отзывы гранд капитал
Головна Міські новини Міська довідка Фотогалерея Форум Сьогодні Ср, 19 вересняУкраїнські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика

Шановні гості нашої сторінки!

Радий нагоді висловити Вам своє щире захоплення нашим чарівним містом, одним із міст-старійшин України, що здавна зажило слави економічного й культурного центру регіону. А в XVIII-XIX століттях - ще й торгової столиці України, - тут, у Ромнах, вирував славетний Іллінський ярмарок, який у свій час поступався тільки Нижегородсткому. Тут любив ярмаркувати Великий Кобзар. Саме в Ромні всесвітньовідомим скульптором і кінорежисером нашим земляком І.П.Кавалерідзе збудований перший у світі монументальний пам’ятник Тарасу Шевченку…

З повагою міський голова
Салатун Сергій Андрійович

 

 АРХІВ

 

 

31.08.2018

Протокол № З Засідання конкурсної комісії по проведенню конкурсу на зайняття вакантної посади керівника (головного лікаря) комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги міста Ромни» Роменської міської ради

28.08.2018

Протокол №2Засідання конкурсної комісії по проведенню конкурсу на зайняття вакантної посади керівника (головного лікаря) комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги міста Ромни» Роменської міської ради

31.07.2018

ДАЙДЖЕСТ ЗМІН В ОХОРОНІ ЗДОРОВ'Я

06.07.2018

ДАЙДЖЕСТ ЗМІН В ОХОРОНІ ЗДОРОВ'Я

18.06.2018

ЧОМУ НЕ ВАРТО ВІДМОВЛЯТИСЯ ВІД ЩЕПЛЕННЯ

Останні пару-трійку десятків років суспільство розкололося на противників і прихильників імунізації. У результаті наслідками масових відмов від щеплень стали дедалі частіші випадки практично забутих дитячих хвороб, деякі з яких закінчилися сумно. Багато батьків вважають, що щеплення не дає гарантії у тому, що дитина не захворіє. Так, хворіють навіть щеплені діти: але хвороба протікає в легкій формі, до того ж підтримується колективний імунітет в садках і школах. Сьогодні в Європі і Україні стартував тиждень імунізації, так що саме час більше дізнатися про щеплення.

Навіщо взагалі потрібні щеплення 

Згідно даних ООН щорічно вакцини рятують близько 2,5 мільйонів дітей у світі. Для профілактики ряду захворювань у цілому, а не тільки дитячих хвороб, іншого методу, крім щеплення, немає. Для порівняння: ще в 20 столітті поліомієліт забрав життя понад 16 тисяч людей в світі, віспа - понад 30 тисяч. А станом на 2014 рік було зареєстровано всього 500 випадків поліомієліту, і то в Нігерії, Пакистані та Афганістані. Згідно зі статистикою ЮНІСЕФ, 80% новонароджених в Конго (Африка), де рівень вакцинації дітей не те, щоб низький - він практично відсутній, помирають від віспи, поліомієліту, правця та інших інфекційних захворювань, про які в Європі вже і не пам'ятають.

Однак в Україні знову стали вмирати діти від правця, а епідемія кору, яка також закінчилася смертю кількох малюків, до цих пір до кінця не ліквідована. Батьки бояться, що вакцина принесе більше шкоди, ніж користі, адже у вакцині містяться ослаблені або живі віруси. Завдяки вакцинації наш імунітет вчиться виробляти антитіла до вірусів, тіло ніби «вчиться» розпізнавати небезпеку. І при інфікуванні вже справжніми вірусами імунітет активно готовий протистояти захворюванню.

Одна не щеплена дитина «підставляє» вже щеплених 

Завдяки вакцинації створюється колективний імунітет оточуючих. Якщо більше 80% дітей у колективі щеплені, то при спалаху того ж кору спрацьовує колективний імунітет, який захищає не щеплених дітей. Така ж ситуація і в дорослого населення: якщо імунізовані 75-94% населення, то інших, хто не може робити щеплення через протипоказання, від спалахів захворювань захищає колективний імунітет. Таким чином, від вибору кожної родини залежить здоров'я всіх дітей у групі і, у підсумку - здоров'я всієї нації. Так, захворіти може і щеплена дитина. Але у такому разі хвороба пройде без ускладнень і у більш легкій формі, без температури під 40, виснажливого кашлю або судом. А щодо такого складного і небезпечного захворювання, як правець, заразитися яким можна, отримавши травму (поріз, садно, прокол і т.д.), вакцина - єдиний спосіб профілактики. А якже ускладнення після щеплень і навіть смертельні випадки, вигукнуть деякі обурені батьки! Імунологи і педіатри відзначають, що нормальна можлива побічна реакція ЗДОРОВОГО дитячого організму на щеплення - це почервоніння у місці ведення препарату і субфебрильна (від 37,2 до 38 градусів) температура, не більше. Щоб виключити можливість навіть найменшого поствакцинального ускладнення, дитина має бути абсолютно здоровою, не мати протипоказань до Вакцинації.

Що мають знати батьки перед вакцинацією 

Застуда (навіть легка), вже наявні захворювання у дитини - це привід відкласти вакцинацію. Також мають значення індивідуальні особливості малюка, наприклад, вроджена алергія: у такому випадку при введенні вакцини чекати відсутності реакції на препарат у малюка - марно. Дізнавайтеся все про майбутнє щеплення, про вакцину, протипоказання тощо, про це інформують педіатри, сайти профільних відомств, волонтерські організації.

Вимагайте від медичного працівника показати флакон з вакциною: терморегулятор покаже, що препарат зберігався у відповідних умовах. Якщо календарне щеплення збігається з періодом масової захворюваності на грип та ГРВІ, а Ваша дитина здорова (перед вакцинацією дитину обов'язково має оглянути педіатр), то постарайтеся вибрати час, коли у поліклініці мінімальна кількість хворих дітей. Для того, щоб Ваша дитина не заразилася і момент введення вакцини та інфікування тією ж респіраторною вірусною інфекцією не співпали. Якщо уникнути черги, в якій Ваш малюк може заразитися, неможливо, підіть удвох: поки один із батьків чекає у черзі, інший може посидіти з дитиною в машині чи прогулятися.

Не забувайте, що захворювання краще попередити, ніж потім лікувати!

