826 адміністративних послуг. Зокрема, у червні – 692 послуги.

Серед них найбільш запитуваною залишається послуга з видачі картки платника податків та внесення до паспорта громадянина даних про реєстраційний номер облікової картки платника податків. За вказаний період було надано 1652 таких карток, з яких 379 – у червні.

Також користується попитом у суб`єктів господарювання послуга з реєстрації розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій. З початку поточного року відповідно надано  273  та 53 таких послуг.

Не менш затребувана платниками така послуга, як надання витягу з реєстру платників єдиного податку. Так, за шість місяців 2015 року Центром обслуговування  платників було надано 221 зазначених витягів та 82 у червні.
 
Шановні бухгалтери !
 
Прийміть в цей чудовий літній день теплі вітання з вашим професійним святом — Днем бухгалтера. Хай він для вас, як і інші дні, буде наповнений гідним визнанням професійного внеску в загальнодержавну справу, хай кожному бухгалтеру в цей день люди висловлять  подяку і шану за скромну, але вкрай необхідну клопітку працю. Адже саме ви забезпечуєте чіткий контроль фінансових потоків, своєчасність податкових платежів. Без належної роботи бухгалтерських служб неможливо забезпечити подальший розвиток економіки регіону та держави в цілому.

Шановні бухгалтери! Від імені адміністрації Роменської ОДПІ та Профспілкового комітету Роменської ОДПІ, прийміть щиру вдячність за щоденну сумлінну працю і вірність професійному обов’язку.


Нехай життя ваше, шановні, з кожним днем наближається до досконалості, хай
 не підводить, а тільки гартується ваше здоров'я. Добробуту вам і процвітання. Нехай ваші очі завжди будуть пильними, а розум - ясним!    

Бажаємо вам та вашим родинам міцного здоров”я, щастя, благополуччя, невичерпних сил та наснаги.Роменська ОДПІ ГУ ДФС у 
 Сумській області
 
13.07.2015

Звертаємо увагу піприємців

Роменська ОДПІ нагадує, що сплата ЄСВ за 2 квартал 2015 року здійснюється до 20.07.2015. За несвоєчасну сплату нараховується штрафна санкція у розмірі 20% від суми несплати та пеня.
 
За повідомлення Роменської ОДПІ
 
 


Правом на податкову знижку можна скористатися до 31 грудня


Відповідно до ст. 166 Податкового кодексу України платник податку має право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року. Скористатися таким правом можна протягом всього календарного року, наступного за звітним, тобто до 31 грудня 2015 року.

Податкова знижка – це документально підтверджена сума витрат платника податку-резидента у зв’язку з придбанням товарів, робіт чи послуг у резидентів – фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у відповідних випадках.

До складу податкової знижки включаються зазначені у п. 166.3 ст. 166 Податкового кодексу України фактично понесені витрати, підтверджені платником податку документально, а саме: фіскальним або товарним чеком, касовим ордером, іншими розрахунковими документами або договором, які ідентифікують продавця товарів, робіт чи послуг та визначають суму таких витрат і строк їх продажу. Сюди відносяться пожертви та благодійні внески неприбутковим організаціям; кошти, сплачені на користь навчальних закладів; витрати на оплату допоміжних репродуктивних технологій та на оплату державних послуг, пов’язаних з усиновленням дитини; суми витрат на сплату страхових внесків за договорами довгострокового страхування життя та проценти, сплачені за іпотечним кредитом; витрати, пов’язані з переобладнанням транспортного засобу, а також витрати на сплату видатків на будівництво чи придбання доступного житла.

Водночас законодавством визначено обмеження права на нарахування податкової знижки. Зокрема, її загальна сума, нарахована платнику податку у звітному податковому році  не повинна перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшена з урахуванням положень п. 164.6 ст. 164 Податкового кодексу України.


Діяльність без державної реєстрації: ціна відповідальності


Відповідно до ст. 42 Господарського кодексу України (далі – ГКУ) підприємництво – це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб’єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Порядок створення, державної реєстрації, діяльності, реорганізації та ліквідації суб’єктів підприємництва окремих організаційних форм визначається ГКУ та іншими законами.

Щодо громадян та юридичних осіб, для яких підприємницька діяльність не є основною, положення цього Кодексу поширюються на ту частину їх діяльності, яка за своїм характером є підприємницькою.

Провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб’єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди) тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення, чи без такої (ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

Дії вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за таке саме правопорушення, або пов’язані з отриманням доходу у великих розмірах тягнуть за собою накладення штрафу від двох тисяч до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення.