Лікар-методист ІАВ  ЦРЛ                                       Л.Д.Давиденко

14.06.2018

ДАЙДЖЕСТ ЗМІН В ОХОРОНІ ЗДОРОВ'Я

21.05.2018

ВиставкаКитаю «China International Import Expo 2018»

У період з 05 до 10 листопада 2018 року у м. Шанхай (КНР) буде проходити найбільша імпортна виставка Китаю «China International Import Expo 2018». До пріоритетних товарів та послуг, які Китай пропонує представити на виставці, належать: промислове обладнання, побутова техніка, автомобільний транспорт, одяг та споживчі товари, харчова та аграрна продукція, медичне обладнання та продукція, а також послуги у сфері туризму, новітніх технологій, культури та освіти, проектування та дизайну, аутсорсингу.

Міністерством економічного розвитку і торгівлі України із Офісом з просування експорту при Мінекономрозвитку наразі розробляється концепція Національного стенду України на виставці «China International Import Expo 2018», який має представляти досягнення країни та зацікавити потенційних китайських партнерів у співпраці. Продукція найкращих українських виробників буде представлена на вказаному стенді у вигляді промо-відео (3D, AR технології), в друкованому каталозі та/або фізично.


Запрошуємо регіональних суб’єктів господарювання взяти участь у зазначеному заході та у разі зацікавленості повідомити управління економічного розвитку Роменської міської ради в термін до 25 травня 2018 року за тел. (05448) 5- 32 -45.


Пропонуються наступні критерії відбору підприємств:

-         Підтверджена якість продукту;
-         Інноваційність;
-         Високий рівень маркетингового представлення продукту;
-         Експортний потенціал.

Рішення щодо участі продукту чи послуги на Національному стенді України буде прийнято до 01 липня 2018 року.


Ваші пропозиції, разом із описом продукту, його відповідності зазначеним вище критеріям та контактами виробника надсилайте на адресу:
GoChina@epo.org.ua

У разі виникнення додаткових питань прсимо звертатись на зазначену електронну адресу або за телефоном: +380678282034, Офіс з просування експорту при Мінекономрозвитку, Катерина Співакова.


За повідомленням Управління економічного розвитку Роменської міської ради

16.05.2018

Як організувати систему надання первинної медичної допомоги на місцевому рівні: операційне керівництво від МОЗ 10 травня 2018

Міністерство охорони здоров’я  розробило операційне керівництво, що охоплює практичні аспекти впровадження реформи первинної медичної допомоги на рівні об’єднаних територіальних громад, міст і районів України.


У керівництві детально окреслено, як змінюються приниципи фінансування системи охорони здоров’я, надання послуг та планування мережі ПМД. Експерти роз’яснюють юридичні питання організації діяльності медзакладів. Велику увагу зосереджено на питаннях управління закладом ПМД в нових умовах, організації системи комунікацій. Операційне керівництво призначене для органів місцевого самоврядування, районів та міст, які відповідають за надання первинної медичної допомоги, а також для керівників закладів охорони здоров’я, які надають допомогу первинного рівня.


Завантажити:

http://moz.gov.ua/uploads/0/4992-phc_operational_manual_apr_2018_fin_web1.pdf

Мотивацією та основою для створення керівництва стали матеріали, зібрані під час публічних консультацій з медиками, керівниками медичних закладів та органами місцевого самоврядування у рамках всеукраїнських регіональних турів «ЗміниТи» і «ЗміниТи-2». Тури для вироблення політики у сфері охорони здоров’я по всій Україні проводили Міністерство охорони здоров’я України, ГО «Центр UA» і коаліція ГО «Реанімаційний пакет реформ».

Разом з фахівцями МОЗ над створенням керівництва працювали 24 експерти партнерських організацій: проект USAID “Реформа ВІЛ-послуг у дії” (компонент підтримки медичної реформи), ВООЗ, Реанімаційний пакет реформ, Харківська експертна група, програма “U-LEAD з Європою”, юридична компанія ILF.      


Керівництво розроблено за підтримки Проекту USAID “Реформа ВІЛ-послуг у дії”, компонент підтримки медичної реформи. Проект впроваджує в Україні компанія Делойт

 

 

10.04.2018

ДАЙДЖЕСТ ЗМІН В ОХОРОНІ ЗДОРОВ'Я

03.04.2018

ІНФОРМАЦІЯ про надходження і використання благодійних пожертв від фізичних та юридичних осіб по Роменській центральній районній лікарні за І квартал 2018 року

20.03.2018

Всесвітній день боротьби з туберкульозом

Щороку 24 березня ми відзначаємо Всесвітній день боротьби з туберкульозом з метою підвищення обізнаності громадськості про руйнівні медико-санітарні, соціальні і економічні наслідки туберкульозу та активізації дій по припиненню глобальної епідемії туберкульозу. Ця дата знаменує день, коли  Роберт Кох у 1882 році оголосив про виявлення бактерії - збудника туберкульозу, що відкрило дорогу до розробки засобів діагностики і лікування цього захворювання. Незважаючи на значні успіхи, досягнуті за останні десятиліття, як і раніше туберкульоз залишається найбільш смертоносною інфекційною хворобою в світі, забираючи кожен день більше 4500 життів. Поява туберкульозу з множинною лікарською стійкістю (МЛС-ТБ) являє собою одну з найсерйозніших загроз для безпеки в області охорони здоров'я і може поставити під сумнів успіхи, досягнуті в боротьбі з туберкульозом.

Тема Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом в 2018 році  - «Увага, розшук! Шукаємо лідерів, щоб звільнити світ від туберкульозу". Програма націлена на формування прихильності до справи ліквідації туберкульозу, причому не тільки на політичному рівні серед глав держав і міністрів охорони здоров'я, а на всіх рівнях - від градоначальників, губернаторів, парламентарів і лідерів місцевих громад  до людей, хворих на туберкульоз, громадських активістів, працівників охорони здоров'я, лікарів та медсестер та інших партнерів. Кожен може очолити роботу по ліквідації туберкульозу на своєму рівні і на своєму місці.


Це дуже важливе питання, враховуючи   політичне значення наради високого рівня Генеральної Асамблеї ООН з туберкульозу, яка відбудеться у цьому році в Нью-Йорку і на яку зберуться глави держав. Вибір теми був зроблений за підсумками досить успішної міністерської конференції з боротьби з туберкульозом, яка пройшла в Москві 16-17 листопада 2017 року  і завершилася прийняттям зобов'язань високого рівня міністрів та інших лідерів з 120 країн щодо прискорення ходу боротьби з туберкульозом.


Всесвітній день боротьби з туберкульозом дає можливість привернути увагу до цієї хвороби і мобілізувати політичну і суспільну прихильність справі прискорення ходу боротьби з туберкульозом.


За опублікованими в минулому році ВООЗ даними, в 2016 році на туберкульоз захворіло 10,4 млн чоловік. У тому ж році це захворювання  забрало життя 1,8 млн чоловік, що робить його найбільш смертоносним інфекційним захворюванням у світі. Туберкульоз пустив глибоке коріння в тих популяціях, де обмежується людська гідність і права людини. Незважаючи на те, що туберкульозом може заразитися будь-яка людина, ця хвороба особливо поширена серед представників маргінальних груп та інших вразливих категорій населення. До їх числа відносяться: мігранти, біженці, етнічні меншини, шахтарі та інші особи, які працюють і живуть під впливом факторів ризику, особи похилого віку, жінки і діти з маргіналізованих категорій населення в багатьох країнах світу та ін. Такі фактори, як недоїдання, погані житлові умови і недостатня санітарія на тлі інших посилюючих факторів ризику, таких як вживання тютюну, зловживання алкоголем і діабет, підвищують вразливість до туберкульозу і негативно впливають на можливості доступу до лікування. Крім того, такий доступ найчастіше обмежений в силу катастрофічних витрат, пов'язаних з хворобою, необхідністю отримання медичної допомоги та догляду, а також відсутністю соціального захисту, що призводить до порочного кола бідності  і незадовільного  стану здоров'я. Існування туберкульозу з множинною лікарською стійкістю (МЛС-ТБ) надає цим проблемам ще більшої гостроти.


Лікар-методист ІАВ ЦРЛ                                                                Л.Д.Давиденко


14.03.2018

ЗВЕРНЕННЯ ВООЗ:

Всесвітній  день здоров'я 2018 р. – Ключові аспекти кампанії

7 квітня 2018 р.

Короткий огляд руху


Всесвітня організація охорони здоров'я була створена на підставі принципу, який полягає в тому, що всі люди повинні мати можливість для реалізації свого права на  найвищий досяжний рівень здоров'я. Тому ось уже більше семи десятиліть «здоров'я для всіх» є нашим керівним принципом і надає імпульс кампанії, що проводиться в даний час на рівні всієї організації на підтримку країн в їх русі до забезпечення загального охоплення послугами охорони здоров'я (ЗОПОЗ).


Досвід знову і знову показує, що загальне охоплення послугами охорони здоров'я може бути забезпечене при наявності сильної політичної волі.


У зв'язку з цим у рік свого сімдесятиріччя ВООЗ закликає світових лідерів виконати зобов'язання, прийняті ними при узгодженні Цілей в галузі сталого розвитку (ЦСР) в 2015 р, і зробити конкретні кроки для зміцнення здоров'я всіх людей, тобто забезпечити, щоб кожна людина в усьому світі мала доступ до основних якісних послуг охорони здоров'я і не відчувала б при цьому фінансових труднощів.


Організація буде продовжувати приділяти пріоритетну увагу забезпеченню ЗОПОЗ  в рамках цілого ряду заходів протягом 2018 р, починаючи з Всесвітнього дня здоров'я 7 квітня, який буде присвячений обговоренню на глобальному і місцевому рівнях шляхів досягнення здоров'я для всіх.


Чому ЗОПОЗ важливий?


Інвестуючи в ЗОПОЗ, країни роблять розумні вкладення в людський капітал. Протягом останніх десятиліть ЗОПОЗ  стало ключовою стратегією для забезпечення прогресу в досягненні інших,  пов'язаних зі здоров'ям і розвитком, цілей. Доступ до основних якісних послуг охорони здоров'я і фінансовий захист сприяють не тільки поліпшенню здоров'я і очікуваної тривалості життя людей, а й захисту країн від епідемій, скороченню масштабів убогості і загрози голоду, створенню робочих місць, економічному зростанню та гендерній рівності.


Що можна зробити завдяки Всесвітньому дню здоров'я?


Деякі країни вже досягли значного прогресу на шляху забезпечення загального охоплення послугами охорони здоров'я. Але половина людей в світі все ще не можуть отримувати необхідні їм послуги охорони здоров'я. Для виконання завдання ЦСР до 2023 р необхідно забезпечити ЗОПОЗ  ще для одного мільярда людей.


У Всесвітній день здоров'я увага буде привернута до необхідності ЗОПОЗ  і до переваг, які воно може забезпечити. ВООЗ і її партнери на конкретних прикладах покажуть, які кроки необхідно робити для цього в рамках цілого ряду заходів та обговорень, проведених на різних рівнях.


Як сказав наш Генеральний директор, «ніхто не повинен робити вибір між смертю і фінансовими труднощами. Ніхто не повинен робити вибір між покупкою ліків і покупкою їжі ».


Протягом 2018 року ми будемо надихати, мотивувати і направляти всі зацікавлені сторони з тим,  щоб вони надали підтримку в забезпеченні ЗОПОЗ:


• Надихати-підкреслюючи, що особи, які формують політику, в силах перетворити здоров'я свого населення, висуваючи цю мету, як хвилюючу і амбітну, і запрошуючи їх стати учасниками змін.


• Мотивувати-показуючи на конкретних прикладах, як країни вже просуваються до забезпечення ЗОПОЗ, і пропонуючи іншим країнам знайти свій власний шлях.


• Направляти-надаючи методики для структурованого політичного діалогу про те, як просуватися до ЗОПОЗ  на місцевому рівні або як підтримувати зусилля інших країн у цьому напрямку (наприклад, розширюючи охоплення послугами, покращуючи якість послуг, скорочуючи виплати зі своїх власних коштів).


Тема, гасло і хештег


• Тема Всесвітнього дня здоров'я – «Загальне охоплення послугами охорони здоров'яОПОЗ): для всіх і всюди».


• Гасло - «Здоров'я для всіх».


• Основний використовуваний нами хештег - #HealthForAll, але стежте також за постами, розміщеними на #WorldHealthDay.

12.03.2018

Дайджест змін в охороні здоров'я

16.02.2018
ДАЙДЖЕСТ ЗМІН В ОХОРОНІ ЗДОРОВ'Я №1, ГРУДЕНЬ 2017

13.02.2018

ДАЙДЖЕСТ 9
ЗМІН В ОХОРОНІ ЗДОРОВ'Я

29.01.2018

До уваги керівників аптечних закладів міста Ромни!

Продовжує функціонування Урядова програма «Доступні ліки», що стартувала 01 квітня 2017р.

На виконання програми «Доступні ліки», з метою забезпечення хворих міста ліками від серцево-судинних захворювань, діабету ІІ типу і бронхіальної астми безкоштовно або з незначною доплатою у 2018р. держава виділила 1 мільйон 32 тисячі гривень.