Надання суб’єктом господарювання дозвільному органу або адміністратору недостовірної інформації щодо відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
 
До порядку нарахування і сплати єдиного внеску внесено зміни
 
З 29 травня 2015 року набула чинності Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 р. №449. Інструкцією визначено механізм нарахування і сплати єдиного внеску страхувальниками, порядок нарахування і сплати фінансових санкцій за порушення, пов’язані із сплатою єдиного внеску, стягнення органами ДФС заборгованості із внеску.
   Попередня Інструкція, затверджена наказом Мінфіну від 09.09.2013 року №455, втратила чинність.
     Основні зміни в новій Інструкції.
 Додано норму (пп.2 п.5 розділу ІV), що дозволяє підприємцям на загальній системі оподаткування і самозайнятим особам у місяці відсутності доходу сплачувати єдиний внесок у добровільному порядку, самостійно визначивши базу нарахування. При цьому розрахована база не може бути більшою від максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, а сума внеску не може бути меншою від мінімального страхового внеску. Під час визначення доходу, з якого сплачується єдиний внесок, враховується кількість календарних місяців, у яких отримано дохід.

Пунктом 5 розділу IV нової Інструкції передбачено, що фізичні особи-підприємці на загальній системі оподаткування та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, більше не зобов’язані щоквартально сплачувати авансові внески з єдиного внеску. Вони сплачуватимуть єдиний внесок на підставі річної декларації – перші до 10 лютого, а другі – до 1 травня року, наступного за звітним.Відповідно до ч.11 ст.25 Закону України від 08.07.2010 р. №2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» до платників, визначених п.п.1-4 п.1 р. II Інструкції, фіскальні органи застосовують штрафні санкції. В Інструкції уточнено порядок застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату (несплату, неперерахування), донарахування єдиного внеску за періоди до 1 січня 2015 року. Додано нові норми щодо списання боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску у випадку ліквідації юридичної особи – платника єдиного внеску, смерті фізичної особи, оголошення її померлою, визнання її в судовому порядку безвісно відсутньою або недієздатною.

Пункт 3 розділу ІV доповнено пп.8, що встановлює порядок сплати єдиного внеску і подання до органу ДФС демобілізованими підприємцями і самозайнятими особами заяви за формою додатка 1 до Інструкції та копії військового квитка чи іншого документа із зазначенням даних про період мобілізації. Ці документи слід подати протягом 10 днів після демобілізації або завершення лікування (реабілітації). На їх підставі зазначені особи звільняються від сплати єдиного внеску за себе на період перебування на військовій службі за призовом під час мобілізації. Така заява заповнюється також, якщо у мобілізованого підприємця є наймані працівники, а в період мобілізації єдиного внеску на їхній дохід нараховує уповноважена особа. У цьому випадку в заяві наводяться дані про суми єдиного внеску, нарахованого найманим працівникам підприємця.

Пункти 17 і 18 розділу ІІІ доповнено нормами, що звільняють від сплати єдиного внеску:

- юридичних осіб (їх відокремлені підрозділи) та фізичних осіб, які отримали доходи на тимчасово окупованій території, і підприємців, які перебували на обліку у фіскальних органах або знаходилися (проживали) на території АР Крим на початок тимчасової окупації;

- платників єдиного внеску, які перебувають на обліку у фіскальних органах, розташованих на території населених пунктів, де проводилася анти терористична операція (далі – АТО), на період з 14.04.2014 року до закінчення АТО або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, подана ним у довільній формі до органу ДФС за місцем обліку або тимчасового проживання не пізніше 30 календарних днів, що настають за днем завершення АТО і сертифікат Торговельно-промислової палати.

Нормою пункту 19 розділу ІІІ передбачено нарахування і сплату єдиного внеску роботодавцями виходячи з мінімального розміру зарплати, встановленої частиною 5 статті 8 Закону №2464. У загальному випадку, згідно ч.5 ст.8 Закону про ЄСВ, сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної зарплати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та ставки єдиного внеску, встановленої для відповідної категорії платника за умови відпрацювання повного календарного місяця.

Інструкція №449 визначає, що зазначена норма не застосовується до працівників, яким надано відпустки без збереження зарплати відповідно до пункту 18 частини першої статті 25 Закону України «Про відпустки».

Пункти 20-27 розділу ІІІ доповнено нормою про застосування знижувального коефіцієнта до ставки єдиного внеску.


Надходження від платників Роменської ОДПІ зростають

Роменською ОДПІ   за 1 півріччя 2015 року забезпечено збір до місцевих бюджетів в сумі 94,5 млн. гривень. Про це повідомив  Роман Куріцький , начальник Роменської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області.

У розрізі платежів у січні-червні 2015 року до місцевих бюджетів надійшло:

- податку на доходи фізичних осіб –  46,8 млн. грн.;

- єдиного податку –  11,2 млн. грн. (в т.ч. з юридичних осіб – 0,9 млн. грн., з фізичних осіб – 7,0 млн. грн., з сільськогосподарських товаровиробників –  3,3 млн. грн.);   

- акцизного податку з реалізації СГ роздрібної торгівлі підакцизних товарів – 8,9  млн. грн.;

- екологічного податку – 0,5 млн. грн.;

- податку на майно – 27,1млн. грн., в т.ч. податку на майно в частині плати за землю –     26,6млн. грн., (в т.ч. з юридичних осіб – 24,5млн. грн., з фізичних осіб – 2,1  млн. грн.),; податку на нерухоме майно –  0,4 млн. гривень, транспортного податку – 0,1  млн.гривень.