Запрошуємо всіх суб’єктів господарювання, які провадять господарську діяльність на підставі ліцензії на провадження господарської діяльності з роздрібної торгівлі лікарськими засобами, незалежно від форми власності та підпорядкування, аптечні заклади яких розташовані в місті Ромни, прийняти участь у реалізації Урядової програми.


Для здійснення відпуску лікарських засобів, вартість яких підлягає повному або частковому відшкодуванню, звертатися в юридичний відділ Роменської центральної районної лікарні (тел. (05448) 3 11 04)  із  заявою  про укладення  договору  про відшкодування вартості лікарських засобів та необхідним пакетом документів. Формування переліку суб’єктів господарювання, що здійснюють відпуск лікарських засобів, здійснюється без надання преференцій окремим суб’єктам господарювання.


Комісія по проведенню конкурсів серед аптечних закладів усіх форм власності.

22.01.2018

ГОЛОВНІ ДОКУМЕНТИ РЕФОРМИ, ЯКІ ПРИЙНЯЛИ ПЕРШИМИ

 

 

20.12.2017

НАРОДЖУЄМО РАЗОМ!

Пологи – найвідповідальніший період, яким закінчується вагітність. Це сімейне свято і щоб свято вдалось, необхідно, щоб на пологах панувала атмосфера спокою. Ця атмосфера створюється за рахунок впровадження сучасних перинатальних технологій, однією з яких є так звані «партнерські» (сімейні) пологи. В нашому пологовому відділенні заохочується присутність на пологах близької для роділлі людини. Цим партнером може бути майбутній батько, мама, сестра, подруга, інакше кажучи, людина, якій роділля довіряє і в присутності якої вона почуває себе комфортно. Партнерські пологи передбачають не просто фізичну присутність людини, яка підтримує вагітну на пологах. Головна ідея – перенесення сімейних стосунків і домашньої атмосфери до пологового відділення. Якщо сім’я приймає рішення про сімейні пологи, бажано, щоб партнер пройшов підготовку та навчання в жіночій консультації для того, щоб почувати себе в пологовій залі упевнено і допомогти роділлі не тільки морально, а й фізично (робити жінці масаж спини і попереку для знеболення перейм, погладжування живота, обтирання, уміло підтримувати в певних позах під час перейм та потуг, допомагати розслабитись тощо).

Але існують умови: близька людина, яка буде партнером на пологах, обов’язково повинна бути обстежена на туберкульоз (флюорографія органів грудної клітки), результат повинен бути представлений в пологове відділення, не мати проявів інфекційних захворювань, одяг повинен бути чистим.


Підтримка сім’ї в пологах має такі переваги:


-       скорочує тривалість пологів;

-       зменшує потребу в медикаментозному знеболюванні пологів;
-       зменшує частоту оперативних втручань в пологах;
-       покращує стан немовлят при народженні;
-       значно покращує психологічний та емоційний стан жінки;
-       зміцнює родинні відносини, робить їх гармонійними, глибшими та довірливими;
-       сприяє глибшому фізичному, емоційному зв’язку між батьком та дитиною.

Після пологів малюка викладають на живіт матері для того, щоб зігріти і щоб малюк обсіменився материнською флорою. Цей контакт «шкіра до шкіри» триває 2 години. Коли пологи проводяться шляхом  кесарського розтину, дитину викладають  на груди батька.


Початок грудного вигодовування починається ще в пологовій залі.


Через 2 години породіллю з дитиною в присутності батька переводять в палату сумісного перебування. Якщо пологи проходили в сімейній пологовій залі, мама з малюком залишається там на весь час перебування в пологовому відділенні.


Під час перебування в пологовому відділенні жінку і дитину можуть провідувати члени сім’ї (2-3 чоловіка по бажанню жінки при наявності у них результатів рентгенографічного обстеження та відсутності проявів інфекційних хвороб).


В нашому пологовому відділенні до Ваших послуг 4 індивідуальних та 1 сімейний пологовий зал, ми намагаємося створити в них та в палатах сумісного перебування  домашню атмосферу для того, щоб мамі і немовляті було в них комфортно.


На даний час більше ніж 85% пологів у нас є партнерськими, але бажано, щоб ця цифра була більшою.


Народжуйте разом! Пам’ятайте, що в щасливих батьків народжуються щасливі діти, які будуть охоплені батьківською турботою і ласкою з перших хвилин життя.


Райакушер-гінеколог  Роменської ЦРЛ                           Валентина  Красько  
 
ПЛАСТИКОВІ ВИРОБИ НЕБЕЗПЕЧНІ ДЛЯ ЗДОРОВ'Я


Пластикова тара міцна, недорога, легка і зручна у користуванні. Сьогодні важко навіть уявити собі вихід без неї на природу.  Але, не дивлячись на усі  плюси пластикових виробів, необхідно бути дуже обережними  з ними при використанні. Спеціалістами доказано, що усі   види пластмаси,  навіть дорогі і якісні, шкідливі.

Без можливості  бути утилізованими десятиліттями «пластикові вбийці» загрожують справжньою катастрофою природі - забруднюють водойми, узбіччя доріг, зони відпочинку,  населені пункти. У кінці 90-х у Тихому океані виявили цілий плавучий сміттєвий острів, який складався, в основному, з пластикових виробів. Пластикові пакети є причиною загибелі морських ссавців і птахів, які помилково вважають їх їжею.

Період розпаду пластику - 400 років, поліетиленових пляшок – 10, поліетиленових кульків – 20.

В Україні щорічно утворюються десятки мільйонів кубометрів твердих побутових відходів, із них пластикові пляшки і поліетиленові кульки складають від 40 до  70%.    

Пластик сам по собі матеріал ніжний – на світлі тріскається, а від спеки плавиться. При розкладанні поліетиленових виробів у навколишнє середовище виділяються такі отруйні речовини, як стирол, формальдегід, діоксин, бісфенол А і інші.

Надзвичайно шкідливе як для навколишнього середовища, так і для здоров’я людини спалювання пластикового сміття. У продуктах горіння містяться дуже небезпечні речовини – оксиди азоту, сірка, феноли, токсичні вуглеводи, які можуть впливати на спадковість, не кажучи вже про сполуки свинцю, ртуті та інших важких металів. При спалюванні пластикових пляшок в атмосферу виділяються і найтоксичніші з відомих на сьогодні органічних сполук – діоксини, які  згубно впливають на репродуктивну систему.

Крім того, мало хто замислюється про якість продуктів, упакованих в пластмаси. За словами екологів, вони не менш шкідливі, ніж сам пластик. Наприклад, вельми популярні серед українців пляшки для напоїв виготовляють з полівінілхлориду. В Європі його вже не використовують для упаковки харчових продуктів. В Україні заборони немає. Така тара виділяє вінілхлорид вже через тиждень після того, як в неї залили рідину, а через місяць в мінеральній воді накопичується кілька міліграмів отрути.

До того ж, літню спеку не витримує навіть якісний пластик. Висока температура може призвести до деструкції ПЕТ-матеріалу,  під дією високої температури та сонячного проміння пластик починає випаровуватися,  розчиняється у воді, насичує її шкідливими речовинами.  Підсолоджувачі напоїв починають розкладатися. А при низькій температурі навпаки: напій розшаровується, втрачає товарний вигляд. Отже, навіть у випадку створення  ідеальних умов для виробництва будь-яких продуктів та напоїв,   вони згодом  забруднюються шкідливими речованими, які виділяє пластик,  при зберіганні і транспортуванні на шляху до споживача, і стають неякісними.

Відмовлятися від пластикових виробів в Україні поки що ніхто не збирається. Тому науковці радять людям самим дбати про своє здоров'я. Наприклад, не використовувати повторно пластикову тару. Не купувати продукти на базарі у вживаних пластикових пляшках.

Краще купувати напої в маленькій тарі, з якої можна випити все одразу. Адже хімічна реакція з пластиком починається, щойно пляшку відкоркували і всередину потрапило повітря.

А ще бажано відмовитися від використання одноразового  пластикового посуду хоча б удома, або хоча б не годувати  з нього дітей.  Справа в тому, що пластик  містить у собі  шкідливі для здоров’я людини речовини, у тому числі і  бісфенол-А. Цей матеріал не вимивається, а лише акумулюється при нагріванні тари і при її багаторазовому митті. 

Бісфенол-А є свого роду хімічним аналогом жіночих статевих гормонів, відповідно ця речовина наводить повний «безлад» як у жіночому, так і в чоловічому організмі. У жінок речовина викликає гормональний збій, у чоловіків - призводить до безпліддя. Особливу шкоду бісфенол-А завдає дітям, а також вагітним, оскільки починає губити імунну систему дитини, коли вона знаходиться ще в утробі матері.

Ця речовина була  зафіксована в організмі у 92 відсотків обстежених. І у дорослих,  і у дітей. Дослідження також показали, що рівень бісфенолу А різко зростає, коли людина постійно п'є воду з пластикових пляшок.

Одноразовий посуд може використовуватися тільки один раз, тому що з часом він може насичувати організм людини такими сполуками як кадмій, свинець, формальдегід. При регулярному попаданні в організм ці речовини призводять до погіршення або втрати зору, викликають дисфункцію печінки і її цироз.  З кожним повторним використанням пластикового посуду він   стає все отруйнішим. 

Багато фахівців  рекомендують людям взагалі  відмовитися від споживання їжі та напоїв із пластикової тари. Якщо це не реально, то використовувати її  хоча б кілька разів на рік.

Пластик буває різним. Як відрізнити небезпечні пластикові пляшки від безпечних? По-перше, небезпечні  пляшки будуть без маркування, по-друге, якщо ці вироби мають дефекти (деформування чи будь-які подряпини), то вони вже є небезпечними. На денці безпечних пляшок виробник ставить знак – одиниця в трикутнику. Маєте сумніви щодо сумління виробника? Зробіть простий тест: натисніть на пляшку нігтем. На небезпечній тарі з’явиться білий шрам, а «правильна» пляшка буде гладенькою.

Споживачам необхідно особливу увагу звертати на маркування пластикового посуду. Скажімо, той, що містить полістирол, не можна використовувати для гарячих страв. А алкоголь взагалі не можна пити із пластикової тари, бо елементи, що знаходяться у ній,  разом зі спиртним переходять до організму людини.

Забудьте про посуд із меламіну. Білі одноразові тарілочки, блюдця, судочки, чашечки, розписані красивими візерунками, виготовлені з меламіну, дуже небезпечні. Цей посуд заборонений на території багатьох країн. Він потрапляє в Україну безконтрольно з Китаю, Йорданії, Туреччини, Ірану. Не завжди на продукцію, що містить меламін,  наносять напис «melamin».

Основна небезпека цього красивого і дешевого посуду полягає в тому, що він містить отруту-формальдегід, який  разом із їжею потрапляє в організм і негативно впливає на життєво важливі функції організму людини. Для міцності меламінового посуду в нього можуть додавати азбест. А поєднання формальдегіду й азбесту надзвичайно шкідливе: воно провокує утворення ракових клітин. Їжа в такому посуді стає небезпечною, особливо при нагріванні, коли в ній утворюються шкідливі речовини-канцерогени. Постійно розігріваючи в такому посуді їжу, можна легко «виростити» ракову пухлину.

Слід пам’ятати, що лише під дією повітря, ультрафіолетового випромінювання, кисню,  довгочасного контакту з  харчовими продуктами пластикова тара піддається “старінню”, утворюючи біля 15  шкідливих  для здоров’я речовин.

У пластмасових ємностях не можна зберігати олію, алкогольні напої, кислі продукти, капусту, солити огірки та інші овочі.

Отже, памятайте, що пласмасові вироби мають значно більше мінусів, аніж плюсів. У кожного з нас  є вибір: користуватися зручною пластиковою тарою для упаковки харчових продуктів і ризикувати своїм здоров’ям,  чи замінити її скляною, паперовою або тканинною, яка не зашкодить.

Лікар- методист  ЦРЛ                        Любов Давиденко

ЗДОЛАЄМО  ВІЛ  РАЗОМ


Сьогодні  епідемічна  ситуація з ВІЛ- інфекції  в Україні  характеризується зростанням  кількості  зареєстрованих  випадків  захворювання.

Катастрофічних  перспектив, які  нас  очікують  у  майбутньому,  можна  уникнути  лише  уважним  ставленням  до  проблеми  кожною  людиною.

ВІЛ- це  вірус  імунодефіциту  людини  ,  який  розвивається  та  розмножується в  організмі  людини  і  призводить  до  повної  втрати  захисних  сил    організму та розвитку СНІД.