Особливості реєстрації податкових накладних в ЄРПН


З 1 липня 2015 року реєстрація податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) здійснюється виключно на суму податку, обраховану по формулі, визначеною пунктом 2001.3 статті 2001 Кодексу (далі – реєстраційна сума).

Таким чином, при реєстрації податкової накладної або розрахунку коригування в ЄРПН відбувається перевірка наявності у платника, який здійснює таку реєстрацію, достатньої реєстраційної суми. Тобто для отримання можливості зареєструвати в ЄРПН податкову накладну або розрахунок коригування реєстраційна сума платника податку повинна бути більшою або дорівнювати сумі ПДВ, зазначеній у вказаних документах.

Якщо така реєстраційна сума є меншою ніж сума ПДВ, зазначена у податковій накладній або розрахунку коригування, у реєстрації вказаних податкової накладної або розрахунку коригування буде відмовлено.

У такому випадку (в тому числі якщо реєстрацій сума має від’ємне значення) з метою отримання можливості зареєструвати податкову накладну або розрахунок коригування в ЄРПН платнику потрібно збільшити свою реєстраційну суму. Таке збільшення може бути здійснено за рахунок:

отриманих податкових накладних та розрахунків коригуванні (які передбачають збільшення суми компенсації вартості поставлених товарів/послуг), складених на такого платника та зареєстрованих в ЄРПН;

сплати ПДВ на митниці під час розмитнення товарів;

поповнення рахунку платника в системі електронного адміністрування ПДВ, відкритого платнику у Держказначействі (електронний рахунок).

Наприклад:
 якщо платнику необхідно зареєструвати в ЄРПН податкову накладну, в якій сума ПДВ становить 20 тис. грн., при цьому його реєстраційна сума має від’ємне значення і становить -5 тис. грн., то платнику податку для отримання можливості зареєструвати таку податкову накладну необхідно збільшити реєстраційну суму на 25 тис. грн.

Крім того, реєстраційну суму платників податку автоматично:

01.07.2015 збільшено на так звану суму „овердрафту”: середньомісячний розмір податку, задекларований та погашений платником до бюджету протягом попередніх 12 місяців.

до 10 липня 2015 року буде збільшено на суму надміру зарахованих ними до бюджету коштів, сформованих станом на 1 липня 2015 року.

Одночасно інформуємо, що термін реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в ЄРПН із запровадженням системи електронного адміністрування у звичайному режимі залишився без змін та становить 15 календарних днів з дати складання відповідного документу. При цьому, слід мати на увазі, що з 01.07.2015 за порушення вказаного терміну реєстрації в ЄРПН від одного до п’ятнадцяти календарних днів застосовується штраф у розмірі 10 відсотків від суми ПДВ, зазначеної у податкових накладних/розрахунках коригування.
 
03.06.2015

Затверджено повідомлення про прийняття працівника на роботу


Кабмін постановою від 17.06.2015 N 413 визначив, що повідомлення про прийняття працівника на роботу подається власником підприємства або уповноваженим ним органом (особою) чи фізособою до територіальних органів Державної фіскальної служби  за місцем обліку їх як платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Повідомлення подається за встановленою формою до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором.

Подається повідомлення одним із таких способів:

засобами електронного зв'язку з використанням електронного цифрового підпису відповідальних осіб відповідно до вимог законодавства у сфері електронного документообігу та електронного підпису;

на паперових носіях разом з копією в електронній формі;

на паперових носіях, якщо трудові договори укладено не більше ніж із п'ятьма особами.
Інформація, що міститься у повідомленні про прийняття працівника на роботу, вноситься до реєстру страхувальників та реєстру застрахованих осіб відповідно до Закону "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

 
 
 
 
 
Релігійні організації звільнені від податку на нерухомість

З 1 липня  2015 року набирає чинності Закон України  від 14.05.2015 N 420, який передбачає звільнення від оподаткування нерухомості релігійних організацій.
 
 
Відповідно до змін перелік  об'єктів, що не підлягають оподаткуванню доповнений об'єктами нерухомості, що знаходяться у власності релігійних організацій, статути  яких зареєстровані у встановленому законом порядку.      

Така нерухомість повинна використовуватися виключно для забезпечення їх статутної діяльності. Під це звільнення підпадають і засновані такими релігійними організаціями добродійні заклади (притулки, інтернати, лікарні тощо). Проте дана норма не стосується  об'єктів нерухомості, в яких здійснюється виробнича  та господарська діяльність.
 

Українські міста в Iнтернеті

Курсы валют
Курсы валют
Курсы валют
МЕТА - Украин? Рейтин?сайтов
TyTa