СНІД – це  синдром  набутого   імунодефіциту.  Носії  ВІЛ  протягом  тривалого часу  можуть  виглядати  й  почуватися  здоровими,  хоча  після  інфікування   спостерігаються симптоми,  що  нагадують  гостре  респіраторне  захворювання.Потім  настає  прихований  період,  коли  вірус   себе  ніяк  не  проявляє.  Цей період  може  тривати  роками.  Та з  часом  імунна  система  все  більше  руйнується  вірусом. Організм  втрачає  свої  захисні  сили  і  не  в  змозі  протистояти збудникам  різних  інфекцій.

Існують  три  основні  шляхи  передачі  збудника  від  однієї  людини  до іншої.

1.  При  статевому  контакті з  ВІЛ – інфікованою  людиною.

2.  Коли  цілісність  шкірних  покривів  порушується  гострим  предметом  ( голкою,     бритвою,  інструментом  для  нанесення  татуювання),   яким  перед  цим  користувалась  інфікована  людина  і  кров   якої  залишилась  на  цьому  предметі.Ризик  інфікування  найбільший  при  повторному  використанні  шприців  для введення  наркотичних  речовин,  а  також  при  переливанні  крові,  що  містить вірус  імунодефіциту.

3.  ВІЛ  також  може  передаватись   плоду  від  інфікованої  матері  під  час  вагітності,  пологів  та  при  вигодовуванні  дитини  материнським  молоком.

Це  підступна  хвороба,  яка  не  має  характерних  симпомів. Але  при  тривалому  сухому  кашлі,  лихоманці,  що  триває  більше  місяця, збіль-шенні лімфатичних  вузлів,  різкому  зниженні  ваги,  тривалій  діареї, головних болях,  зниженні  пам’яті   та  працездатності,       запаленнях  слизової  оболонки ротової  порожнини,   нічній  пітливості ,  необхідно  пройти  обстеження  і з’ясувати  причину  нездужання.

Вірус  імунодефіциту  людини  не  передається  при  рукостисканнях, дружніх  поцілунках,   обіймах,  спільному  користуванні  посудом,  одягом,  постільною білизною, через  домашніх  тварин,  укуси  комарів  та  інших  комах.    Знання свого  ВІЛ  статусу  є  першим  кроком  у  подоланні  епідемії. Тестування  на  ВІЛ  дозволяє  виявити  і  взяти  на  лікування  максимальну кількість ВІЛ- інфікованих  на  ранніх  стадіях  хвороби, що в  свою  чергу забезпечить  активне  та тривале  життя  цих  людей.

Пройти  обстеження  може  кожна  людина в  поліклініці  Роменської  ЦРЛ (кабінет  « Довіра» ) та  кабінеті  інфекційних  захворювань.   

Рай інфекціоніст   Роменської ЦРЛ                       Алла Карпусь


Профілактика вуличного травматизму
 
З настанням зими «вуличний» травматизм сезонно зростає більше ніж в два рази. Згідно з статистичними даними «зимовий» травматизм дає до 25% захворюваності з тимчасовою непрацездатністю і в 20% є причиною інвалідності. Дорожньо-транспортні травми взимку частішають до 5% в порівнянні із звичним 1%, при цьому вони стають не лише частішими, але і важчими.

Суттєвою причиною  «вуличного» травмування є падіння із-за незадовільного стану тротуарів, доріг (неприбраний сніг, що злежався, не посипані доріжки при  ожеледиці, вибоїни, ями). Значна частина травм пов’язана з громадським транспортом (сковзання та падіння при  вході або виході). Діти і молодь часто пустують на слизькій доріжці чи гірці, при цьому юрбою, збиваючи один одного з ніг. Хоча можна зазначити, що головною причиною даного  травматизму є банальний поспіх та необачність.

Серед постраждалих особи працездатного віку становлять близько  60%, діти віком до 15 років - 5%; старші  60 років - близько 30%.

Із травм переважають  забиття та переломи кісток (біля 25%), вивихи ( до 5%). Найчастіше, в  порядку убування, зустрічається перелом променевої кістки в типовому місці, переломи кісточок, ключиці, забиття плечової кістки, переломи кісток гомілки, ушкодження зв’язкового апарату гомілковоступневого та колінного суглобів, черепно-мозкові травми.

Найпоширеніші травми – переломи кінцівок - виникають внаслідок того, що людина інстинктивно виставляє вперед руку і при цьому падає на неї всією масою тіла. Аналогічно, незручно виставлена нога призводить до перелому в ділянці гомілки. У жінок цьому сприяє носіння взуття на високому підборі. Літні люди із-за вікових особливостей скелету (підвищена крихкість, зниження еластичності зв’язок і м’язевого каркасу) нерідко отримують досить суттєві ушкодження (травми хребта, перелом шийки стегна) і навіть невеликий удар може призвести до перелому. 

Як  же потрібно падати «правильно»?


Якщо відчуваєте, що падаєте, постарайтеся присісти – так зменшиться висота, з якої падаєте. Окрім того, у момент падіння треба згрупуватися – притягніть підборіддя до грудей, приберіть кисті рук до живота, притисніть лікті до боків; постарайтеся висунути плечі вперед і тримаєте ноги разом. У поєднанні з присіданням це і дасть згрупування. Основна умова правильного виконання – заздалегідь не боятися забиття.

Якщо підсковзнувшись, ви втратили рівновагу, ні в якому разі не приземляйтесь на випрямлені руки! Постарайтеся згрупуватися і зробити поворот убік, так, щоб удар припав на бічну поверхню тулуба; так убезпечите хребет, таз і кінцівки від перевантажень. Цей прийом рекомендується для людей старше 50 років.

Якщо ви падаєте на спину – притисніть підборіддя до грудей, а руки розкиньте як можна ширше, так ви уникнете черепно-мозкової травми.

Якщо падаєте із слизьких сходів, дуже важливо захистити голову: постарайтеся прикрити її руками; не намагайтеся загальмувати падіння, розставляти руки і ноги – це тільки збільшить кількість переломів.

А тому, щоб запобігти необхідно дотримуватися наступних простих правил:

1.Носити взуття бажано на плоскій підошві або на низькому квадратному підборі. Краще, якщо підошва буде з великою ребристістю, яка не ковзає.

2.В ожеледицю ходити треба по особливому – як би трохи ковзаючи, немов на маленьких лижах та пам’ятаючи - чим швидше крок, тим більший ризик травмування. По льоду ковзати спеціально не варто – це збільшує обмерзання підошви.

3.Особам літнього віку, найбільш схильним до травматизму, при ожеледиці, рекомендується прикріплювати на підошву звичного взуття спеціальні накладки.

4.Слід дотримуватися техніки безпеки при  занятті екстримальними видами спорту та використовувати  всі необхідні захисні акцесуари (налокітники, наколінники, шоломи і т.д.).  

5.Навчайте дітей правил техніки безпеки при катанні на лижах, ковзанах санчатах; не забудьте забезпечити їх усіма необхідними засобами захисту.

Виходячи на вулицю, особливо в ті дні, коли «плюс» на вулиці міняється на «мінус» або навпаки, оцінюйте кожен свій крок! Пам’ятайте, краща профілактика зимових травм – це обережність і обачність!


Районний ортопед-травматолог                               Вячеслав Стрижак

25.10.2017

24 жовтня – Всесвітній день боротьби з

ПОЛІОМІЄЛІТОМ
Щороку 24 жовтня у світі відзначається Всесвітній день боротьби з поліомієлітом. Його мета – привернути увагу світової спільноти до цього захворювання, загрозливих наслідків та необхідності профілактики.

Ще 20 років тому світова статистика звучала невтішно – вірус поліомієліту щодня паралізував тисячу дітей. Міжнародне співтовариство оголосило війну цьому захворюванню у глобальному масштабі.


Починаючи з 1998р., вдалося на 99% приборкати поширення небезпечного захворювання. Нині прояви поліомієліту трапляються у двох країнах – Пакистані та Афганістані.


Для України тема профілактики поліомієліту є актуальною, оскільки наша країна досі залишається в переліку 17 країн світу, де існує ризик спалаху поліомієліту через низький рівень охоплення щепленнями.


Поліомієліт – гостра  інфекційна  хвороба, яка  належить  до  групи  кишкових Інфекцій.  Це дуже заразне і часом смертельне захворювання, що вражає нервову систему з  розвитком  в’ялих  паралічів.


Поліовірус поширюється від людини до людини через випорожнення та слину, якими забруднено їжу та воду.


Поліомієліт зазвичай вражає дітей віком до 5 років. Однак він може може паралізувати чи навіть забрати життя дитини будь якого віку, якщо вона не пройшла повний курс вакцинації.


Паралічі  виникають  раптово  на 5-10  день  хвороби. Характер  їх  периферичний  та  млявий,  із  зниженням тонусу  та  атрофією  м’язів,  зниженням  або  відсутністю  активних  рухів. Характерною  є літньо-осіння  сезонність.


Ліків від поліомієліту не існує, однак його можна попередити за допомогою імунізації. Поліовакцина, застосована кілька разів, може захистити дитину на все життя. Щеплення починаються з двохмісячного віку, потім в чотирі місяці життя інактивованою поліомієлітною вакциною, в 6 і в 18 місяців, 6 і 14 років – живою вакциною.


Україна  є  учасником програми  по  ліквідації  поліомієліту  в  усьому  світі.


Програма  передбачає тривале  спостереження  за  можливими  випадками його  виникнення  в  кожній  області  і  районі  країни.  Найважливішим  серед цих  мір є своєчасне  виявлення  випадків  гострих млявих  паралічів, за  кожним  з  яких   може  ховатися  поліомієліт.Заступник головного лікаря з дитинства                         Н.А.Скорик

26.05.2017

 

ДИТИНА МАЄ ПРАВО НАРОДИТИСЯ ЗДОРОВОЮ

Материнство - це найвища людська радість. Не буває повного щастя в сім'ї без дітей . Діти - це щастя батьків , основа повноцінної сім'ї , її надія і майбутнє. Дуже часто справжня ніжність і доброта в людях прокидаються тільки з появою дітей. В дітях люди бачать своє продовження, втілення свої надій і мрій, своє безсмертя.

Для того, щоб дитина народилася здоровою, до вагітності треба готуватись заздалегідь: необхідно пройти обстеження для виявлення потенційного ризику для планованої вагітності. Якщо у Вас є хронічні захворювання , їх необхідно оздоровити до настання вагітності. Необхідно відвідати стоматолога і оздоровити порожнину рота . Хворі зуби - це ризик інфікування Вашої майбутньої дитини. Обов’язково треба пролікувати інфекції статевих органів. Уникайте дії токсичних речовин на роботі і в домашньому господарстві. Харчування в період планування вагітності та при її настанні повинно бути збалансованим. Краще відмовитись від вживання алкоголю. Також, майбутні батьки повинні відмовитись від паління. Останні дослідження показали, що тютюн шкідливий не тільки під час вагітності, але може і заважати процесу запліднення , обмежуючи плодовитість, як жінок , так і чоловіків .

Планування народження дитини потребує обов’язкової консультації генетика в тому випадку, якщо:


-     у вас уже є дитина , яка відстає у розумовому чи фізичному розвитку ,


-     в сім'ї є випадки народження дітей з вродженими вадами розвитку,


-    майбутні батьки є носіями хвороби чи дефекту, які можуть передатися дитині ( гемофілія, діабет та ін.),


-     вік майбутньої мами за 35 років,


-     в анамнезі є мертвонародження або завмерлі вагітності.

На протязі 3-х місяців до настання планованої вагітності необхідно провести преконцепційну підготовку :

-    прийом фолієвої кислоти для профілактики вад розвитку нервової трубки,

-   прийом полівітамінів та мінералів ( вітаміну А, рибофлавіну, цинку, магнію, кальцію, йоду),

-   повноцінне харчування з обмеженням жирів та вуглеводів, щоденним вживанням овочів, фруктів, фруктових соків.

З  перших тижнів вагітності Ви повинні бути під наглядом лікаря - гінеколога, виконувати всі його призначення.


Для діагностики вроджених вад розвитку проводяться ультразвукові дослідження – 11 – 13 тижнів вагітності та в 18-21 тижнів. В 32-36 тижнів УЗД проводиться за показаннями для діагностики стану внутрішньоутробного плода. Буде краще , якщо Ви з майбутнім батьком дитини будете разом відвідувати лікаря ( не менше 2-х разів за вагітність).  

Будьте обережні - дисгармонія у Вашій душі шкодитиме і дитині. Тому, всі життєві проблеми , навіть найвагоміші, тепер повинні відходити на далекий план. Небезпеку для Вашої дитини можуть становити стресові ситуації, особливо родинні непорозуміння. Добре, якщо близькі це розуміють, але у всякому разі на сварки повинно бути накладене вето.

Розмовляйте з малим, як мама, так і тато, вивчайте колискові пісні і наспівуйте їх, слухайте приємну музику. Корисним для розвитку малюка буде все, що підносить Ваш настрій.

Дорогі майбутні мами, пам’ятайте, що Ви очікуєте найцінніший і найбажаніший дарунок від долі !

 

Райакушер-гінеколог ЦРЛ                          Валентина Красько

 

 
31 травня - Всесвітній день боротьби з тютюнокурінням

Всесві́тній день боротьби́ з тютюнокурі́нням, встановлений у 1987 році Всесвітньою організацією охорони здоров'я, відзначається 31 травня кожного року. В цей день по всьому світу проходять антитютюнові акції. У цьому році вони будуть проходити під девізом: «Тютюн – загроза для розвитку».

У березні
2006 року Верховна Рада України ратифікувала Рамкову конвенцію ВООЗ з боротьби проти тютюну. Конвенція зобов'язує учасників вживати конкретних заходів, спрямованих на подолання тютюнової пандемії.

Причиною появи боротьби з тютюнопалінням є передчасна смертність та хвороби в усьому світі, яким людство здатне запобігти. На сьогоднішній день, за даними звіту Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), від вживання тютюну щороку помирає понад 5 мільйонів людей; очікується, що до 2030 року ця цифра зросте до 8 мільйонів смертей щорічно. У Європейському регіоні тютюн винен у смерті близько 1,6 мільйона людей на рік.

Основними причинами смертей, пов'язаних із тютюнокурінням, є серцево-судинні захворювання (47%); захворювання органів дихання (19%); рак легень (16%); інші види раку (9%), другі причини (9%). Близько 70% смертей, пов'язаних із тютюном, сталися з людьми віком від 35 до 69 років, а це означає, що кожен померлий у цій віковій групі втратив у середньому 19 років життя.
В Україні курить близько 11, 5 млн жителів, з них — 9,1 млн чоловіків та 2,5 млн жінок. У відсотковому відношенні — 60% і 11,2% відповідно. Приблизно третина населення у віці від 18 до 25 років — є постійними курцями. Більш, як половина всіх курців свою першу сигарету викурили у віці до 12 років.

Куріння у наш час перетворилося у масову «епідемію», яка завдає значної шкоди здоров’ю. Куріння називають чумою, а цигарку - смертоносною зброєю, винайденою в мирних цілях. Люди, які курять, не усвідомлюють шкідливих наслідків цієї пагубної звички і замислюються по-справжньому лише при виникненні захворювань.


Особливого розмаху набуло паління серед молоді. Проведеними дослідженнями доведено, що переважна більшість починає курити у віці між 15 та 20 роками. Це і намагання задовольнити своє зацікавлення, і наслідування моді. Але головною причиною все ж є приклад батьків та ровесників, які курять. Бажання бути прийнятим у середовище ровесників, здаватися дорослішим часто спонукає підлітка брати цигарку.


Поступово вживання тютюну переходить в звичку, виникає потреба в отриманні певної дози нікотину. Будь-який курець знає, що куріння руйнує його організм, однак відмовитися від цієї звички дуже нелегко.


Як сам тютюн, так і дим, надзвичайно токсичні. До їх складу входять біля 2000 різних хімічних речовин, більшість з яких шкідливі для людини (нікотин, оксид вуглецю (чадний газ), синильна кислота та речовини, які стимулюють розвиток пухлин). Тютюн повільно, але невідворотно руйнує здоров’я людини, є причиною ряду серйозних захворювань.


При тривалому курінні нікотин впливає на роботу багатьох внутрішніх органів, на нервову, серцево-судинну систему, головний мозок. Думка про те, що куріння начебто підвищує працездатність, покращує розумову діяльність, не має підґрунтя і є помилковою. Нікотин лише спочатку збуджує клітини головного мозку і короткочасно розширює його судини. В подальшому вони звужуються, погіршується кровообіг, знижується працездатність, настає безсилля, з’являється головний біль, погіршується пам’ять. Хибне відчуття сорому за невміння палити примушує подолати нудоту, головний біль та інші неприємні відчуття, які виникають під час випалювання першої сигарети.


Куріння викликає спазми судин, які живлять серцевий м’яз, що призводить до приступів стенокардії (грудної жаби). Кров’яний тиск у курців підвищується, а це призводить до розвитку гіпертонічної хвороби. Надто сильно діє нікотин і на судини кінцівок, він сприяє спазмам, звуженню та закупорці дрібних судин. Серйозне захворювання – облітеруючий ендартеріїт - сумний «привілей» курців. Це захворювання проявляється у відчутті болю при ходінні у литках ніг, і хворий починає кульгати. Негативно впливає тютюновий дим і на органи дихання, тому що при палінні зменшується кількість кисню, що вдихається, та збільшується насичення крові вуглекислим газом, завдяки чому настає кисневий голод клітин. Навіть короткочасний голод клітин нервової системи, особливо клітин кори головного мозку, призводить до різкого порушення їх діяльності. Ці явища посилюються ще й тому, що тютюновий дим містить великий відсоток окису вуглецю (чадний газ), який швидко сполучається із гемоглобіном крові та посилює недостатність постачання організму киснем. У результаті тривалого подразнення тютюновим димом верхніх дихальних шляхів у курців розвивається хронічне запалення слизової оболонки цих шляхів – бронхіт, виникає кашель.


Тютюновий дим - один із факторів виникнення злоякісних пухлин легенів, бронхів, губ, стравоходу, порожнини рота, глотки та гортані. Справа в тому, що при згоранні тютюну відбувається так звана суха його перегонка, в процесі якої утворюються дьоготь, смоли та ароматичні речовини, які мають канцерогенні (ракоутворюючі) властивості.


Куріння шкідливо впливає на органи травлення. Нікотин, потрапляючи зі слиною в шлунок, діє на слизову оболонку та нервові закінчення, що знаходяться у його стінці. У курців часто спостерігається катар або виразка шлунку.


Кожному курцю необхідно пам’ятати, що куріння завдає шкоди не тільки йому, але й оточуючим, коли він курить у закритому приміщенні.


Куріння відноситься до тих шкідливих звичок, відмова від яких потребує сили волі, наполегливості, рішучості.
Який же висновок можна зробити із вище наведених фактів? Поки ще є час, відмовтесь від паління, а краще всього - взагалі не починати палити, особливо в молодому віці, коли організм найбільш легко піддається впливу шкідливих речовин.  Відмова від паління – одне з важливих умов здоров’я та довголіття. Здоров’я – велике благо, вміння зберегти його в значній мірі залежить від самої людини.
 
Лікар-методист ЦРЛ                                   Любов Давиденко  

 

 

  

 

Українські міста в Iнтернеті

Курсы валют
Курсы валют
Курсы валют
МЕТА - Украин? Рейтин?сайтов
TyTa